Προς το περιεχόμενο

Το screaming μαθαίνεται ή είναι να το'χεις;


ex-Q.O.T.S.A.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά είναι τι screaming σε ενδιαφέρει. Ο Oliveri ας πούμε (ο οποίος πάντα μου άρεσε περισσότερο στους Dwarves) έχει το κλασικό high pitched scream από το λαιμό, που παρατεταμένα το λέμε και νυχτερίδα (βλέπε Leftover Crack, Underoath) και είναι το αγαπημένο μου (και το μόνο που χρησιμοποιώ). Στην αρχή έχεις σκοτοδίνες αλλά συνηθίζεις.Υπάρχει το metal growl το οποίο μάλλον είναι θέμα attitude. Επίσης υπάρχει η punk κραυγή η οποία θέλει μόνο χροιά και διάθεση να καταστρέψεις τις φωνητικές σου χορδές. Τέλος, πολύ διάσημο μεταξύ των metalcore συγκροτημάτων είναι το inward brutal φωνητικό το οποίο κάνεις εισπνέοντας την ώρα που τραγουδάς και το θεωρώ μια αηδία και μισή αλλά γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιστευω οτι δεν θελει ουτε ταλεντο ουτε εξασκηση το punk scream. Κατα την αποψη μου, ειναι τελειως noobιστικη απορια  :P

μιλαμε για punk, σημασια εχει να τα σπας. ποιος νοιαζεται αν βγαινει απ'το στομαχι ή απ'το νεφρο ή απ'το παχυ εντερο;  ;D

 

απλα αρχιζεις και ουρλιαζεις με το distortion στο τερμα και ολα καλα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι δεν θελει ουτε ταλεντο ουτε εξασκηση το punk scream. Κατα την αποψη μου, ειναι τελειως noobιστικη απορια  :P

μιλαμε για punk, σημασια εχει να τα σπας. ποιος νοιαζεται αν βγαινει απ'το στομαχι ή απ'το νεφρο ή απ'το παχυ εντερο;  ;D

 

απλα αρχιζεις και ουρλιαζεις με το distortion στο τερμα και ολα καλα  ;)

 

Για να μπορεί να ξαναμιλήσει αυτός ο ανθρωπος ίσως?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με orbital εδώ. Όταν μιλάμε για punk, δε νομίζω ότι απασχολεί τον τραγουδιάρη το αν θα ξαναμιλήσει την επόμενη μέρα, όσο το να τα σπάσει εκείνη τη στιγμή ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προλαβε ο boukas (γι'αυτο ξεκαθαρισα πως μιλαω για punk scream  :) )

 

δε νομιζω να απασχολουσε τον cobain (οπως ειδαμε στο videακι στη σελ 1 νομιζω) αν θα μπορουσε να μιλησει την επομενη μερα ή αν θα ειχε μετα χαλια φωνη και δεν θα μπορουσε να τραγουδησει το polly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όπως σε ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα πράγματα στον πλανήτη, από το μπάσκετ μέχρι τα μαθηματικά και από τα φωνητικά μέχρι το σεξ, το πράγμα είναι απλό: το σώμα σου (χέρια, πόδια, μυαλό, στομάχι, διάφραγμα ή ό,τι άλλο) έχει δυνατότητες να σε πάει μέχρι κάπου, έστω μέχρι το 100. Μπορεί τώρα να φτάνεις στο 10, μαθαίνοντας όμως πώς να κάνεις τα πράγματα σωστά θα φτάσεις μέχρι το 100.

 

Αν ο λαιμός σου δεν το αντέχει δε μπορείς να κάνεις καριέρα τραγουδώντας έτσι, θα έχεις προβλήματα. Εγώ όμως για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή, δε μπορώ να βγάλω ούτε μία νότα έτσι, αν μάθω θα μπορώ να το κάνω, μέχρι κάποιο βαθμό. Το σώμα μας έχει κάποια όρια που δε μπορούμε να ξεπεράσουμε, μπορούμε όμως να τα προσεγγίσουμε. Αν ο λαιμός (κ γενικώς όλο σου το σώμα) είναι φτιαγμένο ώστε να βγάζει το πολύ σι, δε θα βγάλεις το ντο που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω. Αν δεν το προσπαθήσεις όμως, με άπειρες ώρες μελέτης κ δουλειάς δε θα μάθεις αν τελικά το όριό σου είναι το σι, το ντο, ή μια οκτάβα παραπάνω. Με τη γνώση και την τεχνική φτάνεις τα όριά σου, τα οποία όμως έχουν τεθεί από τη φυσιολογία σου κ δε μπορείς να ξεπεράσεις. Δεν υπάρχει τίποτα που δεν πρέπει να προσπαθήσεις. Δεν έχω ρίξει ποτέ στη ζωή μου με τόξο. Αυτό θα πει ότι δεν είμαι καλός; Όχι. Ας πάω να μελετήσω/προπονηθώ για 2 χρόνια και ΤΟΤΕ θα κρίνουμε αν το έχω ή όχι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι δεν θελει ουτε ταλεντο ουτε εξασκηση το punk scream. Κατα την αποψη μου, ειναι τελειως noobιστικη απορια  :P

μιλαμε για punk, σημασια εχει να τα σπας. ποιος νοιαζεται αν βγαινει απ'το στομαχι ή απ'το νεφρο ή απ'το παχυ εντερο;  ;D

 

απλα αρχιζεις και ουρλιαζεις με το distortion στο τερμα και ολα καλα  ;)

 

Wanna be taught the screaming-like-a-hooligan art.

 

Ειμαι 16. Τα τελευταια χρονια, απο τα 15 εχω παθει πορωση με τον ΜΠΑΟΚ. Θαυμαζω πολλους παλιους οπαδους της ομαδαρας (Μπαμπης Σουγιας, Φωντας. Μητσαρας), που οταν ουρλιαζαν στις εξεδρες για τα αδικα του διαιτητη, η φωνη τους ηταν καμπανα, ειχε γρεζι, διαρκεια...Με ενδιαφερει να μαθω αν υπαρχει καποια μεθοδος διαφραγματικη η παρεμφερης...

 

(Ειμαι φανερα πικαρισμενος που τοσο καιρο κανεις δεν εχει θεσει το θεμα καντε-γιοντλιν'-χωρις-λαρυγγιτιδες-ακομα-και-στις-Αλπεις)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ονομάζομαι Σίμος και θα ήθελα να διδαχθώ την τεχνική του screaming ίνα ενοχλώ τους γονείς μου, οίτινες είναι αυστηροί εκπαιδευτικοί και με καταπιέζουν. Τι μου προτείνετε;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένε μου φίλε Σίμο,

 

η πικρή αλήθεια είναι ότι θα πρέπει να μελετήσεις αρκετά για να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο ενόχλησης. Για αρχή σου προτείνω τα εξής βίντεο για απλή ειρηνική εξάσκηση στον δικό σου χώρο:

 

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου