Προς το περιεχόμενο

SOS έσπασα την χορδή της Ibanez μου. Μπορώ να την αλλάξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά όπως βλέπω μάλλον με επιτυχία την άλλαξα την χορδή ;D

 

Τελικά βρήκα και στην πεταλιέρα του κυρίου μου πως την κουρδίζω αλλα ακούστε τώρα το εξής σπαστικό αλλά και αστείο...

 

ξεκινάω να κουδίσω την κατω την μικρη την μι,οκ κάνω το ίδιο και στην επόμενη στην σι οκ , το ιδιο και στην σολ.Μολις τις παίζω όλες μαζί για να βγει Em κάτι δεν ακούγεται καλά τις κουρδίζω ξανα με πιο μεγάλυ προσοχή και αυτή την φορά και με το αυτή στο πιάνο.

Σε κάποια στιγμή λεω ωραία, αυτες τις 3 τις κούρδισα, πάω στις επόμενες τις κουρδίζω και οταν παω να παίξω κανονικα οι πρώτες χορδές( μι σι σολ εγω είδα0έχουν ξεκουρδιστεί.Κουρδίζω τις μι σι σολ και ξεκουρδίζονται οι χοντρες οι νοτες οι επάνω.Ε αι στο καλό αυτη η δουλειά επί πόση ώρα αγανάκτησα.

Τι στο καλό μπορεί να φταίει??

 

Οι χορδές ειναι μαι χαρα περασμένες όλες.Τώρα βλέπω οτι εκινο το πράμα τερμα κατω στην κιθάρα στο οποίο καταλήγουν οι χορδές εχι κατι βιδες απο κάτω με σουστάκια...λέτε να τις πειράξω λίγο?Τι ρόλο βαράνε εκεί??Ορίστε και φώτο:

29zetfpcvzod78lt48u2.jpg

 

Και κάτι ακόμα, δείτε την φώτο qw2t7cde59bey05huuxr.jpg

εκει πάνω απο την ταστιέρα έχει ενα καπάκι (το έχω κυκλώσει) το οποίο ανοίγει κανονικά (σαν συρτό περίπου είναι) και δεν μπόρεσα να δω καλά αλλα μου φαίνεται οτι έχει μια τρύπα προς τα κάτω σαν να έχει δηλαδή σωλήνα όλη η ταστιέρα απο μέσα της...τι είναι τούτο :-X

 

Λίγο κουραστικός είμαι ε? :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν εχεις ιδεα πως αλλαζαουν χορδες, ψαξε στο youtbe και σε τετοια. Αλλιως κοιτα πως ειναι περασμενες και οι αλλες και κανε το ιδιο  ;). Τα νουμερα καθε χοδης γραφονται πανω στο φακελακι αλλα και ολως των χορδων στο εξωτερικο πλαστικο σακουλακι.

Για να βρεις το κουρδιστηρι βαλε στο google τον τυπο της πεταλιερας και διπλα την λεξη manual. Ψαξε μεσα και θα το δεις τι πρεπει να κανεις.

Κανε κι εσυ κατι....  ;)

 

ναι αυτό έκανα τελικά βρήκα το manual για να βρω πως παω στο κουρδιστήρι.

thanks και για τις πληροφορίες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πάρουμε ένα ένα:

1) Το ξεκούρδισμα των χορδών είναι κάτι φυσιολογικό και οφείλεται στο ότι δεν τις τέντωσες, για να πάρεις τα μπόσικα. Αν προσέξεις στα βιντεάκια θα δεις ότι κάνουν ένα κόλπα με τα χέρια τους όταν περάσουν την χορδή και την κουρδίσουν, 2-3 φορές και αυτή έρχεται στη ίσα της. Ψάξε για string streching και θα δεις τι κάνουν τα μαστόρια

2) Οι βίδες με τα σουστάκια είναι για το τρέμολο και τις χρησιμοποιείς για να επαναφέρεις το τρέμολο στη σωστή του θέση, ιδίως όταν αλλάξεις χορδές διαφορετικού διαμετρίματος. Πχ πας από 9άρα σε 10άρα. Ψάξε για κάποιο βιντεο που να λέει floyd rose set up και θα το δεις

3) Το καπάκι έχει μέσα τη βέργα ή γνωστό και ως truss rod (το αυλάκι που λες). Με αυτό διορθώνεις την καμπυλότητα του μπράτσου, αν το τελευταίο για οποιοδήποτε λόγο έχει πάρει. Μια συμβουλή: ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΠΟΤΕ

4) Είναι πιθανόν, λόγω του τρεμόλου, το nut (αυτό που περνούν οι χορδές στο τέλος της ταστιέρας και πρiν πάνε προς τα κλειδιά) να είναι locking, να έχει δηλαδή μια πλάκα που βιδώνει στις χορδές για να τις κρατά σταθερές. Αυτό το βιδώνεις, αφού έχεις τελειώσει με το πέρασμα των χορδών και το σετάρισμα και όλα πάνε καλά.

 

Θα σε συμβούλευα να βρεις από κάπου το βιβλίο του Dan Erlewine: Guitar Player Repair Guide και θα γίνεις εξπερ. Αλλιώς και ο οδηγός του Sf στο νοιζ είναι ταμαμ, όπως και διάφοροι οδηγοί στο net.  :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι floyd rose αυτό το τρέμολο απο ότι βλέπω, ούτε έχει locking nut. Μια απλή γέφυρα με τρέμολο είναι που πατάει σε δύο σημεία.

 

Πληκτρά, διάβασε το μανιουαλ που έχει η κιθάρα (και αν δεν έχει κατέβασέ το απο το ιντερνετ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πάρουμε ένα ένα:

1) Το ξεκούρδισμα των χορδών είναι κάτι φυσιολογικό και οφείλεται στο ότι δεν τις τέντωσες, για να πάρεις τα μπόσικα. Αν προσέξεις στα βιντεάκια θα δεις ότι κάνουν ένα κόλπα με τα χέρια τους όταν περάσουν την χορδή και την κουρδίσουν, 2-3 φορές και αυτή έρχεται στη ίσα της. Ψάξε για string streching και θα δεις τι κάνουν τα μαστόρια

2) Οι βίδες με τα σουστάκια είναι για το τρέμολο και τις χρησιμοποιείς για να επαναφέρεις το τρέμολο στη σωστή του θέση, ιδίως όταν αλλάξεις χορδές διαφορετικού διαμετρίματος. Πχ πας από 9άρα σε 10άρα. Ψάξε για κάποιο βιντεο που να λέει floyd rose set up και θα το δεις

3) Το καπάκι έχει μέσα τη βέργα ή γνωστό και ως truss rod (το αυλάκι που λες). Με αυτό διορθώνεις την καμπυλότητα του μπράτσου, αν το τελευταίο για οποιοδήποτε λόγο έχει πάρει. Μια συμβουλή: ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΠΟΤΕ

4) Είναι πιθανόν, λόγω του τρεμόλου, το nut (αυτό που περνούν οι χορδές στο τέλος της ταστιέρας και πρiν πάνε προς τα κλειδιά) να είναι locking, να έχει δηλαδή μια πλάκα που βιδώνει στις χορδές για να τις κρατά σταθερές. Αυτό το βιδώνεις, αφού έχεις τελειώσει με το πέρασμα των χορδών και το σετάρισμα και όλα πάνε καλά.

 

Θα σε συμβούλευα να βρεις από κάπου το βιβλίο του Dan Erlewine: Guitar Player Repair Guide και θα γίνεις εξπερ. Αλλιώς και ο οδηγός του Sf στο νοιζ είναι ταμαμ, όπως και διάφοροι οδηγοί στο net.  :)

 

Α μάλιστα...Δηλαδή να τις τεντώσω λίγο τις χορδές και μετα να τις κουρδίζω κανα δυο τρεις φορες μεχρι να έρθουν στα ίσα τους...μάλιστα κατάλαβα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε για τις πληροφορίες

 

@Angelos όντως η κιθάρα μου lock δεν έχει.Απλή γέφυρα πρέπει να είναι

 

 

Σας ευχαριστώ πάρα παρα πολύ παιδιά.

θα ψάξω και για το βιβλίο που μου λέτε...ως τότε θα δω τους οδηγούς του noiz.gr :D

 

Σας ευχαριστώ παρα πολύ ;) ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για γρηγορότερα κάνε το κόλπο με το χέρι που κάνουν αυτοί εδώ γα να τις τεντώσεις:

και ειδικά αυτός

η γέφυρά σου δεν είναι απλή, αλλά ένα απλό τρέμολο, αμφιβόλλου ποιότητας.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

Είμαι απίθανος.Την ίδια χορδή (την πρώτη-την πιο λεπτή) την ξανα έσπασα :-[ ;D ;D

 

Αυριο θα κατέβω να πάρω χορδές.Τι χορδές να ζητήσω?Και πόσο έχει το ενα σακουλάκι περίπου?

 

Και κάτι ακόμα.

Τέντωσα λίγο τις χορδές για να έρθουν στα ίσα τους( ;D) και παρατήρησα οτι η γέφυρα απο κάτω σηκώθηκε :o

 

Πόσο ψηλά πρέπει να είναι η γέφυρα?Πρέπει να είναι ψιλά ή πρέπει να είναι ευθεία στο επίπεδο της κιθάρας?(ακομα δεν ξεκίνησα να διαβάζω τον οδηγο του noiz-γιαυτό ρωτάω ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Boukas,γιατι λες οτι το τρεμολο ειναι αμφιβόλλου ποιότητας.Ibanez είναι η κιθάρα μου...

 

Τα βίντεο δεν παίζουν :-\ μου λέει  We're sorry, this video is no longer available.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου επειδη η κιθαρα εχει τρεμολο (κι αν ειναι και ψιλομαπα ακομη χειροτερα)

1ον οι χορδες πρεπει να τεντωνονται οπως αναφερθηκε και πιο πανω (αυτο ισχυει ακομη κι αν η κιθαρα ΔΕΝ ειχε τρεμολο)

2ον (και σπουδεοτερον) επειδη το τρεμολο εχει ελατηρια (ναι ναι εχει) πρεπει την κιθαρα να την κουρδισεις ΑΡΚΕΤΕΣ φορες εως οτου "κατσουν" καλα με το τρεμολο. ΟΛΕΣ τισ χορδες (κι οχι 3-3). Ειναι πολυ συνηθισμενο αφου τις εχεις κουρδισει ολες, να ξαναπας στην πρωτη που ειχες ξεκινησει και να ειναι ξεκουρδιστη. Ειναι μια συνηθισμενη διαδικασια που παιρνει συνηθως 3-5 φορες κουρδισμα ολες τις χορδες. Βεβαια ειναι αναλογα και το τρεμολο και το σεταρισμα της κιθαρας. Αλλες (σαν τις δικες μου) ερχονται με την 2η φορα κι αλλες ο αριθμος πιανει και τον ..... διψηφιο  ;D. Καλου κακου εχε κι εναν καφε διπλα  ;)

Τι εννοεις "τεντωσες"? Οι χορδες δεν "τεντωνουν" οαραπανω παρα ΜΟΝΟ οσο ακριβως οταν ειναι κουρδισμενες.

Οι Ibanez συνηθως παιζουν καλλιτερα με .009 η το πολυ .010. H μαρκα ειναι κατι τελειως προσωπικο

Η γεφυρα τελος πρεπει να ειναι παραλληλη με το σκαφος αν ειναι floating η σε στυλ fender κιθαρες να στηριζεται στο σκαφος. Υπαρχουν και .... ασχημιες αλλα εισαι μικρος, δε στις λεω ακομα  ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γέφυρα σηκώθηκε καθώς είναι τρέμολο και όχι σταθερή.

Πρέπει να είναι παράλληλη προς το λαιμό και το ύψος το καθορίζεις που σε βολεύει

 

Χορδές θα ζητήσεις ότι θες. Συνήθως για τρέμολο καλύτερες είναι οι 10άρες, οπότε κάνε μια αρχή με αυτές. Η τιμή έξαρτάται από το τι μάρκα θα πάρεις, αν και δεν είναι ακριβές και γενικότερα μέχρι να μάθεις, να παίρνεις τις πιο φθηνές που θα βρίσκεις, για να μη σε πολυνοιάζει αν σπάσεις καμιά.

 

Το ότι ξαναέσπασες την χορδή φταίει το ότι την υπερτεντώνεις. Όταν την κουρδίζεις πρόσεχε να έχει περάσει καλά από το nut και να πας σύμφωνα με το κουρδιστήρι και όχι όπως σε βολεύει.

 

Το ότι είναι ibanez δεν λέει τπτ για την ποιότητα του τρέμολο και των διαφόρων μερών. Αν σκεφτείς ότι το original floyd και το original edge της ibanez κάνουν πάνω από 200€ (χαλαρά όμως) τότε ελπίζω να καταλαβαίνεις...

 

Για τα βιντεάκια δεν ξέρω τι κόλλημα έχει το νόιζ. Πάτα πάνω τους και θα στα ανοίξει σε νέο παράθυρο, που θα παίξουν κανονικά

 

Γενικά πάντως πρωτού κάνεις το οτιδήποτε βρες κάποιον οδηγό που να αναλύει την κιθάρα και τα διάφορα μέρη της. Μια αρχή από wikipedia θα κάνει δουλειά

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου