Προς το περιεχόμενο

ένα τραγούδι της Pink


jmone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι κρίνουμε με τα δικά μας δεδομένα. Πάντα πίστευα (και πιστεύω δηλαδή) ότι οι Αμερικάνοι είναι ένας λαός που σπάνια πολιτικοποιείται. Απόδειξη σε αυτό είναι ότι ευαισθητοποιήθηκε μαζικά κατά τον πόλεμο του βιετνάμ και του ιράκ, αλλά έμεινε άπραγος σε πάρα πολλά παρόμοια συμβάντα.

Δεν θα τους βάλω όλους στο ίδιο σακί όμως. Οι καλλιτέχνες (κατά τη δική μου άποψη πάντα) είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να είναι πιό ευαίσθητοι σε όλα τα ζητήματα. Την Pink ούτε την πολυγουστάρω με το στυλ της ούτε μου πολυαρέσει η μουσική της. Όμως ξεπέρασε το ψευτοσταριλίκι που πουλάνε τα pop idols και το "δε με νοιάζει τίποτα, ας φάω ένα ντόνατ" και ευαισθητοποιήθηκε. Και είναι κι ένα τραγούδι που δεν το "έθαψε" αλλά το έπαιξε και live.

 

Αν μας φαίνεται λίγο κρυόμπλαστο ή χαζό, είναι λόγω καταβολών. Αυτοί δεν είχαν ποτέ, και δεν προβλέπεται να έχουν, μια ΚΝΕ (ή οποιαδήποτε νεολαία) με χίλια δυο συλλαλητήρια και τραγούδια και καλλιτέχνες και πορείες και και και....

 

Από μένα +1 στην Pink (και σε οποιαδήποτε Pink) που κοιτάει λίγο πιό έξω από το γυαλί του Mtv

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Το θέμα είναι ότι φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι.  :)

 

 

 

 

 

(Συγχωρήστε τα υψηλά νοήματα, είναι για να συνεννοηθούμε με τον muddypete).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας φαίνεται λίγο κρυόμπλαστο ή χαζό, είναι λόγω καταβολών. Αυτοί δεν είχαν ποτέ, και δεν προβλέπεται να έχουν, μια ΚΝΕ (ή οποιαδήποτε νεολαία) με χίλια δυο συλλαλητήρια και τραγούδια και καλλιτέχνες και πορείες και και και....

Δεν είναι αλήθεια αυτό. Το πολιτικό τραγούδι στις ΗΠΑ έχει τη δική του ιστορία. Απο το (πρόσφατο ξεθαμμένο για διαφήμιση ουισκι) "which side are you on boys?" των συνδικάτων ανθρακορύχων, στο αντιπολεμικό τραγούδι των 60's - mid-70's με τους weathermen, τον dylan, την joan baez και λοιπούς, στους mc5, στο σκληρά πολιτικό punk και στο hardcore των 80's, στο στρατευμένο hiphop των 90's, στους μαύρους πάνθηρες dead prez, στους roots και the coup, στους rage against the machine και σε άπειρους άλλους.

 

Kαι καλλιτέχνες υπάρχουν, και πορείες και τραγούδια ανάλογα την περίοδο.

 

Η αμερική δεν είναι η pink, εκτός αν αυτό επιλέγει κάποιος να βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι.  :)

 

(Συγχωρήστε τα υψηλά νοήματα, είναι για να συνεννοηθούμε με τον muddypete).

 

Ολα τα χε η Μαριωρη ο φερετζες της ελειπε!

 

Ολο κ καπου θα κολλαει αυτο..Ο αλλος υψηλος νοημων να εξηγησει στους παριες.! ;D

 

 

Ω, ειναι κ οι RATM!Σωστα..

Pink και..Ροζ αλογα μετα...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμερική δεν είναι η pink, εκτός αν αυτό επιλέγει κάποιος να βλέπει.

 

Φυσικά και δεν είναι μόνο αυτή. το θέμα είναι ότι αυτή βγήκε το έπαιξε και χαίρετε. Στην Ελλάδα ούτε οι "ψαγμένοι" δεν κράζουν, πόσο μάλλον οι πιο mainstream!!!

 

κατά τάλλα τα γνώστα, βλάκες και ζώα οι αμερικανοί.....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν είναι μόνο αυτή. το θέμα είναι ότι αυτή βγήκε το έπαιξε και χαίρετε. Στην Ελλάδα ούτε οι "ψαγμένοι" δεν κράζουν, πόσο μάλλον οι πιο mainstream!!!

 

Ούτε αυτό είναι αλήθεια. Και στην ελλάδα πολύς κόσμος ("ψαγμένος" ή όχι, δε ξέρω) "κράζει".

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράζει τί; μη μου πεις τους αμερικανούς.......

 

Πάντως κοιτάζοντας τη δισκογραφία, αν εξαιρέσω τον σφακιανάκη δεν έχω δει καποιον άλλον από τους αναγνωρίσιμους, να ξεφεύγει λίγο από το γνωστό ρεπερτόριο........

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα μωρέ, υπάρχουν διάφορα παραδείγματα.

 

Να δύο, μάλιστα απο διαφορετική πολιτική σκοπιά. Oι active member είναι χρωματισμένοι αριστεροί και οι αρτέμης - ευθύμης ανοίκουν πλέον στην εθνικιστική δεξιά. Το μεν σε αντιπολεμικό φεστιβάλ στο σύνταγμα κατα τον πόλεμο στο κόσοβο με ζωντανή αναμετάδoση απο τον σκαι, το δε στα φετινά mad video music awards.

 

http://uk.youtube.com/watch?v=af4j8Nid71U

http://uk.youtube.com/watch?v=AH48Zyl-cs4

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συνταγμα οι Active Member?Πως νομιζα εγω οτι το live στη Γιουγκοσλαβια(η καπου εκει τεσπα)?

 

"Μ ενα καμενο διαβατηριο δεν διωχνεις τις ΗΠΑ"

 

..Στιχος του Νικιτα Κλιντ στο "Απομυθοποιηση τωρα" απ τις μετεπειτα Ροδες.. :-\

 

Το θεμα δν ειναι να τολμησεις να πεις κατι σ ενα live κ μονο αυτο..

Τουλαχιστον τωρα που θυμηθηκα τους Rage, εχω ενα αντιπαραδειγμα! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου