Προς το περιεχόμενο

studio furniture


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, το τελευταίο καιρό ψάχνω συνεχώς στο internet για κάποιο "ειδικό" γραφείο για να στήσω πάνω ότι εξοπλισμό έχω(pc/οθόνες/monitors/μίκτη/keyboard κ.α.). Έχω βρεί πολλά πράγματα αλλά σκέφτομαι να το φτιάξω μόνος μου έτσι ώστε να καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες μου...απο την άλλη άμα έβρισκα και κάτι έτοιμο που θα με βόλευε θα το σκεφτόμουν και αυτό... εσείς τι έχετε κάνει γι'αυτό το θέμα? χρησημοποιείτε κάτι "εξειδικευμένο" έχετε κατασκευάσει κάτι μόνοι σας ή βολεύεστε με πατέντες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ikon!..

εγω προσωπικα εχω κανει το εξης..εχω αγορασει ενα γραφειο υπολογιστη το οποιο να ειναι αρκετα μεγαλο και πανω σε αυτο εγκατεστησα επιπλεον ραφια κ συρταρια αναλογως των αναγκων μου ...μπορεισ πολυ ευκολα να προσθεσεις η να αφαιρεσεις χωρους στο γραφειο,δουλευοντας πανω σε μια ετοιμη βαση γιατι κακα τα ψεμματα στο ετοιμο ολο και κατι δεν σου κανει εδω ειναι μικρο εκει ειναι κοντο κοκ. αρκει να προσεξεις βεβαια να ειναι η βαση καλη μην αρχιζεις και κανεις τρυπες και σου ερθει το γραφειο καπακι επειδη περασες το ξυλο για χαρτονι!

 

αυτα

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σου παραθέτω ατόφιο ένα mail που κατά σύμπτωση μόλις μου ήρθε και ίσως ενδιαφέρει εσένα αλλά και άλλους εδώ..Δεν πρόλαβα να ελέγξω την εγκυρότητά του ούτε ποιότητα ούτε τιμές κλπ..οπότε επιφυλλάσομαι.. :wink:

 

" <<Η τεχνολογία υποδέχεται την απόλυτη καινοτομία ! Ο χώρος εργασίας σας μεταμορφώνεται σε ένα υπερσύγχρονο και αναβαθμισμένο αισθητικά περιβάλλον με τις μαγικές ιδέες της Argosy!

Η Argosy είναι μια εταιρία που εξειδικεύεται στην κατασκευή επίπλων και προσφέρει έτοιμες λύσεις και custom για όλες τις γνωστές κονσόλες της αγοράς, πάντα με άψογο φινίρισμα και τέλειο design !

Απευθύνεται σε recording studios και post productions ! επίσης παρέχει σταθμούς εργασίας, racks, speakers stands και για ραδιοφωνικούς - τηλεοπτικούς σταθμούς

Ξεκινώντας το 1994 η Argosy παρουσίασε την πρώτη κονσόλα για να επενδύσει το πρωτοποριακό μοντέλο αναλογικού ήχου Mackie 8.bus.

Η συνέχεια ήταν και εξακολουθεί να είναι εντυπωσιακή !

Σήμερα, η Argosy μπορεί να καυχιέται για μια σειρά μοντέλων της, εξαιρετικής αισθητικής και λειτουργικότητας !

Aura 260 !

Dual 15 Workstation !

Dual 15K Workstation !

70 V- Series Models !

Τα μοντέλα αναφέρονται σε όλες τις κονσόλες που κυκλοφορούν στην αγορά, όλων των επώνυμων εταιριών:

Digidesign Control 24, Degidesign ProControl, Makie Analogue 8 Bus, Makie Digital 8 Bus, Mackie Digital X Bus, Panasonic DA 7,

Sony DMX-R100, Soundcraft Ghost, Tascam DM-3200, Tascam DM-24, Yamaha DM-2000, Tascam FW-1884, Yamaha 02R96/02R !

Ξεχάστε ό,τι ξέρατε έως τώρα για την αισθητική του χώρου εργασίας σας ! Η Argosy είναι εδώ και σας προσφέρει ανώτερες σχεδιαστικά λύσεις, με εργονομία και απόλυτη λειτουργικότητα !

Όλα, με την εγγύηση του ονόματος Argosy και το άψογο service που είναι σε θέση να σας παρέχει ανά πάσα στιγμή !

Αλλάξτε εποχή…αλλάξτε αντίληψη…επενδύστε στην Argosy…

επενδύστε σε image !

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με το Studio Analysis Τηλ : 210 3304426

www.argosyconsole.com ">>

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μμμμ.... 8O ..

Τουλαχιστον με τις photo φτιάχτηκα..τώρα για τις τιμές εκεί το συζητάμε...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Ikon,

 

Εγώ λέω φτιάχτο μόνος σου όπως σε βολεύει.

Τα είχα ψάξει και εγώ παλιότερα. Εντυπωσιακά μεν αλλά πάρα πολύ ακριβά. ¶σε που δεν με κάλυπταν απόλυτα.

Αν έχεις χρόνο και ελάχιστη φαντασία, με λίγο κουβάλημα και λίγη εργασία θα έχεις αυτό που θέλεις σε τιμή πολύ χαμηλή...και με ακρίβεια χιλιοστού.

Εγώ πήρα δύο φθηνά τραπέζια, ένα ράφι και κάποια άλλα μικροπράγματα, τα τροποποίησα και 'έχτισα' πάνω σε αυτά.

Συρτάρια, παρασυρτάρια, θήκες, ράφια κτλ όπως ακριβώς τα ήθελα.

Στα φθηνά επιπλάδικα τύπου ΙΚΕΑ κτλ μπορείς να βρείς την πρώτη ύλη.

Στο 'φτιάχτο μόνος σου' παίρνεις ξύλα με τις διαστάσεις που τους δίνεις και σε ένα ξυλουργό-επιπλά τα συναρμολογείς (βίδες, τρύπες, κοψίματα, ακομή και βαφές και λούστρα αν θες κάτι πιό εντυπωσιακό).

Η τιμή που μου βγήκε είναι τραγικά χαμηλότερη από το αν αγόραζα κάτι αντίστοιχο.

Επιπλέον, τις ανάγκες τόσο του χώρου μου όσο και του εξοπλισμού μου δεν τις κάλυπτε κανένα προϊόν.

Τέλος, η ικανοποίηση όταν το έχεις φτιάξει και είναι όπως το φαντάστηκες σε ανταμοίβει για το τρέξιμο που έριξες.

 

φιλικά,

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D Πω πω τι θέμα βγάλατε τώρα παιδιά. Πριν περίπου ένα χρόνο επειδή ήθελα να κάνω ένα καλό σενιάρισμα στο στουντιάκι μου, έψαξα και εγώ στο internet για γραφείο, με rack, χώρο για τον υπολογιστή, για midi controler, για κονσόλα, και για τα λοιπά περιφεριακά, δηλαδή έτοιμη λύση σε έπιπλο Workstation. Είχα πάθει την πλάκα μου με τις αμερικάνικες εταιρείες (Argosy, Omnirax, M Rack, Anthro κ.λ.π.), ενώ αντίθετα δεν υπήρχαν κάποιες ανάλογες ευρωπαικές λύσεις. Για ελληνικές βέβαια ούτε λόγος να γίνεται. Και αυτές οι λίγες που υπήρχαν στην ευρώπη, (Quik lok, Proel) είτε έκαναν εισαγωγές από Αμερική, είτε τα προιόντα τους μοιάζαν σαν σκαμπό :? μπροστά σε σαλόνια πολυτελείας, σε σχέση με τα αμερικάνικα. Τα τελευταία έχουν φύγει πολύ μπροστά σε design.

Μάλιστα είχα προτείνει σε φίλο που είχε οικογενειακή επιχείρηση, έκθεση επίπλων και βιοτεχνία, να ασχοληθεί με αυτόν τον τομέα. ¶λλωστε ειδικά τα Argosy έχουν ως και τις διαστάσεις σε PDF αρχεία για κάποιον που θέλει να πάρει μια ιδέα. Τώρα για έτοιμες λύσεις σε απλό βέβαια design, και σχετικά οικονομικές, τελευταία είδα ότι κάνει κάποιες εισαγωγές από Αμερική (ποιός άλλος?) ο Thomann. Για δες :

http://www.thomann.de/thoiw2_studiorta_producer_station_prodinfo.html

http://www.thomann.de/thoiw2_studiorta_creation_station_prodinfo.html

http://www.thomann.de/thoiw2_studiorta_mix_station_prodinfo.html

 

Εμένα τελικά μου το έφτιαξε ο φιλαράκος μου, με οδηγίες από εμένα για το πως το θέλω, και ρε παιδιά μοιάζει διαβολικά !!! :twisted: με την πρώτη επιλογή του Thomann.

Μήπως να αφήσω τις μουσικές και να γίνω μαραγκός ?? :D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με αφορμή τα παραπάνω.

Έχει κανείς ιδέα για έπιπλο έτσι ώστε να χωράει controller και synth.

Πχ αυτό,

http://www.omnirax.com/site/show_product.asp?pid=25&cid=2

αλλά δεν είχε πρόβλεψη για mouse και keyboard.(στα πόδια θα τα βάλεις?)

 

αυτό πάλι δε βολεύει γιατί το controller το θες μπροστά σου, όπως κα το keyboard με το mouse:

http://www.omnirax.com/site/custom_gallery.asp?ID=8

 

..και με αυτό πρέπει να βγάλεις και το καλάμι σου για να ψαρεύεις τα faders:

http://www.omnirax.com/site/show_product.asp?pid=63&cid=2

 

Αυτά είναι όλα από omnirax αλλά και οι άλλες εταιρείες στα ίδια πλαίσια κινούνται.

Εγώ σκεφτόμουνα μία μπακάλικη λύση με πολλά συρτάρια αλλά αυτό θα έφτανε στο 1,5 μέτρο και θα έπρεπε να ανεβαίνεις με σκαλίτσα για να δουλέψεις.

Από την άλλη, να βάλεις τις οθόνες ψηλά για να χωρέσουν όλα αυτά από κάτω σε λογικές αποστάσεις είναι για εμένα άκυρο γιατί θα σου φεύγει ο λαιμός.

Μήπως το synth να το κρεμάσουμε από το ταβάνι με μηχανισμό πολυέλαιου για να το τραβάμε κάτω όταν το χρειαζόμαστε?...ή μήπως πρέπει να φέρουμε ένα δεύτερο άτομο (εντολοδόχο) να πατάει τα κουμπάκια στο controller από δίπλα?

Εγώ κατέληξα να έχω το synth στη βάση του αριστερά και μπροστά από το τραπέζι σε κάθετη διάταξη σε σχέση με την οθόνη για να έχω το δεξί χέρι ελεύθερο για το controller και το mouse. Είναι λειτουργικό αλλά εάν κάποιος σκεφτεί κάτι καλύτερο θα του πάρω παγωτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσεξεις τους συντονισμους . ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικο. εγω εχω γυαλινες επιφανειες που συντονιζουν παρα πολυ και μου σπαει τα νευρα!!! οι συντονισμοι ειναι τοσο διακριτικοι μερικες φορες που νομιζεις οτι ακουγεται απο τα ηχεια σου και κανεις χαλια μιξεις!!! μπι κέρφουλ! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου