Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για καλή ηλεκτρική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  ;D επιμενω σε http://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_412vtbl.htm

 

επειδη αυτην την εχει ενας πολυ καλος φιλος που παιζουμε μαζι

πραγματικα δεν εχω δει καλυτερη στρατοηδης κιθαρα σε αυτα τα χρηματα

ειναι οργανο που μπορεις να εχεις κ να παιζεις για μια ζωη!(ο φιλος μου αλλαξε κ μαγνητες περυσι κ εγινε αεροπλανο)

ο συνδιασμος μονο με διπλο ειναι πολυ καλος διοτι μπορεις να εχεις τα "σκαστα' ρυθμικα κ για σολο τον διπλο για πιο γεματο ηχο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου να στο πω και αλλιώς και μη με παρεξηγήσεις. Το επίπεδο σου αυτή τη στιγμή και για τα επόμενα δύο χρόνια τουλάχιστον - εκτός και αν αποδειχτείς απίστευτη ταλεντάρα και κάνεις και practice δέκα ώρες την ημέρα - είναι πολύ κατώτερο όλων αυτών των κιθαρών που παρέθεσες. Οπότε μην ανησυχείς. Πάρε όποια γουστάρεις οπτικά και / ή στον ήχο και είσαι ωραίος. Ό,τι και αν σου πούμε εμείς είναι περιττό στη φάση που είσαι.

 

Εγω δεν συμφωνώ απολυτα με αυτό. Μια καλή κιθάρα μπορεί να δίνει μεγαλύτερο κίνητρο για να παίξει κανείς, χάνει λιγότερο την αξία της με τον χρόνο και στο κάτω-κάτω δεν πρέπει να έχει σχέση με το επίπεδο που βρίσκεται κανείς. Είναι θέμα προσωπικής απόφασης και οικονομικής δυνατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o φίλος mscmkr έχει απόλυτο δίκαιο... δεν σου είπε να πάρεις όποια νάναι (καμμία από τη λίστα σου δεν είναι όποια νάναι, είναι όλες επώνυμες), αλλά στο επίπεδό σου είναι όλες ίδιες. Αλήθεια παίζεις κιθάρα? Γιατί νομίζω ότι ποιό σημαντικό στο όλο θέμα δεν είναι ο ήχος της (σε ένα ηλεκτρικό, εξαρτώμενο από άλλες παραμέτρους όργανο, ενισχυτές, ηχεία, software...) αλλά το μπράτσο της και εάν σου κάθεται καλά στο χέρι το όλο όργανο. Γι αυτό, όπως σου έχουν ήδη πεί οι άλλοι, μπές σε ένα μαγαζί, δοκίμασε αρκετά όργανα, ξέχνα το όνομα και πάρε την πιό γυαλιστερή!!!!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να την ψάχνεις για τα επόμενα χρόνια, αλλά και Strat Custom Shop να πάρεις τώρα, μετά από τρία χρόνια μπορεί να ανακαλύψεις ότι τελικά σε εκφράζει μόνο μια Les Paul.

 

Και τότε τι κάνεις;

 

Την πουλάς και παίρνεις μια άλλη. Ε, ακριβώς αυτό θα κάνεις και στην περίπτωση μας.

 

ΟΛΕΣ οι κιθάρες που παρέθεσες στο ποστ σου είναι αξιοπρεπέστατα όργανα. Μουσικοί πολύ καλύτεροι από μένα και από σένα παίζουν απίστευτα πράγματα σε τέτοιες κιθάρες. Οπότε μην τρελαίνεσαι...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν συμφωνώ απολυτα με αυτό. Μια καλή κιθάρα μπορεί να δίνει μεγαλύτερο κίνητρο για να παίξει κανείς, χάνει λιγότερο την αξία της με τον χρόνο και στο κάτω-κάτω δεν πρέπει να έχει σχέση με το επίπεδο που βρίσκεται κανείς. Είναι θέμα προσωπικής απόφασης και οικονομικής δυνατότητας.

 

φίλε Αγγελε κι εγώ ακριβώς αυτό πιστεύω... :)

 

την κιθάρα που λές bluezlick παίζει να την πάρω...τώρα που την ξανα είδα μου έχει γεμίσει πολύ το μάτι και με αυτά που λές... :D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 18 (νομίζω) χρόνια ήμουν ο ευτυχής ιδιοκτήτης μιας Gerley Les Paul, μια κιθάρα απο "κουρδισμένο" κόντρα πλακέ που μετά βίας κατάφερνα να την κουρδίσω σωστά.

 

Καθώς λοιπόν μια μέρα περνούσα έξω από την βιτρίνα του -τότε- Λυρικόν ... ξάφνικά έπαθα σοκ. Στην βιτρίνα ήταν μια Ibanez Jem Flower Pattern ... δεν είχα ξαναδεί πιο όμορφη κιθάρα στην ζωή μου. Οι ικανότητές μου στην κιθάρα δεν είχαν -φυσικά- καμμία σχέση με τον κύριο Vai. Αποφάσισα όμως ότι έπρεπε να την πάρω και έτσι έκανα αιματηρές οικονομίες και περίμενα περίπου δύο μήνες να έρθει. Εκανε τότε 250 χιλιάδες δραχμές αν θυμάμαι καλά, πολλά λεφτά για τότε.

 

Ποτέ δεν το μετάνιωσα και ποτέ δεν έμαθα να παίζω σαν τον Vai, ούτε και πρόκειται, αλλά είναι απο τις καλλίτερες επιλογές που έκανα ποτέ. Επαιξα ατελείωτες ώρες, μέχρι που πόναγαν τα δάχτυλά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάτι τέτοιο είχα πάθει με τα πλήκτρα...

Είχα ενα psr1000,έπαιζα αρκετά καλά αλλα είχα μείνει στάσιμος.

Μόλις πήρα το roland va76 το οποίο ζαχάρωνα έγινα άλλος άνρθωπος...

 

Πάντως συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :) :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 18 (νομίζω) χρόνια ήμουν ο ευτυχής ιδιοκτήτης μιας Gerley Les Paul, μια κιθάρα απο "κουρδισμένο" κόντρα πλακέ που μετά βίας κατάφερνα να την κουρδίσω σωστά.

Το 1977 ήμουν ο ευτυχής ιδιοκτήτης μιας Gerley Ταυράκι και τη κούρδιζα σωστά...όταν αποφάσισα να πάρω Gibson (δούλευα 2 καλοκαίρια για να μαζέψω 40.000 δρχ) γιατί είχα δεί τον Jimmy Page, μπήκα στο μαγαζί και ήθελα την κόκκινη LesPaul, αλλά δεν είχε ετοιμοπαράδοτη και μου έδωσε μια μαύρη με 44,000 δρχ και βρέθηκα με μια CustomShop Black Beauty....

Φίλε Angelos όλα αυτά θέλουν να πούν ότι στη περίπτωση του φίλου μας pliktras δεν έχουν καμμία σημασία...ας πάρει αυτή που του χτυπάει στο μάτι, να δεί εάν του αρέσει η κιθάρα γενικά σαν όργανο, (να καταλάβει ότι μια κιθάρα είναι "άφωνη" χωρίς τον ενισχυτή της...), να μπλέξει με όλους μας εδώ στο Noiz...και μετά θα θυμάται και αυτός με ανάμνηση τη πρώτη του ηλεκτρική και θα αγοράσει και δεύτερη, και τρίτη, και ενισχυτή....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάτι τέτοιο είχα πάθει με τα πλήκτρα...

Είχα ενα psr1000,έπαιζα αρκετά καλά αλλα είχα μείνει στάσιμος.

Μόλις πήρα το roland va76 το οποίο ζαχάρωνα έγινα άλλος άνρθωπος...

 

 

Είχες το psr και σε βοήθησε να κρίνεις και να εξελιχθείς, στη κιθάρα τώρα αρχίζεις...welcome to the club

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ξέχασα τον ενισχυτή;p

 

Κανέναν το πολύ 110ευρώ με καμια 20 watt καλό έχετε να προτείνετε?

Επίσης και καμια καλή πεταλιέρα γύρο στα 100-150ευρώ...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου