Προς το περιεχόμενο

Ποιον εμπιστεύεστε για service???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εμπιστευομαι κανεναν πλεον μιας και τους δυο που δοκιμασα και εγω κουρμπη & Τζιμη τους εχω ριξει ενα μεγαλο Χ και δεν με ξαναβλεπουν ουτε σε φωτογραφια μιας και  απο τοτε που εμαθα να το κανω μονος μου ειναι αχρηστοι. Αν χρειαστω κατι που δεν μπορω να κανω θα ψαχτω πολυ. (να ειναι καλα το ιντερνετ με τις χιλαδεσ πληροφοριες αλλα βεβαια και το αρθρο του superfunk ειναι χρυσος οδηγος για καποιον που δεν το εχει ξανακανει). Γιατι να δωσεις 40-50 ευρω σε καποιον που θα σου κρατησει το οργανο για καμια δεκαρια ημερες και το μονο που θα κανει θα ειναι να αλλαξει χορδες;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα παιδιά!

Μόλις σήμερα πήρα πίσω τον ενισχυτή μου από τον Κουρμπή που του τον είχα αφήσει γιατί μου είχε εμφανίσει ένα προβληματάκι στον ήχο. Τον είχα πάει στις 8 Δεκεμβρίου 2011 και τον πήρα σήμερα στις 10 Ιανουαρίου 2012 (5 εβδομάδες δηλαδή παρά 2 μέρες). Τον πήρα πίσω ακριβώς όπως τον είχα αφήσει. Τις δύο πρώτες βδομάδες, τον κράτησε για να φτιάξει το μεγάφωνό του(που ο ίδιος διαπίστωσε ότι εκεί οφείλεται το πρόβλημα) και την Παρασκευή στις 23 Δεκεμβρίου 2011 που πήγα να τον πάρω το πρόβλημα στον ήχο εξακολουθούσε να υπάρχει και την ίδια στιγμή ανακάλυψε ότι έφταιγε ένα από τα knobs του ενισχυτή. Τον κράτησε τελικά για να τον ξαναφτιάξει, έχοντας χρεώσει φυσικά την τσάμπα δουλειά που έκανε στο μεγάφωνο, και σήμερα μετά από πολλά τηλέφωνα που του έκανα λέγοντας μου ότι θα φτιαχτεί κάθε φορά που έπαιρνα, πήγα να τον πάρω γιατί 5 εβδομάδες παραπάει! Δεν είχε ασχοληθεί καθόλου μαζί του για τις υπόλοιπες 19 μέρες από την στιγμή που είχα ξαναπάει! Όχι, απλά δεν θα ξαναπατήσω στο μαγαζί του, αλλά κατάλαβα ότι είναι και ένας από τους χειρότερους """επαγγελματίες""" που υπάρχουν στην αγορά.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

To Be A Rock And Not To Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που εγραψες με εκφραζουν απολυτα και ειναι και ο σοβαροτερος λογος που αρχισα να ασχολουμαι και να μαθαινω μονος μου περι επισκευων-κατασκευων κιθαρων!

Δεν εμπιστευομαι ΚΑΝΕΝΑΝ εδω στην Θεσ/νικη εχω περασει σχεδον απ ολους!! πληρωνα υπερογκα ποσα για δουλειες της πλακας και την τελευταια φορα μου κατεστρεψαν και ολοτελα την κιθαρα!!

 

Δεν υπαρχει κανεις επαγγελματιας,ολοι τους σχεδον αρχισαν απο μαραγκοι-επιπλοποιοι-χομπιστες οι οποιοι εμαθαν κουτσα στραβα οσα εμαθαν κανοντας πειραματα χαλοντας κιθαρες απο τον αδαη κοσμακι!

 

Δεν νομιζω να εχει κανεις τους πτυχιο luthier απο καποια σχολη! Ναι υπαρχουν και σχολες ξερεται (για οσους απο αυτους διαβαζουν και ειμαι σιγουρος πως το κανουν απλως δεν εμφανιζονται ποτε σε αυτο το φορουμ)

 

Και εγω εχω μαθει μονος μου να φτιαχνω-επισκευαζω οργανα! Εχω σχεδον ολα τα video-βιβλια απο τους γνωστους του χορου (StewMac) εχω χαλασει ΔΙΚΑ μου οργανα ωσπου να μαθω! Εχω παρει Απειρα εργαλεια για ολες τισ δουλειες ΑΛΛΑ Οργανοποιος ΔΕΝ θελω να αποκαλουμαι ΕΛΕΟΣ!!

 

Οταν γυρισω απο αμερικη και εχω το διπλωμα στα χερια μου τοτε και θα μπορω να κοκορευομαι και με το καλο να να ανοιξω και ενα μαγαζι (Οχι σαν τα μαυρα μαγαζακια των <<οργανοποιων>> μας) Αληθεια σας εκοψε ποτε καποιος ΑΠΟΔΕΙΞΗ για την εργασια?

 

Αι απο κει απατεωνες!

 

Εγω ξερω τουλαχιστον δυο μαστορες στη Θεσσαλονικη που εχουν σχετικα πτυχια.

 

Σιγουρα εχουν κυκλοφορησει αρκετοι "ταλιμπαν" στο χωρο, αλλα καλο ειναι να μην αφοριζεις ολους και ολα με τη μια.

 

Και μονο το γεγονος οτι σπουδαζεις (αν καταλαβα καλα) κατι σχετικο και ετοιμαζεσαι να ανοιξεις μαγαζι, δεν σε τιμα να κραζεις ανεξελεγκτα τους μελλοντικους σου ...συναδελφους.

 

Βεβαια συμφωνω μαζι σου στο θεμα οτι αρχισες να καταπιανεσαι με τις επι/κατα_σκευες γιατι "καηκες απο το χυλο". Κι εγω καπως ετσι το ειδα...

 

Απλα μην τους βαζεις ολους στο ιδιο καζανι, προβαλλοντας εμεσα τον εαυτο σου. Ειναι αντιεπαγγελματικο.

 

Γινε πρωτα Luthier, αποκτησε εμπειρια και ειλικρικα το ευχομαι να γινεις καλος και να μας φτιαχνεις εσυ τα οργανα.

 

Καλη επιτυχια στις σπουδες σου.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Μόλις σήμερα πήρα πίσω τον ενισχυτή μου από τον Κουρμπή που του τον είχα αφήσει γιατί μου είχε εμφανίσει ένα προβληματάκι στον ήχο. Τον είχα πάει στις 8 Δεκεμβρίου 2011 και τον πήρα σήμερα στις 10 Ιανουαρίου 2012 (5 εβδομάδες δηλαδή παρά 2 μέρες). Τον πήρα πίσω ακριβώς όπως τον είχα αφήσει. Τις δύο πρώτες βδομάδες, τον κράτησε για να φτιάξει το μεγάφωνό του(που ο ίδιος διαπίστωσε ότι εκεί οφείλεται το πρόβλημα) και την Παρασκευή στις 23 Δεκεμβρίου 2011 που πήγα να τον πάρω το πρόβλημα στον ήχο εξακολουθούσε να υπάρχει και την ίδια στιγμή ανακάλυψε ότι έφταιγε ένα από τα knobs του ενισχυτή. Τον κράτησε τελικά για να τον ξαναφτιάξει, έχοντας χρεώσει φυσικά την τσάμπα δουλειά που έκανε στο μεγάφωνο, και σήμερα μετά από πολλά τηλέφωνα που του έκανα λέγοντας μου ότι θα φτιαχτεί κάθε φορά που έπαιρνα, πήγα να τον πάρω γιατί 5 εβδομάδες παραπάει! Δεν είχε ασχοληθεί καθόλου μαζί του για τις υπόλοιπες 19 μέρες από την στιγμή που είχα ξαναπάει! Όχι, απλά δεν θα ξαναπατήσω στο μαγαζί του, αλλά κατάλαβα ότι είναι και ένας από τους χειρότερους """επαγγελματίες""" που υπάρχουν στην αγορά.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Τσέκαρε τα pm σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ πλέον είμαι σε μία φάση που δεν εμπιστεύομαι κανέναν για service(και ειδικά στην πόλη που βρίσκομαι όπου οι επιλογές οι οποίες προσωπικά ξέρω είναι 3) είμαι στην φάση που θέλω να ξεκινήσω να δοκιμάζω να κάνω μόνος μου το set-up και βλέπουμε...

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:Πέρα από κάποια βασικά εργαλεία τα οποία έχω ήδη στην διάθεσή μου, αξίζει να αποκτήσω και κάποια επιπλεόν όπως για παράδειγμα αυτό το σετάκι:

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for_Neck,_fingerboard/Basic_Setup_Kit.html?tab=Pictures#details

Θα βοηθήσει σε κάτι παραπάνω ή μπορώ να κάνω και τη δουλειά μου με άλλους τρόπους!

 

Τώρα όσον αφορά το set-up παρ' όλο που το άρθρο του Superfunk είναι κατατοπιστικότατο θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1)Όταν κάνετε set-up για την στήριξη του μπράτσου χρησιμοποιείτε κάποια βάση;Και αν ναι κάποια που έχετε αγοράσει ή κάποια δική σας πατέντα;

 

2)Αν και απ ότι διάβασα αλλάζουμε μια-μια τις χορδές, αν θέλουμε να καθαρίσουμε την ταστιέρα(μιλάμε για αρκετή βρωμια και οι χορδές δυσκολεύουν το έργο) αν βγάλουμε αρχικά τις 3 και στη συνέχεια τις άλλες 3 για να καθαριστεί προσεκτικά υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα;

 

3)Αν θέλουμε να αλλάξουμε πάχος χορδών και από 9 για παράδειγμα να πάμε σε 11αρες υπαρχει κατι που πρέπει να προσέξουμε ή κάνουμε κανονικά το set-up;

 

Μάλλον ξεφεύγει λίγο από το αρχικό θέμα του post οπότε αν κρίνει κάποιος moderator ότι καλό είναι να ανοίξω καινούριο θέμα ας μου πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πω πως ο Κουρμπής είναι ο καλύτερος μάστορας γιατί απλά δεν έχω παει σε όλους...αλλά είμαι σίγουρος πως είναι ένας τεχνίτητς που πάνω απ' ολα θα σε σεβαστεί, θα σου αφιερώσει χρόνο και θα είναι πάνω απ' ολα τίμιος και ανθρώπινος! ήθελα να τα πω να ξεσκάσω

+1 Τα ιδια θα ελεγα και εγω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους .

 

Παρατηρώ ότι υπάρχουν κατηγορίες δημοσίως για μερικούς για , κατα την γνώμη μου , υποτιθέμενα περιστατικά που έχουν γίνει . Λέω υποτιθέμενα διότι μάλλον κανένας απο έμας , τουλάχιστον όχι πάντα , δεν ήταν παρών στις συνδιαλλαγές μεταξύ του καταστηματάρχη και του δυσαρεστημένου πελάτη ώστε να ξέρει ποίος είχε δίκαιο ή άδικο ή τι ακριβώς ήταν το θέμα της κάθε επισκευής ή τι ζήτησε ο πελάτης και τι του επισκεύασαν ή τι είδους βλάβη νόμιζε ο πελατης ότι είχε ο ενισχυτής ή η κιθάρα του αλλά τελικά δεν ήταν αυτή που νόμιζε ή οτι ο πελάτης δεν ξέρει τι του γίνεται και άλλα λέει και άλλα θέλει ή ακόμα και απο την μεριά των πελατών να δηλώνουν επίτηδες άγνοια για σοβαρές βλάβες που έχουν οι ενισχυτές και οι κιθάρες τους ταλαιπωρώντας και χώνοντας έτσι τον επισκευαστή να τους κάνει την δουλειά πολλές φορές σχεδόν τσάμπα αφου ''στο σπίτι έπαιζε μια χαρά εδώ τι έπαθε ? '' , (ένα κλασσικό ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ κόλπο για όσους νομίζουν οτι μόνο οι Έλληνες καταστηματάρχες είναι οι πονηροί της υπόθεσης) .

 

Οπότε καταλαβαίνετε πλέον οτι δεν εμποδίζει ούτε εμένα , ούτε τον οποιονδήποτε αν θέλει να δυσφημίσει επειδή νομίζει οτι δεν έγινε η δουλειά του όπως αυτός ακριβώς νόμιζε οτι θα γινόταν και στα χρήματα που νόμιζε οτι θα κόστιζε ή απλά επειδή στραβογάμησε χτές βράδυ .

 

Επειδή αρκετοί απο τους αναφερθέντες προηγουμένως είναι γνωστοί μου και περνάω αρκετές ώρες στον καθένα διαφορετικά μέσα στην βδομάδα ΟΛΑ τα παραπάνω περιστατικά τα έχω δει να συμβαίνουν μπροστά μου .

 

Συμφωνώ οτι πολλές φορές και εκτός προγράμματος θα βγεί το κατάστημα , για τους δικους του πάντα λόγους , αλλά είμαι σίγουρος οτι πολλοί απο εμάς έχουν εξυπηρετηθεί και πολύ πιο γρήγορα απο το αναμενόμενο .

 

Αλλά πιστεύω δεν είναι λόγος αυτός να ''θάψουμε'' ανθρώπους που κατα μέσο όρο έχουν βοηθήσει λίγο ή πολύ αρκετό απο το κιθαριστικό και μπασιστικό κοινό των Αθηνών .

 

Αλήθεια κύριοι moderators υπάρχει τρόπος να προστατευθούν το όνομα αλλά και τα δικαιώματα των αναφερθέντων ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλήθεια κύριοι moderators υπάρχει τρόπος να προστατευθούν το όνομα αλλά και τα δικαιώματα των αναφερθέντων ?  

 

Έγραψες εσύ ότι δεν ειναι έτσι και είσαστε πάτσι!

 

 

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους .

 

Παρατηρώ ότι υπάρχουν κατηγορίες δημοσίως για μερικούς για , κατα την γνώμη μου , υποτιθέμενα περιστατικά που έχουν γίνει . Λέω υποτιθέμενα διότι μάλλον κανένας απο έμας , τουλάχιστον όχι πάντα , δεν ήταν παρών στις συνδιαλλαγές μεταξύ του καταστηματάρχη και του δυσαρεστημένου πελάτη ώστε να ξέρει ποίος είχε δίκαιο ή άδικο ή τι ακριβώς ήταν το θέμα της κάθε επισκευής ή τι ζήτησε ο πελάτης και τι του επισκεύασαν ή τι είδους βλάβη νόμιζε ο πελατης ότι είχε ο ενισχυτής ή η κιθάρα του αλλά τελικά δεν ήταν αυτή που νόμιζε ή οτι ο πελάτης δεν ξέρει τι του γίνεται και άλλα λέει και άλλα θέλει ή ακόμα και απο την μεριά των πελατών να δηλώνουν επίτηδες άγνοια για σοβαρές βλάβες που έχουν οι ενισχυτές και οι κιθάρες τους ταλαιπωρώντας και χώνοντας έτσι τον επισκευαστή να τους κάνει την δουλειά πολλές φορές σχεδόν τσάμπα αφου ''στο σπίτι έπαιζε μια χαρά εδώ τι έπαθε ? '' , (ένα κλασσικό ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ κόλπο για όσους νομίζουν οτι μόνο οι Έλληνες καταστηματάρχες είναι οι πονηροί της υπόθεσης) .

 

Οπότε καταλαβαίνετε πλέον οτι δεν εμποδίζει ούτε εμένα , ούτε τον οποιονδήποτε αν θέλει να δυσφημίσει επειδή νομίζει οτι δεν έγινε η δουλειά του όπως αυτός ακριβώς νόμιζε οτι θα γινόταν και στα χρήματα που νόμιζε οτι θα κόστιζε ή απλά επειδή στραβογάμησε χτές βράδυ .

 

Επειδή αρκετοί απο τους αναφερθέντες προηγουμένως είναι γνωστοί μου και περνάω αρκετές ώρες στον καθένα διαφορετικά μέσα στην βδομάδα ΟΛΑ τα παραπάνω περιστατικά τα έχω δει να συμβαίνουν μπροστά μου .

 

Συμφωνώ οτι πολλές φορές και εκτός προγράμματος θα βγεί το κατάστημα , για τους δικους του πάντα λόγους , αλλά είμαι σίγουρος οτι πολλοί απο εμάς έχουν εξυπηρετηθεί και πολύ πιο γρήγορα απο το αναμενόμενο .

 

Αλλά πιστεύω δεν είναι λόγος αυτός να ''θάψουμε'' ανθρώπους που κατα μέσο όρο έχουν βοηθήσει λίγο ή πολύ αρκετό απο το κιθαριστικό και μπασιστικό κοινό των Αθηνών .

 

Αλήθεια κύριοι moderators υπάρχει τρόπος να προστατευθούν το όνομα αλλά και τα δικαιώματα των αναφερθέντων ?

 

 

 

 

Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που ένας μάστορας κάνει πολύ καλή δουλειά και οι πελάτες μένουν απόλυτα ευχαριστημένοι, και μάλιστα πολλές! Παρ' όλ' αυτά, αν κάποιος είναι δυσαρεστημένος, έχει το δικαίωμα (γι' αυτό υπάρχουν και τέτοιου είδους forums) να εκφράσει την άποψη του (με τεκμήρια πάντα) ή κάποιο συμβάν που του έτυχε. Καμία πρόθεση να δυσφημιστεί κανένας. Σ' αυτό το σημείο, θα διαφωνήσω για τον όρο "υποτιθέμενα περιστατικά". Δεν νομίζω να έχει κάποιος πρόθεση να πει πράγματα για κάποιον που δεν ισχύουν ούτε ότι είναι χαζός και δεν ξέρει τι λέει ή δεν καταλαβαίνει τι του γίνεται όσο συναναστρέφεται με τον μάστορα ή ότι στραβογάμησε (ΕΛΕΟΣ) (νομίζω έχουμε φύγει από το δημοτικό πολλά χρόνια τώρα για να φερόμαστε σαν 5χρονα και να τα βάζουμε με κάποιον επειδή μπορεί να μας συνέβη κάτι στραβό, π.χ. το παράδειγμα που έδωσε ο φίλος). Όπως πολλοί γράφουν πολύ καλά λόγια για έναν μάστορα, προτρέποντας (εσκεμμένα ή μη) πολλούς να τον δοκιμάσουν, έτσι και οι δυσαρεστημένοι μπορούν να μιλήσουν για το τι συνέβη στον εαυτό τους εκφράζοντας την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ τους άποψη και (θέλοντας ή μη) να αποτρέψουν κάποιον που διάβασε το συγκεκριμένο post να πάει στον συγκεκριμένο μάστορα. Καμία πρόθεση να παρακινήσουν κανέναν, καμία πρόθεση να δυσφημίσουν κανέναν!

 

p.s Να προτιμάτε τους ανθρώπους που γνωρίζετε και ξέρουν ότι θα σας προσέξουν! Καλύτερα να δόσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να γίνει σωστή δουλειά από όλες τις απόψεις, παρά να αναζητάς για κάποιον διαφορετικό αναζητώντας καλύτερη ή φθηνότερη μεταχείριση και στο τέλος να απογοητευτείς! Εγώ προσωπικά πήρα το μάθημά μου και το ψάξιμο τέλος! Να' στε καλά παίδες! Καλή συνέχεια...

To Be A Rock And Not To Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου