Προς το περιεχόμενο

Ποιον εμπιστεύεστε για service???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως και να το κάνουμε ρε παιδιά δε γίνεται όλοι να είμαστε ευχαριστημένοι από ένα κατάστημα ή από κάποιον άνθρωπο που δουλεύει στο εκάστοτε κατάστημα, πχ. για το Τζίμη που κάνει service στις κιθάρες, για τον οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα και τα χειρότερα. Έχει όμως ο καθένας το δικαίωμα να πει την άποψη του σύμφωνα με τη δική του εμπειρία, είτε είναι θετική είτε αρνητική και μπορεί ο καθένας πολύ απλά να βγάλει τα συμπεράσματα του, οπότε φίλε BSolution είσαι λίγο foul σε αυτό το θέμα. Και απ' ότι έχω καταλάβει από τα post σου και σε άλλα threads πρέπει να είσαι το παλικάρι που δουλεύει μέσα στο κατάστημα του Kουρμπή. Αν όντως είσαι αυτός, θα σου πω κάτι...τόσο καιρό που διαβάζω και συμμετέχω στο forum οι περισσότεροι λένε τα καλύτερα για το κατάστημα που δουλεύεις απ' όλες τις απόψεις...πιστευώ η αντιδρασή σου ήταν αχρείαστη είτε έχει δίκιο ο vlasiss είτε εσύ. Αντιθέτως, αν δεν αντιδρούσες έτσι με το post σου, θα έδειχνες πως γνωρίζεις όντως αυτό που είπες ("ανθρώπους που κατα μέσο όρο έχουν βοηθήσει λίγο ή πολύ αρκετό απο το κιθαριστικό και μπασιστικό κοινό των Αθηνών", πράγμα που δεν αποτελεί κριτήριο για να μην πει κάποιος την αρνητική του άποψη/εντύπωση για έναν καταστηματάρχη) και δεν θα χρειαζόταν αυτή σου η παρέμβαση, θα έδειχνες ανωτερότητα όχι γιατί έτσι πρέπει αλλά γιατί μπορείς λόγω καλού ονόματος που αντικειμενικά έχει το κατάστημα που δουλεύεις.

 

Και αυτά τα λέω έχοντας την καλύτερη εντύπωση και αντιμετώπιση από εσένα και από τον ίδιο τον Κουρμπή όταν ήταν να πάρω κεφαλή όπου τις 2 φορές που είχα έρθει άκουσα 3-4 κεφαλές και 2 καμπίνες (πήρα τελικά τη λαμπάτη κεφαλή B-52 AT-100) παίζοντας για πολύ ώρα και σε μεγάλη ένταση κι εσύ να βρίσκεσαι πίσω από τις καμπίνες, να αλλάζεις καλώδια και να έχεις ζαλιστεί από τη βαβούρα και τα γκάζια μου.

 

Ποιό είναι το ηθικό δίδαγμα (όπως λέμε και στα ανέκδοτα); Nα ακούμε τα καλά αλλά να δεχόμαστε και τα άσχημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρετε γιατί ο Οικονομάκης έχει μια λίστα αναμονής 9 βδομάδες για να πας την κιθάρα σου για set up?? Είναι τόσο απλό. Ο ανθρωπος έχει οργάνωση και είναι ειλικρινής με τις εργασίες που κάνει. Και αν προκύψει κάτι θα επικοινωνήσει κατευθείαν μαζί σου.

 

Απορώ γιατί καταστήματα δίνουν ραντεβού για σετ απ κιθάρας μια βδομάδα και πας και δεν είναι έτοιμη!!! Και δεν σε ενημερώνουν καν ώστε να μην πας στο κέντρο και μετά πρέπει να ξαναπάς!!! Ε αυτά (και άλλα πολλά που δεν μπορώ να πω τώρα) είναι αστεία πράγματα.

 

Όποιος νομίζει ότι θίγεται από το να χάσει το χρόνο του απαντώντας καλύτερα ας κοιτάξει την επόμενη φορά να είναι πιο υπεύθυνος.

 

 

 

 

 

 

 

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Αν και απ ότι διάβασα αλλάζουμε μια-μια τις χορδές, αν θέλουμε να καθαρίσουμε την ταστιέρα(μιλάμε για αρκετή βρωμια και οι χορδές δυσκολεύουν το έργο) αν βγάλουμε αρχικά τις 3 και στη συνέχεια τις άλλες 3 για να καθαριστεί προσεκτικά υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα;

 

βγαλε της ολες ,δεν θα παθει τιποτα η κιθαρα ,απλα ειναι καλυτερα οταν αλλαζεις χορδες οπως πρεπει (δηλ.καθε 10-15 ωρες παιξιματος) να τις αλλαζεις μια-μια. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παιδιά..

Αν και λίγο αργά θα καταθέσω κι εγώ μια άποψη!!

Για Θεσσαλονίκη προτείνω ανεπιφύλακτα τον Παναγιώτη Λάμπη (Art of Wood πάνω από το Γαλλικό Ινστιτούτο) και τον Παβέζα (αυτή τη στιγμή συνεργάζεται με τον Ζάχο αν δεν κάνω λάθος). Και οι δύο πολύ μερακλήδες και άνετοι τύποι.

Όσο για το DIY του θέματος, θέλει ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ!

Κι εγώ κώλωνα αλλά στην τελική δεν παίρνουμε καλέμι και σφυρί να κοπανήσουμε.. Μόνο αν το θέλουμε ίσως να χαλάσουμε το όργανό μας...

Εγώ με τις οδηγίες του SF και της Fender (http://www.fender.com/en-GR/support/articles/stratocaster-setup-guide/) έκανα αξιοπρεπέστατη δουλειά στο οργανάκι μου και με ένα καλάι και τις οδηγίες που ήταν ΜΕΣΑ στο κουτάκι ΚΑΙ ΜΟΝΟ αλλαξα και μαγνητες!!

Όρεξη θέλει, λίγη προσοχή παραπάνω στην αρχή κι όλα γινονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ οτι πολλές φορές και εκτός προγράμματος θα βγεί το κατάστημα , για τους δικους του πάντα λόγους , αλλά είμαι σίγουρος οτι πολλοί απο εμάς έχουν εξυπηρετηθεί και πολύ πιο γρήγορα απο το αναμενόμενο .

 

Αλλά πιστεύω δεν είναι λόγος αυτός να ''θάψουμε'' ανθρώπους που κατα μέσο όρο έχουν βοηθήσει λίγο ή πολύ αρκετό απο το κιθαριστικό και μπασιστικό κοινό των Αθηνών .

 

Συνεπώς, κατά τη γνώμη σου, όταν ο Χ επαγγελματίας εξυπηρετεί σωστά τους μισούς και άσχημα τους άλλους μισούς (ή 70%-30%, αν προτιμάς), οι δεύτεροι, οι ζημιωμένοι, πρέπει να κάνουν μόκο για να μη "θάψουμε'' ανθρώπους που κατα μέσο όρο έχουν βοηθήσει λίγο ή πολύ αρκετό απο το κιθαριστικό και μπασιστικό κοινό των Αθηνών"  Σωστά φίλε μας;

 

Επίσης καλό θα ήταν να γράψεις ξεκάθαρα τι σχέση έχεις με το επάγγελμα, χωρίς να δώσεις ονόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε γιατί ο Οικονομάκης έχει μια λίστα αναμονής 9 βδομάδες για να πας την κιθάρα σου για set up?? Είναι τόσο απλό. Ο ανθρωπος έχει οργάνωση και είναι ειλικρινής με τις εργασίες που κάνει. Και αν προκύψει κάτι θα επικοινωνήσει κατευθείαν μαζί σου.

 

Απορώ γιατί καταστήματα δίνουν ραντεβού για σετ απ κιθάρας μια βδομάδα και πας και δεν είναι έτοιμη!!! Και δεν σε ενημερώνουν καν ώστε να μην πας στο κέντρο και μετά πρέπει να ξαναπάς!!! Ε αυτά (και άλλα πολλά που δεν μπορώ να πω τώρα) είναι αστεία πράγματα.

 

Όποιος νομίζει ότι θίγεται από το να χάσει το χρόνο του απαντώντας καλύτερα ας κοιτάξει την επόμενη φορά να είναι πιο υπεύθυνος.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συμφωνω Ο Οικονομάκης έίναι υπόδειγμα επαγγελματία,και σαφώς  καλός μάστορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παιδιά..

Αν και λίγο αργά θα καταθέσω κι εγώ μια άποψη!!

Για Θεσσαλονίκη προτείνω ανεπιφύλακτα τον Παναγιώτη Λάμπη (Art of Wood πάνω από το Γαλλικό Ινστιτούτο)

+1 για τον Παναγιώτη και να προσθέσω και το Νίκο Ταμπάκη, που βρίσκεται στο Ν.Ρύσιο (N.T. Handmade Guitars and Basses)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Μόλις σήμερα πήρα πίσω τον ενισχυτή μου από τον Κουρμπή που του τον είχα αφήσει γιατί μου είχε εμφανίσει ένα προβληματάκι στον ήχο. Τον είχα πάει στις 8 Δεκεμβρίου 2011 και τον πήρα σήμερα στις 10 Ιανουαρίου 2012 (5 εβδομάδες δηλαδή παρά 2 μέρες). Τον πήρα πίσω ακριβώς όπως τον είχα αφήσει. Τις δύο πρώτες βδομάδες, τον κράτησε για να φτιάξει το μεγάφωνό του(που ο ίδιος διαπίστωσε ότι εκεί οφείλεται το πρόβλημα) και την Παρασκευή στις 23 Δεκεμβρίου 2011 που πήγα να τον πάρω το πρόβλημα στον ήχο εξακολουθούσε να υπάρχει και την ίδια στιγμή ανακάλυψε ότι έφταιγε ένα από τα knobs του ενισχυτή. Τον κράτησε τελικά για να τον ξαναφτιάξει, έχοντας χρεώσει φυσικά την τσάμπα δουλειά που έκανε στο μεγάφωνο, και σήμερα μετά από πολλά τηλέφωνα που του έκανα λέγοντας μου ότι θα φτιαχτεί κάθε φορά που έπαιρνα, πήγα να τον πάρω γιατί 5 εβδομάδες παραπάει! Δεν είχε ασχοληθεί καθόλου μαζί του για τις υπόλοιπες 19 μέρες από την στιγμή που είχα ξαναπάει! Όχι, απλά δεν θα ξαναπατήσω στο μαγαζί του, αλλά κατάλαβα ότι είναι και ένας από τους χειρότερους """επαγγελματίες""" που υπάρχουν στην αγορά.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Το έχω πει και θα το ξαναπώ:

 

Καταρχήν,δεν έχουμε κανένα λόγο να μην πιστέψουμε οτί αυτά που λες όντως ισχύουν. :)

 

Αλλά όταν "βγαίνει" κάποιος ανώνυμα πίσω από ένα username και με την όποια προστασία του εξασφαλίζει αυτό,να "καταγγείλει" κάποιον άλλο συγκεκριμένα και με ονοματεπώνυμο (στην περιπτωση αυτή τον Κουρμπή) ,νομίζω οτί δεν είναι δίκαιο,ανεξαρτήτως αν αυτά που έχει να πει ισχύουν...Και για να στο πω με άλλα λόγια,ποιός μου λέει εμένα οτί π.χ. δεν είσαι ανταγωνιστής του Κουρμπή και του όποιου Κουρμπή;Με λίγα λόγια, "κατήγγειλε" ΕΠΩΝΥΜΑ.Νομίζω οτί αυτό κάποια στιγμή θα πρέπει να συμπεριληφθεί στους κανονισμούς του forum.

 

Τώρα εσύ -και με το δίκιο σου- μπορεί να μου ανταπαντήσεις οτί δεν ξέρεις αν εγώ που τα γράφω αυτά είμαι ο...Κουρμπής ή κάνας φίλος του Κουρμπή...Υπάρχουν κάποια μέλη εδώ στο forum που ξέρουν ποιός είμαι και ευχαρίστως να σου δώσω με π.μ. το τηλέφωνό μου για να το διαπιστώσεις.Θεσσαλονικιός είμαι και δεν έχω ιδέα τι γίνεται κάτω στην Αθήνα από τεχνικούς και καταστήματα γενικότερα... :)

 

Σχετικά με το θέμα σου,καιρό είχα να γελάσω τόσο... ;D 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ αναμονή καλύτερα να τον έστελνες στο εργοστάσιο για service...Παλαιότερα είχα στείλει 2 κεφαλές στη Marshall στην Αγγλία για χοντροδουλειές και όλο το εγχείρημα πήρε μόνο 10 μέρες για να σου δώσω να καταλάβεις...Απλά στο λέω,γιατί και εγώ το είχα παράπονο αυτό με τους χρόνους αναμονής με μερικούς τεχνικούς εδώ στη Θεσ/νίκη...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχήν,δεν έχουμε κανένα λόγο να μην πιστέψουμε οτί αυτά που λες όντως ισχύουν. :)

 

Αλλά Με λίγα λόγια "κατήγγειλε" ΕΠΩΝΥΜΑ.Νομίζω οτί αυτό κάποια στιγμή θα πρέπει να συμπεριληφθεί στους κανονισμούς του forum.

 

 

 

σε αυτό συμφωνώ απόλυτα και πιστεύω αρκετοί απο εδώ μέσα επίσης.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πει και θα το ξαναπώ:

 

Καταρχήν,δεν έχουμε κανένα λόγο να μην πιστέψουμε οτί αυτά που λες όντως ισχύουν. :)

 

Αλλά όταν "βγαίνει" κάποιος ανώνυμα πίσω από ένα username και με την όποια προστασία του εξασφαλίζει αυτό,να "καταγγείλει" κάποιον άλλο συγκεκριμένα και με ονοματεπώνυμο (στην περιπτωση αυτή τον Κουρμπή) ,νομίζω οτί δεν είναι δίκαιο,ανεξαρτήτως αν αυτά που έχει να πει ισχύουν...Και για να στο πω με άλλα λόγια,ποιός μου λέει εμένα οτί π.χ. δεν είσαι ανταγωνιστής του Κουρμπή και του όποιου Κουρμπή;Με λίγα λόγια, "κατήγγειλε" ΕΠΩΝΥΜΑ.Νομίζω οτί αυτό κάποια στιγμή θα πρέπει να συμπεριληφθεί στους κανονισμούς του forum.

 

Τώρα εσύ -και με το δίκιο σου- μπορεί να μου ανταπαντήσεις οτί δεν ξέρεις αν εγώ που τα γράφω αυτά είμαι ο...Κουρμπής ή κάνας φίλος του Κουρμπή...Υπάρχουν κάποια μέλη εδώ στο forum που ξέρουν ποιός είμαι και ευχαρίστως να σου δώσω με π.μ. το τηλέφωνό μου για να το διαπιστώσεις.Θεσσαλονικός είμαι και δεν έχω ιδέα τι γίνεται κάτω στην Αθήνα από τεχνικούς και καταστήματα γενικότερα... :)

 

Σχετικά με το θέμα σου,καιρό είχα να γελάσω τόσο... ;D 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ αναμονή καλύτερα να τον έστελνες στο εργοστάσιο για service...Παλαιότερα είχα στείλει 2 κεφαλές στη Marshall στην Αγγλία για χοντροδουλειές και όλο το εγχείρημα πήρε μόνο 10 μέρες για να σου δώσω να καταλάβεις...Απλά στο λέω,γιατί και εγώ το είχα παράπονο αυτό με τους χρόνους αναμονής με μερικούς τεχνικούς εδώ στη Θεσ/νίκη...

 

Πρώτον δεν κατήγγειλα κανέναν! Για να διαπιστώσεις αυτό που σου λέω ψάξε λίγο παρακάτω από το post μου που διάβασες και στο οποίο απάντησες. Δεύτερον, δεν είμαι ανταγωνιστής κανενός καθώς δεν ανήκω καν σ'αυτόν τον χώρο, φοιτητής είμαι και μάλιστα με έλλειψη χρημάτων και χρόνου. Επίσης,δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω το όνομά μου. Δεν κρύβομαι από κανέναν. Μάλιστα το ψευδώνυμο μου είναι το ίδιο μου το όνομα. Βλάση με λένε. Το vlasiss μπήκε γιατί τo vlasis υπήρχε ήδη όταν είχα γραφτεί. Επίσης, για τον ίδιο λόγο postαρα το παράπονο μου αμέσως με το που γύρισα στο σπίτι μου από το κατάστημα που πήγα να πάρω πίσω τον ενισχυτή μου... Καμία πρόθεση να κρυφτώ από κανέναν...

To Be A Rock And Not To Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου