Προς το περιεχόμενο

Blues Μερακλομπερδέματα


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να το ακούσω γιατί είμαι σε dial-up. Από τα σχόλια σου όμως ένα θα πω: σκέφτεσαι πολύ τεχνικά για μπλουζ και δεν κάνει...

 

 

+100

 

Blues = Feeling. Που σημαίνει πως η τεχνική είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί καλέ μου φίλε. Επιδή πρόκειται για την αγαπημένη μου μουσική (να ακούω και να παίζω) θα σου πρότεινα να αφήσεις απλά την φαντασία σου ελεύθερη και να παίζεις ότι σου βγαίνει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκατσες και το διαβασες ολο το θεμα και κατεληξες εδω?

 

Να δωσω στη μανα μου που εχει 1000 προβληματα μια κιθαρα να μου βγαλει ψυχη,αλητια και φυλακη?Ελεος με την καραμελα περι τεχνικης κ θεωριας-αρμονιας παιδια με το συμπαθειο.Χωρις καθοδηγηση διαβασμα και προπονηση ουτε το ταλεντο δεν παλευει να βγαλει τπτ.

 

Σ'ευχαριστω που ασχοληθηκες παντως.Καλως ηρθες και στην παρεα μας.Αν δεν εχεις λάμπα μπορεις να φυγεις τώρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trigga μάναμ' τα έχεις μπερδέψει όπως και άλλοι ωδειακοί.

 

Το "διάβασμα και η προπόνηση" έχει πολλές διαστάσεις. Χρειάζεται και στα blues. Αλλά με ποια έννοια; Με την έννοια ότι "ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ". Βάζεις CDάκια ή παίρνεις τον κολλητό σου να σου βαράει τα δωδεκάμετρα κι εσύ από πάνω τα δίνεις στις μπλουζ κλίμακες. "Και τις μπλουζ κλίμακες που τις έμαθα;" θα μου πεις; Αδιάφορο. Εμένα μου τις έδειξε κάποιος κάποτε. Και από τότε βαράω. Διάβασα και άλλα πράγματα ενδιάμεσα; Ναι. Αλλά παίζω χωρίς να σκέφτομαι chord progressions, χωρίς να σκέφτομαι τι παίζω παρακάτω, χωρίς να με νοιάζει κιόλας.

 

Μπορώ να κάνω ένα bend και να μου βγει η ψυχή σε αυτό; Ε μου φτάνει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το κανεις για 5-10 χρονια κ πλεον εχει γινει επεκταση του χεριου-μυαλου το οργανο συμφωνω.Εκει δεν σκεφτεσαι ουτε progressions ουτε κλιμακες ουτε τπτ.

 

Ποιοι λιωσανε ομως με σωστη ασκηση και τεχνικη και και και τοσα χρονια κ συμβουλευουν?Δεν ειναι απλα τα πραγματα κ στο μπλουζ κ το καθε μπλουζ.Και οι περισσοτερες μουσικες αυτο κανουν στο τελος, δηλαδη αφου το οργανο γινει ενα με σενα μετα δεν ασκησιαζεσαι αλλα παιζεις οτι εχεις να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το κανεις για 5-10 χρονια κ πλεον εχει γινει επεκταση του χεριου-μυαλου το οργανο συμφωνω.Εκει δεν σκεφτεσαι ουτε progressions ουτε κλιμακες ουτε τπτ.

 

Ποιοι λιωσανε ομως με σωστη ασκηση και τεχνικη και και και τοσα χρονια κ συμβουλευουν?Δεν ειναι απλα τα πραγματα κ στο μπλουζ κ το καθε μπλουζ.Και οι περισσοτερες μουσικες αυτο κανουν στο τελος, δηλαδη αφου το οργανο γινει ενα με σενα μετα δεν ασκησιαζεσαι αλλα παιζεις οτι εχεις να πεις.

 

Μπα, εσύ δεν ξεκολλιέσαι...

Ρε στις μουσικές αυτές (μπλουζ, φανκ, τζαζ*) δεν υπάρχει "σωστή άσκηση και τεχνική". Δες όλους τους μεγάλους. Ο καθένας παίζει όπως γουστάρει. Χίλιοι λάθος τρόποι και κανένας σωστός. Κανένας από τους μεγάλους δεν "εξασκηζιόταν", κανένας δεν νοιαζόταν τι θα παίξει παρακάτω, κανένας δεν νοιαζόταν πως θα τοποθετήσει τον καρπό πίσω από το μανίκι. Απλά έπαιζαν. Αυτό θέλω να σου πω.

 

* Τώρα αν τα ωδεία πήραν την τζαζ και την έκαναν κλασσική άλλο ζήτημα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κάνω ένα bend και να μου βγει η ψυχή σε αυτό; Ε μου φτάνει.

 

Σε μια πρόταση, το νόημα των μπλουζ. Εύγε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά κρίμα...δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το πιστεύω και να το λέω αυτό, αλλά πραγματικά κρίμα. Διότι, σύμφωνα με όσα γράφεις εδώ trigga συμπαιρένω πως το πρόβλημα σου δεν είναι να εκφράζεσαι μέσα από την μουσική, αλλά να εντυπωσιάζεις τα κοριτσάκια του διπλανού θρανίου. Συγνώμη αν είναι λίγο επιθετικό αυτό που λέω, no offense !! Απλά, πριν από οποιαδήποτε τεχνική γνώση και κατάρτιση έρχεται η θέληση, η ψυχή, το συναίσθημα, τα βιώματα, η στιγμή!! Έχω δει παίχτες και παίχτες, αλλά πίστεψε με αυτοί που με εντυπωσίασαν περισσότερο ήταν εκείνοι που χωρίς πολλά πολλά, απλά έβγαζαν την ψυχή τους σε αυτό (είτε αυτό λέγεται κιθάρα, είτε μπάσο, είτε...κλαρίνο και σε rock, blues,metal ακόμη και ρεμπέτικα).

 

Αν θέλεις λοιπόν να παίξεις blues παράτα τα βιβλία, πιάσε την πεντατονική που θέλω να πιστεύω πως γνωρίζεις κι όλα τ'αλλα θα έρθουν μόνα τους.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πολυ απλα δειξτε μου οτι η αυτοδιδαξια σας και το οτι παιζεται με ψυχη και χωρις γνωσεις σας οδηγησαν στο να γινεται Μπαρμπέρηδες,Μπαλταζάνηδες,Φακανάδες,Κιουρτσογλουδες,Σαμαράδες και πάει λεγοντας.

 

Απλά ΕΛΕΟΣ επιτελους με την ευκολη καραμελα που μασατε.Ψυχη και λουκουμάδες.

 

Δειξτε μου ποιοι ειστε.

 

Εκτος αν ολη αυτη η συζητηση γινεται για να ευχαριστιουνται τα αυτια σας μεσα στα ακουστικα και δεν εχετε βλέψεις για λαιβακια και να δειξετε στον κοσμο τι ειστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι το θέμα έχει ξεχειλωθεί και είναι έτοιμο να σκιστεί. Γυρίζουμε πάλι σε βλακώδη διλήμματα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σωστος και λάθος τρόπος, ούτε το ωδείο είναι λάθος, ούτε το να είναι κανείς αυτοδίδακτος. Αυτό όμως που απαιτεί ωριμότητα και μυαλό, είναι να μπορείς να σταθείς κριτικά απέναντι στις επιλογές σου τόσο στα θετικά όσο και στα αρνητικά τους.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οτι ειναι αυτοσκοπος να γινεις ο πρωτος ή απ τους πρωτους.Δεν το συνταξα καλα το μηνυμα με λιγα λογια.Αλλα το να παιξεις κατι ικανοποιητικα και να το ακουσει κ κανενας αλλος εκτος των 2 φιλων σου στο σπιτι και στην προβα δεν φτανει μια νοτα ενα μπέντ και ψυχη.

Αυτο συνεχισω να πιστευω.Και για να μπορεσεις να κανεις κατι γι' αυτο θες να το καλλιεργησεις το θεμα.

 

Πιαστε την αφροκρεμα τζαζ του σημερα π.χ. Scofield,Hall,abercrombie κτλ. όλοι απο berklee ειναι.Αφηστε το μπλουζ που λετε γιατι ειναι καμμια σχεση με τη τζαζ και τη φανκ.Αυτοι δηλαδη τι γινεται δεν το κατεχουν,δεν σολαρουν με ψυχη?Τι δεν κανουν?Ισα ισα που το κανουν κ καλυτερα απ τους παλιους διοτι το σπουδασαν κ το καταλαβανε καλυτερα.ΜΕτα φιλτραρανε τις γνωσεις και καταληξανε να γινουν οι παιχτες που ξερουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου