Προς το περιεχόμενο

Smoke on the Water solo cover


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ακούς ρε φίλε τους Στρατό-φιλους  ;D (πλάκα κάνω, εκτός της Στρατ καλά τα λένε).

 

Όπως έγραψε κι ο Σταύρος, γράφε τον εαυτό σου και άκουγέ τον (ίσως αυτό που θα ακούς να μην σου φαίνεται ωραίο, αλλά δεν πειράζει).

 

Μόνο έτσι θα καταλάβεις τι συμβαίνει πραγματικά και θα χαλαρώσεις στο real time, χωρίς να σε πολυνοιάζει τι έπαιξες, αλλά ... ΠΩΣ!

 

Όσο μπορείς επίσης (έστω και για πλάκα) τραγούδα μελωδίες, ότι να 'ναι, τραγούδα (γέμισε θέματα, μελωδίες) και αυτές σιγά σιγά θα τις παίζεις (αφού τις "ακούς").

 

Να θυμάσαι ότι παίζουμε μόνο ότι μπορούμε να "ακούσουμε", οπότε όσο περισσότερες μελωδίες "ακούς" τόσο περισσότερες θα παίζεις (και μάλιστα όπως τις ακούς ΕΣΥ, γι' αυτό σου έγραψα να τραγουδάς).

 

Μην σταματάς την προσπάθεια (κράτα την πένα όπως γουστάρεις  ;D ;D)!

 

Μπράβο σου!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην ακούς ρε φίλε τους Στρατό-φιλους  ;D (πλάκα κάνω, εκτός της Στρατ καλά τα λένε).

 

Όπως έγραψε κι ο Σταύρος, γράφε τον εαυτό σου και άκουγέ τον (ίσως αυτό που θα ακούς να μην σου φαίνεται ωραίο, αλλά δεν πειράζει).

 

Μόνο έτσι θα καταλάβεις τι συμβαίνει πραγματικά και θα χαλαρώσεις στο real time, χωρίς να σε πολυνοιάζει τι έπαιξες, αλλά ... ΠΩΣ!

 

Όσο μπορείς επίσης (έστω και για πλάκα) τραγούδα μελωδίες, ότι να 'ναι, τραγούδα (γέμισε θέματα, μελωδίες) και αυτές σιγά σιγά θα τις παίζεις (αφού τις "ακούς").

 

Να θυμάσαι ότι παίζουμε μόνο ότι μπορούμε να "ακούσουμε", οπότε όσο περισσότερες μελωδίες "ακούς" τόσο περισσότερες θα παίζεις (και μάλιστα όπως τις ακούς ΕΣΥ, γι' αυτό σου έγραψα να τραγουδάς).

 

Μην σταματάς την προσπάθεια (κράτα την πένα όπως γουστάρεις  ;D ;D)!

 

Μπράβο σου!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε fusiongtr!

 

Η αλήθεια είναι ότι από τότε που άρχισα να ηχογραφώ, ακούω πράματα που δεν μου αρέσουν καθόλου στο παίξιμό μου.  ;D

Αυτό βέβαια όπως πολύ σωστά μου λέτε με βοηθάει πολύ στο να βελτιώνομαι.

 

Το να τραγουδώ μελωδίες πάνω σε ένα backing το έχω δοκιμάσει και δεν το κοροϊδεύω καθόλου. Πραγματικά βοηθάει πολύ και βγαίνουν καλές ιδέες.  ;)

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά!

 

Ανασταίνω το θέμα, καθότι μετά από πολύ καιρό ηχογράφησα ξανά το σόλο ενός από τα αγαπημένα μου τραγούδια.

 

Αυτή τη φορά χρησιμοποίησα την κιθάρα του γιου μου, μια Squire Deluxe Hot Rails, στη θέση 5 (neck μαγνήτης). Ενισχυτής, ο Marshall AVT100 στο καθαρό του κανάλι με το gain σχεδόν στο τέρμα και ολίγον μπουσταρισμένος με ένα Ibanez TS808.

 

To delay είναι από τον ενισχυτή και το μόνο που πρόσθεσα από το Cubase είναι λίγο reverb.

 

Επίσης αυτή τη φορά δεν ηχογράφησα μικρό μέρος των ρυθμικών όπως στην προηγούμενη προσπάθειά μου.  

 

Θα μου άρεσε να κάνατε μια σύγκριση με την πρώτη μου ηχογράφηση και να μου πείτε τη γνώμη σας για την καινούρια.

 

https://soundcloud.com/geodimitri/deep-purple-smoke-on-the

 

Να είστε καλά!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλά!!! η πρόοδος σου είναι ολοφάνερη,που σημαίνει ότι μελετάς και μάλιστα αποτελεσματικά,θέλεις ίσως κάποια κολπάκια επάνω στο μανίκι, αλλά πρέπει αυτά να τα δεις από κοντά,χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω και με όλο τον σεβασμό αν είσαι από Θεσσαλονίκη, προσφέρομαι να συνεισφέρω με την βοήθεια μου, με καφεδάκι η μπύρα εντελώς φιλικά και παρείστικα, χωρίς αυτό να σημαίνει οτιδήποτε.

 

Εαν το θέλεις φυσικά και εσύ και διαθέτεις χρόνο φιλικά Σωτήρης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου, αλλά την επόμενη φορά μην χρησιμοποιήσεις μόνο τον neck μαγνήτη, γιατί ακούγεται κάπως "πλαστικό"!

 

Μια χαρά το παίζεις, και ίσως λίιιιιγο πιο χαλαρά από την προηγούμενη φορά!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα παιδιά!

 

Ανασταίνω το θέμα, καθότι μετά από πολύ καιρό ηχογράφησα ξανά το σόλο ενός από τα αγαπημένα μου τραγούδια.

 

Αυτή τη φορά χρησιμοποίησα την κιθάρα του γιου μου, μια Squire Deluxe Hot Rails, στη θέση 5 (neck μαγνήτης). Ενισχυτής, ο Marshall AVT100 στο καθαρό του κανάλι με το gain σχεδόν στο τέρμα και ολίγον μπουσταρισμένος με ένα Ibanez TS808.

 

To delay είναι από τον ενισχυτή και το μόνο που πρόσθεσα από το Cubase είναι λίγο reverb.

 

Επίσης αυτή τη φορά δεν ηχογράφησα μικρό μέρος των ρυθμικών όπως στην προηγούμενη προσπάθειά μου.  

 

Θα μου άρεσε να κάνατε μια σύγκριση με την πρώτη μου ηχογράφηση και να μου πείτε τη γνώμη σας για την καινούρια.

 

https://soundcloud.com/geodimitri/deep-purple-smoke-on-the

 

Να είστε καλά!  :)

 

Συμφωνώ με τα παιδιά που ήδη μίλησαν,το παίξιμό σου έχει εμφανή βελτίωση,αλλά δε μου άρεσε πολύ η επιλογή του neck μαγνήτη.Συνήθως αυτοί χρησιμοποιούνται για γρήγορα περάσματα,όχι για ένα ολόκληρο solo,αλλά αν εσένα σου άρεσε εμάς μας περισσεύει!Πολλά μπράβο! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους!  :D

 

Χαίρομαι που σας άρεσε περισσότερο από το πρώτο και ότι βλέπετε βελτίωση στο παίξιμό μου. Με λυπεί βέβαια το γεγονός ότι ο ήχος είναι ολίγον μάπα... :-[

 

Δυστυχώς αυτό που ακούσατε είναι ο καλύτερος ήχος από μαγνήτη της συγκεκριμένης κιθάρας. Οι άλλοι ακούγονται ακόμα χειρότερα...Φοράει 3 Duncan Designed Hot Rails τους οποίους πρέπει κάποια στιγμή να αντικαταστήσω. Εν καιρώ...

 

@Sotirouba από Θεσσαλονίκη είμαι, αλλά τη βλέπω μόνο το καλοκαίρι λόγω δουλειάς. Πολύ ευχαρίστως όμως όταν με το καλό ανέβω, να βρεθούμε και να τα πούμε.  :)

 

Και πάλι σας ευχαριστώ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Δημήτρη, σαφέστατη βελτίωση από το πρώτο(εντάξει, θες λίγο δουλίτσα ακόμη στα γρήγορα περάσματα ;)). Εγώ θα μείνω μόνο στο ότι δεν έφυγες πουθενά στον χρόνο, που γιά το συγκεκριμένο σόλο δεν είναι κάτι το αυτονόητο το να είσαι μέσα ;).                                                                                                                                                                                                    Υ.Γ. Εμένα γιατί μου άρεσε ο ήχος της κιθάρας; ::)  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν λιγο πιο "ζουμερος" ο ηχος μια χαρα θα ακουγοταν,οχι οτι τωρα μου φαινεται κακος,καθε αλλο.

Πραγματι σαφης βελτιωση και στο παιξιμο,με λιγη επιμονη στα γρηγορα σημεια οπως προανεφερε και ο cigaret θα ειναι σουπερ.

Ευγε αγαπητε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου geodimitri... :)

 

σαν νοτες ειναι μια χαρα...απλως δεν εισαι τοσο "σιγουρος" με εσενα και γινονται λαθη στην εκφραση ειτε στα σηκωματα ειτε οτι ακουγεσαι "σφιχτος"

 

για δοκιμασε neck μαγνητη...πιστευω θα κατσει καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου