Προς το περιεχόμενο

Clips διαφορων μαγνητων.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oχι δεν ειναι ολοι οι μαγητες στην ιδια κιθαρα..........θα ηταν "επιστημονικα" το ιδανικο, αλλα θα ηταν εξαιρετικα χρονοβορο (και βαρετο) να αλλαξω σε μια κιθαρα ολα αυτα τα σετ μαγνητων.....

 

Θεωρω πως οσο καλα και αν ειναι ηχογραφημενο ενα κλιπ ποτε δεν σου δινει την πληρη εικονα που εχεις παιζοντας ο ιδιος με την κιθαρα μπροστα στον ενισχυτη σου οποτε γι αυτο θα αναφερω τι ακουω ο ιδιος  ;D ;D ;D

 

Οι πλεον quacky μαγνητες ειναι οι cs69 με πολυ κοντα τους SSL1....οι τελευταιοι μοιαζουν παρα πολυ με τους 69 σε ολες τις θεσεις με τη διαφορα οτι ειναι ελαφρως πιο τσιμπημενοι στα μεσαια σε σχεση με τους ακραια scooped cs69.

 

Οι cs54 ενω εχουν εξισου πολλα πριμα με τους ssl1 k 69 εχουν σαφως περισσοτερα μεσαια και επιπλεον εχουν usable bridge μαγνητη. Δεν θεωρω σε καμμια περιπτωση τους bridge μαγνητες των ssl1 k 69 ως usable.....ξυριζουν υπερβολικα. Οι 54 ειναι αρκετα quacky οχι ομως τοσο οσο οι αλλοι 2.

 

Κατι τελευταιο που ανακαλυψα προσφατα.....ειχα ενθουσιαστει απο τους ΕJ (ειδικα στις θεσεις 1 εως 3, (ο neck(Α3) δεν μου πολυαρεσε) επιβεβαιωνοντας μου οτι οι καλυτεροι vintage μαγνητες ειναι Α5)) και τους εβαλα σε μια στρατ μου .....και απογοητευτηκα.....δεν ακουγονταν οπως στην EJ.....ηταν σαφως λιγοτερο λαμπεροι.......Νομιζω πως τελικα η διαφορα οφειλεται στο "μυστικο" της EJ: τα 375Κ ποτενσιομετρα της. Στα συγκεκριμενα κλιπ λοιπον δεν νομιζω πως οι EJ ακουγονται "οπως πρεπει".

 

Συνολικα θα περιεγραφα το eq καθε σετ ως εξης.

 

cs69

Πριμα: 9

Μεσαια: 3

Μπασα: 7

 

ssl1

Πριμα: 9

Μεσαια: 4

Μπασα: 7

 

cs54

Πριμα: 8 (o bridge μαγνητης ειναι διαφορετικος απο τους αλλους 3 και δεν εχει τοσο πολλα)

Μεσαια: 5

Μπασα: 6

 

Το ιδανικο σετ για εμενα

bridge cs54

middle cs 69

neck cs 69

 

Τωρα πρεπει καποιος να μου χαρισει ενα σετ fralin VH.....να τους ξαναακουσω

 

Κατι τελευταιο: δεν συμφωνω καθολου με την αποψη που οι περισσοτεροι υιοθετουν στο φορουμ, ειδικα για τους μαγνητες, οτι τα demo clip πρεπει να ηχογραφουνται στα καθαρα....δεν υπαρχει π.χ τιποτα πιο χαρακτηριστικο σαν ηχος απο τον JB σε high gain (φαινεται πολυ πιο εντονα ο χαρακτηρας του σε σχεση με το καθαρο του) η απο τον 59 με mild overdrive....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο για την παρουσιαση των κλιπ και που μαλλον με εβγαλες απο το δiλλημα μεταξυ cs54 και cs fat 50's(αν και δεν παρουσιασες τουσ 50'σ οι 54 με κερδισαν κατα κρατος) :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν ειναι ολοι οι μαγητες στην ιδια κιθαρα..........θα ηταν "επιστημονικα" το ιδανικο, αλλα θα ηταν εξαιρετικα χρονοβορο (και βαρετο) να αλλαξω σε μια κιθαρα ολα αυτα τα σετ μαγνητων.....

 

Θεωρω πως οσο καλα και αν ειναι ηχογραφημενο ενα κλιπ ποτε δεν σου δινει την πληρη εικονα που εχεις παιζοντας ο ιδιος με την κιθαρα μπροστα στον ενισχυτη σου οποτε γι αυτο θα αναφερω τι ακουω ο ιδιος  ;D ;D ;D

γιαυτο ρωτησα γιατι π.χ. οι cs69 στην δικια μου ακουγονται πολυ διαφορετικα...παααρα πολυ ομως !!! και νοθ εκανε τρομερη εντυπωση...εχω τον ηχο τους πολυ οικειο στο αυτι μου και αυτο που ακουσα με ξενισε....

 

τωρα τα ξυλα ειναι ?? ο ενισχυτησ??(αν και με fender deluxe reverb παιζω οποτε ποοοοση διαφορα απο εναν hrdlx  να εχει??)

Υ.Γ. τελικα αρη ή αγγελο σε λενε????βλ. ποστ elavd :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που λες σχετικά με το overdrive θα συμφωνήσω.

Άλλωστε οι περισσότεροι απο εμάς παίζουν και με overdrive και το πως θα ακουστεί ένας μαγνήτης με παραμόρφωση είναι  κάτι που το λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη μας όταν επιλέγουμε ένα μοντέλο.

 

'Ασχετα αν εγώ πιστεύω πως όσο πιο vintage (low output) είναι ένας humbucker, τόσο καλύτερα συμπεριφέρεται με overdrive... ;D

Εξαρτάται και απο το πόσο gain θέλει να χρησιμοποιεί ο καθένας βέβαια...

(και για τους μονούς το ίδιο μου ισχύει, απλά κάποιες φορές ένας τελείως low output bridge δεν παλεύεται..)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τελευταιο που ανακαλυψα προσφατα.....ειχα ενθουσιαστει απο τους ΕJ (ειδικα στις θεσεις 1 εως 3, (ο neck(Α3) δεν μου πολυαρεσε) επιβεβαιωνοντας μου οτι οι καλυτεροι vintage μαγνητες ειναι Α5)) και τους εβαλα σε μια στρατ μου .....και απογοητευτηκα.....δεν ακουγονταν οπως στην EJ.....ηταν σαφως λιγοτερο λαμπεροι.......Νομιζω πως τελικα η διαφορα οφειλεται στο "μυστικο" της EJ: τα 375Κ ποτενσιομετρα της. Στα συγκεκριμενα κλιπ λοιπον δεν νομιζω πως οι EJ ακουγονται "οπως πρεπει".

 

Ομολογω πως δεν γνωριζα αυτη τη λεπτομερεια για τις EJ Strats.  8)

 

Χαιρομαι ομως γιατι αποδεικνυεται για ακομα μια φορα η μεγαλη επιδραση των ηλεκτρικων στον ηχο.

 

Κατι τελευταιο: δεν συμφωνω καθολου με την αποψη που οι περισσοτεροι υιοθετουν στο φορουμ, ειδικα για τους μαγνητες, οτι τα demo clip πρεπει να ηχογραφουνται στα καθαρα....δεν υπαρχει π.χ τιποτα πιο χαρακτηριστικο σαν ηχος απο τον JB σε high gain (φαινεται πολυ πιο εντονα ο χαρακτηρας του σε σχεση με το καθαρο του) η απο τον 59 με mild overdrive....

 

Συμφωνω μ' αυτο που λες, αλλα υπο ορους!...  ;D

 

Καλο ειναι να υπαρχει ενα καθαρο κλιπ για την γενικη εντυπωση της θεμελιωδους "φωνης" του εκαστοτε μαγνητη, αλλα και βρωμικο ή με εφφε. Προτιμω crunchy ή low/mid gain "γκαζια" γιατι εκει τονιζεται καλα η ηχητικη παλετα.

 

Ενας υπερβολικα κλιπαρισμενος/συμπιεσμενος ηχος δεν μπορει να πει σχεδον τιποτα.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα τα ξυλα ειναι ?? ο ενισχυτησ??(αν και με fender deluxe reverb παιζω οποτε ποοοοση διαφορα απο εναν hrdlx  να εχει??)

Υ.Γ. τελικα αρη ή αγγελο σε λενε????βλ. ποστ elavd :D

 

O ενισχυτης ηταν ενας fender HRD και κατα τη γνωμη μου εχει εντελως αλλο ηχο (καπως πιο ουδετερο θα ελεγα) σε σχεση με τον DR (τον οποιο επισης ειχα στο παρελθον) ο οποιος εχει ενα εντονο δικο του ηχοχρωμα......Mια και εχεις και εσυ τους 69, νομιζω πως εινια το καλυτερο η ενα απο τα καλυτερα σετ μαγνητων για στρατ....τους δικους μου δεν τους αλλαζω με τιποτα...

 

Αγγελο

 

Σε αυτό που λες σχετικά με το overdrive θα συμφωνήσω.

Άλλωστε οι περισσότεροι απο εμάς παίζουν και με overdrive και το πως θα ακουστεί ένας μαγνήτης με παραμόρφωση είναι  κάτι που το λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη μας όταν επιλέγουμε ένα μοντέλο.

 

'Ασχετα αν εγώ πιστεύω πως όσο πιο vintage (low output) είναι ένας humbucker, τόσο καλύτερα συμπεριφέρεται με overdrive... ;D

Εξαρτάται και απο το πόσο gain θέλει να χρησιμοποιεί ο καθένας βέβαια...

(και για τους μονούς το ίδιο μου ισχύει, απλά κάποιες φορές ένας τελείως low output bridge δεν παλεύεται..)

 

Ακριβως........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω μ' αυτο που λες, αλλα υπο ορους!...  ;D

 

Καλο ειναι να υπαρχει ενα καθαρο κλιπ για την γενικη εντυπωση της θεμελιωδους "φωνης" του εκαστοτε μαγνητη, αλλα και βρωμικο ή με εφφε. Προτιμω crunchy ή low/mid gain "γκαζια" γιατι εκει τονιζεται καλα η ηχητικη παλετα.

 

Ενας υπερβολικα κλιπαρισμενος/συμπιεσμενος ηχος δεν μπορει να πει σχεδον τιποτα.

 

Συμφωνω κι εγω με αυτο αλλα και εγω υπο ορους.....οι διαφορες υπαρχουν ακομα και σε υπερβολικα κλιπαρισμενους/συμπιεσμενους ηχους.....ειναι ακομα πιο εμφανεις ομως σε λιγοτερο ακραιες καταστασεις

 

Κατ αρχην ο καθε μαγνητης πρεπει να δοκιμαζεται στο πεδιο για το οποιο σχεδιαστηκε....Τι νοημα θα ειχε να ανεβασει κανεις κλιπ στα καθαρα ενος emg 81?Και μη μου πει κανεις οτι οπως ακουγεται στα καθαρα ο 81 ετσι ακουγεται και στα dist......

 

Περαν αυτου ομως και σε καθαρα θεωρητικο επιπεδο και παλι λεω οτι ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ακομα και με τονους gain (και προσφερομαι να το αποδειξω) ενας duncan CC ακουγεται EΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα απο εναν JB η απο εναν emg 85.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην ο καθε μαγνητης πρεπει να δοκιμαζεται στο πεδιο για το οποιο σχεδιαστηκε....Τι νοημα θα ειχε να ανεβασει κανεις κλιπ στα καθαρα ενος emg 81?Και μη μου πει κανεις οτι οπως ακουγεται στα καθαρα ο 81 ετσι ακουγεται και στα dist......

 

Ενα καθαρο κλιπακι θα ειχε νοημα μονο για συγκριση με καποιον αλλο. Μετα, ριξε gain!...  ;D

 

Περαν αυτου ομως και σε καθαρα θεωρητικο επιπεδο και παλι λεω οτι ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ακομα και με τονους gain (και προσφερομαι να το αποδειξω) ενας duncan CC ακουγεται EΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα απο εναν JB η απο εναν emg 85.

 

Δεν αμφιβαλλω, αλλα θεωρω οτι gain με gain εχει διαφορα... Ενα κλιπ γκαζωμενο απο Χ πεταλι dist που θα "κουρεψει" τις κυματομορφες, και ενα κλιπ απο "τερματισμενο" Marshall θα εχει μεγαλη διαφορα και θα αναδειξει αλλιως τον καθε μαγνητη.

 

Αλλο οι "μυγες στο βαζακι" και αλλο η ...Μονή Wattοπεδίου!  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά (επειδή δεν παίζω με ιδιαίτερο gain), όταν ψάχνω για clips μαγνητών, προσπαθώ να βρω όσο το δυνατόν πιο αντιπροσωπευτικά καθαρά clips.*

Τώρα αν υπάρχει και κανένα με drive, δε θα με χαλάσει.

 

Αλλα, σε καμία περίπτωση δε θα έκρινα το μαγνήτη από ένα βρώμικο clip και μόνο.

 

Με ευκαιρία αυτή την κουβέντα, ήθελα να πω ότι με εκνευρίζουν τα site της Fender και της Gibson, στα οποία δε σου δίνει τη δυνατότητα να ακούσεις και το καθαρό και το βρώμικο της εκάστοτε κιθάρας...

 

 

*για αυτό κι εγώ όταν γράφω clips γράφω 99% των περιπτώσεων καθαρά.

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου