Προς το περιεχόμενο

My New PartsCaster. Δειτε, προτεινετε και μελλοντικα ακουστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ man. θα γινει το εγχειρημα και θα ανεβουν νεα κλιπς μολις μου ερθει το pickguard.

 

off topic.

(το pickguard ερχεται απο γερμανια μαζι με μια american standard stratocaster 2008 , 3 tone sunburst , rosewood neck , για τον γιο του κουμπαρου μου - ο οποιος παρεπιπτοντως πηγαινει 1η λυκειου τωρα και ειναι πολυ "βρωμοχερο" στην κιθαρα- :o :o :o

 

οποτε την προσεχη εβδομαδα αναμενεται M.B.T = Mega Blind Test , ΑΝΑΜΕΣΑ στις strat plus '97 / EJ signature / American Std strat 2008 / και το "μωρο" αυτου του τοπικ)

 

οπως καταλαβαινετε θα πεσει πολυ γελιο! 8) 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 1 μήνα αργότερα...

-"ξεθαβοντας" το τοπικ-

 

μετα λοιπον απο πειραματισμους , τοποθετησα στην partscaster , ενα mint green s-s-s pickguard και ενα σετ tonerider pure vintage pups.πολυ ωραιοι σε χροια!!

 

ειχα εναν fender 5θεσιο , ενα jack plate κλπκλπκλπ και αφου "εκαψα" το κολλητηρι και τηρησα με θρησκευτικη ευλαβεια το wiring diagramm απο το site της duncan , τοποθετηθηκαν τα ανωτερω στη κιθαρα , μπηκαν 11αρες χορδες , "σεταριστηκε"   και ιδου το αποτελεσμα.....

 

TO    Π Ρ Ο Β Λ Η Μ Α :

 

εχω πολυ hum σε ολες τις θεσεις του επιλογεα το οποιο σταματαει μονο αν ακουμπησω το δαχτυλο μου στο jack plate.

 

το "ξηλωσα"  τα ξανακανα παλι απο την αρχη και δεν εβγαλα ακρη...

 

τι κανω???

 

 

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως δεν εχεις γειωσει το Tremolo . ;)

 

+1

 

πισω στο spring claw πρεπει να βγαινει ενα καλωδιο που να καταληγει στη γη, μεσω του wiring της κιθαρας.

Αυτο σου γειωνει τις χορδες.

 

 

.....βεβαια θα το ξαναπω, αλλα σαν το star grounding δεν εχει!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1

 

πισω στο spring claw πρεπει να βγαινει ενα καλωδιο που να καταληγει στη γη, μεσω του wiring της κιθαρας.

Αυτο σου γειωνει τις χορδες.

 

 

.....βεβαια θα το ξαναπω, αλλα σαν το star grounding δεν εχει!  ;)

 

Που σημαίνει ότι αν έχει κάπου όλες τις γειώσεις μαζεμένες κόλλησε και το καλώδιο από το spring claw στο ίδιο σημείο. Αν πάλι δεν είναι οι γειώσεις σου μαζεμένες.... μη σκας και πολύ :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που σημαίνει ότι αν έχει κάπου όλες τις γειώσεις μαζεμένες κόλλησε και το καλώδιο από το spring claw στο ίδιο σημείο. Αν πάλι δεν είναι οι γειώσεις σου μαζεμένες.... μη σκας και πολύ :).

 

Ακριβως! Και για να ειμαστε ακομα ...ακριβεστεροι, δες εδω λεπτομερειες  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες.

 

πανω στα ποτενσιομετρα εχω τις γειωσεις.ειναι ολες σε ενα σημειο εκτος απο μια που ειναι κατι χιλιοστα παραδιπλα. εχω βαλει και το ground καλωδιο που πηγανει στην βαση των ελατηριων του τρεμολο....

 

την ξανανοιγω για να δω τι μπορω να κανω...ειμαι με το κολλητηρι ανα χειρας...και αποψε δουλευω...ισως καταφερω τιποτα... ::)

 

να σας πω και το αλλο που παρατηρησα:

 

ο βομβος σταματαει τελειως στην 2 και 4 θεση , οταν

 

1) ακουμπησω το δαχτυλο πανω στο jackplate

2) οταν κλεισω τελειως το κατω-κατω tone pot.

 

καμια ιδεα???????

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου