Προς το περιεχόμενο

Ibanez super 58 και coil tap


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς με φαγουρίζει συνεχώς ο πώλος μου, και όλο χαζεύω και όλο ψάχνω...  ;D ;D ;D καθώς και μαζί με φιλαράκια (χειρότεροι κ απο μένα φανταστείτε!!!), έπεσα σε κάτι ibanez που έλεγαν σαν μέγιστο πράγμα που είχαν επάνω τους, τους supers 58... Και επίσης συμπλήρωνε λέγοντας το οτι υπάρχει switch που να τους κάνεις απο single-humbucker και απο humbucker-single... Έχει κανείς απο τούτους?  ;D Ή καλύτερα γνωρίζει ποιότητα ήχου όταν αλλάζει αυτήν την ρύθμιση? Ποιότητα σαν single και ποιότητα σαν humbucker? Εντελώς πληροφοριακά και πάντα καλοπροαίρετα...  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi super 58 ειναι οι καλυτεροι ΙΒΑΝΕΖ μαγνητες και η εταιρεια συνηθως τους βαζει στις ακριβες κιθαρες της (AS200,Artist κτλ)

 

ειναι αντιγραφα των κλασσικων PAF Gibson μαγνητων (των πρωτων humbuckers δηλ.) και ειναι οντως εξαιρετικοι.

 

το coil tap το οποιο αναφερεις (δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο των ΙΒΑΝΕΖ βεβαια παρα πολλες κιθαρες το εχουν) ειναι μια προσπαθεια να μιμηθουν οι διπλοι μαγνητες την καθαροτητα και την λαμπροτητα των μονων και αλλες φορες "λειτουργει" και αλλες οχι (συνηθως ΔΕΝ πειθει)

 

με αλλα λογια αν θες ηχο μονου μαγνητη δυσκολα θα τον πετυχεις με coil tap .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα... ενδιαφέρον βέβαια, η αλήθεια είναι οτι τους supers 58 τους πέτυχα σε κιθάρα 300€... Τόσο νομίζω... Δεν ξέρω αν ήταν κάποια απομίμηση ή όχι αλλα ξέρω το οτι το τόνιζε ξεκάθαρα... Και όσο αφορά το coil tap, ο μαγνήτης είναι διπλός ή μονος? Πώς δουλεύει αυτό κ έχει αποτέλεσμα... Κάποιο σκεπτικό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολύτως καμία, διότι οι ανατολίτες όταν φτιάχνουν ΙΜΠΑΝΕΖ ορκίζονται στα κόκκαλα της μάνας τους ότι είναι φτιαγμένη από 100% ΓΝΗΣΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΙΜΠΑΝΕΖ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 490T & 490R είναι οι πρώτοι Hum της Gibson? Τι λένε αυτοί?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειναι οι πρωτοι και ειναι και μαυρα χαλια... :P

 

Οι πρωτοι ειναι αυτοι

 

http://en.wikipedia.org/wiki/PAF_(pickup)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χάρισαν ένα σετάκι (14,7ΚΩ + 5,7ΚΩ) και άλλαξα αυτούς που είχε η Cortez Gold Top..... αλλά εμένα μου άρεσαν. (αυτοί που είχε πάνω η Cort ήταν χάλι μαύρο....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου