Προς το περιεχόμενο

DIY VoodooLab OD / OCD.


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...ξεχασα να σας πω οτι ... θα το ξαναφτιαξω απο την αρχη (την πλακετα)

 

ο, τι κι αν εχω δοκιμασει δεν λεει να ξαναπαιξει  >:(  >:(  >:(

αλλαξα πολλα στοιχεια αλλα το μονο που καταφερνει ειναι να παιζει για κανα λεπτο και μετα παλι ...flatline  ;D

 

ευτυχως δεν θα εχω τις κουραστικες κατ'εμε offboard συνδεσεις αλλα μονο το "κεντημα" της πλακετας που μου ειναι πολυ ευχαριστο.

 

αυτη τη φορα θα το κανω ακομα πιο προσεκτικα, αλλα επισης θα κανω και μερικα πειραματα με το κυκλωμα της Vbias γιατι φοβαμαι οτι απο ΄κει κατι δεν μου καθεται καλα. θα δοκιμασω να εφαρμοσω το αντιστοιχο κυκλωμα απο το VLOD που ειναι σιγουρα verified. Bεβαια, πολυ πιθανο ειναι να μου εσκασε καπου καμια ψυχρη κολληση και αντε να τη βρω (αν και εχω κανει ολες τις standard debugging procedures...)

 

anyway... οταν θα ειναι και παλι up and running ελπιζω να το ηχογραφησω (με καποιο τροπο...)

 

marillion το δικο σου δουλευει καλα?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

...

εσυ γιατι λες οτι ειναι Lowpass? Δεν ειναι η αντισταση-στη-γη?

 

δες το σχεδιο του "tonestack" που επισυναπτω:

 

 

Θα το πω ποιοτικά (εννοώ ότι θα κάνω στροφή στην ποιότητα :) )

 

Παρατήρησε ότι πυκνωτής και αντίσταση είναι σε σειρά μεταξύ τους και το σύστημα είναι παράλληλα με το σήμα ως προς τη γη. (Δηλαδή το σήμα σου δεν περνάει μέσα από αυτά). Είναι ίδιο κυκλωμα με το tonestack στις κιθάρες.  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησε ότι πυκνωτής και αντίσταση είναι σε σειρά μεταξύ τους και το σύστημα είναι παράλληλα με το σήμα ως προς τη γη. (Δηλαδή το σήμα σου δεν περνάει μέσα από αυτά). Είναι ίδιο κυκλωμα με το tonestack στις κιθάρες.  :)

 

σωστος!   οντως, δεν ειναι σε σειρα το σημα.

Δεν παιρνουμε την εξοδο απο 'κει.

 

Thanks Η!  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alderbody δουλευει πολυ καλα !!!! Ετοιμαζω βιντεακι να το ακουσεις!!! Βρηκα κ ενα ωραιο αλουμινενιο κουτακι τυπου hammond ( σε μωβε χρωματακι ψυχεδελικο!!!) , το ειχα απο το musikding εδω κ καιρο  κ λεω να ετοιμασω το projectaki.Παιζοντας σε υψηλες εντασεις χθες ειδα ποσο καθαρο κ γλυκο ηχο βγαζει. Δεν εκανα αλλαγες απλα ψαχνω τιποτα  carbon οπως μου ειπες να κανω μερικα τεστακια ακομα.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια! χαιρομαι που λειτουργει, αρα καπου εχει προβλημα η πλακετα μου.

 

για τις CC αντιστασεις μην εισαι σιγουρος οτι θα σου κανουν οπωσδηποτε "καλο" στον ηχο.

 

οτι σου καθεται στο αυτι καλα ειναι το καλο...

 

εγω απλα "ειδα" οτι μου "γλυκαναν" τον ηχο σε καποια σημεια.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κ μια αλλη ιδεα αλλα δεν ξερω αν θα δωσει καλα ηχητικα αποτελεσματα , σκεφτομουν να φτειαξω και το Marshall BB που εχει κ αυτο πολυ γλυκο overdrive κ να κανω blend τα δυο output μεσω ενος 100k pot k μετα σε ενα output stage για τελικη ενισχυση. Θα το δοκιμασω στο breadboard μιας κ το κουτακι που εχω ειναι μεγαλο κ τα χωραει ανετα κ τα δυο ( με το σχετικο στριμωγμα φυσικα ;) )

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κ μια αλλη ιδεα αλλα δεν ξερω αν θα δωσει καλα ηχητικα αποτελεσματα , σκεφτομουν να φτειαξω και το Marshall BB που εχει κ αυτο πολυ γλυκο overdrive κ να κανω blend τα δυο output μεσω ενος 100k pot k μετα σε ενα output stage για τελικη ενισχυση. Θα το δοκιμασω στο breadboard μιας κ το κουτακι που εχω ειναι μεγαλο κ τα χωραει ανετα κ τα δυο ( με το σχετικο στριμωγμα φυσικα ;) )

 

α εσυ το πας για πολλα γκαζια!.... 

 

γιατι δεν κανεις ενα clean blend στο στυλ του VooDooLab Sparkle Drive?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θελω πολλα γκαζια , απλα η ιδεα ειναι να εχω ενα blend το OVD με εμφαση στις μπασομεσαιες κ το MarshallBB με εμφαση στις μεσαιουψηλες κ να κανω το mix με το pot εχωντας εναν πιο γεματο ηχο. Στην ουσια θα εχουμε ενα tone drive mix. Παιρνεις λιγο απο την γλυκα του καθενος κ φτειαχνεις το ..γαλακτομπουρεκο!! :D :D Το clean blend δεν μου αρεσει γιατι μιξαρεις 2 σηματα που το καθενα αποδιδει αλλες δυναμικες στο παιξιμο με αποτελεσμα να μην υπαρχει ομοιγενεια ηχητικη τουλαχιστον στα αυτια μου. Το δυσκολο ειναι να βρεις τα καταλληλα low k high pass φιλτρα  για το καθε κυκλωμα για να υπαρχει full response κ εκει θελει πειραματισμο παρολο που θεωρητικα υπολογιζονται με τους τυπους ευκολα.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου