Προς το περιεχόμενο

Blues Μερακλομπερδέματα


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικα τα συμπερασματα μου ειναι αυθαιρετα και προσωπικα.Η διαφορα ειναι οτι δεν χρησιμευσαν για να συμβουλευσουν καποιον που θελει να μαθει κατι.

Τα μυαλα δεν ειναι μια κοπια,αλλα παρομοιες προσωπικοτητες χαρακτηριζονται απο παρομοιες συμπεριφορες.Ετσι λειτουργει αφενος η επιστημη της ψυχολογιας και αφετερου οι προσωπικες εμπειριες που διαμορφωνουν τις αποψεις,αλλα βεβαια δεν υπαρχει λογος για αναλυση αυτου.

 

Blue out before he got in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποτε δε συμπαθησα την καθαρη μπλουζ και ουτε νομιζω πως θα το κανω.Δεν προσπαθω να τη μειωσω αλλα ουτε να την θεοποιήσω.Ουτε να χωρισω με 10 γκομενες ταυτοχρονα και να βγω στο παλκο να πω τον πονο μου.Πολυ λαϊκιάρικο καζαντηδιαρικο μελο για ευκολα μασηματα μου κανει.

 

Γι αυτο ακριβως (επειδη το εκοψα οτι ετσι θα ειναι) δεν καταλαβα γιατι καταπιαστηκες εξ αρχης με το συγκεκριμενο ειδος. Ειναι σα να βαλει στο μυαλο του ενας μεταλας οτι θελει να παιξει ρεγγε. Αφου δεν θα το γουσταρει ΠΟΤΕ. Γι αυτο και σου προτεινα σαν ακουσματα αυτα που σου προτεινα (stevie, robben ford etc). Επειδη θα τα "χωνευες" πιο ευκολα και (ισως) μετα θα ηταν πιο ευκολα τα .... αλλα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

robben ford ακουσα και ακουω τα σπαει ο τυπος.Ο στιβ δεν μου λεει τπτ.Και πιανει κ πολλα γίγα ο ατιμος :P

 

Στην αρχη αρχη αν το παρεται ολοι το θεμα θα δειτε οτι μιλαω για τα double stops που δεν ξερω απο που προερχονται και πως τα βαζεις στο παιξιμο.Αυτο ειναι κατι που το ακουω μονο στην καθαρη μπλουζ και σε τζαζομπλουζ.ΜΕτα απο κει και περα υπαρχουν και αλλα στανταρ πραγματα που μπορεις να παρεις/ω για να χρησιμοποιήσω.

 

Αυτη ηταν η αρχικη μου απορια εκτος απ το οτι ζητησα και γνωμη για το σαπιοtake αναθεμα να μην γινοταν γιατι ξεφυγαμε απο κει και περα.

 

Απο που θα αρχιζα να ακουω πραγματα κ τι θα διαβαζα για να βγαλω αυτο που θελω ηταν τα επομενα αλλα το πηγαμε στα βιωματα και γω ως 10χρονος δεν μπορω να εχω βιωματα για smoke on the water.Εχω δρομο ακομα και ζητησα βοηθεια.

 

Υ.Γ.Εσυ μαλιαρη σαπιοκοιλια της εδωσες και με το παραπανω και βοηθησες οπως και αρκετοι.Τενκ γιο λοιπον για ακομη μια φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο στιβ δεν μου λεει τπτ

 

Ου ου ου σιξ σιξ σιξ

 

Μονο και μονο γι αυτο ρε τυροβλαχε πρεπει να σε κρεμασουν αναποδα στην μεση της πλατεας και να σου βαζουν ολη μερα Marylin Manson (θεος)  ;D  ;D  ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν θες να μάθεις μπλουζ άκου Μπίγαλη και του Αιγαίου τα μπλουζ, οι μαύροι δε φτουράνε, δεν έχουν χρυσό δισκίο στο ελλάντα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε ρε μαλλιαρη μεταλομπλουζογρια.Μου ηθελε και εφε με ελικοπτερα ο τεξανοβλαχος.Εκει τωρα παρεα με τους υπολοιπους.

Τι ηξερε κιθαρα αυτος?Μπουζουκι δεν έπαιζε πριν?

 

Μπιγαλης-Ρακιντζης μεγαλοι δασκαλοι στην μπλουζ.ΜΕσα απ την τεχνολογια βγαζανε συναισθημα φυλακης και βιμπράτο με δαχτυλίδια.Τι λεμε τωρα :P

Δεν μου αρεσει ομως τοσο πολυ συναισθημα και αληθεια απ τους μουσικους που παιζανε τα μιντι.Προτιμω κατι πιο ψευτικο στον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου οτι κάνεις πλάκα για τον Steve .... ας υποθέσουμε λοιπόν οτι κάνεις πλάκα, ας προσπεράσουμε τις ασυναρτησίες που έγραψες κι ας συνεχίσουμε.

 

Κρίνοντας λοιπόν από αυτό που άκουσα στο σάπιοtake σου, όπως το αποκάλεσες, έχω να πω το εξής... Αν στα ωδεία σας μαθαίνουν πως έτσι ΠΡΕΠΕΙ να παίζεται η blues, τότε αισθάνομαι διπλά χαρούμενος που ποτέ μου δεν πήγα ωδείο κι έμαθα, αγάπησα και παίζω την blues μουσική, μόνος μου. Αυτό που άκουσα φίλε μου...blues δεν είναι !!! Προσπάθησε να γίνει, αλλά οι, άρτιες κατά τ' άλλα, θεωρητικές και τεχνικές σου γνώσεις δεν το επέτρεψαν.

 

Δεν αντιλέγω...όλα χρειάζονται. Και τα μαθήματα και οι γνώσεις...τα πάντα!! Έχεις δίκιο που υποστηρίζεις αυτή την άποψη και στο λέω εγώ που ποτέ μου δεν πήγα ωδείο, ούτε σε δάσκαλο κι υπάρχουν φορές που το μετανιώνω. Αλλά η blues...η blues μουσική καλέ μου φίλε έχει άλλη αίγλη. Παίζει σπουδαίο ρόλο το feeling όταν γράφεις ή παίζεις blues. Απλά αυτό προσπαθώ εγώ προσωπικά να σου πω. Μέσα σε ένα bend, όπως είπε και κάποιος προηγουμένως πάρα πολύ σωστά, μπορεί να αποτυπωθεί ένα ολόκληρο συναίσθημα. Μπορώ να σου φέρω και παραδείγματα αν θέλεις, εντελώς φιλικά, για να καταλάβεις καλύτερα τι θέλω να σου πω. Απλές νότες δηλαδή, απλές τεχνικές, χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, που όμως έχουν αυτό το "κάτι".... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε τζαζ μουσικη μαθαινω και ηθελα να δω καποια πραγματα και απο μπλουζ ξαναλεω για 1000στη φορα.Το ξερο μπλουζ που μου λετε και τα feeling θα τα ειχα αν ημουν μαυρος στη φυλακη απο κοκα κ φονο.Τωρα δεν δικαιουστε να μιλατε καν για feeling οταν δεν εχετε να το τεκτιμηριωσετε με γεγονοτα.Αυτο στα πολυ καφρικα.

 

Ξανα1000λεω οτι ολες οι μουσικες θελουν γνωση και feeling,μελετη,transcription,licks,θεωρια,αρμονία κτλ. κτλ..Δεν ειναι μονο η μπλουζ που υποστηριζεται οτι παιζεται στο χυμα.Την οποια παλι δεν την εχω σε τοσο εκτιμηση οταν την λαμβανω καθαρη και οχι με αλλα στυλ.(προσωπικη εκτιμηση αυτη).

 

Ισως να ηταν κ το τελευταιο μηνυμα αυτο σε σενα που εισαι νεος για να μπεις και στην κουβεντα.ΘΑ παρακαλουσα να μην συνεχιστει η καραμέλα "i have feelings".Το εμπεδωσα οτι ειστε μπλουζαδες.Δεν βγαινει τπτ να ταλανιζουμε την κουβεντα εδω κι αλλο.Οτι καταλαβαμε. καταλαβαμε.Αν εχετε με εργα να αποδειξετε κατι ευχαριστως να αρχισουμε να το βλεπουμε.Η θεωρια-αμπέλι παρακαλω να βαλει μια τελεία.

 

Ξαναμανα ευχαριστω για την συζητηση ολους.Παμε κ σε κανενα θεμα αλλο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κάτι τελευταίο: η καλή μουσική(παίξιμο, σύνθεση ή ότι άλλο) είναι καλή μουσική ανεξαρτήτως από που προέρχεται (και αυτό ανάγεται οπουδήποτε). Μαγκιά του τρίγκα που γουστάρει να διαβάζει, μαγκιά όποιου γουστάρει να τα μάθει "από το δρόμο". Δεν υπάρχει κανένας που να μπορεί να πει ότι αυτό είναι σωστό και εκείνο λάθος. Όλα τα υπόλοιπα είναι καθαρά και μόνο θέμα γούστου.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά η blues...η blues μουσική καλέ μου φίλε έχει άλλη αίγλη. Παίζει σπουδαίο ρόλο το feeling όταν γράφεις ή παίζεις blues. Απλά αυτό προσπαθώ εγώ προσωπικά να σου πω. Μέσα σε ένα bend, όπως είπε και κάποιος προηγουμένως πάρα πολύ σωστά, μπορεί να αποτυπωθεί ένα ολόκληρο συναίσθημα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=kCaLSUow3Fc&feature=related

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου