Προς το περιεχόμενο

Αστειες εμπειριες με μουσικους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτα ειναι ρε παιδια θελω κι αλλο.Τι μαματες ιστοριες.Με τα μπουζουκλερι ειναι τα καλα καψερα....δωστε μπουζουκοκλάρινο στο λαο ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα που το θυμήθηκα.

 

 

Κάνουμε πρόβα σε νέο κομμάτι metal. Μετά από μία ώρα συμβιβασμού αν θα παίζουν και οι δυο κιθάρες ρυθμικά, έρχεται η στιγμή να συντονιστούμε με τον ντράμερ.

Γρήγορο ζεμπέκικο μας προέκυψε και σε σημείο παύσης έπρεπε να ακουστεί μόνο ο ντράμερ. Ο έτερος κιθαροπαίκτης κολλημένος με το μέτρημα και την τελειομανία μετράει κατά την διάρκεια  της παύσης 123456789.  και κάνει ότι κρατά μπακέτα.

Ο ντράμερ από αδιαφορία δεν έχει καταλάβει που είναι η παύση στο τραγούδι και ζητά  από τον κιθαροπαίκτη να του κανει νόημα που υπάρχει η παύση.

Λάθος μια λάθος δύο. Φάγαμε μια ώρα πρόβα.

 

Απελπισμένος ο ντράμερ που δεν μπορεί να συνεννοηθεί ζητά να παίξει μόνος ο κιθαρίστας για να ακούσει τη μελωδία και να καταλάβει τι συμβαίνει.

 

Μετά από το δεύτερο κουπλέ που είναι η παύση έκπληκτος αναφωνεί.

 

Λάθος-λάθος μπήκες στο πεντέμισυ.  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Να συνεισφερω κι εγω λιγακι...

 

Σε ενα doghouse που δουλεψα ο "ηχοληπτης" ηταν ενας αλκοολικος ο οποιος δεν ειχε καμια μα καμια ιδεα και απλα ηταν ξαδερφος του αφεντικου....

 

Οταν λοιπον σε μια προβα ο τραγουδιστης (greek 80s pop star που τωρα τραγουδαει country  :P ) του ζητησε να ανεβασει λιγο τα πριμα στο mic, εγινε η εξης στιχομυθια στο περιπου :

 

- Τι εννοεις Κωστα μου?

- Δωσε μου λιγο στα "χχ" "ταδε" db

- Δεν εχει τετοια ρε συ το μηχανημα

- Δεν εχει  eq?

- Οχι, δεν εχει νουμερα και τετοια.

 

Τελικα ανεβηκε στον εξωστη και το εκανε μονος του...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω κ εγω μια ακομα αστεια ιστορια. Καποτε ειχα μια μπαντα που ηταν εντελως ακυρη. Παιζαμε τωρα στο στουντιο του ozzy το if i close my eyes forever. Ο ενας κιθαριστας ειχε ερθει (ως συνηθως) αδιαβαστος στο κοματι αλλα δε του παμε τιποτα. Καποια στιγμη ο αλλος κιθαριστας προκειμενου να τον βοηθησει του πετα , την ωρα που παιζαμε, τις σημειωσεις του και ο αλλος σταματα να παιζει κ αρχιζει κ φωναζει σαν υστερικος. " τι ειναι αυτα που κανεις ρε? σε μενα το πετας το κωλοχαρτο σου σα σκουπιδι? Με ξερεις και απο χτες για να μου κανεις σε μενα τετοιες μαλακιες?" ο αλλος κιθαριστας μενει κοκκαλο κ προσπαθει να απολογηθει λεγοντας του οτι του πεταξε το χαρτι για να μη διακοψουν το τραγουδι κ να μη σταματησουν να παιζουν μεχρι να του το δωσει . Ενω συνεχιζεται η φαση κ ο αδιαβαστος συνεχιζει να ωρυεται κ ο αλλος να εξηγειται βαζει μια φωνη ο ντραμερ.  " εεεεε. ρε μ....κες τι καθεστε κ τσακωνεστε κ φωναζετε? αν εχετε διαφορες να μη φωναζετε κ να πατε εξω να παιξετε καμια μπουνια να γουσταρουμε ολοι."

Το συμπερασμα και αδιαβαστος ο κιθαριστας αλλα και προκλητικος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουμε με τον αδερφό μου σε μαγαζί, μπουζούκι αυτός κιθάρα εγώ. Στο Playlist είχαμε μετά από το τάδε χασαποσέρβικο κομμάτι από Ρε, ένα επόμενο από Μι.

Να λέω εγώ: να συνεχίσω; (είχανε κουραστεί στο χορό)

μου λέει: ΜΗ

- Θα πάει κι άλλο; (ρωτάω εγώ!)

- ΜΗ! (καταλαβαίνοντας ΜΗ ΠΑΙΞΕΙΣ! αλλά να εννοεί "βάλε το τάδε από Μι-!!"

 

Και τελειώνω το κομμάτι και μένει ξεκρέμαστος με ένα ακορντο ΜΙ- στο μπουζούκι, και εγώ να το κόβω μαχαίρι σε ΡΕ, και ο κόσμος να μην ξέρει: Να συνεχίσει ή να μην συνεχίσει! ;D ;D και να μένει Λ@λ@κας!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω ακούσει απο αλλού και δεν μπορώ να εγγυηθώ πως έγινε ακριβώς έτσι:

- ο Θ. Μικρούτσικος, σε συναυλία (μάλλον στο μέγαρο μουσικης) ενώ τραγουδάει τους "επτά νάνους" κάποια στιγμή φτάνει στον στίχο "Γιατί τρεκλίζουμε οι διακόσιοι" και ο stage ηχολήπτης νομίζει πως κάτι τρέχει με τους διακόσιους κύκλους στο μόνιτορ του Μικρούτσικου και κατευθείαν τους κόβει!!!!!!

Η ιστορία λέει πως μετά το live ο Μικρούτσικος ήταν έξαλλος με τον ηχολήπτη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Να συνεισφερω κι εγω λιγακι...

 

Σε ενα doghouse που δουλεψα ο "ηχοληπτης" ηταν ενας αλκοολικος ο οποιος δεν ειχε καμια μα καμια ιδεα και απλα ηταν ξαδερφος του αφεντικου....

 

Οταν λοιπον σε μια προβα ο τραγουδιστης (greek 80s pop star που τωρα τραγουδαει country  :P ) του ζητησε να ανεβασει λιγο τα πριμα στο mic, εγινε η εξης στιχομυθια στο περιπου :

 

- Τι εννοεις Κωστα μου?

- Δωσε μου λιγο στα "χχ" "ταδε" db

- Δεν εχει τετοια ρε συ το μηχανημα

- Δεν εχει  eq?

- Οχι, δεν εχει νουμερα και τετοια.

 

Τελικα ανεβηκε στον εξωστη και το εκανε μονος του...

 

 

 

εχεις παιξει με τον BIG ALICE ρε αρχηγε;;;;;;;;; Αυτα ειναι!!!!!!!! ;) ;) ;) ποτε;;

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε φτιάξει γκρουπ διασκευών για να παίξουμε σε κάποιο φεστιβάλ κομματικής νεολαίας (νέοι και άπειροι γαρ).

Μετά από 4 μόλις πρόβες ανεβαίνουμε στη σκηνή να δείξουμε στους άσχετους από κάτω πώς παίζεται η μουσική  ;D ;D ;D ;D.

Soundcheck και μ***κίες δεν κάναμε βέβαια, άλλωστε αυτά είναι για τους κοινούς θνητούς.

Εκεί αρχίζει ένα οργιώδες ηχητικό πανηγύρι όπου οι Deep Purple και οι Τρύπες αποκτούσαν μια Post-industrial-folk διάσταση σε μια παραγωγή για την οποία οι όποιοι Portishead/ Mogwai/ Massive Attack θα ξόδευαν εκατομμύρια να την πετύχουν.

Σε κάποια στιγμή το πάνω πιατίνι του hi hat, εξουθενωμένο και φανερά εκνευρισμένο από την όλη κατάσταση αυτομολεί και πετάγεται, κάνοντας γκελ στον αέρα κι έρχεται κατά πάνω μου. Αναγκάζομαι φυσικά να παίξω δυο οκτάβες παρακάτω στο κλαβιέ γιατί αν καθόμουν πιο δεξιά θα μου'ρχόταν στο κεφάλι το χειραφετημένο hi hat!

Τα πλήκτρα μου εν τω μεταξύ δεν ακούγονταν για κανένα λόγο, σε σημείο να ξυνίσουν οι φίλοι μου που είχαν δώσει 500 ολόκληρες δραχμές για να με δουν Live και μου κάνανε μούτρα!

Πάω στον ηχολήπτη σε κάποια φάση κ μου λέει ότι ακούγομαι πιο ψηλά από όλους, σε σημείο να τους θάβω κιόλας! Του λέω πώς γίνεται αυτό, τη στιγμή που δεν ακουγόμουν πουθενά.

Μετά από ένα επεισοδιακό μισάωρο ο κόσμος καταλαβαίνει ότι τελειώσαμε και ξεσπάει σε ενθουσιώδη χειροκροτήματα. Εκεί καταλάβαμε πόσο σημαντική ήταν η εισφορά μας στην τέχνη κι αποχωρήσαμε σεμνά.

Μετά από μια βδομάδα πήραμε την κασέτα του ιστορικού αυτού live από τον ηχολήπτη. Εκνευρισμένος ο κιθαρίστας μου δίνει την κόπια μου κ φεύγει. Απορημένος πάω σπίτι για να καταλάβω ότι στην ηχογράφηση τα πλήκτρα πιάνανε κάθε συχνοτικό εύρος όταν μπαίνανε, με αποτέλεσμα να ακούγεται σαν προσωπικό μου project όλο αυτό! Μετά το μυστήριο αυτό δε με ξανακάλεσαν να παίξω σε καμιά κομματική νεολαία του ευρύτερου δημοκρατικού χώρου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και γω μια πλάκα που είχα κάνει σε έναν "μουσικό", αλλά θα την πω μόνο σε όσους έρθουν στην 7η μπυροποσία. Θέλει μπόλικες περιγραφές...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου