Προς το περιεχόμενο

2 κεφαλές σε 1 καμπίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σαν συνέχεια σε κάποιες ερωτήσεις που έκανα στο thread Τι κάνουν αυτές οι λυχνιες;

 

και για να μην το κάνω μπάχαλο μεταφέρω την συζήτηση εδώ....

 

(μια περίληψη για όσους βαριούνται να διαβάσουνε.... θέλω να συνδέσω 2 κεφαλές  blackheart killer ant (1W) σε μία καμπίνα blackheart BH112. ανάμεσα στην κιθάρα και τις κεφαλές θα υπάρχει ένα True-Bypass Looper/Switcher της Lehle)

 

και συνεχίζω

 

...επειδή τελικά αυτο το lehle που είχα βάλει στο ποστ του Τι κάνουν αυτές οι λυχνιες; δεν είναι το κατάλληλο, κατέληξα στο Little Lehle II .

 

αν συνδέσω στην είσοδο του την κιθάρα και στις 2 εξόδους τις 2 κεφαλές (μια στέλνει το σήμα στην Α κεφαλή και μία στην Β ανάλογα με το αν ειναι πατημένος ο διακόπτης ή όχι), έχω βρεί ποιο "κανάλι" (κεφαλή) θα οδηγώ. η μία θα πέρνει σήμα και η άλλη δεν θα πέρνει καθόλου.

 

η κεφαλή έχει εξόδους 4,8,16 Ω.

 

η καμπίνα έχει 2 παράλληλα jack 16 Ω (η βασικη χρήση είναι για να συνδέσεις άλλες καμπίνες παράλληλα και όλες μαζί στην έξοδο 8Ω ή 4Ω της κεφαλής)

 

η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να συνδέσω τις 2 κεφαλές πάνω στην καμπίνα ή όχι...

 

αν ναι 1) ποια έξοδο θα χρησιμοποιήσω απο την κάθε κεφαλή?

        2) η σύνδεση θα είναι κατευθείαν πάνω στην καμπίνα ή πρέπει να παρεμβάλεται κάτι ενδιάμεσα??

        3) αν η σύνδεση γίνει κατευθείαν πάνω στην καμπίνα πειράζει που το σήμα του ενισχυτή που θα οδηγώ εκείνη την στιγμή θα πηγαίνει και στην έξοδο του ενισχυτή που δεν οδηγώ???

 

 

Ηλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Little Lehle δεν σου κάνει γιατί δεν φέρει φορτίο επί της κεφαλής που δεν θα είναι συνδεδεμένη με την καμπίνα σου. Αν δεν υπάρχει τέτοιο, η λαμπάτη σου κεφαλή θα καταστραφεί. Χρειάζεσαι κάτι τέτοιο: http://www.tonebone.com/tb-headbone-vt.htm

 

Γενικά όμως πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο, πρώτον γιατί αυτές οι λύσεις είναι μπελαλίδικες και ακριβές (έξτρα κεφαλή και το εξάρτημα που σου παρέθεσα), και δεύτερον γιατί θα ταλαιπωρηθείς άδικα. Μια εξαιρετικά απλή μέθοδος για να πετύχεις αυτό που θες είναι ή να τον ρυθμίσεις για overdrive-distortion, και όταν θες να παίξεις καθαρά απλά να χαμηλώνεις το volume από την κιθάρα σου, ή να τον ρυθμίσεις για καθαρά και να πάρεις ένα απλούστατο πεταλάκι για καθαρό boost που θα τον "πουσάρει" για να φτάσει σε distortion. Ένα ποιοτικό και φτηνό είναι αυτό: http://www.thomann.de/be/mxr_mc401.htm?sid=f9eb8a86abb2f7becb8152cd122c40ce

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το little lehle θα το έβαζα ανάμεσα στην κιθάρα και τις 2 κεφαλές και απλά θα έστελνα σήμα στον 1ο ή τον 2ο.

 

αυτό για το φορτίο που λες ισχύει αν το έβαζα ανάμεσα στις 2 κεφαλές και την καμπίνα.

 

 

βασικά κάτι σαν το tonebone έψαχνα, αλλά δεν είχα βρει κάτι...

 

τώρα όσο αφορά το booster, επειδή μου αρέσει ο original overdrive ήχος που βγάζει ο ενισχυτής δεν θα το προτιμούσα. εδώ δεν θέλω να χρησιμοποιώ καν τις προσομοιώσεις καμπινών, overdrive και distortion απο την x3 live που έχω.

 

 

*βασικά θα αλλάξω πρώτα λάμπες στην ήδη υπάρχουσα κεφαλή και αν μου αρέσουν τα καθαρά της θα συνεχίσω την όλη σκέψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το little lehle θα το έβαζα ανάμεσα στην κιθάρα και τις 2 κεφαλές και απλά θα έστελνα σήμα στον 1ο ή τον 2ο.

 

Μα ακόμη και τότε θα είχες το πρόβλημα της σύνδεσης 2 κεφαλών σε μια καμπίνα. Δεν θα το είχες λύσει. Πώς θα το έκανες χωρίς το Radial?

 

τώρα όσο αφορά το booster, επειδή μου αρέσει ο original overdrive ήχος που βγάζει ο ενισχυτής δεν θα το προτιμούσα. εδώ δεν θέλω να χρησιμοποιώ καν τις προσομοιώσεις καμπινών, overdrive και distortion απο την x3 live που έχω.

 

Το booster αυτό είναι αχρωμάτιστο και καθαρό - δεν έχει καμία σχέση με πετάλια overdrive, απλά λόγω της αυξημένης στάθμης που παρέχει ο ενισχυτής υπεροδηγείται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου