Προς το περιεχόμενο

Metallica - Death magnetic


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παιδια μετα απο καποιες ακροασεις πιστευω οτι ειναι ενας αρκετα καλος δισκος.δεν ξερω εμενα μ αρεσει.νταξει οκ δεν ειναι και η δισκαρα του αιωνα (γιατι ακουω και τετοια) αλλα πολυ καλος.

 

 

οσο για των testament ε αυτο ειναι δισκαρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ μετά από πολλές ακροάσεις πιστεύω ότι έχει τουλάχιστον 5 κομματάρες κι άλλα 5 πολύ καλά και σίγουρα είναι ότι καλύτερο βγάλανε στην μετα-load εποχή.

Δεν ξερω γιατι κρίνεται ο δίσκος με σύγκριση το 1980 ,πάντως το black album οντως ειναι αξεπέραστο, το load όντως είναι δυναμίτης και το καινουριο όντως στέκει ανάμεσα στο justice for all και στο... Load!

Το μόνο μείον του δίσκου κατεμέ είναι:

1) η υπερβολικά ξερή φωνή, το χαμηλό σχετικά μπάσο (για ΤΕΤΟΙΟ μπασισταρά) και το "σπάω τα ηχεία από την παραμόρφωση και την ένταση" ταμπουρο. Πράγμα απίστευτο αν αναλογιστεί κανείς ότι είναι ηχογράφηση του Rick Rubin αλλα σέβομαι την οπτική του (εγώ ίσα που ξερω τι ειναι tremble..  ;D)

2) το τράβηγμα των κομματιών σε 8λεπτη διάρκεια ενώ ειναι φανερό ότι τα ίδια κομμάτια δωσμένα σε 5-6 λεπτά μέγιστο θα εκτοξέυαν την διάρκεια ζωής του δίσκου στα ύψη και θα δίναν και εναν πόντο παραπάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μετά από πολλές ακροάσεις πιστεύω ότι έχει τουλάχιστον 5 κομματάρες κι άλλα 5 πολύ καλά και σίγουρα είναι ότι καλύτερο βγάλανε στην μετα-load εποχή.

Δεν ξερω γιατι κρίνεται ο δίσκος με σύγκριση το 1980 ,πάντως το black album οντως ειναι αξεπέραστο, το load όντως είναι δυναμίτης και το καινουριο όντως στέκει ανάμεσα στο justice for all και στο... Load!

Το μόνο μείον του δίσκου κατεμέ είναι:

1) η υπερβολικά ξερή φωνή, το χαμηλό σχετικά μπάσο (για ΤΕΤΟΙΟ μπασισταρά) και το "σπάω τα ηχεία από την παραμόρφωση και την ένταση" ταμπουρο. Πράγμα απίστευτο αν αναλογιστεί κανείς ότι είναι ηχογράφηση του Rick Rubin αλλα σέβομαι την οπτική του (εγώ ίσα που ξερω τι ειναι tremble..  ;D)

2) το τράβηγμα των κομματιών σε 8λεπτη διάρκεια ενώ ειναι φανερό ότι τα ίδια κομμάτια δωσμένα σε 5-6 λεπτά μέγιστο θα εκτοξέυαν την διάρκεια ζωής του δίσκου στα ύψη και θα δίναν και εναν πόντο παραπάνω.

 

 

 

Είσαι ο μόνος (μαζί με μένα ) που  έχει εκφράσει την άποψη ότι ο δίσκος στέκει μεταξύ  and justice και load!!! συγκινή8ηκα λεμε τώρα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μετά από πολλές ακροάσεις πιστεύω ότι έχει τουλάχιστον 5 κομματάρες κι άλλα 5 πολύ καλά και σίγουρα είναι ότι καλύτερο βγάλανε στην μετα-load εποχή.

Δεν ξερω γιατι κρίνεται ο δίσκος με σύγκριση το 1980 ,πάντως το black album οντως ειναι αξεπέραστο, το load όντως είναι δυναμίτης και το καινουριο όντως στέκει ανάμεσα στο justice for all και στο... Load!

Το μόνο μείον του δίσκου κατεμέ είναι:

1) η υπερβολικά ξερή φωνή, το χαμηλό σχετικά μπάσο (για ΤΕΤΟΙΟ μπασισταρά) και το "σπάω τα ηχεία από την παραμόρφωση και την ένταση" ταμπουρο. Πράγμα απίστευτο αν αναλογιστεί κανείς ότι είναι ηχογράφηση του Rick Rubin αλλα σέβομαι την οπτική του (εγώ ίσα που ξερω τι ειναι tremble..  ;D)

2) το τράβηγμα των κομματιών σε 8λεπτη διάρκεια ενώ ειναι φανερό ότι τα ίδια κομμάτια δωσμένα σε 5-6 λεπτά μέγιστο θα εκτοξέυαν την διάρκεια ζωής του δίσκου στα ύψη και θα δίναν και εναν πόντο παραπάνω.

 

 

 

+1!!!!! ;D

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραγωγή είναι όντως λίγο ''ωμή'' αλλά άν σκεφτείς οτι μιλάμε για thrash δικαιολογείται σε κάποιο βαθμό.

 

...δεν νομίζω οι Metallica να παίξανε thrash σε άλλον δίσκο εκτός από τον ...and Justcice. Οι πρώτοι τρεις κινούνται στο speed με πινελιές thrash ενώ από το black και μετά μπορούμε να μιλάμε για μεταλλικό Rock. O St.Anger διαφέρει λιγάκι εισάγοντας νομίζω κάποια χαρακτηριστικά αμερικάνικου Hardcore ... και ο megnetic συμφωνώ με κάποιους ότι κινείται μεταξύ ...and justice και load... με το βάρος να πέφτει προς το load ...  σε γενικές γραμμές οι metallica στους δυο τελευταίους δίσκους δείχνουν ότι δεν έχουν στερέψει τελείως, βέβαια δίσκο όπως τον ...and Justice δεν πρόκειται μάλλον να ξαναβγάλουν. Επιμένουν όμως κι ας γεράσανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν νομίζω οι Metallica να παίξανε thrash σε άλλον δίσκο εκτός από τον ...and Justcice. .........................................

 

Μαλλον δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι το thrash...

Δοκίμασε τα παρακάτω...

Μetallica - Kill'em All, Ride the lightning, Master Of Puppets

Slayer - Hell Awaits, Reighn in Blood, South of Heaven, Seasons in The Abyss κλπ

Exodus - Bonded By Blood, Fabulous Disaster κλπ

σταματάω εδώ γιατί δεν έχει τελειωμό το πράμα, και είμαστε και off topic. Αλλά μη λέμε και ότι να'ναι...

Φιλικά πάντα, ε... ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που ανέφερες είναι τελείως ετερογενή... το Hell Awaits δεν έχει την παραμικρή σχέση με το Season in the abyss όπως και με το bonded by blood.

Επειδή είναι συγκροτήματα που έχουν παίξει και thrash δεν σημαίνει ότι όλοι οι δίσκοι είναι thrash...

έχεις δίκιο ότι είμαστε οφ-τόπικ... αλλά επιμένω... (καλός γνώμονας για το thrash είναι ο Sacred Reich- American Way)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουσα σημερα 1 φορα.Ακομα και με μια μονο ακροαση μου αρεσε και ωρες ωρες (ενω ταυτοχρονα σερφαρα στο forum) επιασα τον εαυτο μου να κανει headbanging και να παιζει air-drums!!!!!

Ειμαι 32 χρονων, το τελευταιο album τους που μου αρεσε ηταν το Black και το Death magnetic μου θυμισε τους παλιους αγαπημενους μου Metallica!

 

Υ.Γ. Καποιος πρεπει να απαγορευσει στον Hammett τη χρηση του Wah.

Υ.Γ.2 (κακιουλα ;) ) Αυτο το solo του Hammett παντως ειναι καταπληκτικο (εννοω το ενα και μοναδικο που επαναλαμβανει σχεδον σε καθε κομματι τα τελευταια 20 χρονια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.2 (κακιουλα ;) ) Αυτο το solo του Hammett παντως ειναι καταπληκτικο (εννοω το ενα και μοναδικο που επαναλαμβανει σχεδον σε καθε κομματι τα τελευταια 20 χρονια :)

 

lol....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι το thrash...

Δοκίμασε τα παρακάτω...

Μetallica - Kill'em All, Ride the lightning, Master Of Puppets

Slayer - Hell Awaits, Reighn in Blood, South of Heaven, Seasons in The Abyss κλπ

Exodus - Bonded By Blood, Fabulous Disaster κλπ

σταματάω εδώ γιατί δεν έχει τελειωμό το πράμα, και είμαστε και off topic. Αλλά μη λέμε και ότι να'ναι...

Φιλικά πάντα, ε... ;)

 

Να συμπληρώσω:

Kreator - Extreme Aggression, Coma Of Souls...

Destruction - Infernal Overkill, Eternal Devastation

Sodom - Persecution Mania, Agent Orange

 

Έτσι για να μην ξεχνάμε ότι το thrash δεν είναι μόνο αμερικανική υπόθεση.

 

Επίσης, μην κολλάτε με τις ταμπέλες (το justice είναι περισσότερο Thrash από το Master κτλ.) Το γεγονός είναι ότι τα τρια πρώτα album των Μεταλιρα είναι απολύτως επιδραστικά στην εξέλιξη του thrash και στην καθιέρωσή του ως είδους στο μέταλ. Επίσης θυμάμαι όταν κάποιος έγραφε πριν από καμιά 15αριά χρόνια στο Metal Hammer ότι εξίσου επιδραστικός για το thrash δίσκος θεωρείται η δισκάρα Walls Of Jericho όπου οι Helloween τα έσπασαν κανονικά (καμία σχέση με το στυλ που τους καθιέρωσε λίγο αργότερα). 

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου