Προς το περιεχόμενο

κανενας που γραφει μουσικη ....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...το Cubase απο μόνο του είναι ακατάληλο για τα είδη που περιγράφεςι , εννοείται βέβαια οτι μπορεί να κάνει τα πάντα ...

 

???

 

Θα σε στείλω πάλι στα Χανιά!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρα,

τα έχω δουλέψει/παίξει όλα σχεδόν(reason,ableton,fl studio,cubase-nuendo),με έμφαση το cubase και το ableton,ωστόσο για παραγωγές τύπου psy σου προτείνω να δοκιμάσεις το fl-studio,φυσικά αν θέλεις λινκ ..με tutorial η παραγωγές που έχουν γίνει με το fl πες μας..Είναι πιο σου κάθεται καλύτερα (κάτι που προϋποθέτει χρόνο),προσφάτως παίζω με logic τα pro tools δεν τα άντεξα δεν μου κάνουν,για το logic θελω χρόνο...

 

το top για μένα ειναι το ableton πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:'( :'( :'( :'( :'(δηλ προτεινεται reason για αρχαριους?ειναι δυσκολο το cubase ξερω αλλα ολοι που αξιζουν σε αυτη τη φαση λενε κ εχουν cybase με πολυ ψαξιμο.δεν θυμαμαι για το πλειστεισον :D γιατι εχω φαει το κολυμα με ολα τα οριτζιναλ?ποσο εχει το ρισον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν θες μαθήματα πήγαινε στις Αγγελίες.

Διαφορετικά θέσε συγκεκριμμένα ερωτήματα ή διάβασε σιγά - σιγά τα σχετικά θέματα. Υπάρχουν πολλά που όταν τα διαβάσεις θα καταλήξεις τι θες και πως.

Η μουσική δεν έχει όρια... σωστά!

Εσύ όμως έχεις (όπως όλοι).

 

Το Cubase θέλει διάβασμα και γνώσεις.

Είναι σουίτα πολυκάναλης ηχογράφησης ήχου και midi.

Αν ήδη παίζεις τη μουσική σου, τότε αυτό θα σε βοηθήσει να τη γράψεις.

 

Αν σε ενδιαφέρει instrumental electro κλπ, ή όπως θες πες την, το Reason ή το fl-studio που σου πρότειναν, προσφέρεται ειδικά γι αυτά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες μαθήματα πήγαινε στις Αγγελίες.

Διαφορετικά θέσε συγκεκριμμένα ερωτήματα ή διάβασε σιγά - σιγά τα σχετικά θέματα. Υπάρχουν πολλά που όταν τα διαβάσεις θα καταλήξεις τι θες και πως.

Η μουσική δεν έχει όρια... σωστά!

Εσύ όμως έχεις (όπως όλοι).

 

Το Cubase θέλει διάβασμα και γνώσεις.

Είναι σουίτα πολυκάναλης ηχογράφησης ήχου και midi.

Αν ήδη παίζεις τη μουσική σου, τότε αυτό θα σε βοηθήσει να τη γράψεις.

 

Αν σε ενδιαφέρει instrumental electro κλπ, ή όπως θες πες την, το Reason ή το fl-studio που σου πρότειναν, προσφέρεται ειδικά γι αυτά.

 

συμφωνώ....

 

αν τον εκφράζει ο ήχος του fl (δες λινκ) ας παίξει και με αυτό,το reason για psy δεν το νομίζω,ίσως πρέπει να το ταλαιπωρήσεις...απο μόνο του ειναι house φάση...

 

φιλικά  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:'( :'( :'( :'( :'(δηλ προτεινεται reason για αρχαριους?ειναι δυσκολο το cubase ξερω αλλα ολοι που αξιζουν σε αυτη τη φαση λενε κ εχουν cybase με πολυ ψαξιμο.δεν θυμαμαι για το πλειστεισον :D γιατι εχω φαει το κολυμα με ολα τα οριτζιναλ?ποσο εχει το ρισον?

 

Δημήτρη (υποθέτω ότι σε λένε Δημήτρη, σωστα?)

 

κάθε αρχή και δύσκολη. Εγώ σου πρότεινα το Cubase γιατί α) το ξέρω εγώ ο ίδιος και β) είναι από τα πλέον καθιερωμένα προγράμματα εδώ και χρόνια. Φαντάζομαι ότι μπορείς να κατεβάσεις κάποια demo έκδοση όλων αυτών των DAW που αναφέρθηκαν και σιγά - σιγά να δεις ποιό ανταποκρίνεται καλύτερα στις ανάγκες σου.

 

Ενδεικτικές τιμές για τα άνωθι DAW μπορείς να βρεις στο Thomann.de, musicstore.de, κ.λ.π.

 

Επίσης για psy-trance θα χρειαστείς αρκετά ηχοχρώματα, είτε από soft-synths είτε από hardware synths. Θα βόλευε αφάνταστα αν μπορούσες να βρεις ένα Roland

SH-101, SH-09, TB-303 είτε samples αυτών τα οποία χρησιμοποιούνται κατά κόρο στην psy-trance για basslines.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ο jyro δεν εχει σχεσει με την μουσικη που ακουω σορυ πολυυυυυυυυυυ βαρια η μουσικη του.το cubase το εχω παρει ηδη απλα ειναι δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι όντως,για αυτό προειδοποίησα..Τι είδος trance εννοείς??όχι holand trance φαντάζομαι??φάση ferry corsten άντε tiesto..Melodic Morning ίσως???

 

Our είσαι εγγύηση στα λεγομενά σου,αλλα πιθανότατα να τον πηγαίνεις μακριά,σε άλλο επίπεδο,αν έχει την πολυτέλεια του χρήματος ωστόσο συμφωνώ,να τα πάρει να τα λιώσει να τα κάψει  8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου