Προς το περιεχόμενο

Αγανάκτηση!Όλοι παιζουν metal;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν απαξιωσε κανενας τη μεταλ σαν μουσικη, απλα αναφεραμε το συγκεκριμενο κινημα με αφορμη τα ατομα που το αντιπροσωπευουν (βλεπε πιτσιρικαδες) στην Ελλαδα, αυτος ειναι κ ο λογος οπου οι περισσοτεροι μενουν στις αγγελιες κ οχι στο κατι παραπανω.

ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι απ το μεταλ στην Ελλαδα εχουν βγει κ μπαντες με μια τουλαχιστον σχετικη διεθνη καριερρα, πραμα που με το ροκ δεν εχει συμβει (τουλαχιστον σε τετοιο βαθμο), παρολα αυτα ομως το συνολο των ατομων που παιζουν τετοια μουσικη δε νομιζω οτι ουτε καν προσεγγιζει το ειδος ουτε καν σε επιπεδο ΔΙΑΣΚΕΥΩΝ..!

 

Παντως επιμενω για τους φιλους παραπανω που πιστευουν οτι το ροκομπλουζ εχει πεθανει στα λαιβαδικα...

ρε παιδια εχετε δει λιγα σχηματα να παιζουν zz top, eric clapton, hendrix, SRV, zeppelin ktl???????

προς Θεου δεν προκειται για αμιγως μπλουζ αλλα μιλαμε ειναι κ θεμα σχηματος να μπλουζοφερουνε, αν εννοειτε καθαροαιμες μπλουζ διασκευες απο απολυτους μπλουζ καλλιτεχνες, τοτε συμφωνω!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως πρέπει να είστε πολύ γκαντέμηδες για να πέσετε όλοι πάνω σε μεταλλάδες-μουσικούς-εκτρώματα...

 

Oh Yes! Ειναι πολλοι και βρίσκουν και live να παίζουν οι ατιμοι! Αλλα ναι. Υπάρχουν και οι μερακλήδες του είδους.

 

Δλδ πιστευουν οτι το Blues πρεπει να παιζετε με ενα συγκεκριμενο τροπο κ οτι παραπανω παιχτει ειναι ξενο στοιχειο το οποιο ειναι υπερβολικο κ δεν χρειαζεται!

ρε παιδια εχετε δει λιγα σχηματα να παιζουν zz top, eric clapton, hendrix, SRV, zeppelin ktl?

 

Το blues βεβαια θελει και την αναλογη κουλτουρα. Δεν γνωρίζω εαν παιζόταν κάποτε στην ελλάδα ή εαν απλά το ανακαλυψαμε μέσω του rock n roll . Αλλα σκεπτόμενος τις ρίζες του, το βρίσκω δύσκολο να βρει πολλους αυθεντικούς θαυμαστές στην χώρα μας σήμερα.

Δεν ξέρω αν παρακολουθήσατε το Noiz video-thread των Not Enough στο οποίο μια απο τις αρνητικές κριτικές έκανε λόγο για την "κακη" επιλογή live διασκευής του 'Smoke on the water' εν έτη 2008 & πως να ανταπεξελθει ο ηχολήπτης σε αυτη την επιλογη. Άβυσσος ή ρεαλισμός?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν παρακολουθήσατε το Noiz video-thread των Not Enough στο οποίο μια απο τις αρνητικές κριτικές έκανε λόγο για την "κακη" επιλογή live διασκευής του 'Smoke on the water' εν έτη 2008 & πως να ανταπεξελθει ο ηχολήπτης σε αυτη την επιλογη. Άβυσσος ή ρεαλισμός?

 

 

Αυτό ξεφεύγει λίγο από το τόπικ, αλλά για να είμαι ειλικρινής το χω άχτι σε live εκεί που παιζω τις μεταλιες να ρίξω και ένα srv... όλα είναι θέμα χωροχρόνου...και φυσικά ακροατηρίου!  ;)

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το smoke on the water παραειναι κλισε κ παροχυμενο ακομα κ σε ρεγγκε να το παιξει καποιος (κ σιγουρα δεν ειναι κ μπλουζ) παρολα αυτα σιγουρα κομματια του δισκου αλλα κ της 10ετιας που ανηκει ειναι που μαζευουν το κοσμο  στα λαιβ, ΚΑΛΩΣ Η’ ΚΑΚΩΣ τα 70s rock ειναι ευχαριστα ακομα κ στο αυτι εκεινου που ακουει γονιδη..

Τωρα οσον αφορα για το μπλουζ μεχρι κ ο πουλικακος κ ο σιδηροπουλος επαιζαν, τωρα το σε ποιους αρεσαν ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην..εποχη μου ολοι παιζανε...πανκ,το οποιο βεβαια οντως ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ ανωτερο & πιο ενδιαφερον απο το μεταλ

Ουστ  :D

 

έκανε λόγο για την "κακη" επιλογή live διασκευής του 'Smoke on the water'

Εδω κανεις ενα λαθος (τουλαχιστο στην δικη μου εκτιμηση). Δεν εγινε λογος για κακη επιλογη αλλα (απο μενα τουλαχιστο) για κακη εκτελεση (στα 3 μετρα). Οποιοδηποτε κομματι κι αν παιχτει με σωστη αποψη δεν πιστευω οτι θα ξυνισει κανεναν

 

Ρε παιδια, γιατι φαγωνεστε για την μεταλ κινηση-σκηνη οπως θελετε πειτε το. Ειναι κακο να ειναι ενεργη μια σκηνη, με οποια μορφη κι αν ειναι? Αν αντι για μεταλ, η "ενεργη" σκηνη ηταν η πανκ (ας πουμε) θα ετρωγε αντιστοιχο κραξιμο? (και μην ακουσω για "τεχνικες ικανοτητες" των πανκιων ε?)

Ας ηταν και η μπλουζ σκηνη αντιστοιχα ενεργη. Εγω θυμαμαι παντως πριν αρκετα χρονακια βεβαια να τζαμαρω σχεδον καθε εβδομαδα με τον Τεο και τον Μονο των Blues Bug, με τον Πιλαλι, τους Cargo. Μηπως ψαχνετε να βρειτε blues στα μεταλ κλαμπ?

 

Και τελος (εντος θεματος) φιλε stratocaster, ΕΣΥ εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι εκανες ο,τι πρεπει για να προσφερεις σε μια μπαντα? Οχι μονο μουσικα, αλλα και "διαδικαστικα" λχ. ΑΝ υπηρχε τσακωμος, μπηκες ποτε να πεις "Ελα μακακες αφηστε τα αυτα και παμε για καμμια μπυρα"? Η μπυρα (οι πολλες) ως γνωστον μας φερνει πιο κοντα.... :D

 

Τι να πως ρε παιδια... Ισως εγω ειμαι τυχερος εδω στη Ροδο γιατι ΜΟΝΟ Deep Purple, SRV, ZZ Top, Thin Lizzy, Jimi και τετοια παιζουμε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι να πως ρε παιδια... Ισως εγω ειμαι τυχερος εδω στη Ροδο γιατι ΜΟΝΟ Deep Purple, SRV, ZZ Top, Thin Lizzy, Jimi και τετοια παιζουμε

 

Και στην Αθηνα αυτο γινεται, τουλαχιστον εκει που παω-παιζω εγω.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PLAYLOUD

Φανταζομαι οτι θα εχεις παιξει κ στο stinky fingers εε;;;; Ηταν να τζαμαρω κ γω με τα παιδια που παιζαν κ τον φοβερο τραγουδιστη-μπασσιστα που πρεπει αν θυμαμαι καλα να εχει κ το μαγαζι, αλλα δεν μ αφησαν οι μπυρες... :P :'(, κοινως εγινα λιαρδα κ δεν ημουν ουτε για μπιλιαρδο...)

Μηπως επαιζες κ συ το καλοκαιρι του 2007;;;

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PLAYLOUD

Φανταζομαι οτι θα εχεις παιξει κ στο stinky fingers εε;;;; Ηταν να τζαμαρω κ γω με τα παιδια που παιζαν κ τον φοβερο τραγουδιστη-μπασσιστα που πρεπει αν θυμαμαι καλα να εχει κ το μαγαζι, αλλα δεν μ αφησαν οι μπυρες... :P :'(, κοινως εγινα λιαρδα κ δεν ημουν ουτε για μπιλιαρδο...)

Μηπως επαιζες κ συ το καλοκαιρι του 2007;;;

 

Χαχαχα, ακομα παιζω, πρωτη φορα επαιξα εκει το 1991. Μερικα χρονια βεβαια δεν επαιξα, οπως ουτε περισυ, ημουν αλλου, αλλα φετος παλι καθε Σαββατο ειμαι εκει.

Κακως δεν ανεβηκες μιας και το επιπεδο μπυροποσιας ONSTAGE ειναι ιδιο με αυτο που περιγραφεις OFF STAGE  :D  :D  :D. Mονο που εμεις ειμαστε κομμαντα και παιζουμε χαχαχαχα. Την επομενη φορα (μακαρι να ειμαι εγω guitar) να ερθεις εεε?

Ααααα τσεκαρε myspace μου να δεις videaki απο Sticky τωρα με εμας

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου