Προς το περιεχόμενο

Θέλω μία κιθάρα για όλα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρε αυτη

 

http://www.fender.com/customshop/instruments/search.php?partno=9230012899

 

την αγορασε ο μπατζανακης μου και την επομενη μερα του εκατσε η Παμελα Αντερσον! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρε αυτη

 

http://www.fender.com/customshop/instruments/search.php?partno=9230012899

 

την αγορασε ο μπατζανακης μου και την επομενη μερα του εκατσε η Παμελα Αντερσον! ;D

 

Για τζένα τζέιμσον σε βλέπω γιατι η πάμελα τα κοψε τα κιθαριστικά βίντεο.Είπε να νοικοκυρευτεί και εβγαλε και τη σιλικόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αγορασε ο μπατζανακης μου και την επομενη μερα του εκατσε η Παμελα Αντερσον! ;D

Μας λες δηλαδή ότι είσαι παντρεμένος με την αδελφή της Pamela Anderson, ή απλά ότι ο μπατζανάκης σου είχε μία εφήμερη περιπέτεια;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο thread,

 

ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΕΑ ΚΙΘΑΡΑ

 

Ακούω τα πάντα, παίζω τα πάντα, θέλω καλά καθαρά και καλά βρώμικα, είμαι Αιγόκερως, μελαχρινός, ανύπαντρος, με σταθερό εισόδημα και δικό μου σπίτι. Τι προτείνετε; ???

Προτεινουμε να ερθεις στο συγκροτημα μου.... αντε στειλε π.μ.

Ευχαριστω :)

 

Y.Γ.Το σπιτι σου θα γινει studio για να κανει προβες το συγκροτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου οι επιλογές που αναφέρεις είναι μεν μια χαρά κιθάρες (θέλουν τα φτιαξιματάκια τους για να παίζουν καλύτερα βέβαια), αλλά δεν είναι κάτι τραγικά καλύτερο απ'αυτό που έχεις, και εκτός αυτού έχουν μεγάλες σχετικά διαφορές με τον λαιμό της Ibanez σου, που φαντάζομαι πως έχεις συνηθίσει. Η Ibanez δεν είναι κακή κιθάρα, οπότε αν σε βολεύει κιόλας, ίσως θα μπορούσες να ξοδέψεις κάτι λιγότερα και ν'αλλάξεις μαγνήτες (καθώς και τα υπόλοιπα ηλεκτρικά - ποτενσιόμετρα, διακόπτη), ή να ξοδέψεις κάποια παραπάνω χρήματα και να πάρεις έναν καλό ενισχυτή (πολύ βασικό), ή κάποια πεταλάκια (ένα EQ μόνο κάνει μεγάλη διαφορά στον ήχο - παράδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος είναι θέμα κιθάρας ΚΑΙ θέμα ενισχυτή. Πολλες φορές συμβαίνει η αιτία που δεν έχουμε τον ήχο που φανταζόμαστε να οφείλεται στην κιθάρα ή στον ενισχυτή ή και στα δύο.

 

Τωρα, μια κιθάρα για όλα (αν υποθέσουμε ότι γίνεται) είναι μια τύπου stratocaster με 3 μονούς ή με 2 μονούς και 1 διπλό και ένας καλός ΚΑΘΑΡΟΣ ενισχυτής. Και μία fender stratocaster είναι ότι πιο κοντά σε αυτό και σηκώνει και πολλες βελτιώσεις σε μαγνήτες.

 

Μια Ibanez -σε γενικές γραμμες- δεν είναι κιθάρα για όλα, ιδιαίτερα για ΚΑΘΑΡΑ.

 

Πάντως μια ρύθμιση στους μαγνήτες πιο χαμηλά βοηθάει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία fender όμως δεν θα έχει τον ήχο στα βρώμικα που θα έχει μια ibanez ή μια jackson ξέρω γω. Τι παραπάνω δίνει στη fender καλύτερα καθαρά όμως? Είναι οι μαγνήτες? Τα ξύλα? Η κατασκευή γενικώς? Το παλικάρι θέλει καλύτερα καθαρά, με έναν fender ενισχυτή ίσως έχει καλύτερα καθαρά. Μετά όμως θέλει και κάνα δυο distortion ΜΗΠΩΣ και βγάλει και σωστά βρώμικα. Με μια fender κιθάρα (εργοστασιακή) θα έχει όντως καλύτερα καθαρά. Αλλά μετά επίσης θα θέλει τουλάχιστον έναν bridge (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ), για να βγάλει καλύτερα τα βρώμικα. Γενικά είναι μεγάλο το θέμα πιστεύω, κι αν το πρόβλημα είναι μόνο στα καθαρά, τότε ίσως ένας true single coil εκεί ανάμεσα στους διπλούς το λύσει. Αλλιώς... ντεν ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

x-minor,

 

είναι σωστά αυτά που λές, αλλα με ένα καλό μαγνήτη στην γέφυρα (~100 ευρώ) λύνονται πολλά προβλήματα. Απο εκει και πέρα σε τι ενισχυτή την βάζει ?

 

(Θυμάμαι κάποτε που είχα ένα marshall και δεν μου αρέσαν τα καθαρά. Δεν ήξερα τι φταίει ακριβώς, αλλα νόμιζα ότι φταίει η κιθάρα, μια Ibanez Jem. Και κάποια μέρα πήρα ενα ενισχυτή fender και είδα το φώς μου σε καθαρό ήχο. Εφταιγε όμως και η κιθάρα και το κατάλαβα αργότερα όταν πήρα μια fender stratocaster  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε, σκέφτομαι να πάρω έναν ενισχυτάκο με κανα 200άρι και το σκέυτομαι... έχω και πεταλιέρες και πεταλάκια... δλδ λές αν αλλάξω μαγνήτες κ.λ.π. να είμαι κομπλέ??? ή να πάρω μία τελε, κ να κάνω τις διορθωσούλες εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου