Προς το περιεχόμενο

Αγανάκτηση!Όλοι παιζουν metal;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι δεν είναι ψαγμένο το ξέρω... δείχνει πόσα λίγα γνωρίζω για την μουσική κ πόσα χαμηλό στυλιστικό επίπεδο έχω.

 

Τότε γιατί δείχνεις μία καμένη κιθάρα; Τι συμβολίζει; Ότι είσαι σκληρός; Ότι δεν έχεις αναπτήρα; Ότι νοσταλγείς την εποχή των σπηλαίων; Τι ακριβώς... διαφώτισέ με, διότι (κοίτα πόσο μυστήριος είμαι) εγώ θα μάντευα ότι είσαι μεταλάς... περίεργο ε;

 

 

Οι husker du ως γνωστόν έχουν punk καταβολές και γι' αυτό πρέπει να απολογηθούν για το αισχρό στυλιζάρισμα του (νεκρού) punk και των διάφορων ιδεολογιών που έχουν βρεί καταφύγιο εκεί. Της μοικάνας, της παραμάνας και της αναρχίας στη θατσερική αγγλία. Πάμε σε ένα δισκάδικο και θα σου δείξω τον punk τομέα χωρίς να κοιτάξω τις ετικέτες. Τόσο πολύ στυλιζάρισμα, πρέπει να καταλάβεις ότι στους "φυσιολογικούς" ανθρώπους φαίνεται αστείο, κάτι σα να φοράει κάποιος φουστανέλλα...

 

Ναι, με τη διαφορά ότι όλα όσα γράφεις εσύ είναι ψέμματα. Κατ' αρχήν, μάλλον δεν έχεις δει φωτογραφία των Husker Du. Κατά δεύτερον, ήθελε πολλά μπαλάκια να είσαι πανκ στη θατσερική αγγλία, την ίδια περίοδο που οι μεταλάδες κονομάγανε πουλώντας σατανισμό. Κατά τρίτον, ΔΕΝ υπάρχει πανκ τομέας στα δισκάδικα (κρίμα, διότι μερικοί θα ξεστραβωνόντουσαν), αλλά ο μέταλ τομέας καλά κραττεί (κοινώς είστε και πελάτες). Άστο, είσαι αδιάβαστος, ξαναγύρνα με πειστικότερες ειρωνείες.

 

ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΚΟΥΜΕ, μην κολλάμε σε ανούσια πράγματα....

 

Σε αυτό έχεις δίκηο, μουσική ΑΚΟΥΤΕ, διότι οι πιο πολλοί από εσάς/εμάς δεν ξέρουν αρκετά καλά αγγλικά... και μαλάκες να τους λέγανε μέσα από τους στίχους δεν θα το παίρνανε χαμπάρι. Εγώ ΟΜΩΣ όταν ακούω τραγούδια ακούω μουσική ΚΑΙ στίχο.

 

Αν θες τα ακούς. Αν δεν θες, μην τα κρίνεις τότε. ;)

 

Πρώτα κρίνουμε.

Μετά ακούμε.

 

Μιλάμε για τραγούδια.

Τα τραγούδια έχουν λέξεις και οι λέξεις έχουν ιδεολογικό περιεχόμενο.

 

Το ιδεολογικό περιεχόμενο σε αυτές τις μπάντες με απωθεί.

Τι θα πει Iron Maiden π.χ., γράψε το εδώ να το δει ο κόσμος...

 

Είναι ή δεν είναι μία προσπάθεια να σοκάρει, όπως οι φτηνοταινίες του Αρτζέντο;

 

Δεν είναι το μουσικό περιεχόμενο που με απωθεί, αλλά το ιδεολογικό.

Ήμουν σαφής νομίζω, δεν είπα τίποτε άλλο.

 

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τότε γιατί δείχνεις μία καμένη κιθάρα; Τι συμβολίζει; Ότι είσαι σκληρός; Ότι δεν έχεις αναπτήρα; Ότι νοσταλγείς την εποχή των σπηλαίων; Τι ακριβώς... διαφώτισέ με, διότι (κοίτα πόσο μυστήριος είμαι) εγώ θα μάντευα ότι είσαι μεταλάς... περίεργο ε;

 

 

Όταν ο Hendrix έκαιγε κιθάρες τι συμβόλιζε? Ήταν σκληρός? Δεν είχε αναπτήρα? Νοσταλγούσε την εποχή των σπηλαίων? Θα μάντευες ότι είναι μεταλλάς έτσι? Για δες πως τα φέρνει η ζωή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο Hendrix έκαιγε κιθάρες τι συμβόλιζε? Ήταν σκληρός? Δεν είχε αναπτήρα? Νοσταλγούσε την εποχή των σπηλαίων? Θα μάντευες ότι είναι μεταλλάς έτσι? Για δες πως τα φέρνει η ζωή...

 

Δεν ήταν μεταλάς ο Χέντριξ ρε πυρομανή. Ο όρος εφευρέθηκε πολλά χρόνια μετά. Αλλά το είπα εγώ στο πρώτο μου ποστ, δε πας να το δεις πάλι..;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν μεταλάς ο Χέντριξ ρε πυρομανή. Ο όρος εφευρέθηκε πολλά χρόνια μετά. Αλλά το είπα εγώ στο πρώτο μου ποστ, δε πας να το δεις πάλι..;

 

Σοβάρα κουράστηκα ρε eye... δεν μπορώ να απολογούμαι μέχρι κ για την ηλίθια εικονίτσα που εμφανίζεται δίπλα σ'αυτά που γράφω. Έλεος πια. Θα πάρεις πολλές απαντήσεις από άλλους μεταλλάδες του νόιζ σχετικά με τα σχόλια σου.

 

Το "πυρομανής" μ'αρεσε όμως...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα κρίνουμε.

Μετά ακούμε.

 

Μιλάμε για τραγούδια.

Τα τραγούδια έχουν λέξεις και οι λέξεις έχουν ιδεολογικό περιεχόμενο.

 

Το ιδεολογικό περιεχόμενο σε αυτές τις μπάντες με απωθεί.

Τι θα πει Iron Maiden π.χ., γράψε το εδώ να το δει ο κόσμος...

 

Είναι ή δεν είναι μία προσπάθεια να σοκάρει, όπως οι φτηνοταινίες του Αρτζέντο;

 

Δεν είναι το μουσικό περιεχόμενο που με απωθεί, αλλά το ιδεολογικό.

Ήμουν σαφής νομίζω, δεν είπα τίποτε άλλο.

 

 

:)

 

 

 

 

Όχι σε καμία περίπτωση. Δεν μπορείς να πεις για κάποιον "είναι ασχημος,θα είναι και μαλάκας". Αυτό δείχνει προκατάληψη και λάθος κριτήρια.

 

Ακριβώς λοιπόν επειδή οι λέξεις έχουν ιδεολογικό περιεχόμενο, θα ήθελα να μου πεις πως σου φαίνονται οι τίτλοι "entropia", "one hour by the concrete lake", "remedy lane", "perfect element", "falling into infinity", "la masquarade infernale", "politics of exctasy", "promised land", "holy land", "load", "a social grace" και ΑΠΕΙΡΑ ΑΛΛΑ.

 

Οπως και να σου φανούν όμως, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Δεν έχεις ακούσει την μουσική τους, δεν έχεις διαβάσει τους στίχους τους. Όταν με το καλό θα το κάνεις, τότε να κάνεις τα τσουβαλιάσματα. Μεχρι τότε δεν μπορεις να κρίνεις. Εκτός αν μένεις 20 χρόνια πίσω. Δεν έχουμε 1988, έχουμε 2008.

 

Όσο για το ιδεολογικό περιεχόμενο, από την στιγμή που έχεις να ασχοληθείς 20 χρόνια με αυτή την μουσική, πως είναι δυνατόν να ξέρεις έστω και στο ελάχιστο τι παίζει?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, με τη διαφορά ότι όλα όσα γράφεις εσύ είναι ψέμματα. Κατ' αρχήν, μάλλον δεν έχεις δει φωτογραφία των Husker Du. Κατά δεύτερον, ήθελε πολλά μπαλάκια να είσαι πανκ στη θατσερική αγγλία, την ίδια περίοδο που οι μεταλάδες κονομάγανε πουλώντας σατανισμό. Κατά τρίτον, ΔΕΝ υπάρχει πανκ τομέας στα δισκάδικα (κρίμα, διότι μερικοί θα ξεστραβωνόντουσαν), αλλά ο μέταλ τομέας καλά κραττεί (κοινώς είστε και πελάτες). Άστο, είσαι αδιάβαστος, ξαναγύρνα με πειστικότερες ειρωνείες.

Δυστυχώς για σένα έτυχε να έχω τρείς δίσκους των husker du και να είναι μια μπάντα που εκτιμώ πολύ για το πως εξέλιξε τον ήχο της και γενικά για τη μουσική που έπαιξε. Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία στην κουβέντα αυτό. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι αυτά που είπα σαφώς και είναι ψέμματα. Γιατί σαρκάζομαι ακριβώς αυτό το ηλίθιο τσουβάλιασμα αυτού που κάποιος κοντόφθαλμος αντιλαμβάνεται σα "μουσικό είδος" με όλα τα στερεότυπα που έχει στο μυαλό του γι' αυτό. Αν είχες πραγματική επαφή και με τα δύο ιδιώματα που αναφέραμε θα ήξερες ότι το αγγλικό punk της περιόδου είχε πολύ στενές ηχητικές και κοινωνιολογικές επαφές με το new wave of british heavy metal. Mπορεί να μην εκτιμούσες και πολύ τις μπάντες που έπαιζαν nwobhm αλλά τουλάχιστον θα ήξερες πέντε πράματα πριν γίνεις βιαστικός. Φυσικά οι husker du δεν έχουν και τόση σχέση με εκείνο το punk καθώς απεχουν και χρονικά αλλά πατάνε και σε άλλα εδάφη μουσικά.

 

Όμως τι σημασία έχει, έτσι κι αλλιώς ούτε metal μπάντες όπως οι isis ή οι neurosis ή εκατοντάδες άλλες, έχουν σχέση με την κοντοπίθαρη άποψη σου για το "στυλιζαρισμένο μεταλ" αλλά παρολαυτά δεν θα έκανες τον κόπο να τις ξεχωρίσεις. Ωστόσο όλοι έχουν δικαίωμα στο να λένε τέτοια πράγματα. Ειδικά αν είναι δώδεκα χρονών, όπως είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες και ειλικρινά σε καταλαβαίνω απόλυτα ειδικά για αυτή σου την διατύπωση:

Κάθε μουσικό είδος που έχει τραγούδια, τελικά καταλήγει να το αξιολογούν επί της βάσης του ποιες ιδεολογίες έχουν βρει καταφύγιο σε αυτό το είδος
.

 

Τώρα αν θες να δούμε στοιχεία του metal όπως τα λες εδώ:

Το μέταλ, έχει γίνει (εδώ και πολλά χρόνια) καταφύγιο για μία ομάδα ιδεολογιών που καλύτερα να είχαν εκλείψει από την ανθρωπότητα. Υπάρχει σεξισμός, υπάρχει μία λατρεία για τη φρίκη (σε εικαστικό και λεκτικό επίπεδο), υπάρχει μία ρηχότητα στους στίχους, υπάρχει μία διάθεση για τερατολογία κλπ
έχεις και δίκιο αλλά και άδικο.

 

Δηλαδή.Ναι υπάρχουν πολλά συγκροτήματα (μου ρθαν στο μυαλό οι Manowar...) που βγαίναν με τα προβατίσια σώβρακα,τις πανοπλίες και τις ημιγυμνές γκόμενες αλά Luis Royo..ok αυτό είναι και σεξιστικό και για γέλια...(εννοώ πως αν κατεβάσεις το παντελόνι σου μπροστά σε γυναίκα με τέτοιο εσώρουχο την άλλη μέρα θα πέσει το youtube.. ;D ;D).

Εμφανίστηκε στην πορεία του metal ένα ακραίο,χωρίς καμμία αμφιβολία, κίνημα-ρεύμα-είδος που αφορούσε βαψίματα,αίματα,φωνητικά που δεν ήταν ακριβώς φωνητικά και θεματολογία σατανιστική και όλα τα "αστα να πάνε στο διάολο", μαζί.

Υπάρχουν χιλιάδες τραγούδια που το περιεχόμενο του στίχου τους είναι αντίστοιχο με το "νινι σέρνει καράβια",πόσα oh baby,baby,baby έχει τραγουδήσει ο coverdale και ο bon jovi μαζί είναι ερώτηση για το trivial persuit.

A Λ Λ Α!!!Υπάρχουν εκατοντάδες άλλα συγκροτήματα που και περιεχόμενο στο στίχο έχουν (κάποιος ανέφερε pain of salvation) και στυλιζαρισμένοι δεν είναι με την έννοια του makeup και της ενδυματολογίας (κάποιος ανέφερε opeth,dream theater) και οι οποίοι μουσικά δεν υπάρχει κάτι να τους προσάψεις με την έννοια της κατάρτισης,της ικανότητας,της έμπνευσης.Επίτηδες αναφέρομαι σε σημερινά συγκροτήματα γιατί έγινε λόγος κυρίως για το "σήμερα".

Τώρα το αν αρέσουν σε εσένα,αν ταιριάζουν με την ψυχοσύνθεσή σου,δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το αν όσοι τους ακούν είναι κάφροι,άμπαλοι μουσικά,παίζουν μόνο με παραμόρφωση άρα δεν ξέρουν τί σημαίνει ήχος κ.ο.κ.

Αυτό είναι που λέω..

Και αν θες να το δούμε και λίγο παραπέρα το πόσο στυλιζαρισμένη είναι όοοοοοοοολη μας η ζωή,η καθημερινότητά μας,η δουλειά μας δεν το βλέπουμε και ασχολούμαστε με το αν βάφετε ένα παιδί ή ένας ενήλικος που θέλει να μοιάσει με τον αγαπημένο του τραγουδιστή?Μπορεί να εκφράζεται έτσι,ποιο είναι το τόσο κακό..?

Δεν είμαι εκπρόσωπος του metal για να απολογηθώ για το στυλιζάρισμα,ρε συ eye ούτε ανήκω στο πολιτικό γραφείο των απανταχού deathάδων,αλλά όταν δώσω συναυλία με την μπάντα στην οποία τραγουδάω,δεν μπορώ να βάλω την μπλουζίτσα που μου πήρε η θεία μου από τα zara...σορρυ δηλαδή αυτό κάνει εσένα και όσους δεν ακούτε prog power thrash να θέλετε να εκλείψω από την ανθρωπότητα?

Δεν είναι λίγο υπερβολικό αυτό?

Δεν είναι στο χέρι μου να εξαερώνω όποιον είναι πολύ δήθεν και όποιον τα λεγόμενα του με προσβάλλουν...Αν μπορούσα πάντως,πίστεψε με,δεν θ άρχιζα με τους μεταλάδες.

 

:) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye υπάρχουν πολλές πολλές (πολλές αναφέρθηκαν ήδη  ;D) μπάντες στον χώρο που νομίζω πως και εσύ αν τις άκουγες θα άλλαζες γνώμη για "τη Μetal". Μου δίνεις την εντύπωση πως έχεις συνδέσει τον όρο με κάποιες μπάντες που "αντιπάθησες" και δεν βλέπεις τίποτα πέρα απο αυτό.

 

Ακόμη, μπορείς να μου εξηγήσεις τι δείχνει για σένα το ότι "...ο μέταλ τομέας καλά κραττεί..."?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό έχεις δίκηο, μουσική ΑΚΟΥΤΕ, διότι οι πιο πολλοί από εσάς/εμάς δεν ξέρουν αρκετά καλά αγγλικά... και μαλάκες να τους λέγανε μέσα από τους στίχους δεν θα το παίρνανε χαμπάρι. Εγώ ΟΜΩΣ όταν ακούω τραγούδια ακούω μουσική ΚΑΙ στίχο.

 

Προσωπικά ποτέ δεν αναζήτησα μηνύματα σε τραγούδια διαβάζοντας στίχους κι αν κάθισα να διαβάσω στίχους θα το έκανα από περιέργεια ξεφυλλίζοντας το booklet. Έχω διαβάσει/ακούσει απίστευτες μπούρδες που δε με εκφράζουν (όχι μόνο στη μεταλ, κι αλλού) αλλά και στίχους που μου άρεσαν. Αν τα φωνητικά δεν έπαιζαν σημαντικό -για εμένα- ρόλο στην τελική εικόνα του κομματιού άνετα θα επέλεγα να ακούω μόνο ορχηστρική μουσική (που ακούω και μάλιστα πολύ λόγω γούστου). Ακούς μουσική και στίχο; Δικαίωμά σου. Προσωπικά αν το image και οι στίχοι δεν προσβάλουν τα πιστεύω μου, ακούω χωρίς πρόβλημα....

Αλλού ψάχνω για μηνύματα.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου