Προς το περιεχόμενο

radius απο 12 σε 9,5?


funkysoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι tension ειναι αλλο πραγμα & μπορεις να εχεις lower tension με πολλα "κολπακια"

 

μπορεις να το αναπτυξεις λιγο περισσοτερο αυτο το θεμα??? γτ εγωπ.χ. προβλημα με το action δν εχω αλλα πολυ σκληραδα βρε παιδι μου....(χορδες αλλαζω τακτικα, νο προμπλεμ δερ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικα μιλωντας μπορεις να μειωσεις το Tension μικραινοντας τη γωνια πισω απο τα saddes π.χ σε μια LP περνωντας τις χορδες πρωτα ΚΑΤΩ απο το tailpiece με wraparound μεθοδο ;)

 

Επισης γενικα μιλωντας αν κανεις shimming οι περισσοτερες Fender "μαλακωνουν"  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης γενικα μιλωντας αν κανεις shimming οι περισσοτερες Fender "μαλακωνουν"  ;)

 

Εγώ όταν είχα κάνει shimming σε μια Squier, μου φάνηκε ότι σκλήρυνε... :-\

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk μαλλον ήθελες να πείς απο πάνω απ'το tailpiece τις χορδες δηλαδή έτσι:6ww30gy.jpg.

Εγώ πάντως απλα ύψωσα το tailpiece ξεβιδώνοντας τις βίδες. Το tension μειώθηκε όντως αισθητά...πολύ καλό αποτέλεσμα...

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογος που υπαρχει η αντιπαθεια για το 7αρι radius ειναι η πεποιθηση οτι λογω της μεγαλυτερης καμπυλοτητας στα σηκωματα "βρισκει" η χορδη πανω στο ταστο με αποτελεσμα να σταματει να παλλεται η χορδη. Παροτι εχει μια λογικη βαση η πεποιθηση αυτη εντουτοις στην πραξη επαληθευεται μονο εαν ο κατοχος θελει εξαιρετικα χαμηλο action (αποσταση χορδης απο τα ταστα). Με σωστο σεταρισμα (με τους τροπους που αναφερθηκαν ηδη), αντε και μερικα κλασματα μεγαλυτερου action σε σχεση με αυτο που θα ειχε καποιος σε ενα 9.5 η μεγαλυτερο radius, ουδεν προβλημα.

 

Εγω παντως τα αντιπαθω οχι λογω radius αλλα λογω του οτι στις fender συνηθως συνδυαζονται με τα απαραδεκτα vintage ταστα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως τα αντιπαθω οχι λογω radius αλλα λογω του οτι στις fender συνηθως συνδυαζονται με τα απαραδεκτα vintage ταστα.

 

ναι αλλα 7.5αρι με μεγαλα ταστα ειναι ...ΜΑΓΕΙΑ! 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή αναφέρθηκαν μερικοί γιγάντιοι παίκτες από το παρελθόν, που χρησιμοποιούσαν "7μισάρι radius" (και άρα πρέπει και εμείς να μην προβληματιζόμαστε), θα ήθελα να κάνω τις εξής δύο-τρεις παρατηρήσεις:

 

1) Όλες αυτές οι Tele και Strat των '50s και '60s, μετά από 15-20 χρόνια ανηλεούς παιξίματος, έχουν φάει από 3-4 refrets η κάθε μία. Δεδομένου ότι οι δύο πλέον δημοφιλείς -παράπλευρες- εργασίες σε αυτά τα refrets, ήταν να πλανάρεται ελαφρώς το μπράτσο και να μπαίνουν μεγαλύτερα τάστα, νομίζω ότι το επιχείρημα είναι μάλλον αμφισβητήσιμο.

 

Παρεμπιπτόντως, από τέτοιες μικρο-μοντίφες ήταν που προήλθε και η μετέπειτα "μόδα" των compound radius ταστιέρων, καθώς (προφανώς) η ανάγκη για μεγάλα bends αφορά τα τάστα από το 10-12 και μετά. Δεν θα με παραξένευε καθόλου αν διάφορες κατ'όνομα vintage κιθάρες με τις οποίες έπαιζαν γνωστοί μας ήρωες, είχαν compound ταστιέρες κατ'απαίτηση των ιδιοκτητών τους, ή με πρωτοβουλία του luthier τους.

 

Προσοχή: μιλάω πάντα για κιθάρες που εργαλεία δουλειάς και όχι τοποθετημένες σε γυάλα, όταν προέκυψε η τρέλλα των Vintage Fenders.

 

2) Επειδή, ειδικά στη Fender, οι τεχνικές προδιαγραφές επαφείονταν μάλλον στον πατριωτισμό του τεχνικού, δεν θα με παραξένευε επίσης καθόλου αν πολλές vintage κιθάρες είχαν 9άρι, ή και μεγαλύτερο radius από κατασκευής.

 

3) Επιστρέφοντας στο (1), και σήμερα είναι σύνηθες όταν γίνονται dress/crown τα τάστα, να δημιουργείται "fallover" στα τελευταία πράγμα που σημαίνει, πρακτικά, ότι και πάλι φτιάχνεται "compound radius", στα τάστα όμως μόνο.

 

Σε κάθε περίπτωση, ό,τι βολεύει τον καθένα, χωρίς να είναι ανάγκη για "παιδικά" απαξιωτικά σχόλια όπως αυτά που έτυχε να διαβάσω σε αμερικάνικο φόρουμ (ότι, για παράδειγμα, οι "άντρες παίζουν μόνο με 7.5", 11άρες χορδές και action... μισή ίντσα  ::) )

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ότι, για παράδειγμα, οι "άντρες παίζουν μόνο με 7.5", 11άρες χορδές και action... μισή ίντσα  Roll Eyes )

 

αυτα ειναι γελοιοτητες φυσικα,ο καθενας πρεπει να παιζει με το σετ απ που τον ΒΟΛΕΥΕΙ,επειδη ο Ζαππα επαιζε με 8αρες και χαμηλο action & ο SRV με 13αρες και ψηλο δεν παει να πει οτι και εγω θα βγαλω την ηχαρα τους αν τους αντιγραψω ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι γελοιοτητες φυσικα,ο καθενας πρεπει να παιζει με το σετ απ που τον ΒΟΛΕΥΕΙ,επειδη ο Ζαππα επαιζε με 8αρες και χαμηλο action & ο SRV με 13αρες και ψηλο δεν παει να πει οτι και εγω θα βγαλω την ηχαρα τους αν τους αντιγραψω ;)

Διορθωση : την ηχάρα Τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου