Προς το περιεχόμενο

Smoke on the Water solo cover


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια προσπάθειά μου στο σόλο ενός πολύ αγαπημένου τραγουδιού (ύμνου   ;) ).

Περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.  :)

Smoke_on_the_Water_solo_geodimitri.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα

 

Ποσο καιρο παιζεις κιθαρα?

Για μενα ηταν λιγο αργο και εχω την αισθηση οτι πριν το γραψεις δεν ζεστανες τα δαχτυλα. Και θα ηθελα λιγο ποιο ανετο (αερινο) παιξιμο

 

Εντελως φιλικα και καλοπροεραιτα

Δημητρης  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Ποσο καιρο παιζεις κιθαρα?

Για μενα ηταν λιγο αργο και εχω την αισθηση οτι πριν το γραψεις δεν ζεστανες τα δαχτυλα. Και θα ηθελα λιγο ποιο ανετο (αερινο) παιξιμο

 

Εντελως φιλικα και καλοπροεραιτα

Δημητρης  

Καλημέρα και σένα συνονόματε!

 

Εντατικά ασχολούμαι τα τελευταία 2 χρόνια.

 

Το τέμπο είναι στα 112 bpm. Τόσο έλεγαν οι ταμπλατούρες που είχα αλλά και στο ίντερνετ που έψαξα. Δεν αποκλείεται βέβαια να είναι και λάθος.  ;)

 

Τέλος, όντως ήθελε πιο αέρινο παίξιμο ειδικά στα 3 γρήγορα σημεία για να αναδειχθούν καλύτερα.  :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την κριτική σου! Και εννοείται πως δεν παρεξηγώ.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι κιθαρα παιζεις?

Η παρατηρηση μου αφορουσε τα δαχτυλα η ταμπλατουρα δεν γνωριζω αν ηταν οκ , αλλα ακουστηκε καλα, σου το λεω γιατι και εγω επιασα κιθαρα πριν ενα χρονο αλλα της εχω πιει το αιμα (8-12 ωρες την μερα) και μολις το τελευταιο 2 μηνο με το βιβλιο του stetina και τις συμβουλες του καταφερα και εφτιαξα τον ηχο.

 

Η τελεια ασκηση γι αυτο ειναι το mimimum movement που ουσιαστικα ειναι συμβουλη για το να παιζεις οσο πιο χαλαρα γινετε (χωρις να σφιγγεις το χερι) με την μικροτερη δυνατη κινηση.

 

Φιλικα Δημητρης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι κιθαρα παιζεις?

Η παρατηρηση μου αφορουσε τα δαχτυλα η ταμπλατουρα δεν γνωριζω αν ηταν οκ , αλλα ακουστηκε καλα, σου το λεω γιατι και εγω επιασα κιθαρα πριν ενα χρονο αλλα της εχω πιει το αιμα (8-12 ωρες την μερα) και μολις το τελευταιο 2 μηνο με το βιβλιο του stetina και τις συμβουλες του καταφερα και εφτιαξα τον ηχο.

 

Η τελεια ασκηση γι αυτο ειναι το mimimum movement που ουσιαστικα ειναι συμβουλη για το να παιζεις οσο πιο χαλαρα γινετε (χωρις να σφιγγεις το χερι) με την μικροτερη δυνατη κινηση.

 

Φιλικα Δημητρης

 

Παίζω με μια Jackson RR5 Pro Series.

Αυτό το minimum movement στο δεξί χέρι το μελετώ λίγο τελευταία. Από εκεί χάνω πολύ ταχύτητα και το καταλαβαίνω. Που θα μου πάει όμως θα το καταφέρω!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προσπάθειά μου στο σόλο ενός πολύ αγαπημένου τραγουδιού (ύμνου   ;) ).

Περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.  :)

Οι νότες είναι σωστές, αυτά τα συστατικά που λείπουν από το παίξιμο σου και θέλεις εξάσκηση είναι τα ακόλουθα: σιγουριά στα πατήματα ,σωστά bends(σηκώματα χορδών μαζί με vibrato) και pulloffs(τραβήγματα χορδών), τσαμπουκά στο σόλο (attitude),λιώσε το μανίκι ρε πού... μου,όχι με δύναμη, αλλά με ψυχή και πάθος,μη μασάς κάντην να κλάψει.. προσπάθησε να έχεις καθαρό παίξιμο,να βγαίνουν οι νότες σαν στραγάλια πρόσεξε την πένα σου,μην αγχώνεσαι δούλεψε τα βήμα βήμα και όλα θα πάνε καλά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα το ειδα δημητρη!!

πιο καθαρη ηχογραφηση πιστευω.

νομιζω αυτο που εννοουν ολοι εδω ειναι πολυ απλα μην προσπαθεις να παιξεις τις νοτες μονο.παιξε οπως σου βγαινει και ας εχει μεσα 20 φαλτσα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δρόμο μπροστά αλλά σίγουρα "το 'χεις".  ;)

 

Προσωπικά δεν είμαι της λογικής του να χώσεις ψυχή τώρα. Δώσε χρόνο στη μελέτη και μόλις αποκτήσεις την άνεση της μελωδίας που παίζεις τότε η ψυχή θα έρθει μόνη της. Γιατί πολύ απλά "τότε" δεν θα σκέφτεσαι αγχωμένα την κάθε επόμενη φράση, το πως θα κάνεις το γρήγορο πέρασμα, τον δύσκολο δακτυλισμό κλπ κλπ. Για εκείνη τη στιγμή μελετάς, για την στιγμή που οι νότες θα βγαίνουν αβίαστα και εσύ θα τις "τραγουδάς" στην ταστιέρα - αντί απλά να τις "παίζεις".

 

Λίγη συστηματική μελέτη παραπάνω και θα είσαι σούπερ στο συγκεκριμένο και αγαπημένο σόλο.

btw η ταχύτητα μια χαρά μου φάνηκε. Ίσως κάποιοι φίλοι την θεωρούν αργή έχοντας κατά νου κάποιες live εκτελέσεις (που πολλές φορές "τρέχουν" κάπως παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος Μιτσάρα, συνέχισε όλα τα σχετικά... Ο τρόπος παιξίματος της πέννας και τοιαύτα (χέρι στην ταστιέρα) είναι κάτι το προσωπικό, βρές τον δικό σου τρόπο, εχώ δει τύπους να παίζουν ανορθόδοξα παπάδες, δες jeff Waters που δεν σπάει καρπό στο δεξί (30 χρόνια παίζει έτσι δεν έπαθε τίποτα) δες Marty Friedman πώς κρατάει πέννα  ::) Μην τρώς τον χρόνο σου με αυτά θα σου βγεί κάποια στιγμή. Μην κάνεις το rock επιστήμη γιατι πλέον δεν είναι rock βασικα, απλά παίζε   ;) α και μην κάνεις γυμναστική πριν την κιθάρα όπως ο Petrucci  ;D ;D ;D ;D τραγικά πράγματα...

 

Petrucciaαδες μην κράξετε, μου άρεσει ο  Petrucci, απλά βαριέμαι να κάνω κοιλιακούς και διαλογισμό πριν παίξω κιθάρα  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος Μιτσάρα, συνέχισε όλα τα σχετικά... Ο τρόπος παιξίματος της πέννας και τοιαύτα (χέρι στην ταστιέρα) είναι κάτι το προσωπικό, βρές τον δικό σου τρόπο, εχώ δει τύπους να παίζουν ανορθόδοξα παπάδες, δες jeff Waters που δεν σπάει καρπό στο δεξί (30 χρόνια παίζει έτσι δεν έπαθε τίποτα) δες Marty Friedman πώς κρατάει πέννα  ::) Μην τρώς τον χρόνο σου με αυτά θα σου βγεί κάποια στιγμή. Μην κάνεις το rock επιστήμη γιατι πλέον δεν είναι rock βασικα, απλά παίζε   ;) α και μην κάνεις γυμναστική πριν την κιθάρα όπως ο Petrucci  ;D ;D ;D ;D τραγικά πράγματα...

 

Petrucciaαδες μην κράξετε, μου άρεσει ο  Petrucci, απλά βαριέμαι να κάνω κοιλιακούς και διαλογισμό πριν παίξω κιθάρα  ;D ;D ;D ;D

[/quote

πολύ σωστά και συμφωνώ για την γυμναστική,όσο για την πένα που αναφέρθηκα,εννοώ, ότι πατάει στην ταστιέρα ο φίλος,αυτό και να χτυπάει με την πένα,δηλαδή στην σωστή και ακριβή διαχείριση της,και όχι στο πώς να την πιάνει ή πως να σπάει ή όχι τον καρπό του,που νομίζω χωρίς να τον έχω δει να παίζει,δεν έχει τέτοια θέματα.Φιλικά Σωτήρης. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου