Προς το περιεχόμενο

Smoke on the Water solo cover


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ πολύ sotiroubas για το χρόνο και το σχολιασμό σου!  :)

 

Φίλε Γιάννη (Adamo) να ΄σαι καλά!  :)

Αυτή τη φορά ηχογράφησα με το καθαρό κανάλι του Marshall, καρφί στην κάρτα ήχου και από κει στο Cubase. Στο Cubase χρησιμοποίησα ένα amp sim ονόματι "Blackmore", ένα βαθάκι, eq και compressor.

 

@Jet72

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου!  :)

 

Συνονόματε (holyjoy) σε ευχαριστώ πάρα πολύ!  :)

Καλά, ο τρόπος που κρατάει ο Friedman την πένα είναι από άλλο πλανήτη!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημητρη πολυ καλη προσπαθεια!

Το μπασιμο δε,ηταν τελειο.

 

Δεν ξερω ποσο φιλοδοξα βλεπεις την κιθαρα αλλα θεωρω οτι το μονο που σου χρειαζεται ειναι χρονος ασχολιας.Και μια στρατ...

Αν δεν τα παρατησεις,εχεις τις προυποθεσεις να βελτιωθεις και να φτασεις σε απολαυστικο επιπεδο.Για σενα πρωτα απο ολα αλλα και για οποιον σε ακουει.

 

-Θα σου προτεινα να δυναμωσεις (με εξασκηση)τα χαμερ σου ωστε να εχεις οικονομια στις πενιες.

Εκτος αν σ αρεσει ο Μαλμστην κι ο Πετρουτσης.

Καλος τροπος ειναι να παιζεις ακουστικη...

 

-Ηχογραφα τον εαυτο σου ΣΥΝΕΧΕΙΑ.Επι παντος επιστητου.Και κανε αυτοαξιολογηση. ;)

 

-Κι ενα τελευταιο...

Βγαζε τα σολα-κομματια(οπου ειναι εφικτο) με το αυτι και οχι με ταμπς.

Ολα ξεκινανε απο αυτο που ακουμε. :)

 

Rock on!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@otto##

Να 'σαι καλά φίλε!  :)

 

Σταύρο πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

 

Η αλήθεια είναι ότι το έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα τα τελευταία δύο χρόνια, έχω βρει και έναν πολύ καλό δάσκαλο ο οποίος με βοηθάει πάρα πολύ.

Ο χρόνος ασχολίας προσπαθώ να είναι όσος περισσότερος γίνεται (όσο αυτό είναι δυνατό με δυο πιτσιρίκια στο σπίτι  ;) ) και να είναι ποιοτικός.

 

Γενικά τα hammer on/pull off μου θέλουν δουλειά, αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι ήταν από επιλογή μου παιγμένα όλα με πένα. (Μου αρέσει πρώτα ο Satriani και μετά o Petrucci, ε και λίγο ο Malmsteen  ;D ).

 

Όντως με την ηχογράφηση και αυτοαξιολόγηση βγάζεις πολλά συμπεράσματα. Το προσπαθώ.  ;)

 

Δυστυχώς δεν έχω την υπομονή να βγάζω τα σόλο με το αυτί. Βασικά έτσι έμαθα από μικρός. Την εύκολη λύση της ταμπλατούρας.  :( Θα προσπαθήσω όμως να ακολουθήσω τη συμβουλή σου!  :)

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ Σταύρο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sotiroubas πέρα απο το αστείο είναι σωστά αυτά που είπες στον Δημήτρη, ασε με μένα, είπα να κάνω πλάκα γιατί μου ήρθε στο μυαλό ο Petrucci με Αμερικανική στολή κορμάκι να κάνει τα δικά του...  ;D ;D ;D ;D είμαι φαντασιόπληκτος  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sotiroubas πέρα απο το αστείο είναι σωστά αυτά που είπες στον Δημήτρη, ασε με μένα, είπα να κάνω πλάκα γιατί μου ήρθε στο μυαλό ο Petrucci με Αμερικανική στολή κορμάκι να κάνει τα δικά του...  ;D ;D ;D ;D είμαι φαντασιόπληκτος  :-[

Από αυτά που λέμε βγαίνουν σπουδαία πράγματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος Δημητριε!

Παω στοιχημα οτι αν δεν ηχογραφουσες θα ακουγοταν ακομα καλυτερα επειδη θα σουν πιο ελευθερος.Λογικο ομως ειναι,ολοι το χουν αυτο λιγο-πολυ,το σφιξιμο της ηχογραφησης.

Θα συμφωνησω με το Σταυρο,οσο μπορεις δουλευε και το αυτι.

Μια χαρα το πας παντως,συνεχα ακαθεκτος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος Δημητριε!

Παω στοιχημα οτι αν δεν ηχογραφουσες θα ακουγοταν ακομα καλυτερα επειδη θα σουν πιο ελευθερος.Λογικο ομως ειναι,ολοι το χουν αυτο λιγο-πολυ,το σφιξιμο της ηχογραφησης.

Θα συμφωνησω με το Σταυρο,οσο μπορεις δουλευε και το αυτι.

Μια χαρα το πας παντως,συνεχα ακαθεκτος!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε gvour!

 

Η διαφορά που ακούω όταν παίζω χωρίς να ηχογραφώ, είναι κυρίως στις τεχνικές έκφρασης (κυρίως στο βιμπράτο). Θα πρέπει να τις δουλέψω πολύ ακόμα έτσι ώστε να τις ενσωματώσω για τα καλά στο παίξιμό μου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε gvour!

 

Η διαφορά που ακούω όταν παίζω χωρίς να ηχογραφώ, είναι κυρίως στις τεχνικές έκφρασης (κυρίως στο βιμπράτο). Θα πρέπει να τις δουλέψω πολύ ακόμα έτσι ώστε να τις ενσωματώσω για τα καλά στο παίξιμό μου.  :)

Δημήτρη το έπιασες το νόημα,μπράβο τσακαλάκο,και μόνο γι αυτό προηγείσαι, και μη μασάς. ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια στρατ...

Ωπ αυτό τώρα το είδα!  ;D

 

Έχω μια Squire (για τον μεγάλο μου τον γιο την έχω πάρει) αλλά δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα οι μαγνήτες που φοράει (Duncan Designed Hot Rails) και την αφήνω στον μικρό.  ;D

Άμα της βάλω κάποια στιγμή ένα αξιόλογο σετάκι μαγνήτες θα την τιμήσω δεόντως!  :)

 

Δημήτρη το έπιασες το νόημα,μπράβο τσακαλάκο,και μόνο γι αυτό προηγείσαι, και μη μασάς. ;)

Σε ευχαριστώ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου