Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια: Αλλαγή λάμπας σε mesa 20/20 power amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Καλημέρα σε όλους,  σκοπεύω να αλλάξω  λάμπες  στον τελικό μου  Mesa Boogie  20/20,  o οποίος φέρει  3  Χ  12ΑΧ7  &  4 Χ  EL84.  Σας  παραθέτω τις απορίες μου:

 

1) Κατ’ αρχάς, μπορώ  να τις  αλλάξω μόνος μου  (απλά ξεκουμπώνω  παλιές και κουμπώνω καινούριες  με ένα μάλλινο πανάκι ) ?

 

2) Θα πρέπει να προμηθευτώ  τις  μαμίσιες  η παίρνω ότι  θέλω, και αν  πάρω ότι θέλω τι προτείνετε σε καλή τιμή ( η προ-ενίσχυση μου  είναι  mesa studio preamp  και χρησιμοποιώ μόνο τα καθαρά της)

 

3) Επίσης  στο Thomman  που  κοίταζα  για τις  EL84  της Mesa, έχει  3 είδη  με διαφορετικό  χρώμα, παίζει κανένα ρόλο αυτό?.

 

Αυτά  τα ολίγα,  Σας  ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.  Γιώργος

 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ναι (χωρις το ...μαλλινο πανακι... ;D)

 

2.οι λυχνιες της Boogie ειναι SOVTEK & ειναι πολυ μετριες ψαξε στην αναζητηση για "λυχνιες" για να δεις εναν....θαυμαστο κοσμο να ξετυλιγεται γυρω σου...αλλοιως βαλε ενα σετ TAD (STR) ή JJ & θα εισαι μια χαρα.

 

3.ναι εχουν διαφορετικο headroom.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου