Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Ibanez


Jimis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ήχος των RG τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά φέρνει αρκετά προς 80ίλα. Thin και με πολλές αρμονικές. Αλλά είναι αρκετά ευέλικτες κιθάρες. Άλλωστε ο παίκτης (και ο ενισχυτής) παίζουν μεγάλο ρόλο.

 

Ποιας RG; Αυτής που έχει μαγνήτες DiMarzio-IBZ-N, αυτής που έχει Duncan, αυτής που έχει τους

V7/ S1 / V8, αυτής που έχει INF3 / INF4, αυτής που έχει EMG 85 / EMG 81 κλπ.;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιας RG; Αυτής που έχει μαγνήτες DiMarzio-IBZ-N, αυτής που έχει Duncan, αυτής που έχει τους

V7/ S1 / V8, αυτής που έχει INF3 / INF4, αυτής που έχει EMG 85 / EMG 81 κλπ.;

 

+1. Οι κιθάρες δεν έχουν ήχο, οι μαγνήτες έχουν.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, ημαρτον με το floyd rose και ibanez. Οι κιθαρες Edge Pro Tremolo φορανε. Δεν ειναι ολα τα double lock tremolo floyd. Α ρε Floyd (τον κιθαριστα λεω), σε βαλανε και σε Ibanez

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο edge pro. Ένα σωρό διαφορετικά. Άλλα καλά - στις γιαπωνέζικες - άλλα μετριότερα - στις κορεάτικες. Πάντως κατά τη γνώμη μου το original Edge με όλα τα προβλήματα του ήταν κατά πολύ καλύτερο από το FR.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μάγκες, θέλω να θέσω κάποια ερωτήματα σχετικά με τις εν λόγω κιθάρες..και γενικότερα δηλαδή σαν όργανα. Δε μπορώ να πω ότι ξέρω τα άπειρα για τις κιθάρες, απλά ψάχνομαι και συγκρίνω γνώμες, αλλά και αυτά που ο ίδιος βλέπω. Πάμε λοιπόν:

 

1. Γιατί εγώ σαν καταναλωτής να επιλέξω μία εταιρεία μαζικής παραγωγής όπως η ibanez καλή ώρα, γνωρίζοντας ότι τα φθηνά μοντέλα είναι καθαρά εμπορεύματα, και αν μου επιτρέπετε πηγή χρήματος(με την κερδοσκοπική έννοια)..;

 

2. Τα ακριβά μοντέλα της Ibanez (+1000-1200 € δηλαδή) είναι αναμφισβήτητα πάρα πολύ καλά και αξιόπιστα όργανα, και σίγουρα από τα κορυφαία ειδικά όταν αναφερόμαστε στους endorsers (βλεπε petrucci, vai, satriani, johnson κτλ κτλ)..Μήπως όμως αυτό έχει δημιουργήσει μια πλασματική εικόνα γύρω από την επιχείρηση; Ας μη ξεχνάμε οτι σχεδόν ολες οι κιθάρες, αν όχι όλες σάυτα τα λεφτά είναι παρόμοιας, αν όχι "καλύτερης" ποιότητας. Μήπως τελικά οι endorsers κάνουν όλη τη βιτρίνα;

 

3.Γυρνάει ο μικρός Λαλάκης από το σχολείο και λέει: "Μαμά, έγραψα 17 στη Γεωγραφία, θα μου πάρεις μια Ibanez?? Κοίτα πόσο φθηνή είναι και παίζει και ο petrucci με μια ίδια!" Δε θα σας ενοχλούσε το σκηνικό αυτό, και δε θα το θεωρούσατε καθαρά ένα marketing τρικ της ibanez? Το γεγονός ότι το marketing είναι ένα θεμιτό μέσο προώθησης δε σημαίνει πως πρέπει να υποκύπτουμε και σ'αυτό, έτσι?

 

Σημείωση: Δε θέλω να "την πω" στους κατόχους ibanez, απλά να πάρω μια άποψη για τα ερωτήματα μου..

 

Συγγνώμη για τον όγκο, και ευχαριστώ για την προσοχή σας! ;)

 

 

 

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, όλες οι εταιρείες κατασκευής μουσικών οργάνων κάνουν μαζική παραγωγή, και όλες αποσκοπούν στο κέρδος, οπότε δεν τίθεται ζήτημα "καθαρού εμπορεύματος".

Επίσης στο δεύτερο σκέλος σου, τουλάχιστον στις Ibanez, ότι παίρνεις, δίνεις. Άρα δεν μιλάμε για καμια πλασματική εικόνα και για "εξαπάτηση" του αγοραστικού κοινου από την εταιρία, εκτός ίσως από τις περιπτώσεις signature οργάνων (λέω εγώ τώρα).

Τέλος, κι εγώ όταν ήμουν μικρός, αγόρασα fender γιατί έπαιζε ο Blackmore με τέτοια, όπως και όλοι όσοι είναι αρχάριοι μάλλον έτσι λειτουργούν, άρα πάλι δεν τίθεται θέμα εξαπάτησης. Όλες οι εταιρίες χρησιμοποιούν marketing tricks, άρα η Ιbanez γιατί να εξαιρεθεί;

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fact#1: Τα endorsements έκαναν την Ibanez πολύ γνωστή στους ροκ κύκλους.

Fact#2: Οι Ibanez είναι ποιοτικότατες κιθάρες ανεξαρτήτως endorsements.

Fact#3: Αν δε σε ενδιαφέρουν τα μαρκέ προϊόντα, πας εδώ: www.warmoth.com, και με 1.500 Δολλάρια φτιάχνεις κιθάρα me ξύλα ποιότητας που η PRS και η Gibson πουλάνε για 10.000 Δολλάρια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ σ'αυτα που λες, και για τις άλλες εταιρείες πάνω κάτω τα ίδια λέω, απλά νομίζω ότι η ibanez έχει φύγει σε ένα άλλο επίπεδο που πιο πολύ πλησιάζει το εμπόριο παρά τη μουσική, περισσότερο από της άλλες εταιρείες δηλαδή..η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάποιο τεκμήριο για τη άποψη αυτή απλά βλέπω ότι στους 10 κιθαρίστες οι 5 αν όχι παραπάνω θα παίζουν με ibanez..προσωπικά στα 3 τελευταία group που συμμετείχα ο (άλλος) κιθαρίστας  έπαιζε με ibanez..

Fact#2: Οι Ibanez είναι ποιοτικότατες κιθάρες ανεξαρτήτως endorsements.

...ακόμα και τα μοντέλα των 200-300 €;; Από φιλικά μου πρόσωπα γνωρίζω ότι συχνά έχουν προβλήματα στα ηλεκτρικά μερη κτλ...δε ξέρω ίσως να έχω πέσει σε περίπτωση γκαντέμηδων φίλων, αλλά είναι και 3!

 

Fact#3: Αν δε σε ενδιαφέρουν τα μαρκέ προϊόντα, πας εδώ: www.warmoth.com, και με 1.500 Δολλάρια φτιάχνεις κιθάρα me ξύλα ποιότητας που η PRS και η Gibson πουλάνε για 10.000 Δολλάρια.

 

Ευχαριστώ για το site! Έτσι κ αλλίως ξέρω οτι υπάρχουν πολλοί που φιάχνουν custom όργανα, απλά αναφέρθηκα στο θέμα της μαζικής παραγωγής..ευχαριστώ πάντως.

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Φίλε μου τις Ιbanez τις βλέπεις παντού γιατι απλά έχουν το τέλειο value for money σε όλα τα μοντέλα τους και όχι μόνο σε μερικά όπως άλλες εταιρίες .

 

2) Η Ibanez δεν έχει και δεν θα έχει ποτέ μοντέλα τεράστιας χρηματικής αξίας όπως άλλες εταιρίες και ακόμα και τα ακριβά της δεν κρατάνε την αξία τους και αυτό γιατί το όνομα της εταιρίας δεν είναι ακόμα στο Hall of Fame...

 

π.χ

http://www.thomann.de/gr/ibanez_ar5000re.htm

http://www.thomann.de/gr/gibson_super_400_ces_vsb.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_broadcaster_telecaster.htm

 

σημείωση : έχω 2 απο δαύτες και είμαι πολύ ευχαριστημένος χρόνια τώρα.

ALOHAAAAAAAAAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου