Προς το περιεχόμενο

ένα τραγούδι της Pink


jmone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα ακομα γκρουπ που χωνει (και μου φαινεται περιεργο που δεν αναφερθηκε ακομα) ειναι οι System Of A Dοwn. Για οσους δε ξερουν, οι τυποι ειναι Αρμενιοι, και ασχολουνται γενικα με πολιτικο-πραματα σων ΗΠΑ, αλλα κυριοτερα για κατι που τους αφορα πιο αμεσα, τη γενοκτονια των Αρμενιων απο τους Τουρκους. Μαλιστα ο τραγουδιστης προσφατα δηλωσε οτι θα δεχοντουσαν να εκπροσωπησουν την Αρμενια στη Eurovision αμα τους επιτρεποταν να γραψουν κομματι σχετικο με τη γενοκτονια (δυσκολο πιστευω)...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε μάστορες ξεφύγαμε. Το θέμα έχει να κάνει με την pink και η κριτική μου έχει να κάνει με τους αντίστοιχους καλλιτέχνες της Ελλάδας. Δε νομίζω ότι οι active member παίζουν σε αυτήν την κλίμακα.

Μην συγκρίνουμε μήλα και αχλάδια

 

Άσχετο αλλά πλέον οι soad διαλύθηκαν, ή μαλλον μπήκαν σε μόνιμο πάγο, μέχρι να έλθει το πληρωμα του χρόνου

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nihilnull

είδες που κι εσύ αναφέρεσαι σε καλλιτέχνες του παρελθόντος; οι περισσότεροι από αυτούς έκαναν καρριέρα λόγω πολιτικών συνθηκών επί Βιετνάμ. Σήμερα; Και όταν λέω σήμερα εννοώ τα τελευταία 15 χρόνια.

Σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις, είναι πραγματικά ελάχιστες όμως. Το which side are you on είναι από τα 50s. Οι Dylan, Baez κλπ είναι παρελθόν...

Αυτό που μου κανε μεγαλύτερη εντύπωση, που δεν το ήξερα δηλαδή, είναι που λες ότι οι TXC το γύρισαν σε εθνικιστική δεξιά! Δεν τους παρακολούθησα και πολύ, το πρώτο τους άλμπουμ είχα ακούσει μόνο. Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, όντως αυτό το τραγούδι βρέθηκε στο peak του κατα τον πόλεμο του βιετναμ, των hippies, της σεξουαλικής απελευθέρωσης κλπ, όμως σε κάθε περίοδο που τα πράγματα είναι κάπως πιο κρίσιμα διάφοροι καλλιτέχνες εκφράζονται πιο πολιτικά. Όπως συνέβη και στον πόλεμο του κόλπου έτσι και τώρα μετά τους πύργους, την εισβολή στο αφγανιστάν και τον πόλεμο στο ιρακ βγαίνουν απο διάφορες μεριές φωνές που "κράζουν" ή απλως επηρεάζονται απο το τι τρέχει ή απλως πουλάνε γιατι αυτό το ύφος επηρεάζει το κοινό αίσθημα (αυτό νομίζω οτι κάνει και η pink). Αν προσέξεις στο ίδιο ύφος με την pink αντιπολεμικά, "διαμαρτυρόμενα" κομμάτια έχουν κάνει επίσης η madonna (με το κλιπ του american life που μάλιστα λογοκρίθηκε), οι green day, o eminem και ακόμα και οι metallica σε κλιπ απο το νέο τους δίσκο (the day that never comes) έχουν "αντιπολεμικό" μήνυμα με αμερικανούς στρατιώτες και μουσουλμάνους. Διάφορα επίσης απο τα μεγαλύτερα ονόματα της αμερικανικής rock σκηνής έχουν ιδρύσει μη κυβερνητική οργάνωση με σκοπό αποκλειστικά την πολιτική δράση. Είναι οι axis of justice όπου συμμετέχουν μεταξύ άλλων ο tankian (system of a down), o morello (ratm, audioslave), o cornell (soundgarden, audioslave), o keenan (tool) και πολλοί άλλοι. Οι δε a perfect circle στο emotive κάναν ένα δίσκο μόνο με διασκευές σε πολιτικά κομμάτια. Τώρα στον μη mainstream χώρο τα παραδείγματα είναι ακόμη περισσότερα, απλά θέλω να σου δείξω ότι δεν είναι η pink η εξαίρεση στον κανόνα αλλά είναι κάτι που συνηθίζεται γενικά ειδικά μετά την 11η σεπτεμβρίου.

 

Οι txc τώρα είναι ξεχωριστό topic απο μόνοι τους, αν παρακολουθήσεις την δισκογραφία τους ήδη απο τον τρίτο δίσκο τους (έσσεται ήμαρ) έχουν αλλάξει οριστικά ύφος σε σχέση με τον πρώτο τους (όπου ήταν αναρχικοί) και είναι κάτι που δηλώνουν τακτικά σε συνεντεύξεις τους. Μετά την διάλυση των txc οι αρτέμης ευθύμης συνεχίζουν στο ίδιο ύφος με στίχους για την ορθοδοξία, την αρχαία ελλάδα, το ελληνικό πνεύμα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου