Προς το περιεχόμενο

SOS έσπασα την χορδή της Ibanez μου. Μπορώ να την αλλάξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια κάπως οφ-τοπικ ερώτηση (ελπίζω να μην γίνει ο γνωστός χαμός): γιατί πήρες κιθάρα με floyd rose; Όπως κατάλαβες αυτού του είδους τα τρέμολο είναι πολύ μεγάλος μπελάς.

(να συμπληρώσω)

... στην αρχή που δεν πολυ-ξέρεις τι γίνεται, και μικρότερος μπελάς μετά - μόλις τα συνηθίσεις.

Και να δώσω μια απάντηση: κάπου στα τέλη των 80ς - αρχές 90ς σε όλα τα βίντεοκλιπς ροκ τραγουδιών υπήρχε η κλασσική ποζεριά με τον κιθαρίστα να τράβάει κάτι τρεμολιές από εδώ μέχρι τον ντράμμερ....  ;D

Πως να μην μασήσουν οι πιτσιρικάδες.

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(να συμπληρώσω)

... στην αρχή που δεν πολυ-ξέρεις τι γίνεται, και μικρότερος μπελάς μετά - μόλις τα συνηθίσεις.

Και να δώσω μια απάντηση: κάπου στα τέλη των 80ς - αρχές 90ς σε όλα τα βίντεοκλιπς ροκ τραγουδιών υπήρχε η κλασσική ποζεριά με τον κιθαρίστα να τράβάει κάτι τρεμολιές από εδώ μέχρι τον ντράμμερ....  ;D

Πως να μην μασήσουν οι πιτσιρικάδες.

 

Όπου αν το έκαναν live η κιθάρα θα'μενε στον κιθαρίστα και το τρέμολο μαζί με τις χορδές θα'χε μείνει στον drummer!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως αν το δεις σε πολυ μεγαλη φωτο δεν ειναι FR οποτε τιποτα ευκολοτερο απο το να μαθει να το σεταρει σωστα. ;)  (πολυ τεραστιο ειναι ομως ρε παιδι μου.. :)) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα και με τρομάξατε...

και floyd rose να ήταν ούτε το ήξερα οτι πήρα κιθάρα με floyd rose.Απλα είδα οτι είναι καλή κιθάρα μου άρεσε και εμφανισιακά παρα παρα πολύ καλή και η τιμούλα της και την πήρα.

Τελικά την σέταρα πολύ καλά την κιθάρα και τώρα ολα είναι οκ.δεν ξεκουρδίζετε...

Και είχα αρχίσει στην αρχή να ανησυχώ...έλεγα μήπως έχει κανένα πρόβλημα και ξεκουρδίζετε :P :P ;D ;D ;D

 

Τέλος καλό όλα καλά.

Καλα που είσαστε κι εσείς αλλιώς...

 

Και για κάποιον που ρώτησε, ναι, λέγοντας κύριο μου εννοώ τον δάσκαλό μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ είναι Floyd το τρέμολο, μη το μπερδέυετε το παιδί.

Ενα κλασικό 2-point τρέμολο παρόμοιο με μιας Fender Squire.

 

επιτελούς κάποιος το είδε (θα τον κάρφωνα εγώ ότι δεν έχει FR αλλά με προλαβαίνεις  ;D)

 

Oχι ΔΕΝ μπορεις! Smiley

 

Εισαι καταδικασμενος να παιζεις για ΠΑΝΤΑ με 5 χορδες και οταν σπασει και η επομενη με 4 και μετα με 3 και στο τελος με ΚΑΜΜΙΑ ,οποτε απλα θα χτυπας το μπρατσο στο πατωμα θα βγαζεις αναρθρες κραυγες και θα καταληξεις στο τρελλαδικο... Grin Grin Grin Grin

 

ωραία θα βάλω και εγώ χορδές γιατί εδώ και 5 χρόνια παίζω μόνο με μια  :o :o

(πλακιτσα  :D :D :D :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία θα βάλω και εγώ χορδές γιατί εδώ και 5 χρόνια παίζω μόνο με μια  :o :o

(πλακιτσα  :D :D :D :D)

???  - ::)  - :-X  - :'( -  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Εγώ στη θέση σου δεν θα προχωρούσα σε τόσο βιαστικές κινήσεις.

Κατ'αρχήν θα πρέπει να σε προβληματίσει ΣΟΒΑΡΑ (εσένα πορσωπικά και μπορείς να άνοίξεις και σχετικό θέμα εδώ μέσα, για να προβληματιστούμε όλοι.... μαζί σου....) το ΠΟΙΑ χορδή θα προσθέσεις.

Αυτά τα πράγματα θέλουν μελέτη, δεν είναι παίξε - γέλασε

 

;D ;D ;D

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η πλάκα παρατραβιέται μόνο πλάκα δεν είναι... ::)

 

Επίσης το θέμα αυτό,το αν μπορώ να αλλάξω την χορδή εξήγησα πως το εννοούσα και κάποιος να διάβαζε το αρχικό μου ποστ θα καταλάβαινε...

τελος πάντων αν σας αρέσει αυτή η πλάκα οκ τι να πω... :-\ ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου