Προς το περιεχόμενο

korg vs roland vs yamaha


sotogiga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

workstation εδώ και πολλά χρόνια θεωρείται ο υπολογιστής, με το DAW + software synths + audio utilities + οτιδήποτε άλλο

 

Αυτό είναι λάθος μιας και απλά ένα DAW θεωρείται ότι είναι workstation (Digital Audio Workstation) , άρα δεν χρειάζεται πρόσθετα. Η μήπως χρείαζεται? Δυστηχώς για κάποιον σαν εμένα που είμαι λάτρης της προσέγγισης workstation το software έχει αποτύχει οικτρά στο να καταφέρει oτi καταφέρνει ένα hardware. Με εξαίρεση το REASON και μόνο αυτό.

 

Είναι πάρα πολυ δύσκολο για κάποιον που έχει συνηθίσει να δουλεύει σε Hardware workstations Να πάει software. Θα κερδίσει πολλά , αλλά θα χάσει το πιο βασίκο , την ευχρηστια, την ευκολία του Just Do It όπως πολυ εύστοχα λεει και η Nike.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό είναι λάθος μιας και απλά ένα DAW θεωρείται ότι είναι workstation (Digital Audio Workstation)

 

DAW θεωρείται ο sequencer host. Η ενσωμάτωση audio + MIDI, κοντολογοίς, που κατ' επέκταση θέλει και τα παρελκόμενα. Αλλά, όπως και να 'χει το θέμα καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα  δεν  μιλάμε  για  μουσική . Αν  θυμάμαι  καλά  το  θέμα  του  thread  έχει  να  κάνει  με  συγκεκριμένες   εταιρείες  hardware  και  τα  προιόντα  αυτών . Δεν  είναι  απαραίτητο  να  επικαλείστε  κύριοι  άστοχα  επιχειρήματα , περί  έμπνευσης  και  μουσικής  καλλιτεχνίας , διότι  είστε  εκτός  θέματος . Έχω  αναγνώσει  πολλάκις  ότι  η  επολογή  των  workstation  γίνεται  για  χάρη  των  live  - κατά  κύριο  λόγο - και  κατά  δεύτερο  λέει  για  "φυσικούς  ήχους" . Α , παραλίγο  να  το  ξεχάσω , και  για  την  πληθώρα  των  "λαικών  ήχων" .  ???

Μα  αγαπητοί  μου  το  διευκρίνησα , δεν  αναφέρομαι  στους  λάτρεις  του  σκυλάδικου  ρεπερτορίου . ( Οι  περισσότεροι  εξ'  αυτών  την  κάνουν  καλά  την  δουλειά  τους  με  τα  XP-80 ).

Όσον  αφορά  τα  format  και  τις  επανεκκινήσεις , από  αυτή  την  δήλωση  κι  μόνο  καταλαβαίνει  κανείς  ότι  έχουμε  να  κάνουμε  με  "χομπίστες" . Δεν  είναι  κακό  να  έχει   κανείς  χόμπυ , απλώς  να  μην  προσδοκά  να  γίνει  κάποια  μέρα  το  No 1 στα  Βρετανικά  chart.

Mάλλον  δεν  καταλαβαινόμαστε  φίλτατοι , αυτό  όμως  δεν  έχει  καμία  απολύτως  σημασία , διότι  κάποιοι  άλλοι  ευτυχώς  κατανοούν , κι  μάλιστα  αρκετά .

Τέλος  θα  ήταν  σοφό  εκ  μέρους  σας  , να  αποφεύγονται   συγκρίσεις   συνθετητών  με  αρμόνια .

 

Και μόνο η χρήση του όρου "συνθετητής" αντί των πιο συχνά χρησιμοποιούμενων "synth" ή "synthesizer" πιστεύω ότι τα λέει όλα. Δεν το είχα φανταστεί ότι θα συναντήσω  πιουρίστες και ελιτιστές των πλήκτρων, πράγμα το οποίο με απογοητεύει αφάνταστα. Ας το αφήσω στην άκρη.

 

Πιστεύω ότι χρωστάς μια απάντηση σε κάποιους που ρώτησαν πώς θα παίξεις φυσικούς ήχους με ένα αναλογικό ή αναλογικού τύπου synthesizer. Και δε μιλάμε για σκυλάδικα ή ψευτολαϊκά, τα οποία προσωπικά τα απεχθάνομαι, αλλά για ροκ ρεπερτόριο. Μη μου πεις ότι στη ροκ μουσική ταιριάζουν μόνο συνθετικοί ήχοι. Καλείσαι να καλύψεις μέρη που έχουν ανάγκη από πιάνα, ηλεκτρικά πιάνα, organs, έγχορδα, pads και γενικά ό,τι μπορεί να προκύψει. Θα έχεις ένα ψηφιακό πιάνο, ένα hammond emulator ΚΑΙ ένα analog ή analog modeling synth; Ας είμαστε σοβαροί.

 

Τα περί ρατσισμού τα επαναλαμβάνω. Απλά εννοούσα ότι όπως κάποιοι εκφράζουν ένα σνομπισμό έναντι των άλλων ειδών μουσικής από αυτή που υποστηρίζουν, μετά λύπης μου ανακαλύπτω ότι αντίστοιχα κρούσματα υπάρχουν και στον χώρο της τεχνολογίας των keyboards.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο η χρήση του όρου "συνθετητής" αντί των πιο συχνά χρησιμοποιούμενων "synth" ή "synthesizer" πιστεύω ότι τα λέει όλα. Δεν το είχα φανταστεί ότι θα συναντήσω  πιουρίστες και ελιτιστές των πλήκτρων, πράγμα το οποίο με απογοητεύει αφάνταστα. Ας το αφήσω στην άκρη.

Τα περί ρατσισμού τα επαναλαμβάνω. Απλά εννοούσα ότι όπως κάποιοι εκφράζουν ένα σνομπισμό έναντι των άλλων ειδών μουσικής από αυτή που υποστηρίζουν, μετά λύπης μου ανακαλύπτω ότι αντίστοιχα κρούσματα υπάρχουν και στον χώρο της τεχνολογίας των keyboards.

 

Cyclops

Η  επιμονή  σου  και  αυτά  που  γράφεις  , μαρτυρούν  ότι  είσαι  μάλλον  αρκετά  νέος  στο  χώρο  των  συνθετητών , μάλλον  αρκετά  νέος  στην  ηλικία , αλλά  σίγουρα  σε  πλήρη  σύγχυση.

Αν  δεν  γνωρίζεις  την  έννοια  της  λέξης  συνθετητής  , υπάρχουν  και  λεξικά , πολύ  καλά  μάλιστα  άνοιξε  κάποιο .

Πιουρίστες  και  ελιτίστες  δεν  υπάρχουν  ( ίσως  μόνο  μέσα  στο  μυαλό  σου )  , υπάρχουν  αξιόλογοι  συνθετητές - ξέχνα  τα  ψηφιακά / αναλογικά -  και  συνθετητές  για  να  κάνει  κανείς  τα  πρώτα  του  βήματα , κι  να  παίζει  τα  Κάλαντα  και  την  Άγια  Νύχτα  τα  Χριστούγεννα .

Είτε  σου  αρέσει , είτε  όχι  έτσι  είναι . Δεν  είναι  μόνο  δική  μου  πεποίθηση . Και  ούτε  η  μοναδική . Δυστυχώς ...

Κοιτάζοντας  ξανά  το  θέμα  του  thread , ναι ,  σου  προτείνω  Νord  Lead , αναφέρθηκε ? Όχι  δεν  αναφέρθηκε .

Τόνισα  ότι  δεν  μιλάμε  για  μουσική , ούτε  για  είδη  μουσικής , αλλά  εσύ  εκεί , μάχεσαι  να  αποδείξεις  τι ?  ποιο  ροκ ? ποιοι  φυσικοί  ήχοι ?  έχει  το  ροκ  κλαρίνα  τρομπέτες  και  φλάουτα ?

Μήπως  είσαι  μέλος  φιλαρμονικής  ορχήστρας ,  ή  μέλος  κάποιας  συμφωνικής ? ΔΕΝ  ρωτάω  ειρωνικά  προς  θεού !!!

Κάνεις  λόγο  για  ρατσισμό  ???. Ο  ρατσισμός  έχει  να  κάνει  με  ανθρώπινα  όντα .

Εδώ  μιλάμε  για  HARDWARE  μηχανήματα !!! Για  συνθετητές  συγκεκριμένων  εταιρειών . Να  μην  πω  την  γνώμη  μου ?

Κάνεις  λόγο  για  σνομπισμό  έναντι  άλλων  ειδών  μουσικής . ???  Αν  δηλαδή  κάποιος  συνθετητής  υπερτερεί  κατά  κόρον  έναντι  κάποιου  άλλου  είναι  κακό ? Θίγεται  κάποιο  είδος  μουσικής  με  αυτό  το  τρόπο ? Μήπως  πρέπει  να  πάρεις  ένα  κατσαβίδι  κι  να  αρχίσεις  να  ξηλώνεις  ταμπέλες  από  μέσα  σου ?

Παιδιά  σοβαρευτείτε , τουλάχιστον  προσπαθείστε  το  όσο  μπορείτε , γιατι  αλλιώς  με  αυτά  που  διαβάζω  θα  ζητήσω  επίδομα  κι  αποζημίωση  ψυχολογικής  φθοράς  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα  δεν  μιλάμε  για  μουσική . Αν  θυμάμαι  καλά  το  θέμα  του  thread  έχει  να  κάνει  με  συγκεκριμένες  εταιρείες  hardware  και  τα  προιόντα  αυτών . Δεν  είναι  απαραίτητο  να  επικαλείστε  κύριοι  άστοχα  επιχειρήματα , περί  έμπνευσης  και  μουσικής  καλλιτεχνίας , διότι  είστε  εκτός  θέματος . Έχω  αναγνώσει  πολλάκις  ότι  η  επολογή  των  workstation  γίνεται  για  χάρη  των  live  - κατά  κύριο  λόγο - και  κατά  δεύτερο  λέει  για  "φυσικούς  ήχους" . Α , παραλίγο  να  το  ξεχάσω , και  για  την  πληθώρα  των  "λαικών  ήχων" .  ???

Μα  αγαπητοί  μου  το  διευκρίνησα , δεν  αναφέρομαι  στους  λάτρεις  του  σκυλάδικου  ρεπερτορίου . ( Οι  περισσότεροι  εξ'  αυτών  την  κάνουν  καλά  την  δουλειά  τους  με  τα  XP-80 ).

Όσον  αφορά  τα  format  και  τις  επανεκκινήσεις , από  αυτή  την  δήλωση  κι  μόνο  καταλαβαίνει  κανείς  ότι  έχουμε  να  κάνουμε  με  "χομπίστες" . Δεν  είναι  κακό  να  έχει  κανείς  χόμπυ , απλώς  να  μην  προσδοκά  να  γίνει  κάποια  μέρα  το  No 1 στα  Βρετανικά  chart.

Mάλλον  δεν  καταλαβαινόμαστε  φίλτατοι , αυτό  όμως  δεν  έχει  καμία  απολύτως  σημασία , διότι  κάποιοι  άλλοι  ευτυχώς  κατανοούν , κι  μάλιστα  αρκετά .

Τέλος  θα  ήταν  σοφό  εκ  μέρους  σας  , να  αποφεύγονται  συγκρίσεις  συνθετητών  με  αρμόνια .

 

 

Προσπαθώντας να συγκεντρώσω αυτά που λες σε μία πρόταση: Αν κάποιος δεν ασχολείται με το λαικό ρεπερτόριο και δεν είναι χομπίστας ( δηλ. δεν έχει πρόβλημα με τα format και τις επανεκκινήσεις...??) οφείλει στον εαυτό του έναν ''συνθετητή'' και όχι ένα ''αρμόνιο'' τύπου fantom, triton, motif (ίσως και v-synth gt αφού είναι κι' αυτό ένα καμουφλαρισμένο fantom, σωστά?), προκειμένου να γίνει κάποια μέρα το No 1 στα Βρετανικά charts.

Έχεις δίκιο μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

To workstation είναι συνθετητής δηλαδή synthesizer. Και ανάλογα με το μοντέλο μπορεί να είναι και απο τα καλύτερα.

 

όχι ένα ''αρμόνιο'' τύπου fantom, triton, motif (ίσως και v-synth gt αφού είναι κι' αυτό ένα καμουφλαρισμένο fantom, σωστά?)

 

:o :o :o :o :o :o

 

Παιδία αν είναι να πετάτε μαργαριτάρια να προειδοποιείτε και τους απο κάτω να φοράνε κράνος.

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To workstation είναι συνθετητής δηλαδή synthesizer. Και ανάλογα με το μοντέλο μπορεί να είναι και απο τα καλύτερα.

 

:o :o :o :o :o :o

 

Παιδία αν είναι να πετάτε μαργαριτάρια να προειδοποιείτε και τους απο κάτω να φοράνε κράνος.

 

 

Δεν είναι δικά μου λεγόμενα. Διάβασε προσεκτικά τα προηγούμενα post του Νεκτάριου και μετά το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δικά μου λεγόμενα. Διάβασε προσεκτικά τα προηγούμενα post του Νεκτάριου και μετά το δικό μου.

 

Τώρα σε κατάλαβα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ;D

Εννοείται πως το όργανο θέλω να το πάρω για αυτά που προανέφερεο kilon αν δεν κάνω λάθος,το just do it,plug'n'play και τα σχετικά.Επίσης έχω ανάγκη από έστω και μέτριους(που για μένα μια χαρά είναι)ήχους από πιάνα, ηλεκτρικά πιάνα,τρομπέτες ακορντεόν,strings και pads,και φυσικά κιθάρεσ(ηλεκτρικές και μη).Αυτά στον υπολογιστή πως θα το αποκτήσω?Νομίζεις ότι έχουμε όλοι χρήματα για macbook pro και το komplete της ni και ένα sequencer?Η μήπως νομίζεις ότι όλοι έοχυν την όρεξη να χρησιμοποιούν συνεχώς τον υπολογιστή για οποιαδήποτε δουλειά(για ηχογραφηση αναλογικών και τα λοιπα που ανέφερες)?Εγώ όταν θα καθήσω να μελετήσω θέλω έναν ήχο ικανοποιητικό μεν,για να παίξω το κομμάτι που έχω προς μελέτη και όχι να κάθομαι να ασχολούμαι με το γιατί η έξοδος έχει παραμόρφωση στην ηχογράφηση.

Συνεπώς και πιστεύω ότι είναι αρκετοί σαν εμένα έχω ανάγκη ένα daw.Βέβαια έχουμε και ένα μείον στην ποιότητα των synths που για μένα μια χαρά είναι και αυτά,που αντισταθμίζονται με 4-5 vst στον υπολογιστή μου χωρίς πολλά πολλά.Αν χρειαστώ θα ηχογραφήσω στο workstasion σε πρώτη φάση,και αν έχω χρόνο θα πάω και στο pc.

 

Για αυτό θέλω το motif xs ή κάποιο workstasion γενικότερα για να μην κολλάμε στο όργανο.

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώντας να συγκεντρώσω αυτά που λες σε μία πρόταση: Αν κάποιος δεν ασχολείται με το λαικό ρεπερτόριο και δεν είναι χομπίστας ( δηλ. δεν έχει πρόβλημα με τα format και τις επανεκκινήσεις...??) οφείλει στον εαυτό του έναν ''συνθετητή'' και όχι ένα ''αρμόνιο'' τύπου fantom, triton, motif (ίσως και v-synth gt αφού είναι κι' αυτό ένα καμουφλαρισμένο fantom, σωστά?), προκειμένου να γίνει κάποια μέρα το No 1 στα Βρετανικά charts.

Έχεις δίκιο μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε.

 

Yπάρχουν  ανά  τον  κόσμο  μουσικοί  κι  αγοραστικό  κοινό  , οι   οποίοι   σέβονται   κατά   πρώτον  και  πάνω  από  όλα  την  τσέπη , τα  πολύτιμα  ευρώ  , και  την  νοημοσύνη  τους  , και  κατά  δεύτερον    το  γούστο  τους , την  αισθητική  τους  , έχοντας  αστείρευτη  όρεξη , διάθεση , φαντασία , γνώσεις  και  μεράκι  για  να  δουλέψουνε  και  να   δημιουργήσουνε  πάνω  σε  αυτό   που  με  κόπο  κι  λαχτάρα  απέκτησαν. Ότι  κι  αν  είναι  αυτό , αρκεί  να  πληρούνται  οι  παραπάνω  προυποθέσεις .

Κοινό  το  οποίο  σε  καμία  περίπτωση  δεν  λειτουργεί   σαν  "πρόβατο"  παρασυρόμενο  από  έξυπνα  μαρκετινίστικα  φαντάσματα .

Κάτι  που  δεν  φαίνεται  επ'  ουδενί   να  ισχύει  εδώ  πέρα .

Έτοιμα  presets  να  έχουμε - ένεκα  τεμπέληδες -  και  να  ζητάμε  σαν  τρελοί  εναγωνίως  λαικούς  και  φυσικούς  ήχους .

Το  ξέρω , η  αλήθεια  είναι  κάπως  ενοχλητική . Το  ίδιο  και   το  να  στρώνεις  κόλο .

Είμαστε  ακόμα  στο  άλφα , μέχρι  το  ωμέγα  έχουμε  ακόμα  δρόμο .

Jimss  επειδή  παιρνιέσαι  για  ξύπνιος , σε  εσένα  προτείνω  το  Nord  Lead  Modular  G2  που   ακούγεται  ότι  έχει   physical  modeling . Για  να  σε  δω , θα  καταφέρεις  να  φτιάξεις  μία  πίπιζα ?

Δεν  καταλαβαινόμαστε  η  αλήθεια  είναι  αυτή , αλλά  γιατί  το  κουράζουμε , δικά  σας  είναι  τα  χρήματα , αρκεί   να  μην  μπαίνει  κανείς  χοντρά  μέσα  από  τυχόν  μεταπώληση .   ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου