Προς το περιεχόμενο

Τελικά πως καταλήγεις σε αγορά κιθάρας;


fuZZed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πως διαλέγεις από τα δεκάδες διαφορετικά μοντέλα στρατ και τέλε;  :)

Όσο μεγαλώνεις τόσο πιο λίγα κουμπιά. Γιατί νομίζεις η δικιά μου έχει ένα volume ένα tone για όλα...για να μην μπερδεύομαι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και πως διαλέγεις από τα δεκάδες διαφορετικά μοντέλα στρατ και τέλε;  :)

 

Δεν χρειαζεται να σκασεις και πολυ,παιρνεις την πρωτη που σου καθεται και μετα οταν τη μαθεις καλα συμπληρωνεις και με 2η και με 3η και με 4η κ.ο.κ... ;D

 

οταν μαξεψεις καμμια 10αρια ασχολεισαι και με τιποτα αλλες κιθαρες (οχι για να τις παιζεις αλλα απλα να τις εχεις στη..γκαρνταρομπα,σαν τα σμοκιν που φοραμε μια φορα στα 5χρονια.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης άλλη αρχαία μέθοδος είναι: έχεις λεφτά πέρνεις Gibson, δεν έχεις πέρνεις Fender (άν και ο αντίχριστος Θωμάς τα ξεφτίλισε όλα!!!)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως διαλέγεις από τα δεκάδες διαφορετικά μοντέλα στρατ και τέλε;  :)

 

Είπαμε:

 

classic player 60's strat (σε sunburst)

baja tele (σε vb)

 

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που ολοι αντιμετωπιζετε το θεμα με χιουμοριστικη διαθεση!!!!!! ;D ;D

Οπως κ επισης χαιρομαι που κατα βαση συμφωνητε για το οτι ειναι δυσκολη η επιλογη αγορας κιθαροενισχυτων κτλ κτλ....

 

Τελικα καταληγω στο οτι η κολοφαρδια πρεπει να μας συντροφευει!!!! ;D ;D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα αγοραζω κιθαρες/ενισχυτες που πρεπει να καλυπτουν ολα τα παρακατω:

 

1. εχω διαβασει καλα λογια στο ιντερνετ απο ΧΙΛΙΑΔΕΣ χρηστες (δεχομαι οτι πολλες φορες τα σχολια μπορει να'ναι ο,τι κατσει, αλλα συχνα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια)

 

2. μου αρεσει οπτικα, το θεωρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικο (κοινως αντιο μεταλοκιθαρες που μπορεις να αυτοκτονησεις αν θελησεις στα κερατα και τις μυτερες γωνιες τους, αντιο κιθαρες με κακογουστα headstocks οπως G & L κοκ)

 

οχι δεν προκειται να παρω σβαρνα τα μαγαζια και να παρακαλαω να παιξω 5 λεπτα με μια κιθαρα που δεν θα μπορεσω οπως σωστα λετε να βγαλω συμπερασμα για χιλιαδες λογους. ετσι κ αλλιως ως επι το πλειστον δεν αγοραζω απο ελλαδα, γιατι να ενοχλω τους μαγαζατορες;  ;D

αν με ενδιαφερει μια κιθαρα θα την δοκιμασω σε ο,τι ενισχυτη εχει το μαγαζι, αλλα δεν θα παω να παιξω με 5-6 ιδιες και σε αλλα μαγαζια για να διωξω τις αμφιβολιες μου...

 

επισης οπως το σκεφτομαι τωρα (παλια ειχα αλλα μυαλα και στο μελλον ισως παλι ξανα-αλλαξω) δεν θα εδινα ποτε πανω απο 1000 (και πολλα λεω) ευρω για ηλεκτρικη κιθαρα (οι ακουστικες θεωρω πως ειναι αλλη ιστορια αλλα δεν ειναι του παροντος).

 

ετσι οι επιλογες περιοριζονται αρκετα και πολυ ευκολα θα καταληξω αν θελησω να αγορασω καποια κιθαρα  ;)

ο ενισχυτης ειναι παρομοια υποθεση, με μικρες διαφορες. περα απο τα παραπανω, μπορεις να τον δοκιμασεις με την κιθαρα σου  ;)

 

 

edit: αν μια επιλογη καλυπτε το 1 και το 2 και ειχε καλα σπεκς (πχ μαγνητες), θα την αγοραζα ανετοτατα ΧΩΡΙΣ να τη δοκιμασω. και οχι δεν μιλαω εκ του ασφαλους. το εχω κανει ( με καλυπταν τα σπεκς της, ειχα ακουσει μονο κλιπς στο youtube, αποψεις χρηστων και κατοχων και μου αρεσε οπτικα.) και ηταν και gibson = μεγαλυτερο.. ρισκο για τους ψειρες.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αν και γυρισα αρκετα καταστηματα και επαιξα με αρκετες κιθαρες χωρις καν να παιζω ηλεκτρικη και με full metal ακουσματα εκεινη την εποχη με την μεξικανα μου την στρατοκαστερ εφαγα κολλημα και μαλιστα σε ιδιαιτερο χρωμα midnight blue το ελεγε τοτε και με maple ταστιερα γιατι μου αρεσε περισσοτερο εμφανησιακα το ανοιχτοχρωμο μπρατσο.Το καλο ειναι οτι δεν το μετιανωσα και τουλαχιστον δεν εμεινα με πρωτη κιθαρα με καμια με κερατα και σαταναδες να την βλεπω τωρα να σκιαζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να το επαναφέρω το ζήτημα... εδώ και λίγο καιρό, ψάχνεται ένα φιλαράκι να τσιμπήσει μία κιθαρίτσα μέχρι 4 κατοστάρικα... και μαζί του τρέχω και εγώ... Κατέληξα λοιπόν να πιστεύω οτι αν δεν έχεις συγκεκριμενοποιήσει τις επιλογές σου αρκετά έως πολύ... δεν μπορείς πολύ απλα να καταλήξεις... Π.χ. ήθελε να δοκιμάσει κιθάρα με floyd, πάμε στον νάκα... δοκιμάζει μία samick και έρχετε η ώρα να δοκιμάσει κ το τρέμολο... ζητάμε και το tremolobar, και δεν υπήρχε... ή καλύτερα ήταν στο κουτί το οποίο δεν βρισκόταν εύκαιρο... Μάλιστα λέμε... Πάντως έχω την απορία ποιός άλλος θα ήταν ο lόγος να ζητήσουμε κιθάρα με floyd αν δεν μπορούμε να το δοκιμάσουμε... οπότε αν έιναι να δοκιμάσεις 5 λεπτά μία κιθάρα, και σου τα δίνουν και λειψά αυτά... ζήτω που καήκαμε... Άρα καταλήγω λέγοντας, οτι παίρνεις κιθάρα μαντεύοντας, αν σου πάει στο μάτι, βλέπεις και ποιότητα κατασκευής και τσακώνεις... σωστά? η τελείως ανορθόδοξα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου