Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουν αυτές οι λυχνιες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σρτα σκουπιδια?!?!? *γκλουπ*

ειδες, αμα καποιος δεν εχει ιδεα πεταει πραγματα που για αλλους ειναι το αγιο δισκοποτηρο...

koraxprs, EL84 & ECC83 χρησιμοποιουντε σε πολλους ενισχυτες κι8αρας, πιθανως να τους βρεις χρηση, οι υπολοιπες ειναι πιο hi-fi λαμπες, ισως θα μπορουσες να τις πουλησεις σε hifidelades ή να τις κρατησεις για ενθυμιο κτλ.

Το μαυρισμα στις λαμπες ειναι απολυτα φυσιολογικο και δειχνει οτι η λαμπα λειτουργει μια χαρα, μην το φοβασαι δηλαδη δεν σημαινει οτι ειναι πολυ χρησιμοποιημενη ή οτι εχει προβλημα.

Καλο ψαξιμο λοιπον!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Jezus: Yep, το ξέρω :) Άλλωστε και ο ενισχυτής μου EL84 & 12AX7 έχει  ;D

 

Λεπόν, επισυνάπτω φωτό με αυτή που δεν ξέρω τι μάρκα είναι ώστε να διαφωτίσει όποιος ξέρει.

 

Επίσης, πως μπορώ να τις "μετρήσω" (για να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται) ?? Έχει κανείς να μου δώσει κάποιο λινκ σε κάποιο σχετικό θέμα/site/οδηγό? Η να γράψει 5 πράματα εδώ; (Δεν έχω ξαναασχοληθεί, αλλά λόγω σπουδών, πιστεύω ότι και το όποιο tech-talking θα το καταλάβω  ;) )

 

Ευχαριστώ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, πως μπορώ να τις "μετρήσω" (για να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται) ?? Ευχαριστώ!  :)

 

Με λυχνιόμετρο μόνο.

Τώρα τι μετράει και πως το καθένα είναι από μόνο του αντικείμενο σπουδής.

Εάν δεν ασχολείσαι δεν αξίζει ν' αγοράσεις. Τα καλά κοστίζουν.

Βρες κάποιον που έχει και μέτρα.

Υπάρχει και η μέθοδος του βάζω-ανάβω-ανάβει-παίζει-κρατάω-αλλιώς-μπρελόκ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως, ειναι πολυ ακριβα, λιγα απ'οσα πουλιουντε ειναι σε φουλ λειτουργικη κατασταη, και πρεπει να μαθεις να τα δουλευεις... γενικα αν δεν εχεις μαγαζι που πουλαει λαμπες και κανει σερβις σε λαμπατους τουλαχιστον δεν αξιζει ειναι η γνωμη μου.

Τωρα οσο αφορα τη λαμπα της φοτο, ουτε το σχεδιακι της μου λεει κατι, ουτε η εσωτερικη κατασκευη. Απο τις λαμπες του παπου και αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπασσιστες τι θε'τε με τις λαμπες,μωρε? >:(

 

Το αληθινο φως βγαινει απο...τρανζιστορ!! ;D ;D ;D

(και μεγαλο eq!!)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

two Trace Elliot Quatra Valve VR power amps, μαλιστα... παντως μπασο θελει πολλα βατ και γρηγορα μεταβατικα, και ο καλυτερος τροπος ειναι τρανζιστορ (και με λαμπα γινεται, αλλα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα οσο αφορα τη λαμπα της φοτο, ουτε το σχεδιακι της μου λεει κατι, ουτε η εσωτερικη κατασκευη. Απο τις λαμπες του παπου και αυτη?

 

Ναι. Thanks που κοίταξες. Δε βαριέσαι, μπορεί να τσιμπήσω κάνα Little Giant κεφαλάκι για να παίζω στο μέλλον και να χρησιμεύσει και ως δοκιμαστής λυχνιών  :P . Πάντως έβαλα την ECC83 στο EHX English Muff'n μου (αντικαθιστώντας μία από τις ψόφιες stock 12AY7) και το gain potential του πεταλιου στην κυριολεξία ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΕ, αυξήθηκε και ο όγκος του στα μπάσα (που δεν είχε καθόλου), αλλά το distortion που βγαίνει είναι λίγο ηχορρύπανση... Θα δω και τι γίνεται με μια καινούρια 12AX7 όοοοοοοοοοοταν πάρω μία  :P Anyway, off-topic...

 

edit: Να και η απάντηση του ειδικού από κάτω! Ευχαριστώ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Thanks που κοίταξες. Δε βαριέσαι, μπορεί να τσιμπήσω κάνα Little Giant κεφαλάκι για να παίζω στο μέλλον και να χρησιμεύσει και ως δοκιμαστής λυχνιών  :P . Πάντως έβαλα την ECC83 στο EHX English Muff'n μου (αντικαθιστώντας μία από τις ψόφιες stock 12AY7) και το gain potential του πεταλιου στην κυριολεξία ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΕ, αυξήθηκε και ο όγκος του στα μπάσα (που δεν είχε καθόλου), αλλά το distortion που βγαίνει είναι λίγο ηχορρύπανση... Θα δω και τι γίνεται με μια καινούρια 12AX7 όοοοοοοοοοοταν πάρω μία

 

ΕCC83=12AX7. Aν δεις στην αρχή του θρεντ, αυτές έχουν μεγαλύτερο gain από τις 12ΑΥ7, για αυτό και το dist που βγαίνει είναι λίγο ηχορύπανση, όπως λες. Το πετάλι έχει μελετηθεί σαν ήχος με τις λυχνίες του μαμίσιου τύπου. Οι πειραματισμοί βεβαίως είναι ανεξάντλητοι...

 

Οι λάμπες με τις οποίες ήρθε το πετάλι δεν είναι κακές. Σου φάνηκαν ψόφιες ίσως γιατί έχουν μικρότερο gain. Προσπάθησε να βάλεις JJ, TAD, TungSol ή οποιαδήποτε άλλη μάρκα (αλλά του ίδιου τύπου, δλδ 12ΑΥ7). Θα δεις κάποιες μικρές διαφορές. Mεγάλες θα ακούσεις αν αλλάξεις και τύπο (όπως και έγινε).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου