Προς το περιεχόμενο

Blues Μερακλομπερδέματα


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε τζαζ μουσικη μαθαινω και ηθελα να δω καποια πραγματα και απο μπλουζ ξαναλεω για 1000στη φορα.Το ξερο μπλουζ που μου λετε και τα feeling θα τα ειχα αν ημουν μαυρος στη φυλακη απο κοκα κ φονο.Τωρα δεν δικαιουστε να μιλατε καν για feeling οταν δεν εχετε να το τεκτιμηριωσετε με γεγονοτα.Αυτο στα πολυ καφρικα.

 

Ξανα1000λεω οτι ολες οι μουσικες θελουν γνωση και feeling,μελετη,transcription,licks,θεωρια,αρμονία κτλ. κτλ..Δεν ειναι μονο η μπλουζ που υποστηριζεται οτι παιζεται στο χυμα.Την οποια παλι δεν την εχω σε τοσο εκτιμηση οταν την λαμβανω καθαρη και οχι με αλλα στυλ.(προσωπικη εκτιμηση αυτη).

 

Ισως να ηταν κ το τελευταιο μηνυμα αυτο σε σενα που εισαι νεος για να μπεις και στην κουβεντα.ΘΑ παρακαλουσα να μην συνεχιστει η καραμέλα "i have feelings".Το εμπεδωσα οτι ειστε μπλουζαδες.Δεν βγαινει τπτ να ταλανιζουμε την κουβεντα εδω κι αλλο.Οτι καταλαβαμε. καταλαβαμε.Αν εχετε με εργα να αποδειξετε κατι ευχαριστως να αρχισουμε να το βλεπουμε.Η θεωρια-αμπέλι παρακαλω να βαλει μια τελεία.

 

Ξαναμανα ευχαριστω για την συζητηση ολους.Παμε κ σε κανενα θεμα αλλο τωρα.

 

 

-ταπεινή μου γνώμη ειναι ότι έπρεπε πρώτα να πιάσεις τα μπλουζ και μετά να προχωρήσεις στη τζαζ

 

- όποιος νομίζει οτι τα μπλουζ είναι μια απλή πεντατονική είναι γελασμένος

 

-  για να χεις το feeling δεν χρειάζεται να χεις σκοτώσει 5 αν8ρώπους και να πάσχεις απο κίρρωση του ήπατος. αν είναι έτσι 8α πάω να σκοτώσω τη φιλενάδα μου (γνωστό 8έμα στα μπλουζ ) 8α πάρω και ένα bourbon και 8α παω να μείνω  στην ομόνοια

 

- τον στίβι πρέπει να μά8εις να τον ακούς :P

 

- εγώ παλί πήγα στο ωδείο και κάτι έμα8α από μπλουζ

 

- το ότι οι κάποιοι τζαζίστες ξέραν 8εωρία δε σημαίνει ότι η τζαζ ειναι μουσικη του ωδείου (μόνο )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάλι τώρα δεν έχω καταλάβει ποιό είναι το αντικείμενο της συζήτησης.

Θέλει ο Trigga να μάθει blues. Καλώς πράτει με γειά του με χαρά του.

Θέλει ο Trigga να μας πει μετά την εβδομαδιαία εμπειρεία του με τα blues την άποψή του για αυτά; Να την πει. Δημοκρατία έχουμε. Ταυτόχρονα ο καθείς δίνει και την ανάλογη βαρύτητα στα συμπεράσματά του.

Θέλει ο Trigga να μας ρωτήσει; Ε τότε να κάτσει να μας ακούσει και τι απαντήσαμε.

Τώρα ποιός τα σπάει, τα χώνει, τα κολλάει, τα σέρνει, ποιανού καίγεται η ψυχή και ποιανού συγκαίγεται ο κώλος με ενδιαφέρει να το ακούσω από ανθρώπους που 

α) έχουν εμπειρία πάνω στα blues και

β) τους ενδιαφέρει το ιδίωμα

Καλός σεφ αν δεν σου αρέσει το φαγητό κομμάτι δύσκολο το βλέπω να γίνεσαι. Με όλο τον σεβασμό στις γνώσεις σου και στις προσπάθειες γνώσης σου φίλτατε Trigga δεν νομίζω ότι πληροίς τα παραπάνω.

Θέλεις να παίξεις blues by the manual και πάλι γούστο σου καπέλο σου. Αλλά από την άλλη μη μας λες η αρχή και το τέλος όλων είναι η θεωρία, που βέβαια και απαραίτητη είναι και καλή και χρυσή αλλά το δικό σου στίγμα δεν στο δίνει.

Τώρα όταν ακούς Django, Piazzola, Βαμβακάρη, SRV και έχεις την εντύπωση ότι και αυτοί κλίμακες ανεβοκατεβαίνουν................ πάσο.

Αν το συκεκριμένο feeling, je ne sais quoi, τσογλανιά, μαγκιά, απατεωνιά και όπως θες πες το, το βρεις γραμμένο πως αναπαράγεται, πες μας.

 

Όλοι καλάρουνε μα δε βγάζουν ψάρια, καλάρει ο Zappa (αψογος συνδυασμός τεχνικής και ψυχής) και βγάζει καλαμάρια...  ;)

 

Οπως είπε και ο SF στην αρχή. Ακου βρε παιδί μου. Ακου λίγο προσεκτικά. Αν θες βέβαια. Και μετά βλέπουμε..

 

Αυτό που έπαιξες πάντως δεν είναι blues αλλά υπόκρουση στο η κυρία Τασία στο ταμείο 4. Η κλίμακα ήταν σωστή όμως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trigga, ίσως θα ήταν καλύτερο να αρχίσεις να ποστάρεις τις εμπειρίες/απορίες σου σε forums που εξειδικεύονται στην jazz κιθάρα. Το λέω αυτό γιατί ποστάροντας εδώ (όπου οι jazz κιθαρίστες είναι αναλογικά ελάχιστοι) είτε θα δεχτείς διθυραμβικά σχόλια επειδή groovάρεις και επειδή χρησιμοποιείς 7+5 νότες αντί για μόνο 5 (πράγμα που θα σου κάνει κακό, όσο κι αν σου αρέσει τώρα), είτε θα ξεκινούν συζητήσεις για θεωρία vs feeling (που δεν οδηγούν πουθενά και κουράζουν).

 

Και κάποιες τυχαίες σκέψεις από μένα.

 

1. Δεν υπάρχουν ανώτερα είδη μουσικής.

2. Οι τζαζίστες δεν έχουν τα άλλα είδη μουσικής γτπ.

3. Το "feeling" δεν έρχεται από μόνο του, αλλά από τα καλά "πατήματα" στην κιθάρα τα οποία είναι τεχνικό θέμα.

4. Όταν ακούς συγκεκριμένο είδος μουσικής μόνο 1-2 χρόνια δεν ξέρεις καλά-καλά τι σου αρέσει, οπότε οτιδήποτε συμπεράσματα διατυπώνεις είναι πρόωρα.

5. Το urban legend ότι στα ωδεία έχουν κάνει τη τζαζ κλασική είναι τουλάχιστον αστείο.

6. Πάω να φάω καλαμαράκι και ψητή σαρδέλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα αλλα που τα ειδες κ τα σκεφτηκες?

Τα είδα στο thread (και κόντεψαν να μου πέσουν τα μαλλιά). ::) ::)

 

To μονο που αξιζε απ ολο το ποστ ηταν για το φορουμ κιθαρας.

Υπόσχομαι ότι τα επομενα post μου θα είναι πιο ποιοτικά. :P

 

Μπιγαλης-Ρακιντζης μεγαλοι δασκαλοι στην μπλουζ.

Για μένα, το "Είσαι σαν κουνέλι" ξεχειλίζει από feeling, αλλά δεν είναι μπλουζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σιγουρος οτι ετσι οπως τα ερμηνευσες δεν τα ειπα.Μεχρι κ για το μπιγαλη το πηρες σοβαρα.Τεσπα οτι νανε.

 

Το σιγουρο ειναι οτι εσεις εδω  δεν θα μου λυσετε αποριες πανω στην κιθαρα που προσπαθω να μαθω για το λογο που ειπες.Δυστυχως περα απο μπλουζ και ροκ ολοι οι αλλοι απλα δεν ειναι κ πολυ ενεργοι ωστε να ασχολουνται με την παρτη μου ή αλλουνου με διαφορετικα γουστα.

Εξου και οτι ολο το συμπερασματικο σου ποστ ειχε μια αλλα πολυ καλη προταση για μενα που θα με βοηθησει ισως πιο σωστα και απο τις 13 σελιδες αυτου του ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε για video-μαθήματα blues του Arlen Roth ;)

 

Κάτι σαν αυτό:

 

http://www.livevideo.com/video/A1ECD9A8FCE54669AD3C1F21A2A14395/arlen-roth-the-art-of-soloin.aspx

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου