Προς το περιεχόμενο

Metallica - Death magnetic


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα το άλμπουμ μου αρέσει αρκετά. Οι συνθέσεις είναι δυνατές και είναι καλή φάση για λίγη σκληρή μουσική...

 

Δεν συγκρίνω ποτέ δουλειές και τα συναφή γιατί σε κάθε άλμπουμ, το κάθε γκρουπ, αυτό που θέλει να κάνει συνθετικά το κάνει. Και το σέβομαι πάντα..Οπότε γουστάρω αρκετά το άλμπουμ και από αυτή την άποψη..

 

Διαφωνώ με το ότι τα σόλο του Κιρκ δεν είναι κάτι αξιόλογο. Είναι όμορφα και πολύ μα πολύ Metallica....

 

Επίσης διαφωνώ και για την φωνή του James..Θυμίζω ότι δεν έχει υποστεί ΚΑΜΙΑ επεξεργασία και είναι ξερή στην ηχογράφηση...Και στέκεται ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ με το όλο concept και αρκετά ψηλή για τέτοια ηλικία...

 

Ο Lars αποδεικνύει (ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ) ότι είναι πολύ αξιόλογος drummer με πανέξυπνες ''παικτικές'' ιδέες...

 

+10 για Trujillo...Δένει πολύ όμορφα ρε γμτ..

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ακούσει αρκετά το δίσκο μπορώ να πω ότι καραγουστάρω! Πολύ καλός και δυνατός δίσκος! Όπως το περίμενα η παραγωγή δεν ηταν ατύχημα. Και η φωνή του Hetfield που έγραψα στην αρχή ότι είναι χάλια (έχοντας ακούσει μόνο απ'το youtube το "Day that never comes") είναι πολύ καλή τελικά και ταιριάζει σε κάθε κομμάτι  8)

 

Γενικά είναι πολύ δεμένο το αποτέλεσμα!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω από αρκετούς Metallica fans, είναι που χωρίζουν στα 2 την πορεία τους  με βάση το album "Load" (αναφέρονται σε pre-Load και post-Load era). <br>

Δεν νομίζεται οτι η αλλαγή στον ήχο τους έγινε με το "Black Album" και με την εμπλοκή του Bob Rock? <br>

Προσωπικά δεν βρίσκω φοβερές διαφορές μεταξύ του "Black Album" και του "Load", ενώ μπορώ να σας αναφέρω πάρα πολλές μεταξύ του "Black Album" και του "...And Justice For All"!

Δεν ξέρω...αλλά ίσως να φταίει το οτι πολλοί γνώρισαν τους Metallica μεσω του "Black Album" (όπως και οι συμμαθήτριες μου στο σχολείο που άκουγαν "New Kids On The Block" και μετά αφιερώνανε το "Nothing Else Matters" μεσω τοπικών ραδιοφωνικών σταθμών στα σχολικά τους αμόρε!! :o :o )<br>

...εντάξει ήταν ένα καλό album....να μην υπερβάλλουμε. Aλλά αν είχες συνηθήσει στις speedες των προηγούμενων albums τους τότε δικαίως θα σου φαινόταν γλυκανάλατο και λίγο απ' όλα! 

<br>

Τώρα...το "Death Magnetic" μου φάνηκε ενδιαφέρον και ομολογώ οτι θα αγοράσω δίσκο Metallica μετά απο πολλααάα χρόνια!  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω από αρκετούς Metallica fans, είναι που χωρίζουν στα 2 την πορεία τους  με βάση το album "Load" (αναφέρονται σε pre-Load και post-Load era). <br>

Δεν νομίζεται οτι η αλλαγή στον ήχο τους έγινε με το "Black Album" και με την εμπλοκή του Bob Rock? <br>

Προσωπικά δεν βρίσκω φοβερές διαφορές μεταξύ του "Black Album" και του "Load", ενώ μπορώ να σας αναφέρω πάρα πολλές μεταξύ του "Black Album" και του "...And Justice For All"!

Δεν ξέρω...αλλά ίσως να φταίει το οτι πολλοί γνώρισαν τους Metallica μεσω του "Black Album" (όπως και οι συμμαθήτριες μου στο σχολείο που άκουγαν "New Kids On The Block" και μετά αφιερώνανε το "Nothing Else Matters" μεσω τοπικών ραδιοφωνικών σταθμών στα σχολικά τους αμόρε!! :o :o )<br>

...εντάξει ήταν ένα καλό album....να μην υπερβάλλουμε. Aλλά αν είχες συνηθήσει στις speedες των προηγούμενων albums τους τότε δικαίως θα σου φαινόταν γλυκανάλατο και λίγο απ' όλα!  

<br>

Τώρα...το "Death Magnetic" μου φάνηκε ενδιαφέρον και ομολογώ οτι θα αγοράσω δίσκο Metallica μετά απο πολλααάα χρόνια!  :) :)

 

+1 Συμφωνώ με ΟΛΑ όσα λες.

 

Από το Black Album άρχισαν να αλλάζουν μουσική κατεύθυνση οι Metallica.

Με το Load ήρθε και η αλλαγή στην εμφάνιση οπότε έκανε μεγαλύτερη αίσθηση στους οπαδούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το black album το θεωρώ ως την μεγάλη πατάτα τους μετά το stanger. Βασικά και το τελευταίο δε με πολυενθουσίασε, αλλά τες πα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αντιθέτως θεωρώ τα καλύτερα τους το black album και το load. Δεν εχει να κάνει με αντικειμενικότητα, αντικειμενικά όλα είναι συνθέσεις άψογες και είναι μεγάλη μπάντα. Ειναι υποκειμενικό και εχει προφανώς να κάνει με το πιοι ακούγαν thrash και ηταν ποιο "μεταλ" σαν μουσικό αυτί και πιοι ήταν πιο πολύ του ροκ μέταλ. Εγώ ανήκω στους δεύτερους. Αλλα μην ξανακούσω ότι έχουν βγάλει πατάτες οι Μετάλλικα γιατί αντικειμενικά παίζουν πάρα πολύ καλά πάντα. Πατάτες παιδιά είναι τα ελληνικά cd τύπου Βανδή και όχι οι Μετάλλικα και κάθε μπάντα που συνθέτει, παίζει, υπάρχει και προσπαθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε κι εγώ συμφωνώ με τον boukas για το Black Album.

Ήταν το πιο "pop" (τηρουμένων των αναλογιών φυσικά) album τους ως εκείνη την εποχή, με πιο "στρογγυλή" παραγωγή και πιο βατές δομές/συνθέσεις, αλλά δεν ήταν σε καμία περίπτωση (για μένα) ούτε ρηχό, ούτε κατώτερο "ποιοτικά" από τα προηγούμενα.

Καλώς ή κακώς, έβαλε το μέταλ σε πολλά στερεοφωνικά, των οποίων οι κάτοχοι μέχρι τότε απαξιούσαν να ασχοληθούν με το είδος. Με ό,τι καλό και ό,τι κακό αυτό συνεπάγεται:

 

- Κάποιοι το αντιμετώπισαν σαν ευκολόπεπτο μουσικό προϊόν, "κολλώντας" στα 2-3 mega hits, και προσέθεσαν τους metallica στην λάιτ και "άψαχτη" για κάποιους λίστα με τα μουσικά τους ακούσματα. Αυτό πιστεύω ενόχλησε πολλούς "παραδοσιακούς" μεταλάδες-ροκάδες και αντιμετωπίζουν το δίσκο ως όχι καλό. Είναι κλασικό φαινόμενο κάποιος που "παλεύει" μαζί με άλλους λίγους σε ένα χώρο, μόλις αυτός ο χώρος "ανοίξει" και γίνει πιο εμπορικός (και μπει η σάρα και η μάρα) να "ξενερώνει" και καμιά φορά να "κατηγορεί" το προϊόν που ευθύνεται για αυτό το γεγονός. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να προσάψει κανείς στο Black Album αν δεν ήταν παράλληλα και ένας καλός δίσκος. Γνώμη μου είναι ότι ήταν πολύ καλός, οπότε τα άλλα δεν με πολυαπασχολούν.

 

- Για κάποιους όμως το συγκεκριμένο άλμπουμ, άνοιξε ένα νέο ορίζοντα που μέχρι τότε τους ξένιζε. Προσωπικά, δεν άκουγα και δεν ακούω πολύ μέταλ. Χωρίς όμως αυτόν το δίσκο, θα είχα χάσει σίγουρα πολλά διαμάντια του χώρου, καθώς και το όποιο "αυτί" διαθέτω αυτή τη στιγμή για να μπορέσω να δεχθώ με μεγαλύτερη υπομονή ένα τέτοιο άκουσμα. Έχοντας "λιώσει" το Black Album στην εφηβεία μου, πήγα προς τα πίσω, άκουσα και εκτίμησα (περισσότερο από το Black) τους προηγούμενους δίσκους. Και μετά ήρθε το Load.  ;D Και βεβαίως, μετά ήρθαν και άλλα συγκροτήματα.

Πιστεύω λοιπόν, ότι (όπως σε όλα τα πράγματα) είναι θέμα του καθενός το πως θα διαχειριστεί το όποιο ερέθισμα του παρουσιαστεί. Το Black Album πάντως πιστεύω ότι ήταν ένα καλό ερέθισμα.  ;)

 

Όπου και να τοποθετεί "ποιοτικά" κανείς αυτό το δίσκο, πιστεύω ότι μάλλον αντικειμενικά υπήρξε ένας ιστορικός δίσκος του μέταλ, για πολλούς και διάφορους λόγους, και άρα θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με σεβασμό (όχι ότι παρατήρησα... ασέβεια  ;D σε αυτά που διάβασα, εννοείται!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να το θέσω αλλιώς, όπως άλλωστε το έχω πει κι άλλες φορές: Απλά μου κάνει περισσότερο το load από το black.

Όσο για τις θεωρίες περί του τι κατάφερε ο δίσκος αυτός για τη διάδοση του metal δεν τις λαμβάνω καν υπόψην, καθώς αν τις σχολιάσω θα φάω ban.

 

Όσο για το

Αλλα μην ξανακούσω ότι έχουν βγάλει πατάτες οι Μετάλλικα γιατί αντικειμενικά παίζουν πάρα πολύ καλά πάντα. Πατάτες παιδιά είναι τα ελληνικά cd τύπου Βανδή και όχι οι Μετάλλικα και κάθε μπάντα που συνθέτει, παίζει, υπάρχει και προσπαθεί.
ενώ τα έλεγες καλά ωρέ tugito, τι το αφόδευσες εκεί;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το  

Αλλα μην ξανακούσω ότι έχουν βγάλει πατάτες οι Μετάλλικα γιατί αντικειμενικά παίζουν πάρα πολύ καλά πάντα. Πατάτες παιδιά είναι τα ελληνικά cd τύπου Βανδή και όχι οι Μετάλλικα και κάθε μπάντα που συνθέτει, παίζει, υπάρχει και προσπαθεί.

ενώ τα έλεγες καλά ωρέ tugito, τι το αφόδευσες εκεί;

 

+1  ::)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου