Προς το περιεχόμενο

Βασική απορία synth-esis


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ένα oscilators είναι στην ουσία ένας sampler

 

Αυτό είναι παρακινδυνευμένο.

 

Ένας ταλαντωτής σε αναλογικά synthesizer συνήθως υλοποιείται με ένα κύκλωμα RC, όπου η φόρτιση και εκφόρτιση του πυκνωτή παράγει την πρωταρχική και πιο πλούσια κυματομορφή, δηλαδή την πριονωτή. Οι άλλες παράγοντες, με διάφορους τρόπους, π.χ. με comparators (συγκριτές). Η παλμική κυματομορφή μπορεί να προέρθει είτε μέσω συγκριτή της πριονωτής με το 1, είτε μέσω συγκριτή της τριγωνικής με το 1. Στην ακολουθία:

 

0, 1, 2, 3, 4, 5, 4, 3, 2, 1, 0, -1, -2, -3, -4, -5, -4, -3, -2, -1

 

η οποία πολύ χονδρικά προσομοιώνει μία τριγωνική κυματομορφή, η παλμική (και συγκεκριμένα η τετραγωνική, ή αλλιώς παλμική με εύρος κύκλου = 50%) παράγεται ως εξής:

 

Είναι το 0 μεγαλύτερο ή ίσο του 1; Όχι -> Αποτέλεσμα = 0

Είναι το 1      ~            ~  του 1: Ναι -> Αποτέλεσμα = 1

Είναι το 2      ~            ~  του 1: Ναι -> Αποτέλεσμα = 1

Είναι το 3      ~            ~  του 1: Ναι -> Αποτέλεσμα = 1

Είναι το 4      ~            ~  του 1: Ναι -> Αποτέλεσμα = 1

...

...

Είναι το 0    ~              ~  του 1: Όχι -> Αποτέλεσμα = 0

Είναι το -1    ~              ~ του 1: Όχι -> Αποτέλεσμα = 0

Είναι το -2    ~              ~ του 1: Όχι -> Αποτέλεσμα = 0

Είναι το -3    ~              ~ του 1: Όχι -> Αποτέλεσμα = 0

...

...

 

Αν προσέξουμε τα αποτελέσματα θα δούμε ότι ταλαντεύονται μεταξύ 2 τιμών, του 0 και του 1. Δηλαδή για κάποιο χρονικό διάστημα (για όσο η κυματομορφή είναι πάνω από τον άξονα των Χ) είναι 1 και μετά για το ίδιο χρονικό διάστημα είναι κάτω από τον άξονα των Χ και δίνει 0. Άρα είναι μία παλμική κυματομορφή, η οποία αργότερα με offset δίνει τιμές από 0,5 έως -0,5.

 

Σε ένα ψηφιακό synthesizer, ένας ταλαντωτής συνήθως είναι αριθμητικός μετρητής, ο οποίος στην ουσία κάνει μία λούπα. Π.χ. ένα απλοϊκό παράδειγμα: έχεις τους ίδιους αριθμούς 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 και τους στέλνεις σε ένα διάγραμμα X-Y. Θα δεις ότι παράγεται κάτι που προσομοιώνει αρκετά την πριονωτή κυματομορφή. Π.χ. σε ψευδοκώδικα θα μπορούσαμε να γράψουμε:

 

Βημα 1: Από x = 1, έως x <=10, με βήμα 1

Βήμα 2: παρήγαγε το x

Βήμα 3: Ξαναπήγαινε στο βήμα 1.

 

Επειδή, από την φυσική γνωρίζουμε ότι v = 1/T, όπου ν είναι η συχνότητα και Τ είναι η περίοδος, είναι προφανές ότι στον παραπάνω ψευδοκώδικα πρέπει να δηλώσουμε πόσο γρήγορα θα εκτελείται αυτό το loop. Το πόσο γρήγορα σημαίνει χρόνος, και από την εξίσωση που έδωσα πιο πάνω προκύπτει και η συχνότητα της ταλάντωσης.

 

Σε οποιαδήποτε άλλη υλοποίηση χρησιμοποιείται το όνομα ταλαντωτής (oscillator), είτε για one shot sample είτε για οτιδήποτε άλλο, αυτό γίνεται καταχρηστικά και συνήθως αποσκοπεί στο να μην μπερδευτούν οι χρήστες με τα διάφορα ονόματα που χρησιμοποιούνται, όπως waveform generators, oscillators και δεν συμμαζεύεται.

 

@OurDarkness: Μεταχειρισμένο, σαν ποιο μοντέλο?

Δε το έχω ψάξει :-\...κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο μήπως μπορείς να με προτείνεις...?

 

Roland JP-8000, Korg MS-2000, Novation Supernova, Korg Z1 ή Prophecy, Clavia Nord Lead 2, Waldorf Q, όλα αυτά θα τα βρεις σχετικά άνετα με 1000 ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό είναι παρακινδυνευμένο.

 

Ένας ταλαντωτής σε αναλογικά synthesizer συνήθως υλοποιείται με ένα κύκλωμα RC

 

Αυτό μου ξέφυγε χθες... RC εννοώ το απλουστευμένο κύκλωμα (το πραγματικό αποτελείται από πολύ περισσότερες αντιστάσεις και πυκνωτές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kilon

Πάνω που θα την έκανα για 'υπνο με βομβάρδισες με καλές πληροφορίες....ρε λες να πάρω κανα bass-synth για το μπάσσο μου(που το ψιλοβαράω)?!!!!!!!!!!Πέρα απο την πλάκα θα κατέβω Αθήνα για να ακούσω να 'νιώσω' απο κοντά απλά δε θέλω να είμαι στα χαμένα άσε που δεν έχω χρόνο ,γιαυτο και εδώ και κανα 2μηνο την ψάχνω απο ιντερνετι ,διαβάζω manuals κτλ...

Το σίγουρο είναι οτι δεν θέλω να κοιτάω έναν υπολογιστη και να ακούω το φουρφουρι ,δεν θέλω να αλλάζω presets ακούγοντας 'φυσικά όργανα' αφου δεν μπορώ να τα παίξω΄φυσικά' και μια που το ανέφερες ποιο συνθι υποστηρίζει "wavetable"?!

(μη βιάζεσαι να απαντήσεις μάλλον την κάνω...!)

 

Αν μιλάμε για ανλογικά σύνθ τότε σίγουρα μιλάμε για πιο οργανικό ήχο αλλά σίγουρα τα αναλογικά δεν είναι φτηνά.

 

Αν μιλάμε για ψηφιακά τότε μιλάμε για συχνότητα δειγματοληψίας πχ 44.1khz . Τι σημαίνει αυτό? Οτι αναπαράγει με 44100 samples ανα δευτερόλεπτο άρα ενα one cycle sample που υπάρχει σε ένα τυπικό oscilator  διαρκει χρονικά 1/44.100 του δευτερολέπτου, δηλαδή απίστευτα γρήγορα. Το samples σε ένα sampler μπορούν να έχουν διάρκεια απο τόση όσο και σε ένα oscilator μέχρι όσο αντέχει η μνήμη του. Eπειδή τα one cycle sample είναι τόσο συντομα στην ουσία παράγουν πολυ πιο απλό ηχόχρωμα. Ενώ ένα πιο μακρυ sample 1000 φορέ μεγαλύτερο και πάλι δεν θα είναι παραπάνω απο 1/44 του δευτερολέπτου σε διάρκεια άλλα θα έχει ή θα μπορει να έχει πιο πλούσιο ηχόχρωμα. Και αυτό γιατί οι μεταβολές στο ηχόχρωμα λόγω της αυξημένη διάρκειας μπορουν να είναι πιο πολλές  αλλά επειδή πάλι μιλάμε για ελάχιστο χρόνο το αυτί το αντιλαμβάνεται ως ένα στασιμο ήχο με όμως πιο πλούσιο ηχόχρωμα απο ότι αυτων που υπάρχουν σε ένα oscilator. ΌΤαν αυτέ οι μεταβολές φτάνουν διάρκει δευτερολέπτων τότε γίνονται πολυ περισσότερο ευδιάκριτες και ο ήχος αποκτά κίνηση.

 

Αυτό λοιπόν σήμαινει ένα πράγμα ότι τα samples Παράγουν πιο έτοιμο ήχο και πιο πολύπλο στο ηχόχρωμα απο ότι ένας oscilator. Βέβαιας ένας οscilator έχει τρόπους να εμπλουτήσει το ηχόχρωμα του όπως είναι πχ η fm, το ίδιο μπορεί να συμβαίνει όμως και για ένα sampler ή μπορεί να μην έχει ανάγκη την fm γιατί ο sampler σου δίνει χιλιάδες έτοιμες κυματομορφές.

 

Δυστηχώς η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί για πάρα πολυ. Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να έχει και τα 3 δηλαδή και ένα Analog και ένα VA και ένα Sampler. Επίσης μην υποτιμάς τα  presets o ήχος τους μπορεί να αλλάξει πολυ εύκολα αλλά και πολλά presets είναι υπέροχα και μπορούν να χτίσουν ένα ολόκληρο κομμάτι.

 

Είσαι ήδη σε σωστό δρόμο γιατί το ψάχνεις , κράτα το μυαλό σου ανοιχτό και συνέχισε να μαθαίνεις.

 

Αν σε ενδιαφέρει η wavetable η  πιο οικονομική λυση στα 400 ευρώ είναι το waldorf blofeld και waldorf microq. Kαι η wavertable δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο μιας και μπορεί έυκολα να εξομοιωθεί απο εν sampler με multilayer crossfading. Σίγουρα όμως είναι πολυ ενδιαφέρον η wavetable ειδικά αν συνδυαστεί με fm.

 

Να θυμάσαι πάντα ότι ένας μουσικός εκμεταλεύεται το πολύ το 1/1.000.000 της μουσικής τεχνολογίας.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον :)

...κάποιο site στο οποίο να αναφέρονται οι τρόποι συνθεσης του ήχου με σχετικά απλό τρόπο?Ή ακόμα και κάποια βιβλιογραφία-ίσως πιο εξειδικευμένη....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.computermusic.co.uk/page/computermusic?entry=free_beginner_pdfs

 

και λίγη ιστορία σχετικά με την μαγεία του sampling

 

http://www.sonicstate.com/news/shownews.cfm?newsid=7076

 

αν σε ενδιαφέρει να πάρεις μια ιδέα του πως ακούγεται και συμπεριφέρεται ενα αναλογικό σύν δες αυτό το βιντεάκι

 

http://www.sonicstate.com/news/shownews.cfm?newsid=6461

 

απο την άλλη έχουμε τα soft synths της τελευταίας γενίας που συνδυάζουν όλες τις μορφές ηχοσύνθεσης.

 

http://www.sonicstate.com/news/shownews.cfm?newsid=6006

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την άλλη έχουμε τα soft synths της τελευταίας γενίας που συνδυάζουν όλες τις μορφές ηχοσύνθεσης.

 

http://www.sonicstate.com/news/shownews.cfm?newsid=6006

 

 

 

Απλά ανατρίχιασα...! :oΜαγειρεύει κιόλας?! ;D...

Το έχω ρίξει στη μελέτη και μου φαίνεται οτι εχω ήδη καεί...!Τελικά όντως είναι πολλές οι δυνατότητες σύνθεσης και δεν μπορώ να ψιλοκαταλήξω κάπου συγκεκριμένα...απλά ήθελα να αποφύγω να αγοράσω κάτι που δε θα με καλύπτει αργότερα αλλά απο κάπου πρέπει να αρχίσω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ανατρίχιασα...! :oΜαγειρεύει κιόλας?! ;D...

Το έχω ρίξει στη μελέτη και μου φαίνεται οτι εχω ήδη καεί...!Τελικά όντως είναι πολλές οι δυνατότητες σύνθεσης και δεν μπορώ να ψιλοκαταλήξω κάπου συγκεκριμένα...απλά ήθελα να αποφύγω να αγοράσω κάτι που δε θα με καλύπτει αργότερα αλλά απο κάπου πρέπει να αρχίσω...!

 

Ακόμα και απο το πιο άχρηστο σύνθ μπορείς να ξεζουμίσεις αρκετούς υπέροχους ήχους, ο καθένας με την προσωπικότητα του. Έχει να κάνει περισσότερο με την γνώση παρά με τα εργαλέια που χρησιμοποιείς. Δοκίμασε τα πάντα διάλεξε αυτό που σου ανοίγει την όρεξη και σε βοηθάει να φτιάξεις την μουσική που θές εσύ. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν θες καποιο αναλογικο οργανο μεχρι 1000 ευρω..θα σου προτεινα να βρεις κανενα μεταχειρισμενο mks80 το οποιο εχει midi k presets...ειδαλλως χτυπα κανενα virus h alesis ion...σου προτεινω απο va το virus k to ion exontas sthn katoxh moy apo va prophecy,supernova 2 kai virus gia to εξης λογο.....για τον ηχο τους..!!!

--εκτος αυτων το virus εχει και wavetable με 64 waves ektos των κλασσικων sawtooth,sine k.t.l...

 

  koita εδω 

 

κ εδω 

 

 

παρ'ολα αυτα θεωρω το κορυφαιο ολων των VA σε ολα τα επιπεδα το korg prophecy....ο μοναδικος λογος που δεν στο προτεινω σαν πρωτο οργανο ειναι το οτι ειναι μονοφωνικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά λόγω ίωσης(!) θα είμαι σύντομος:

Είμαι ανάμεσα σε roland sh201(λογω ευχρηστείας) ,korg r3(επειδη δεν έχω τα λεφτά για radias),alesis ION και Waldorf Blofeld keybord(όταν έρθει Ελλάδα)...το ΙΟΝ δε το βρήκα πουθενά και μάλλον έχει αντικατασταθεί απο το micron....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις οτι δεν το  βρηκες πουθενα??που εψαξες??..αν σε ενδιαφερει δινω ενα virus b..apo osa aneferew epemene sto...ion...kaito micron βεβαια μια χαρα εινια απλα δεν εχει τοσα controllers και εχει μικροτερο κλαβιε...κατα τ'αλλα ηχητικα δεν υστερει ...ισα ισα που εχει και καποιες παραπανω δυνατοτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου