Προς το περιεχόμενο

Metallica - Death magnetic


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ντάξει ενδιαφέρον το όλο θέμα της παραγωγής αλλά είναι και κάτι εντελώς υποκειμενικό, μέρος της δημιουργικής προσπάθειας είναι. Κάτι σαν το επιμελώς ατιμέλητο ή το στυλ "just got out of bed" ενα πράμα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άκουσα μόνο το unforgiven 3, οπότε επιφυλάσσομαι για ολοκληρωμένη κρίση όταν ακούσω όλο το άλμπουμ.

Αλλά από αυτό και μόνο το κομμάτι, αναρρωτιέμαι για κάτι που διάβασα σε αυτό το thread: Φωνή από τα παλιά???? Αν βασιστώ σε αυτό που άκουσα, είναι φωνή της μετά-Load εποχής, και μάλιστα σε ενοχλητικό βαθμό!

 

PS: το unforgiven 3 δεν μου άρεσε, με μια πρώτη ακρόαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει ενδιαφέρον το όλο θέμα της παραγωγής αλλά είναι και κάτι εντελώς υποκειμενικό, μέρος της δημιουργικής προσπάθειας είναι. Κάτι σαν το επιμελώς ατιμέλητο ή το στυλ "just got out of bed" ενα πράμα.

Λαμβάνοντας υπόψιν ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι στη διαδικασία παραγωγής του δίσκου ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν έχουμε 2 εξίσου χαζά ενδεχόμενα:1ον οι 'tallica να το τίγκαραν στο compression για χάρην της μέγιστης ηχητικής στάθμης με σκοπό το φθηνό ψυχοακουστικό εντυπωσιασμό αλά loudness war και 2ον να είναι όντως θέμα αισθητικής άποψης των δημιουργών με την παραμόρφωση να τρυπάει τύμπανα. Ειδικά το 2ο ενδεχόμενο το βρίσκω εντελώς γελοίο...

 

Δε ξέρω, εγώ βρίσκω το δίσκο συμπαθητικό μουσικά (μέχρι εκεί όμως) αλλά δε μπορώ να ακούσω παραπάνω από 2-3 τραγούδια συνεχόμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά το 2ο ενδεχόμενο το βρίσκω εντελώς γελοίο...

 

Δεν μας έχουν συνηθίσει και σε πολύ σοβαρότητα τα τελευταία 15 χρόνια πάντως...γι'αυτό δεν πολυασχολούμαι με τις λεπτομέρεις.

 

Πάντως ακόμα δεν έχω ακούσει το δίσκο!  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασα τις προάλλες το cd. Μ'αρέσει τελικά είναι γουστόζικο, γραμμένο ψιλοχύμα και με μπόλικη μπουρμπουλίθρα από Hammet (επιτέλους). Ο (Ft)Ulrich τυμπανίζει με άποψη (αντικατέστησε τα κατσαρολικά πλέον) και το μπάσσο τα λέει μια χαρά.

 

Η παραγωγή;

 

Αν δεν ήξερα ότι ήταν κλιπαρισμένη θα ψαχνόμουν κάθε τρεις ότι τα ηχεία μου έχουν αρχίσει να τα παίζουν...το έβαλα και στο Media Player με το Scope και πέθανα στα γέλια. Μιλάμε είναι απόλαυση να βλέπεις το σήμα να τρωει φλασιές απ'το πουθενά και στέλνεται αδιάβαστο σε clipping ειδικά όπου βαράνε μαζί ταμπούρο και μπάσσο.

 

Πάντως λόγο της παραγωγής καμιά φορά ο δίσκος με πάει σε παλιότερα album χωρίς να είναι καρμπόν.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα το πρωι ηρθε το guitar world δεκεμβριου (αν κ λιγο καθυστερημενα  ;D ;D ;D )

ΚΑΙ...εχει πολυσελιδο αφιερωμα στους metallica  :D

σαν καλο παιδι και εγω πριν καν το διαβασω  :P το εκανα ενα pdf για να του ριξετε μια ματια κ εσεις  ;D

 

http://rapidshare.com/files/148229750/metallica.pdf

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και η πολυσυζητημένη έκδοση του Guitar Hero :D για το Day That Never Comes:

 

http://www.youtube.com/watch?v=UvCaMY1tSXs

 

μπείτε στη σελίδα και δείτε το σε high quality

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειχαν καιρο να πιασουν τις κιθαρες και να εχουν σκουριασει λιγακι αλλα ειδικα του Kirk η δουλεια δεν θυμιζει σε τιποτα τα παλια..ο αδυναμος κρικος..

 

Καποιος ειπε για μπουρμπουλιθρες..κυριολεκτικα ομως..

 

Διαβασα την συνεντευξη του στο GW και ελεγε οτι παλαιοτερα τα σολο του ηταν 90% συνθεση και οτι τωρα ειναι πολυ λιγοτερο,Kirk μου..δεν..καθολου..καλυτερα επεστρεψε στο παλιο συστημα.

 

Ο Lars βεβαια τα σπαει!

 

Φωνητικα,ο James βαρεθηκε μετα απο καθε δισκο να εχει το λαιμο του λιωμα για 10 μερες.

 

Συνθετικα καλουτσικη δουλεια.Κυριως αυτο το Slayerοκομματι το γουσταρα πολυ(δεν θυμαμαι το ονομα)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου