Προς το περιεχόμενο

Πτώση πλήκτρου σε κλαβιέ


Jet72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή εβδομάδα!

 

Προφανώς αυτό που θα περιγράψω είναι κλασσικό πρόβλημα και αναμένω να έχει κλασσική λύση...

 

Με κάποιον τρόπο (υπερβολική πίεση) κάποιο απο τα παιδιά που έμεινε... μόνο του με το σπιτικό αρμόνιο (ευτυχώς τα σύνθια είναι αλλού) κατάφερε και χάλασε ένα ΦΑ... Πιο συγκεκριμένο το πλήκτρο δεν επανέρχεται στην οριζόντια θέση αλλά μετά το πάτημα ανεβαίνει κάνοντας στην ακμή του ένα σκαλοπάτι μισού εκατοστού σε σχέση με τα γειτονικά πλήκτρα.

Πρόκειται για κάτι που μπορώ να χεριάσω μόνος; Κάποιο έλασμα που θα μπορούσα να λυγίσω ανοίγοντας το keyboard? Ή πάω για μάστορα; (που και πόσο; )

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

ΥΓ Έκανα ένα σχετικό search αλλά δεν κατάφερα να εντοπίσω κάποιο σχετικό topic στο forum....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιό μοντέλο αναφέρεσαι φίλε μου;

Yamaha DSR2000

Δεν έχει αξία εμπορική πλέον, όμως εδώ και 20 χρόνια το έχω σε άριστη κατάσταση και ως FM μηχανή κάτι βγάζει. Επίσης με το πρωτόγονο sequenceράκι και την δυνατότητα να χτίσεις ρυθμούς και να γαργαλίσεις ήχους είναι ένα καλό παιχνίδι.

Πάνω από όλα όμως αυτό που μου αρέσει (σε σχέση με τα φτηνά XP10 και SH201) είναι η αίσθηση του κλαβιέ του, δείχνει πολύ καλύτερη κατασκευή.

 

Ευχαριστώ για την απόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχει το γνωστό σύστημα της Yamaha με τις φούσκες που εφάπτονται στη πλακέτα μάλλον έχει κοπεί τελείως η φούσκα που κάνει επαφή αλλά μπορεί και να υπάρχει θέμα στη βάση του πλήκτρου. Πρέπει να το ανοίξεις και να δεις το συγκεκριμένο πλήκτρο σε σχέση με τα δίπλα, έτσι απ'έξω δύσκολο να καταλάβεις.

 

Αν δεν θες να το ανοίξεις μόνος σου επικοινώνησε με το service της Yamaha.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου