Προς το περιεχόμενο

SOS έσπασα την χορδή της Ibanez μου. Μπορώ να την αλλάξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.Μόλις παρέλαβα την κούκλα μου την ibanez grg170dx (κοκκινάκι;p).

Επειδή είδα οτι οι χορδές ήταν λίγο ξεχαρβαλωμένες-δηλαδή κουνιόντουσαν σαν λάστιχα-είχαν χαλαρώσει, είπα να τις σφείξω λίγο.

Στην προσπάθεια μου να τις σφείξω-χωρίς να το καταλάβω την κάτο τιν λεπτή την ΜΙ την έσπασα.

Το θέμα είναι οτι έμεινα τώρα με την λαχτάρα και αν την πάω απο κει που την πείρα ή και σε άλο μαγαζί θα κάνουν κάποιες μέρες για να τις αλλάξουν τις χορδές.. :-\

 

Καταρχας,εγώ έχω χορδές.Μπορώ να την αλλάξω μόνο αυτήν που χάλασα?

και αν ναι όποιος ξέρει σε αυτήν την κιθάρα πως βάζουμε χορδές ας με βοηθήσει...αν χρειάζεται msn ας μου το πείτε...

 

ΥΓ.Για την ακρίβεια η χορδή δεν έσπασε-δηλαδή κόπηκε στην μέση, αλλα βγήκε απο κάτω απο εκεινο το πράμα στο οποίο κουμπώνει...

 

Έχω ελπίδες να κάνω κάτι μόνος?? :-[ :-[ :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης τώρα την άνοιξα απο πίσω και είδα οτι την χορδή στο κάτω σημείο την κρατάει ενα πραματάκι τοσο δα σαν stop, στο οποίο γυρνάς γρυω γύρω του την χορδή και τεντόνετε...

 

Απο οτι κατάλαβα,πρέπει να περάσο την χορδή σε αυτό το πραματάκι,αλλα το θέμα είναι οτι επειδή έχασα το πραματάκι και τώρα το βρήκα είδα οτι επάνω του είναι η χορδή η μισή που κόπηκεκαι είναι κάπως γυρισμένη γύρω γύρω...αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...

 

Δηλαδή μου φαίνεται οτι πρέπει με κάποιο κολιτίρι να λιώσω την χορδή ωστε να την στριφογυρίσω...δεν ξέρω....

 

Κάποια βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε την καινούργια χορδή από το πίσω μέρος της κιθάρας, μέσα από την τρύπα της γέφυρας και μετά πρός τα κλειδιά ...  ;)

 

Αυτό το πραματάκι τό έχουν όλες οι καινούργιες χορδές. Μη τολμήσεις να μπλέξεις κολλητήρια και τέτοια ... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε την καινούργια χορδή από το πίσω μέρος της κιθάρας, μέσα από την τρύπα της γέφυρας και μετά πρός τα κλειδιά ...  ;)

 

Αυτό το πραματάκι τό έχουν όλες οι καινούργιες χορδές. Μη τολμήσεις να μπλέξεις κολλητήρια και τέτοια ... :o

 

Λολ τελικά όντως είδα οτι όλες οι χορδες εχουν αυτο το πραγματάκι...κατάλαβα νομίζω πως θα την περάσω-ελπίζω πανω στα κλειδιά να μη κάνω καμια βλακεία.

 

giorgosvolos@ thanks για το link-΄στο youtube έψαξα λίγο πρόχειρα αλλα δεν βρήκα κατι.

Λοιπόν πάω να επιχειρήσω να βάλω καινούργια χορδή και θα σας πω σε λίγα λεπτάκια:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

change strings γραψε θα σου βγάλει.Α κοίτα η χορδη που θα περάσεις να είναι οτι κ η προηγούμενη.Δεν εννοώ μαρκα αλλα αν ήταν 9αρι set μην βάλεις κανενα 11αρι πάνω.Καταλαβαίνεις τι εννοω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

change strings γραψε θα σου βγάλει.Α κοίτα η χορδη που θα περάσεις να είναι οτι κ η προηγούμενη.Δεν εννοώ μαρκα αλλα αν ήταν 9αρι set μην βάλεις κανενα 11αρι πάνω.Καταλαβαίνεις τι εννοω  :)

 

ωχ..λες να έκανα καμια τέτοια βλακεία?...

Εγώ τελικά κατάφερα να βάλω την χορδή με επιτυχεία.Μπήκε μια χαρά τώρα μονο κούρδισμα θέλει και τίποτα άλλο...

Αλλα δεν έχω ιδέα για το νούμερο.Την χορδή την πείρα απο ενα σακουλάκι με χορδές που έχει αφήσει εδω στο σπίτι μου ο κύριός μου.Απο οτι διάβασα στην ετικέτα η χορδή με το ασημένιο stop είναι για να μπει στην 1η χορδή (και όντως και η χορδή που μου χάλασε είχε ασημί χρώμα-σε αντίθεση με τις υπόλοιπες χορδές που ήταν με χρωματιστά stop...

Πως θα δω αν ειναι 9αρι ή 11άρι γιατί τώρα προβληματίζομαι...

 

 

Επίσης ο κύριος μου έχει αφήσει εδω στο σπίτι μου την πεταλιέρα του η οποία έχει κουρδιστήρι.Είναι μια DigiTech GNX4 αλλα δεν ξέρω πως να πάω στο κουρδιστήρι απο αυτή την πεταλιέρα.Κανεις που να έχει αυτή την πεταλιέρα μπορεί να με βοηθήσει?έχω πατήσει όλα σχεδόν τα κουμπιά και τίπτοα δεν κατάφερα να βρω...:/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται να σου άφησε 11ρες χορδες. Το νούμερο το γράφει στο εξώφυλο του πακέτου, οι 9ρες γράφουν 009-042 ή κάτι παρόμοιο. Και απο ότι καταλαβαίνω οι χορδες είναι D'addario.

 

Βρες κάποιον να σου δείξει απο κοντά 1-2 πράγματα για το πως αλλάζουμε χορδες, γιατι δεν γίνονται όλα "δι αλληλογραφίας" και θα κάνεις καμμιά ζημιά  :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις ιδεα πως αλλαζαουν χορδες, ψαξε στο youtbe και σε τετοια. Αλλιως κοιτα πως ειναι περασμενες και οι αλλες και κανε το ιδιο  ;). Τα νουμερα καθε χοδης γραφονται πανω στο φακελακι αλλα και ολως των χορδων στο εξωτερικο πλαστικο σακουλακι.

Για να βρεις το κουρδιστηρι βαλε στο google τον τυπο της πεταλιερας και διπλα την λεξη manual. Ψαξε μεσα και θα το δεις τι πρεπει να κανεις.

Κανε κι εσυ κατι....  ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου