Προς το περιεχόμενο

Blues Μερακλομπερδέματα


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 σελίδες αυτό το thread! Ούτε κλιπ του Βαρτάνη να ήταν. :D :D

 

Όσον αφορά το κομμάτι, συμφωνώ με SF και Matawan και προσθέτω ότι: όσο παιδί-θαύμα και να είσαι, όσο και να ξέρεις να χειρίζεσαι τις άπειρες πληροφορίες που υπάρχουν στο ντερνέτ και όσο και να σε γουστάρουμε εδώ μέσα, ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ ΟΛΑ ΦΕΤΟΣ. Some things take time. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά σου λέει ρε Trigga ο audiokostas...καλύτερα άσε τα blues και άκου Ronny Jordan. Πιό κοντά σε αυτά που θές είναι...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

groove=funk=jazz=swing=hiphop=reggae(triggas)

 

Soul λιγα πραματα εχω ακουσει.Φανκ με σοουλ ακουω και συγχρονα και ειναι μαμω νταξ.Καθαρες μπλουζιες δεν παλευω ρε.Απλα τα πραματα.Μπερδεμενα με τα παραπανω ειναι μαμω τις ποιοτητες.Ξερω τι θελω να ακουω και να φτιαχνομαι.Τωρα απο το γραφτο εδω δεν προκειται να τα βρουμε.Και σιγουρα με την soul δεν θα τα βρουμε.Το νεγρο ναρκωτικακια υπο το πρισμα "παιζω ψυχη και μολις εβγαλα τη χειροπεδα" δεν παλευω.Και επισης ολο αυτο το παιζω ψυχη σε καποια κιθαρια που ακουσα δεν το αποδεχομαι.Θελω να ξερει ο αλλος τι παιζει και να το παιζει σχετικα καθαρα και και και.Δεν ειμαι σε φαση Am ειναι η νοτα μου και δεν την αποχωριζομαι :P

 

 

Spy=aderfo kalo magnhth an einai pate to sta peri anemwn etsi pu exi katadisi plisiazo ton quotsa_jemis bond.Μετονομασια ισως "τι να ακουσω ο τριγκας για να πάρω καινουρια μπλούζα"

 

Marathon δεν καταλαβα αυτο το πραγμα να μου λεει.Αλλα εξηγησα τον σκοπο μου για την μπλουζ....ακουω μελεταω προσθετω γνωση κτλ κτλ Δεν εμβαθινω γιατι δεν μου λεει τπτ.Απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ολα τα παραπάνω συνυπογράφω καθώς όλοι έχουν παίξει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του blues.

BB King και Albert King στην αιχμή του δόρατος.

Αν μελετήσεις αυτούς έχεις το μεγαλύτερο ποσοστό της λικογραφίας blues.

 

Από Mayal βρες δισκάκια με Peter Green στην κιθάρα.

 

Εμένα στην blues έκφραση του σόλο, γιατί αυτό ζητάω και όχι τα επαναλαμβανόμενα μοτίβα της blues δισκογραφίας, με καλύπτει ο Robben Ford.

 

Θες κιθαρίστες με jazz background που επέλεξαν να "μειοδοτήσουν" στις μελωδικές γραμμές των σόλο τους.

Κάτι σαν τον Eric Gale πχ που παρ' ότι τζαζίστρας... παίζει 3 σημαντικές νότες και κάνει μπαμ! Η μουσική που συμμετείχε ήταν συνήθως smooth jazz αλλά όλοι στις μπάντες ήταν κορυφαίοι. Richard Tee, Steve Gadd, κλπ. Νομίζω ότι θα καταλάβεις το νόημα όταν τον ακούσεις.

 

Αν δεν περιορίζεσαι τεχνικά, η λογική στο blues είναι "τι να μη παίξω και όχι τι να παίξω".

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ακουω μελεταω προσθετω γνωση κτλ κτλ

Nαι ρε μάγκα, έχε υπομονή, θέλει χρόνο το άθλημα προσθέτω γνώση (άκου και εμάς που πατάμε τα 50...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαμεθ πολυ ψαγμενια ρε συ ποιος ειναι παλι αυτος γμτ....Ωραιο κιθαρίνι εχει παντως.Τον ζητησα κι αυτον.

 

 

Υ.Γ.Στο τελος παλι joe pass θα ακουω με τοσα πραματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ρε μάγκα, έχε υπομονή, θέλει χρόνο το άθλημα προσθέτω γνώση (άκου και εμάς που πατάμε τα 50...)

 

Αυτο το μαγκα τι το θες ρε πυροσβέστη??Με κανεις να φαινομαι ναρκωτικακιας προσφατα αποφυλακισμενος με κερατο απο τη γυναικα και με λεφτα χρωστουμενα απο την μαυρη μπιζναα.

 

Υ.Γ.Jeff Beck Blow by blow Πολυ clavi ρε πιδιμ.Μαμαει το δισκακι.Μπλουζ και λαλακιες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ρε trigga δεν σου πολυαρέσει η blues, γιατί τρελαίνεσαι να τη μάθεις? Αν δεν σ'αρέσει κάτι δεν παίζει να το κάνεις σωστά... Άποψή μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 audiokostas

 

Χωρίς παρεξήγηση, trigga αφου δεν σε ενδιαφέρει να εμβαθύνεις γιατί δεν σου λέει τίποτα, ψάξου αλλού. Είμαι σίγουρος ότι θα βρεις αλλού αυτά που ψάχνεις για να εμβαθύνεις το παίξιμό σου και όχι στα μπλούζ. ¨οπως έχει πει και ο George Carlin, δεν είναι να ξέρεις ποιες νότες να παίξεις, αλλά γιατί πρέπει να τις παίξεις.

Και το λέω άλλη μια, άκου Rory Gallagher πριν το παρατήσεις το ιδίωμα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριγγα, έχω μία ιδέα. Την άλλη φορά να ανεβάσεις διασκευή στο "Holiday in Cambodia" των Dead Kennedys και να αρχίσουν πάλι οι συμβουλές για βασική δισκογραφία punk και για το feeling που πρέπει να έχει ο σωστός punk rocker.  :D

 

Spy=aderfo kalo magnhth an einai pate to sta peri anemwn etsi pu exi katadisi plisiazo ton quotsa_jemis bond.Μετονομασια ισως "τι να ακουσω ο τριγκας για να πάρω καινουρια μπλούζα"

I 'm passing through your door.

You are frying fish.

You throw me a meatball.

Thanks, I don't smoke.

 

...όπως θα έλεγε και ο Wow!.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου