Προς το περιεχόμενο

FENDER FM 65R


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

Υπαρχει περιπτωση να αγορασω τον παρακατω ενισχυτη

 

http://www.thomann.de/gr/fender_fm65r_gitarrencombo.htm

 

τον βρηκα μεταχειρισμενο σε αρκετα καλη τιμη, 80-100E.

Ειναι καποιος που εχει εμπειρια απο τον συγκεκριμενο ενισχυτη, και αν ναι ποια ηταν αυτη?

Επισης για να σας δωσω να καταλαβεται, ο ηχος μου θελω να ειναι για πιο ροκ καταστασεις.Δλδ δε μ ενδιαφερουν τοσο πολυ τα καθαρα (αν εξαιρεσει κανεις το γεγονος οτι θελω να βαλω και καποια πεταλια για τα εφε μου), και να εχει ενα καλο distortion.

Αξιζει δλδ να δωσω 80Ε τωρα,ετσι ωστε να εχω εναν σχετικα καλο ηχο στο δωματιο μου, αλλα και σε προβες, και καποια στιγμη στο μελλον να καταθεσω ενα ποσο για μια αρκετα καλη κεφαλη λαμπατη?

 

Αν μπορει, ας βοηθησει καποιος παρακαλω!!

 

 

It's a long way to the top....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι ενισχυτές, είναι σχεδιασμένοι για να κάνουν συγκεκριμμένα πράγματα, στην προκειμένη περίπτωση, πρόκειται γιά έναν ενισχυτή ο οποίος είναι solid state, με ό, τι συνεπάγεται αυτό. Δηλαδή από την μία έχει το "χρώμα" της Fender στον ήχο του, έχει βρώμικο κανάλι γι αυτό που θές και ένταση ικανοποιητική και 1χ12'' ηχείο το οποίο είναι στα σύν από το να ήταν εξοπλισμένος με ένα μικρότερο. Τώρα όμως.. από την άλλη όπως σου είπα δεν είναι παρά ένας solid state Fender. Αυτό σημαίνει ότι πολύ πιθανό γρήγορα να σε προβληματίσει με το περιορισμένο έυρος δυνατοτήτων που έχει. Για το είδος που θές θα πάρεις 1-2 καλούς ήχους με λίγο ψάξιμο στα eq, όμως θα σε κουράσει γρήγορα.

 

Πολύ θετικό είναι η τιμή που τον προσφέρουν για μεταχειρισμένο. τον έχω ακούσει σαν ενισχυτή, δεν είναι για πέταμα, αλλά είναι τελείως υποκειμενικά τα κριτήρια. Αν έχεις λίγα χρήματα παραπάνω καλό θα ήταν να τσεκάρεις τον πιό φθηνό λαμπάτο ενισχυτή με 1χ12 '' ηχείο τουλάχιστον. Αν τα χρήματα είναι το πρόβλημα, αλλά θέλεις να κάνεις την δουλειά σου, απλά θα σε βολέψει ώς ένα βαθμό, μην περιμένεις όμως να ακούσεις θαύματα.

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θες να κάνεις τον παραπάνω ενισχυτή..Για πρόβες σε ένα δωματιάκι η για μελέτη στο σπίτι είναι μια χαρά..Για Live ούτε να το συζητάς 65W tranzistort με 1*12 ούτε για studiaκή πρόβα..

Πάντως ο 100αρης που έχω εγω με 2*12 κάνει για live (σε κλειστό χώρο μόνο) και έχει πολύ ένταση..Πάντως τα βρώμικα του είναι φτωχά και πολύ μέτριας ποιότητας ενώ τα καθαρά του αρκετά καλής ποιότητας..Αυτό σημαίνει ότι με 2 καλα πετάλια στο καθαρό κανάλι μπορείς να φτιάξεις έναν πολύ καλο ήχο..Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θες να κάνεις τον παραπάνω ενισχυτή..Για πρόβες σε ένα δωματιάκι η για μελέτη στο σπίτι είναι μια χαρά..Για Live ούτε να το συζητάς 65W tranzistort με 1*12 ούτε για studiaκή πρόβα..

Πάντως ο 100αρης που έχω εγω με 2*12 κάνει για live (σε κλειστό χώρο μόνο) και έχει πολύ ένταση..Πάντως τα βρώμικα του είναι φτωχά και πολύ μέτριας ποιότητας ενώ τα καθαρά του αρκετά καλής ποιότητας..Αυτό σημαίνει ότι με 2 καλα πετάλια στο καθαρό κανάλι μπορείς να φτιάξεις έναν πολύ καλο ήχο..Ελπίζω να βοήθησα

 

Η προσωπική μου άποψη είναι: Εξαρτάται τι θέλεις να "πετύχεις". Γενικά είσαι ψαγμένος με ήχους? έχεις κάποια εμπειρία από ενισχυτές κιθάρας? από λαμπάτους που όλοι θα σου προτείνουν εδω μέσα?

Αν ξεκινάς τώρα (ΔΕΝ εννοώ να πρωτοπιάνεις κιθάρα, αλλά να πρωτοξεκινάς με κάποιο γκρουπάκι στα ΣΟΒΑΡΑ, ΔΗΛΑΔΗ με ΣΥΧΝΕΣ / προγραμματισμένες πρόβες και Διάθεση / Βλέψεις για το κάτιτις παραπάνω), την θεωρώ καλή περίπτωση.

Για δωμάτιο ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ (βέβαια έχει και εκείνο το άτιμο το volume... θα το βρεις αν κοιτάξεις προσεκτικά...).

Για πρόβες (Μιλάω για προβάδικο, αν υπολογίζεις να τον κουβαλάς, γιατί ο "εκεί" ενισχυτής είναι για τα μπάζα...) είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Fender δικάναλος, 65 W, με 12ιντσο, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν ξέρω σε τι προβάδικα πάτε, εγώ τον θεωρώ και πάλι καλή περίπτωση.

Σχετικά με το βρώμικο κανάλι, είναι θέμα γούστου - εμένα μου αρέσει το distortion του Roland JC, και με έχουν κράξει τις άπειρες φορές.... - εφόσον θα παίζεις και με πεταλάκι ΔΕΝ βλέπω κανα λόγο να μην μπορείς να βγάλεις ένα αξιοπρεπή ήχο.

 

Αν τώρα έχεις αυτί και χέρι που δεν συμβιβάζονται εύκολα, και θέλεις να χώσεις χρήμα, και προτιμάς τη βρωμιά από τον ενισχυτή και όχι από "κουτάκια", και αν δεν έχει λάμπα επάνω δεν σου "κάνει", είναι ΟΛΑ ΣΕΒΑΣΤΑ και ΑΠΟΔΕΚΤΑ (και θα είμαι ο τελευταίος που θα σε κρίνει) πάς για κάτι άλλο και ακούς τις προτάσεις των συναδέλφων εδώ.

 

Τελευταία παρατήρηση: στο live-αδικο δεν θα περάσεις από μικρόφωνο και κονσόλα? Προφανώς και ΥΠΑΡΧΕΙ διαφορά ανάμεσα σε 65W με 1x12 και σε 100w 2x12, αλλά έχει διαφορά και στην τιμή και στο βάρος και στον όγκο και ... και ... και...

 

 

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι θα περάσεις απο μικρόφωνο και κονσόλα τι σχέση έχει με το ότι πρέπει να έχεις φτιάξει έναν αξιοπρεπή ήχο στο πατάρι??Το μικρόφωνο και η κονσόλα δε κάνει θαύματα ούτε παίρνει έναν ήχο και στον κάνει αγνώριστο(ίσα ίσα πιο πριμαριστό τον βγάζει το μικρόφωνο τον ήχο που σετάρεις εκτός αν έχεις μανούλα ηχολήπτη και σου τοποθετήσει το μικρόφωνο όχι στο κέντρο αλλά αριστερά κάτω και ξέρει να χειριστεί καλά τα eq της κονσόλας και φέρει κάτω τον ήχο σου όπως τον θες και όπως τον ακούς πάνω)..Ο fm συγκεκριμένα επειδή έκανα αρκετά Live  είναι ενισχυτής που αν χρησιμοποιήσεις μαζί με ένα πεταλάκι και το βρώμικο κανάλι όσο περισσότερη ένταση δώσεις τόσο περισσότερα πρίμα βγάζει..

Και μιλάμε για ενοχλητικά πρίμα που ξυρίζουν..Επειδή όμως έχει ένα αξιοπρεπέστατο καθαρό κανάλι για τα λεφτά του και για το γεγονός ότι ειναι tranzistor με 2 πεταλάκια τύπου ds1 και superoverdrive ή τύπου ds1 και ibanez tubescreamer ή bad monkey μπορείς να φτιάξεις έναν αξιοπρεπή ήχο..Άρα πιστεύω οτι για μελέτη η για προβούλα σε κανα μικρό δωματιάκι είναι καλά..

 

Όχι όμως για παραπάνω απαιτήσεις..Ότι πληρώνεις παίρνεις..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΣΩΣ και να μην λέμε πολύ διαφορετικά πράγματα. Ο άνθρωπος ψάχνει για οικονομικό τρανζιστοράτο ενισχυτή κιθάρας.

Στην προκειμένη περίπτωση, πωλείται ένας Fender FM65w 1x12, για κανα 80 - 100αρι ευρώ.

Θα παίζει ροκ, σε σπίτι, στο μέλλον σε καμμιά πρόβα, με πετάλια, και δεν ενδιαφέρει και τόσο το καθαρό κανάλι.

ΘΕΩΡΕΙΣ ότι του κάνει ή δεν του κάνει?

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ: Εννοείς ότι αν αντί για τον 65W & 1χ12 (που βρίσκει μεταχειρισμένο και θέλει να αγοράσει) είχε τον 100W & 2χ12 (σαν αυτόν που έχεις εσύ και παίζεις στα παταράκια), το μικρόφωνο θα έβγαζε καλύτερο ήχο? Τόσο καλύτερο ώστε από τα 14 κιλά ματζαφλάρι να πάει στα 21 κιλά? Το μικρόφωνο πάλι μπροστά σε ΈΝΑΝ κώνο (από τους δύο) δεν θα ήταν τοποθετημένο? Τα 65W πόση διαφορά νομίζεις ότι έχουν από τα 100W?

ΠΡΟΣΟΧΗ: μιλάμε για φάση "μικρόφωνο / κονσόλα", γιατί αλλιώς ΝΑΙ, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. Επίσης πιθανόν να έχει και άλλα καλούδια ο 100αρης (βλ. πίσω πλευρά - συνήθως είναι ΚΑΛΑ φορτωμένα τα μεγαλύτερα μοντέλα). Αλλά τονίζω μιλάμε για περίπτωση "μικρόφωνο / κονσόλα".

Ή αν το θέλεις  αλλιώς: ο ένας κάνει για live σε πατάρι και ο άλλος δεν κάνει?

 

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς ο ένας κάνει για live ο άλλος ούτε να το σκεφτείς..Έχουν μεγάλη διαφορά τα 100W 2*12 σε σχέση με τα 65 1*12..Τεράστια..Όταν παίζεις σε ένα πατάρι παίζεις μαζί με drummer με μπασίστα και ίσως με άλλον έναν κιθαρίστα ή έναν πληκτρά..Όταν δε θα ακούς τι παίζεις όμως επειδή θα γίνεται χαμός στο πατάρι και θα πας να δυναμώσεις τον 65αρη θα κλάσει..

 

Είναι πολυ απλό..Κατα τα άλλα βλέ πω συμφωνούμε..Μόνο για μελέτη κάνει και για χαλαρές προβούλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου