Προς το περιεχόμενο

korg vs roland vs yamaha


sotogiga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεπώς θα εστιαστούν σε αυτό που τους αποφέρει τα περισσότερα χρήματα. Και φυσικά να μην ξεχνάμε ότι η έννοια workstation έχει αλλοιωθεί κατά πάρα πολύ μιά και workstation εδώ και πολλά χρόνια θεωρείται ο υπολογιστής, με το DAW + software synths + audio utilities + οτιδήποτε άλλο.

 

Nα  σε  έχει  η  παναγιά  πάντα  καλά  αγόρι  μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Off-Topic

 

Εγώ πάλι απορώ με το κουράγιο αυτού του παιδιού του Γιάννη του οποίου η αντίληψη είναι έτη φωτός μπροστά, να κάθεται και να ξαναγράφει πράγματα που έχει πεί ουκ ολίγες φορές και που ειρήσθω εν παρόδω για να μπω και στο θέμα αντικατοπτρίζουν πλήρως την πραγματικότητα.

 

Αναφέρομαι φυσικά στον OurDarkness

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν  ολίγοις , κι  θέλοντας  να  απευθυνθώ  κυρίως  στους  νέους  στην  ηλικία  αλλά  και  στον  χώρο  μουσικούς  , την  δύναμη  που  έχετε  στην  τσέπη  σας  , αξιοποιήστε  τη  έξυπνα . Το  θεωρώ  τραγικό  να  δώσει  κανείς  2 +  χιλιάρικα  για  αγορά  ενός  workstation . Aπό  την  άλλη  βέβαια  όποιος  θέλει  μπορεί  να  προβεί  στην  αγορά  αυτού .Το  σίγουρο  είναι  πως  μέσα  σε  6  μήνες  θα  το  βάλει  αγγελία . Περάστε  μια  βόλτα  από  τις  αγγελίες  του  νοιζ  και  δείτε  τι  πουλιέται . Μην  πιάνεστε  κορόιδα . Επενδύστε  σωστά  τα  χρήματά  σας . Δείτε  στον  thomann  συνθετητές  κοντά  στα  2  χιλιάρικα  κι  συγκρίνετέ  τους  με  τα  fantomotrita . Όπως  νομίζετε , κι  οι  λάθος  αγορές  μέσα  στο  παιχνίδι  είναι ,  τα  ευρώ  και  η  επιλογή  δική  σας . ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή φίλε τι προτείνεις  σε κάποιον που ψάχνει καινούργιο όργανο; Εφόσον κάποιοι προτείνουν workstations, πρότεινε κάτι συγκεκριμένο. Καλοί είναι οι αφορισμοί και οι βαρύγδουπες εκφράσεις του τύπου "σε 6 μήνες θα το βάλεις αγγελία", "είναι τραγικό να δίνεις 2+ χιλιάρικα για workstation", αλλά να προτείνουμε και συγκεκριμένα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ  μου  πάρε  fantom , διαφορετικά  triton , κι  άστους  να  λένε , είναι  σατανιστές  δεν  ξέρουν , θέλουν  μόνο  το  κακό  σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nektarios :Σωστά τα λεέει ο φίλος μας cyclops.Δώσε συγκεκριμένο παράδειγμα.Εγώ έχω σκοπό να πάρω το motif xs.Γιατί ας πούμε να μήν το πάρω?

Μην ειρωνευόμαστε μόνο :-[!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που κι ως που πιάνεται κορόιδο και πετάει τα λεφτά του κάποιος ο οποίος έχει περισσότερο ανάγκη τις δυνατότητες ενός workstation και όχι ενός synthesizer? Νεκτάριε δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου..Ο edessaios για παράδειγμα σκέφτεται να αγοράσει το motifxs. Οπότε φαντάζομαι ότι ψάχνει για καλούς ήχους piano, rhodes, hammond, πνευστά, έγχορδα k.t.l. Ίσως τον ενδιαφέρει και ο ενσωματωμένος sequencer γιατί ο υπολογιστής του έχει γεμίσει worms και βαράει συνέχεια επανεκκινήσεις (ποιος κάνει πάλι format...). Θα του προτείνεις να πάρει το prophet? Η το voyager? Να τα κάνει τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω από πού κι ως πού χωράνε ρατσισμοί και αφορισμοί στη μουσική. Προσωπικά μπορώ να εκτιμήσω τη σημασία και την αξία τόσο ενός Moog modular, όσο και ενός Motif. Εν τέλει, θα χωρίσουμε και τα synths σε ποιοτικά και μη ποιοτικά, όπως κάποιοι κατηγοριοποιούν τη μουσική σε έντεχνη και άτεχνη?

 

Το καλό synth είναι αυτό που σε βοηθάει να φτιάχνεις καλή μουσική, είτε είναι αναλογικό, είτε ψηφιακό, είτε καινούργιο είτε παλιό.

 

Αυτά από μένα, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που κι ως που πιάνεται κορόιδο και πετάει τα λεφτά του κάποιος ο οποίος έχει περισσότερο ανάγκη τις δυνατότητες ενός workstation και όχι ενός synthesizer? Νεκτάριε δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου..Ο edessaios για παράδειγμα σκέφτεται να αγοράσει το motifxs. Οπότε φαντάζομαι ότι ψάχνει για καλούς ήχους piano, rhodes, hammond, πνευστά, έγχορδα k.t.l. Ίσως τον ενδιαφέρει και ο ενσωματωμένος sequencer γιατί ο υπολογιστής του έχει γεμίσει worms και βαράει συνέχεια επανεκκινήσεις (ποιος κάνει πάλι format...). Θα του προτείνεις να πάρει το prophet? Η το voyager? Να τα κάνει τι?

+1

Για πες μου Νεκτάριε με ποιον ακριβώς τρόπο θα παίξει ένα σόλο τρομπέτας στο moog? brass?piano?guitars? Τα έχουμε ξαναπει, αναλόγως τι μουσική παίζει ο καθένας. Αν παίζει ηλεκτρονική φυσικά και θα προτιμήσει να πάρει dave smith. Αλλά για να μιλάει για τις συγκεκριμένες εταιρίες προφανώς τον ενδιαφέρουν φυσικοί ήχοι. Όσων αφορά τώρα το ότι πολούνται πιο πολύ τα workstation, τα έχουμε ξαναπεί, ο λόγος είναι ότι εξελίσσονται μέρα με την ημέρα, από μοντέλο σε μοντέλο, σε αντίθεση με ένα moog που δύσκολα θα βγάλουν τόσο γρήγορα μοντέλο που να υπερτερεί τoυ voyager που κυκλοφορεί τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω από πού κι ως πού χωράνε ρατσισμοί και αφορισμοί στη μουσική.

 

Μα  δεν  μιλάμε  για  μουσική . Αν  θυμάμαι  καλά  το  θέμα  του  thread  έχει  να  κάνει  με  συγκεκριμένες  εταιρείες  hardware  και  τα  προιόντα  αυτών . Δεν  είναι  απαραίτητο  να  επικαλείστε  κύριοι  άστοχα  επιχειρήματα , περί  έμπνευσης  και  μουσικής  καλλιτεχνίας , διότι  είστε  εκτός  θέματος . Έχω  αναγνώσει  πολλάκις  ότι  η  επολογή  των  workstation  γίνεται  για  χάρη  των  live  - κατά  κύριο  λόγο - και  κατά  δεύτερο  λέει  για  "φυσικούς  ήχους" . Α , παραλίγο  να  το  ξεχάσω , και  για  την  πληθώρα  των  "λαικών  ήχων" .  ???

Μα  αγαπητοί  μου  το  διευκρίνησα , δεν  αναφέρομαι  στους  λάτρεις  του  σκυλάδικου  ρεπερτορίου . ( Οι  περισσότεροι  εξ'  αυτών  την  κάνουν  καλά  την  δουλειά  τους  με  τα  XP-80 ).

Όσον  αφορά  τα  format  και  τις  επανεκκινήσεις , από  αυτή  την  δήλωση  κι  μόνο  καταλαβαίνει  κανείς  ότι  έχουμε  να  κάνουμε  με  "χομπίστες" . Δεν  είναι  κακό  να  έχει  κανείς  χόμπυ , απλώς  να  μην  προσδοκά  να  γίνει  κάποια  μέρα  το  No 1 στα  Βρετανικά  chart.

Mάλλον  δεν  καταλαβαινόμαστε  φίλτατοι , αυτό  όμως  δεν  έχει  καμία  απολύτως  σημασία , διότι  κάποιοι  άλλοι  ευτυχώς  κατανοούν , κι  μάλιστα  αρκετά .

Τέλος  θα  ήταν  σοφό  εκ  μέρους  σας  , να  αποφεύγονται  συγκρίσεις  συνθετητών  με  αρμόνια .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου