Προς το περιεχόμενο

Metallica - Death magnetic


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την πρώτη ακρόαση μου φάνηκε βαρετός. Θα καταπιέσω τον εαυτό μου να το ξανακούσω και βλέπουμε.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έπίσης θυμάμαι όταν κάποιος έγραφε πριν από καμιά 15αριά χρόνια στο Metal Hammer ότι εξίσου επιδραστικός για το thrash δίσκος θεωρείται η δισκάρα Walls Of Jericho όπου οι Helloween τα έσπασαν κανονικά (καμία σχέση με το στυλ που τους καθιέρωσε λίγο αργότερα). 

 

Σορυ για το οφτοπικ αλλά δεν άντεξα....

Μιλάμε, αυτό είναι από τις πλέον ακραίες μπούρδες που έχω διαβάσει και θυμήθηκα τον λόγο που έκοψα το χαμερ.....

 

Ο δίσκος ούτε έχει και πολύ σχέση με το θρας, αλλά και το έτος που βγήκε (1988) είναι πολύ μακριά για να θεωρείται σαν επιδραστικός, μιας και το θρας τότε έφτασε στην ακμή του και έπειτα άρχισε η πτώση (αν και βασικά αντικαταστάθηκε από το death νωρίτερα, αλλά τέλος πάντων)

 

Συνεχίστε  ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος βγήκε το 1984 ενώ τα περισσότερα από τα κομμάτια του προυπήρχαν σε single από το 1982. Βασικά δεν είναι thrash δίσκος σε καμία περίπτωση, όμως η ταχύτητα και ένταση των κομματιών ήταν σχετικά ακραία για τα ευρωπαϊκά δεδομένα της εποχής και βοήθησε να βγούν στην επιφάνεια και άλλα πιο ακραία συγκροτήματα όπως αυτά που προανάφερα...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο τώρα που βοήθησε το Walls Of Jericho, άστο καλύτερα.....

 

Έχεις δίκιο στο ότι βγήκε το 85, αλλά στα υπόλοιπα...

Απλώς η ευρώπη ήταν πιο ακραία στα ακούσματα από τους αμερικανούς, μιας και ήδη είχαν ακραία συγκροτήματα που ενέπνευσαν τους αμερικανούς  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συμπληρώνω...το 1988 ή λίγο αργότερα (δεν θυμάμαι καλά χρονολογία, πάντως το πολύ 2-3 χρόνια μετά) βγήκε ένα reissue του Walls Of Jericho (μάλλον ο φίλος boukas αναφερεται σε αυτόν) όπου πακέταραν το δίσκο μαζί με όσα single είχαν κυκλοφορήσει από το 1982 και το έβγαλαν για πουλήσουν εκμεταλλευόμενοι το χαμό και την πέραση που είχαν τότε λόγω Keeper...αυτά....τέλος του offtopic...sorry για την παρέμβαση...συνεχίζουμε με Μεταλιρα...Metal Up Your Ass! (αλήθεια είδε κανείς σε φωτό τον Νικολαϊδη με την Metal up your ass φανέλα με την αστραπή και την τουαλέτα??? Τρομάρα του...)

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκινήσουμε ένα καινούριο θέμα με thrash; Εμένα θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις πάνω σε αυτό το είδος... εξάλλου από το '89 μέχρι τώρα, thrash ακούω σχετικά συχνά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όλους αυτούς που είπαν οτι περίμεναν κάτι καλύτερο θυμίζω τα εξής:

1) Οι Metallica ήδη έχουν έπαναπροσδιορίσει το μέταλ που οι ίδιοι έφτιαξαν πάνω από 2 φορές (Master of Puppets και Black Album)..ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με κάθε τους κυκλοφορία να λέμε οτι περιμένουμε να ταράξουν τα νερά του μέταλ

2) Πείτε μου ότι περιμένατε να βγάλουν ξανά οι Metallica συνθέσεις μέταλ Α' κατηγορίας όπως και έγινε. Κατά την γνώμη μου τa All Nightmare Long, Judas Kiss, The End of the Line, Broken Beat & Scarred είναι συνθέσεις που θα μπορούσαν όχι μόνο να σταθούν αλλά και να ξεχωρίσουν σε οποιοδήποτε από τα classic albums των 'Tallica

3) Στο κάτω-κάτω εμείς δεν φωνάζαμε να γυρίσουν στο παλιό καλό μέταλ; Το Death Magnetic ΕΙΝΑΙ Μέταλ

Τέσπα, γούστα είναι αυτά....

 

Υ.Γ. Το St.Anger δεν είναι και τόσο κακό. Αν είχε κάνει την παραγωγή ο Rick πιστεύω θα ήταν κάπως καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κάτω-κάτω εμείς δεν φωνάζαμε να γυρίσουν στο παλιό καλό μέταλ;    

 

Εγώ ήλπιζα ότι θα σταματούσαν να ακολουθούν τα διάφορα ρεύματα των καιρών και θα ξαναέβρισκαν την ταυτότητά τους (όπως π.χ. ο Mustaine). Δεν νομίζω ότι ζητούμενο είναι το παλιό, καλό μέταλ αλλά πρωτότυπη μουσική με @@, παιγμένη με ψυχή.

 

Οι Metallica πάντα έπαιζαν με ψυχή και αυτό τους κράτησε ψηλά αλλά σαν "σημαιοφόροι" που είναι τα έκαναν λίγο σαλάτα δοκιμάζοντας μουσικές φόρμες άλλων. Οκ έβαλαν τη σφραγίδα τους αλλά μέχρι εκεί.

 

Παρεπιπτόντως δεν έχω ακούσει το καινούριο, ακόμα εμπεδώνω το Νοστράδαμο των Priest  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου