Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουν αυτές οι λυχνιες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕCC83=12AX7. Aν δεις στην αρχή του θρεντ, αυτές έχουν μεγαλύτερο gain από τις 12ΑΥ7, για αυτό και το dist που βγαίνει είναι λίγο ηχορύπανση, όπως λες. Το πετάλι έχει μελετηθεί σαν ήχος με τις λυχνίες του μαμίσιου τύπου. Οι πειραματισμοί βεβαίως είναι ανεξάντλητοι...

 

Το είχα διαβάσει όλο το θρεντ (καθώς και άλλα σχετικά )

Το ξέρω ότι ECC83=12AX7  ;) Και έχω διαβάσει σχετικά με την ταξινόμηση των 12Α*7 ως προς το gain. Με τις μαμίσιες 12ΑΥ7 είναι ψιλοψόφιο (το έχω γράψει και αλλού) τουλάχιστον στον ενισχυτή μου. Επίσης η ίδια η ElectroHarmonix ισχυρίζεται ότι με το συγκεκριμένο πετάλι επιβάλλεται να πειραματιστείς αλλάζοντας τις λάμπες και μάλιστα η αντικατάσταση της μιας 12ΑΥ7 με 12ΑΧ7 είναι αν θυμάμαι καλά και πρόταση της ίδιας της εταιρείας  ;) Άρα τεκμαίρω ότι το πετάλι είναι σχεδιασμένο γι αυτό το σκοπό και όχι για να παίζει μόνο με την 12ΑΥ7...

Γι αυτό και λέω ότι θα δοκιμάσω και καινούρια 12ΑΧ7 όταν αποφασίσω να αγοράσω διοτί πολύ απλά δε γνωρίζω τι ποιότητος είναι αυτή η παλιά που έβαλα. Από ισχύ καλά έδειχνε να στέκεται πάντως  ::)

 

Οι λάμπες με τις οποίες ήρθε το πετάλι δεν είναι κακές. Σου φάνηκαν ψόφιες ίσως γιατί έχουν μικρότερο gain. Προσπάθησε να βάλεις JJ, TAD, TungSol ή οποιαδήποτε άλλη μάρκα (αλλά του ίδιου τύπου, δλδ 12ΑΥ7). Θα δεις κάποιες μικρές διαφορές. Mεγάλες θα ακούσεις αν αλλάξεις και τύπο (όπως και έγινε).

 

Όλα θα τα ψάξουμε, με τον καιρό τους  8) Πάντως δε θυμάμαι που διάβασα ότι οι 12ΑΥ7 της ΕΗΧ δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αυτό για να το υιοθετήσω σαν άποψη. Αυτό που ξέρω είναι ότι το πετάλι απλά δε μου "κάθεται" καλά στο αυτί με τις μαμίσιες, εκτός από Gary Moore - Still γκοτδεμπλουζ  ;D σόλο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

xμ, εχω κατι RFT προενισχυτριες και εχουν αλλο σχεδιακι πανω.

η καθε λαμπα στο καθε κυκλωμα βγαζει διαφορετικο αποτελεσμα, οποτε θελει αρκετο πειραματισμο μεχρι να βρεις την καταλληλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

 

Αν θες να πειραματιστείς, ιδού και τα σχετικά gain τους:

 

12AX7 = 100

5751 = 70

12AT7 = 60

12AZ7 = 60

6072/12AY7 = 44

5965/12AV7 = 27

12AU7/6189/5814 = 20

 

 

 

καλημέρα!

 

σύμφωνα με τα παραπάνω θέλω να ρωτήσω κάτι.

 

έχω ενα blackheart killer ant (1W) με την 12άρα καμπίνα της blackheart.

 

ο killer ant έχει 2 x 12AX7. όταν ανοίγω το volume πάνω απο το 2.5 αρχίζει και γκαζώνει ο ενισχυτής, ενώ αυξάνει και η ένταση.

όταν περάσει το 5 η ένταση παραμένει σταθερή και βάζει drive.

 

επειδή θέλω και καθαρά σκέφτομαι να πάρω άλλη μία ίδια κεφαλή και να τις αλλάξω τις λυχνίες και επίσης να πάρω και ένα lehle little dual για να αλλάζω "κανάλια", μέσω του οποίου θα πηγαίνω και τις 2 κεφαλές στην ίδια καμπίνα.

 

εφόσον το παραπάνω είναι εφικτό να γίνει ποιές λυχνίες κάνουν για καθαρά??  πιστεύω κάποιες απο αυτές τις 2  5965/12AV7 = 27

12AU7/6189/5814 = 20 ???? 

 

επίσης οι λυχνίες έχουν να κάνουν σχέση με την ισχύ του ενισχυτή?? δλδ αν τις αλλάξω στην κεφαλή μπορεί η μια να είναι στο 1W και η άλλη καμπίνα να είναι σε μεγαλύτερη ή μικρότερη ισχύ ή αυτό έχει να κάνει καθαρά με τα ηλεκτρονικά του ενισχυτή?

 

ευχαριστώ!!

 

Ηλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρη διαφορά θα πάρεις σίγουρα πηγαίνοντας σε 2 12AU7.

Πιθανότατα θα πλησιάζεις το 4-5 του volume σου πριν αρχίσει να "σπάει"... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης οι λυχνίες έχουν να κάνουν σχέση με την ισχύ του ενισχυτή?? δλδ αν τις αλλάξω στην κεφαλή μπορεί η μια να είναι στο 1W και η άλλη καμπίνα να είναι σε μεγαλύτερη ή μικρότερη ισχύ ή αυτό έχει να κάνει καθαρά με τα ηλεκτρονικά του ενισχυτή?

 

Οι λυχνιες της προενισχυσης ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν με τα βαττ που βγαζει ο ενισχυτης,ετσι κι αλλοιως για να δουμε  ΠΟΙΑ ακριβως ειναι η ισχυς ενος ενισχυτη θελει πολυ...κουβεντα....

 

επισης η αντικατασταση της V1 προενισχυτικης λυχνιας με μια με μικροτερο gain δεν σημαινει οτι μπορουμε να μετατρεψουμε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ενισχυτη σε...twin reverb.

 

ο ηχος θα καθαρισει μεν,αλλα μεσα στα ορια και την ενταση του ενισχυτη (δηλ.αν τον ανοιξεις πολυ παλι θα βρωμιζει)..& βεβαια ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ (μη περιμενεις δηλ.στον συγκεκριμενο ενισχυτη καθαρα σε υψηλες εντασεις αν η κιθαρα σου φοραει "καυτους" μονους  μαγνητες η humbuckers) ετσι κι αλλοιως φτηνες ειναι η προενισχυτικες λυχνιες οποτε μπορεις να πειραματιστεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει πολύ η ένταση, γιατί τον έχω στο δωμάτιο τον ενισχυτή, απλά είναι κουραστικό να γκαζώνει με το παραμικρό ο ενισχυτής (τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να γκαζώνει και πριν το 2.5)

 

θέλω μέχρι το 5 να έχει καθαρά... μετά ας κάνει ότι θέλει

 

απο μανήτες η μια κιθάρα έχει jb και '59, οι οποίοι σπλιτάρουν σε μονούς, η άλλη emg 81-85 και η μελλοντική θα είναι η classic player 60's strat

 

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

 

όταν υλοποιηθεί θα ενημερώσω για το τι πέτυχα ή απέτυχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω μέχρι το 5 να έχει καθαρά... μετά ας κάνει ότι θέλει

 

απο μανήτες η μια κιθάρα έχει jb και '59, οι οποίοι σπλιτάρουν σε μονούς, η άλλη emg 81-85 και

 

δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση....σε single ended 1 watt ενισχυτη να γινει αυτο,οποτε μη κουραζεσαι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν βάλεις πολύ ψόφιες προενισχύτριες το πιθανότερο είναι να ψοφήσει και ο ήχος του ενισχυτή σου.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

θέλω μέχρι το 5 να έχει καθαρά... μετά ας κάνει ότι θέλει

 

απο μανήτες η μια κιθάρα έχει jb και '59, οι οποίοι σπλιτάρουν σε μονούς, η άλλη emg 81-85 και η μελλοντική θα είναι η classic player 60's strat

 

 

 

δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση....σε single ended 1 watt ενισχυτη να γινει αυτο,οποτε μη κουραζεσαι....

 

@superfunk:   

 

για την μελλοντική classic player 60's δεν θα έχει καθαρά αν αλλάξω λάμπες??

 

επίσης ο '59 (neck) έχει καλά καθαρά και ιδιαίτερα όταν σπλιτάρει και γίνει μονος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Eπισης αν δεν θελεις να τηγανισεις τους ενισχυτες, μην τους βαλεις στην ιδια καμπινα ταυτοχρονα οπως λες, εκτος αν ειναι στερεο και πεζει στη μιση ο ενας ενισχυτης και στην αλλη μιση ο αλλος.

Επισης με 12Αυ7 ο ηχος σου θα γινει πιο "αδυναμος" ισως, κατι που μπορει να μην θελεις. Και για να φτασεις στα επιπεδα εντασης του βρωμικου να ανεβαζεις πολυ την ενταση και να βρωμιζει και παλι... γιατι δεν περνεις εναν δικαναλο ενισχυτη, ή εναν με πιο υψηλοτερο χεντρουμ να κανεις δουλεια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου