Προς το περιεχόμενο

"Κυκλικο" panαρισμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικα να πω πως δεν εχω ιδεα πως λεγεται αυτο το "τρικ" / εφε απλα το εγραψα ετσι στο τιτλο γιατι δν ηξερα τι να γραψω :P

 

Μπορει καποιος να μου πει πως καταφερνουμε να κανουμε κατι τετοιο με την φωνη σε ενα τραγουδι

??? Υπαρχει μεσα στα software ηχογραφησης (π.χ pro tools) ετοιμο ας πουμε? Ειναι plugin? Panαρουμε κομματακι κομματακι? :P

 

Τα φωτα σας!

 

Y.Γ Οφ τοπικ το συγκροτημα αυτο (Return To Litany) ειναι πλεον απο τα αγαπημενα μου ελληνικα progressive συγκοτηματα! Τους εμαθα επειδη ο ντραμμερ ειναι δασκαλος φιλης και πραγματικα πιστευω πως αξιζουν παρα πολυ σαν συγκροτημα!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κατά 99% σίγουρος πως υπάρχουν stereo plug-ins γι αυτή τη δουλειά (ίσως και κάποιο ενσωματωμένο στο DAW σου) αλλά ένας τρόπος που είχα σκεφτεί είναι ο παρακάτω, με κάποια επιφύλαξη πάντα...

 

Κάνεις split το track ανά κάποια δευτερόλεπτα (όσα θες για να πηγαίνει ο ήχος από το left στο right και αντίστροφα).

 

Κάνεις duplicate το track.

 

Στέλνεις το ένα 100% αριστερά και το άλλο 100% δεξιά.

 

Στο πρώτο split του 1ου track κάνεις fade in και στο πρώτο split του 2ου track κάνεις fade out. Στο δεύτερο split του 1ου track κάνεις fade out και στο δεύτερο split του 2ου track κάνεις fade in. Συνεχίζεις έτσι και με τα υπόλοιπα splits...

 

Προσοχή: Προκειμένου να μην υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στην ένταση του ήχου (θες η ένταση να είναι ίδια απλά ο ήχος να πηγαίνει πέρα-δώθε), πρόσεξε τις καμπύλες των fade in/out. Αν είναι γραμμικές (μια ευθεία) τότε δεν έχεις πρόβλημα. Αν όμως για παράδειγμα το fade in σου είναι αργό (η καμπύλη του κάνει "κοιλιά" προς τα κάτω), το fade out σου θα πρέπει να είναι κι αυτό αργό (να κάνει "κοιλιά" προς τα πάνω)...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος νομιζω πως ο ηχοληπτης την ωρα που εγραφε η φωνη επαιζε με το Pan και την κιθαρα...Γτ μεσα απο software κομματακι δυσκολο ποιο ευκολα γινετε με το κουμπακι...

Ωρεα ιδεα παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panning. Τόσο απλά.

Αν θες σε ένα στέρεο αρχείο να πετύχεις κυκλικό panning , σε μια έξτρα διάσταση, δηλαδή όχι μόνο δεξιά αριστερά αλλά και μπροστά πίσω πρέπει να υπολογίσεις και τις αυξομειώσεις των εντάσεων και του βάθους που θα χρησιμοποιήσεις για να πετύχεις την ψευδαίσθηση του ήχου που γυρνά κυκλικά γύρω από τον ακροατή. Υπάρχουν έτοιμα plugins νομίζω που το κάνουν αυτό και το ενσωματώνουν σαν λειτουργία μερικά προγράμματα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα πιο απλά : stereo pan.-

 

Αλλο το πέρα-δώθε και άλλο ο κύκλος : το περα δώθε πραγματοποιείται με σχετικές εντάσεις ενώ ο κύκλος θέλει και πάρε-δώσε με τις φάσεις.

 

Για να ακούμε μια ηχητική πηγή σαν να περιστρέφεται (edit : γύρω από τον εαυτό της) χρησιμοποιούμε Leslie Simulator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απόλυτα σχετικό αλλά διαβάζοντας το thread το έψαξα και βρήκα στο youtube ενα παράδειγμα απο έναν αλγόριθμο που προσομοιώνει τρισδιάστατο ήχο.. βάλτε ακουστικά και δοκιμάστε το είναι εντυπωσιακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NoIzY Αυτο που εξηγησες εννοουσα οταν ειπα "Panαρουμε κομματακι κομματακι" :P

 

Ok καταλαβα οτι λεγεται παννιν αλλα πως το κανουμε ας πουμε στο pro tools? Αρχικα εξωτερικα plug-ins δεν δεχεται οποτε οτι εχει θα χρησιμοποιησω... Εχω ενα μικροφωνο και θελω να κανω αυτο το εφε. Ανοιγω στερεο καναλι? :S Που βρισκεται αυτο το εφε?

 

@CHIOTOS Απιστευτο! Καταπληκτικο το πως μπορει ο εγκεφαλος μας να επεξεργαστει τους ηχους για να μας δωσει την διευθυνση τους!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου