Προς το περιεχόμενο

Ποιον εμπιστεύεστε για service???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω πάει στον Peter αλλά μου έχει αφήσει θετική εντύπωση (είχα περάσει από το rockpile για άλλο λογο).

 

Βέβαια μετά από εμπειρίες από άλλους που έχουν αναφερθεί, προτιμώ να εμπιστεύομαι τον εαυτό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Rockpile για τάστα [κάνει εξαιρετική δουλειά] και σετάρισμα, αλλαγές μαγνητών κ.ο.κ και Jimmys για τα βαριά [π.χ σκάψιμο για προσθήκη Floyd Rose tremolo με ανάποδο]. Και από τους δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος από την δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

για σερβις, ειχα καλες εντυποσεις απο τον πητερ (αν και νομιζω οτι εκλεισε το μαγαζι που ειχε στην αθηνα)

λογο ελειψης χρονου ψαχνω κοντινα μερη για τα κιθαρομπασσα μου... οποτε καλος ο αρκο (γλυφαδα) αλλα προτιμησα τον χριστοφορο (π. φαληρο)

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν καποιπς αλλος το ανεφερε...αλλα για ΜΕΝΑ ενα απο τα καλυτερα σετ απ στην αθηνα τα κανει ο Νικος Αλβερτης στην ιπποκρατους...γ@μ@τος χαρακτηρας..εξω απ τα δοντια...τον εχω δει να ανασταινει κιθαρες...και 50 ευρω με χορδες.... :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους θεσσαλονικεις.Μέχρι πριν μια οχταετία πήγαινα την κιθάρα μου στον Σάκη στον Μαυρομουστάκη.Πολυ φθηνά και ποτε δεν είχα παράπονο.Απο οσο ξέρω νομίζω ακόμα εκει είναι.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Δε θα πω πως ο Κουρμπής είναι ο καλύτερος μάστορας γιατί απλά δεν έχω παει σε όλους...αλλά είμαι σίγουρος πως είναι ένας τεχνίτητς που πάνω απ' ολα θα σε σεβαστεί, θα σου αφιερώσει χρόνο και θα είναι πάνω απ' ολα τίμιος και ανθρώπινος! ήθελα να τα πω να ξεσκάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω αυτό το thread και μου έχουνε πέσει τα μαλλιά με τις τιμές που διαβάζω και κυρίως με το πως τις θεωρούμε φυσιολογικές!!!!

 

Ξέρω άλλα επαγγέλματα εξειδικευμένα τα οποία απαιτούν και ταλέντο και σπουδές κλπ, τα οποία δεν αμοίβονται έτσι τόσο αδρά!

 

45-60 ευρώ στην Ελληνική αγορά με τους Ελληνικούς μισθούς για να σου γυαλίσει κάποιος τα τάστα, να σετάρει το ύψος των χορδών, το neck relief να σου καθαρίσει την ταστιέρα με λάδι, να σετάρει το ύψος των μαγνητών είναι πιάσιμο πωπού κατά τη γνώμη μου. Είναι δουλειά ειλικρινά 30 λεπτών το πολύ για έναν εμπειρο μάστορα.

 

Απόδειξη του ότι έχω δίκιο είναι ο Σάκης του μαυρομουστάκη που αναφέρατε. Με 15 ευρώ κάνει ότι κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι μάστορες της Θεσσαλονίκης (ίσως και καλύτερα από τους περισσότερους, λόγω προχωρημένης ηλικίας και εμπειρίας)... Αυτό μάλιστα είναι λογική τιμή.

 

Και δε μπορώ να ακούω για το πόσο καλοί είναι οι διάφοροι μάστορες της θεσσαλονίκης, γιατί έχω πάει στους περισσότερους και έχω μια κακή εμπειρία από όλους με αποκορύφωμα έναν οργανοποιό-μάστορα (δε λεω ονόματα γιατί δεν ειναι σκοπος μου η δυσφημιση) ο οποίος μου πήρε 70 ευρώ για να μου βάψει το headstock της gibson μου με ΝΙΤΡΟ και μου το παρέδωσε με σημάδια από εκεί που το είχε ακουμπήσει!! Το ακούμπησε υγρό ακόμη κάπου και έχει ένα τεράστιο σημάδι από πίσω... Και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα φούσκωσε και έσκασε πάλι...

 

Οπότε προτου έχουν το θράσος όλοι τους να θέλουν να ζητάνε ευρωπαικές τιμές στις υπηρεσίες τους, καλύτερα να μπορούν να κάνουν και ευρωπαική δουλεια.

 

Αλλαβέβαια όπως και με τα πάντα στην χωρα μας, το πρόβλημα ξεκινά από τους καταναλωτές που έχουνε χαμηλές απαιτήσεις.

 

Στην ευρώπη αν ο πελάτης έπαιρνε την κιθάρα του στην κατάσταση που την παραδίδουνε πολλοί μάστορες εδώ στη Θεσ/νικη, θα του την φέρνανε κολλάρο...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για αλλαγή χορδών (την πρώτη μ φορα  :P) σε ακουστική μου χε πάρει 15 (και οι χορδές μέσα που κάνουν κανα 9 ευρω λιανική).

 

Και μια άλλη φορα αλλαγή χορδών σε ακουστική πάλι + σετάρισμα (είχε ξύσει το nut) μου είχε πάρει 30.

 

Όλα αυτά ο Δήμου στη Μπενάκη απέναντι απο τον Καγμάκη.

Γενικώς κυριλέ είναι-κάνει καλή δουλειά. Και τα λεφτα ψιλολογικά μου φαίνονται.

Επίσης κρατάει αρχείο τι κάνει στη κιθάρα σ, και τυπικότατος πάντα. Μια χαρά.

 

Τώρα από την άλλη ενας φιλός είχε παει (όχι στο Δήμου αλλα κάπου αλλου)μια παλια ηλεκτρικη με floyd για σεταρισμα και αλλαγη χορδών και του πηραν 60 ευρω.

 

νταξ ελεος μου φανηκαν υπερβολικα-αλλα σκέφτομαι μήπως είμαι εγώ ο υπερβολικός? ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που εγραψες με εκφραζουν απολυτα και ειναι και ο σοβαροτερος λογος που αρχισα να ασχολουμαι και να μαθαινω μονος μου περι επισκευων-κατασκευων κιθαρων!

Δεν εμπιστευομαι ΚΑΝΕΝΑΝ εδω στην Θεσ/νικη εχω περασει σχεδον απ ολους!! πληρωνα υπερογκα ποσα για δουλειες της πλακας και την τελευταια φορα μου κατεστρεψαν και ολοτελα την κιθαρα!!

 

Δεν υπαρχει κανεις επαγγελματιας,ολοι τους σχεδον αρχισαν απο μαραγκοι-επιπλοποιοι-χομπιστες οι οποιοι εμαθαν κουτσα στραβα οσα εμαθαν κανοντας πειραματα χαλοντας κιθαρες απο τον αδαη κοσμακι!

 

Δεν νομιζω να εχει κανεις τους πτυχιο luthier απο καποια σχολη! Ναι υπαρχουν και σχολες ξερεται (για οσους απο αυτους διαβαζουν και ειμαι σιγουρος πως το κανουν απλως δεν εμφανιζονται ποτε σε αυτο το φορουμ)

 

Και εγω εχω μαθει μονος μου να φτιαχνω-επισκευαζω οργανα! Εχω σχεδον ολα τα video-βιβλια απο τους γνωστους του χορου (StewMac) εχω χαλασει ΔΙΚΑ μου οργανα ωσπου να μαθω! Εχω παρει Απειρα εργαλεια για ολες τισ δουλειες ΑΛΛΑ Οργανοποιος ΔΕΝ θελω να αποκαλουμαι ΕΛΕΟΣ!!

 

Οταν γυρισω απο αμερικη και εχω το διπλωμα στα χερια μου τοτε και θα μπορω να κοκορευομαι και με το καλο να να ανοιξω και ενα μαγαζι (Οχι σαν τα μαυρα μαγαζακια των <<οργανοποιων>> μας) Αληθεια σας εκοψε ποτε καποιος ΑΠΟΔΕΙΞΗ για την εργασια?

 

Αι απο κει απατεωνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου