Προς το περιεχόμενο

help! συνδεση mytek 192dsd με καρτα ηχου


Achilleasdbm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!  εχω  τον mytek  192 dsd  και  καρτα ηχου  την  audient id22. Την καρτα  την θελω μονο για να χρησιμοποιησω τις προενισχυσεις της  αλλα  με ενδιαφερει  να γραφω  και να ακουω  με τον μετατροπεα της mytek    θα  ηθελα  καποια βοηθεια  για  την συνδεση. O  mytek  εχει  μονο  adat  in  επισης  word clock in out. Eνω η audient  εχει  adat in & out  και καθολου  word clock...  Ευχαριστω  εκ των προτερων!

Mytek_Stereo192-dsd-dac_black_mastering-1500x938.thumb.jpg.af2be5430c3b03939daaf9e93854e346.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μια προφανής σύνδεση είναι Audient Toslink out > Mytek Toslink in > Mytek USB 2 > PC.

Μιας και δεν συγχρονίζεις τα ρολόγια τους όμως, πιθανώς να έχεις jitter που δημιουργεί μειωμένη σαφήνεια και ανάλυση στην στερεοφωνική εικόνα μεταξύ άλλων. Συνήθως η πηγή που δεν συγχρονίζεται πρέπει να περνάει σε αυτήν με word clock.

 

Αλλη λύση είναι να συνδέσεις και τα δύο παράλληλα στον υπολογιστή με USB ή Firewire και να αναθέσεις τις λειτουργίες τους όπως θες απο τον υπολογιστή και το DAW. Αυτή μου φαίνεται και η πιο αναίμακτη ηχητικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

άσχετο και σόρυ για το θάρος, αλλά ελπίζω να έχεις επίγνωση ότι πλέον οι προενισχυτές της audient (αν και πολλοί καλοί για την κατηγορία και τον ρόλο που καλούνται να υπηρετήσουν) θα είναι ο "αδύναμος κρίκος" και θα αδικούν την mytec, την οποία για να αξιοποιήσεις "πλήρως", πρέπει να ανέβεις level πέραν της χρήσης της πρώτης ως "λύσης ανάγκης", για να ισορροπήσει η audio αλυσίδα...

 

σε οποιοδήποτε σχήμα πάντως, βασίσου στο clock της mytec... είναι όντως όσο καλό το διαφημίζει η εταιρεία αντιμετωπίζοντας άψογα το jitter...  ;)

 

 

ΥΓ. φυσικά ως προς το ερώτημά σου συμφωνώ με τον Γιάννη, απλά (και τυπικά) θεωρώ ως "προφανή" την δεύτερη περίπτωση, από την στιγμή που η audient δεν είναι "ανεξάρτητη" συσκευή και μια διασύνδεση plus στην usb είναι πλεονασμός (ή και πηγή πιθανών artifacts όπως αναφέρει και ο Γιάννης)...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο και σόρυ για το θάρος, αλλά ελπίζω να έχεις επίγνωση ότι πλέον οι προενισχυτές της audient (αν και πολλοί καλοί για την κατηγορία και τον ρόλο που καλούνται να υπηρετήσουν) θα είναι ο "αδύναμος κρίκος" και θα αδικούν την mytec, την οποία για να αξιοποιήσεις "πλήρως", πρέπει να ανέβεις level πέραν της χρήσης της πρώτης ως "λύσης ανάγκης", για να ισορροπήσει η audio αλυσίδα...

 

ευχαριστω  πολυ! Αν πουμε οτι καταργω τελειως την  audient    τι θα  μου  προτεινατε  σαν προενισχυση  να  συνδεσω  με το mytek για καλυτερα αποτελεσματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δυστυχώς πλέον το επίπεδο που "παίζεις" ξεπερνά το χιλιάρικο...

 

"κακό" μηχάνημα δεν θα βρεις ... θα βρεις διαφορετικούς ηχητικούς "χαρακτήρες" που καλούνται να υπηρετήσουν τα δικά σου γούστα και κυρίως "ανάγκες", οπότε και εσύ έχεις τον τελικό λόγο...

 

προσωπικά λοιπόν μπορώ να σου προτείνω τους αγαπημένους μου (που παράλληλα είναι και αντιπροσωπευτικοί) που τους θεωρώ και "καλύτερους" σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους σε διάφορες κατηγορίες τιμής...

 

http://www.thomann.de/gr/grace_design_m101_preamp.htm

 

http://www.thomann.de/gr/spl_goldmike_mk_ii.htm

 

http://www.thomann.de/gr/avalon_m5_mono_micpreamp.htm

 

http://www.thomann.de/gr/focusrite_isa_430_mk_ii.htm

 

http://www.thomann.de/gr/manley_core.htm

 

φαντάζομαι θα ακολουθήσουν και άλλες προτάσεις από φίλους εδώ...

καλό θα ήταν να τις λάβεις όλες υπόψη σου, αλλά πριν προχωρήσεις σε αγορά να ακούσεις....

 

τέλος θα σε στεναχωρήσω λίγο παραπάνω λέγοντάς σου ότι ένας προενισχυτής σαν τους παραπάνω πρέπει να συνοδευτεί και με ανάλογης ποιότητας μικρόφωνο (ανάλογα την χρήση)...

 

και για να με πάρεις τελικά και στο κυνήγι (δικαίως) να σου πω ότι (αν δεν διαθέτεις) χρειάζεσαι και ανάλογης ποιότητας μόνιτορ... και φυσικά μπαίνει και ο χώρος στην μέση... ο κανόνας της ισορροπίας της audio αλυσίδας είναι αμείλικτος και δεν συγχωρεί... ::) O0

 

κοινώς (αν πραγματικά σε ενδιαφέρει, γιατί όλα θεωρητικώς εξετάζονται) αποκτώντας τo mytec "έμπλεξες" (με την καλή έννοια)...  ;D ;D ;D

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζω και  για  τον χωρο  και για τα μονιτορ  και για  μικροφωνο  πολυ καλης ποιοτητας  και φυσικα για  vst plugins  effects τυπου uad !  αναβαθμιζω τον χωρο  μου σιγα σιγα, απλα  ετυχε  να  βρεθω  με το mytek στα χερια  εχοντας ηδη  μια  audient..

 

Διαβασα    τις  επιλογες  προενισχυτων  και  φανταζομαι  οτι  σιγουρα θα ειναι  πολυ καλυτερη  λυση  με εναν απο αυτους,  αλλα το  προβλημα  μου ειναι  στην συνδεσμολογιας,  Τωρα  συνδεω  με optical  audient  out  σε  mytek in    επιλεγω adat επιλογη στο μενου του mytek  και μεσα στο daw εχω  τους  drivers  της audient για  να  μπορω  να  γραψω  με  προενισχυση αν επιλεξω usb2 που εχω συνδεμενο το mytek δεν μου δινει ηχο απο την προενισχυση της audient... Κατι  αναλογο σε συνδεση  θα  ειναι και με τους  προενισχυτες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

υπάρχουν ψηφιακές έξοδοι σε διάφορους προενισχυτές  (κυρίως δίνονται με optional modules) αλλά υπάρχουν ταυτόχρονα και ανεξάρτητoi A/D Converters σε ποικιλία τιμών...

 

το θέμα πρέπει να το δεις "συνολικά" και όχι αποσπασματικά... μόνο εσύ ξέρεις τις πραγματικές ανάγκες σου σε σχέση πάντα με την αναλογία της τσέπης σου με τον ηχητικό στόχο σου...εγώ απλά προσπάθησα να σου γνωστοποιήσω παραμέτρους που ίσως αγνοούσες... δυστυχώς έχω γίνει μάρτυρας πολλών "δυσανάλογων" σετάπ (που οι κάτοχοι σε δευτέρου χρόνο μετάνιωσαν επώδυνα για επιλογές τους) γι αυτό κι έχω μια ευαισθησία...

 

αν εσύ με το οποιοδήποτε είσαι ικανοποιημένος εμένα δεν μου πέφτει λόγος...:)

 

YΓ παρεμπιπτόντως συγχωρέστε τον άτακτο δαιμονάκο του μυαλού μου (του τυπογραφείου εδώ δεν φταίει) για το c αντί k σε ανωτέρω αναφορές μου...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου