Προς το περιεχόμενο

βελτιωση ηχου σε drums


vvaassiilliiss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά το snare drum αυτού του kit, πραγματικά σου βγάζει την πίστη.

Αυτό όμως μόνο και μόνο λόγω του τελείως άκυρου μηχανισμού της χορδιέρας.

Σε όσους αρέσουν τα πειράματα αφαιρέστε τον τελείως, ανοίξτε 2 τρύπες πάνω κάτω και βάλτε έναν κλασσικό μηχανισμό. Βελτιώνει πολύ την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντίθετα θα έλεγα, αν σε παίρνει οικονομικά, να αλλάξεις τα επάνω δέρματα των τομ και το πίσω (αυτό που χτυπάς) της κάσας. Όχι ότι σετ σου θα γίνει αυτόματα Sonor SQ2 ή κάποιο (πανάκριβο) αντίστοιχο, αλλά θα δεις μεγάλη διαφορά και θα ακούγεται αξιοπρεπέστατα. Προτείνω Remo Pinstripes στα τομ (ειδικά αν παίζεις ροκ), και Remo Powersonic ή Remo Powerstroke 3 ή Aquarian Superkick I στην κάσα. Από εκεί και μετά είναι όλα θέμα κουρδίσματος και ενδεχομένως κάποιου muffling.

Αφού είσαι σε ωδείο, ο δάσκαλός σου θα είναι μία πολύ καλή πηγή για περισσότερες λεπτομέρειες και βοήθεια.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Για τα Remo Pinstripes μαζί με muffle rings. Μπορείς να δοκιμάσεις και Remo Emperror Coated (που έχω βάλει εγώ) , μαφλάρει περισσότερο αλλά ο ήχος χάνει την καθαρότητά του λόγω του Coated..Στο ταμπούρο Remo Ambassador Coated!!!Και πιατίνια Sabian B8 ή Paiste PST3 ό,τι σου αρέσει περισσότερο.Εγώ έχω τα PST3 αλλά τώρα πήρα ένα Sabian crash thin 18" B8 PRO και μου αρέσει πάρα πολυ! Αυτά...Καλά ψώνια. :-*

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Βασίλη,

 

και εγώ πρώτη τιμή πήρα drums, (αρχάριος είμαι) MILLENIUM ακουστική, χαλια ήχος τα δε πιατίνια τελείως λαμαρίνες...:'(

Τα muffle rings τα είχε μέσα το set δεν άλλαξε και τίποτα, παρόλο το καλο κούρδισμα το έκανε ο έμπειρος δάσκαλος μου,

 

το αποτέλεσμα γενικά είναι ψιλό χαλια... :-\

 

Φυσικά δεν μετανιώνω, είναι ότι πρέπει για να μάθω και κάποια στιγμή που θα "πάρουν" τα χερια μου  αγοράζω κάτι καλύτερο!! ;)

 

Στον δάσκαλο κάνω μάθημα με μια pearl με remo δέρματα, πραγματικά ΔΕΝ έχουν καμια σχέση...!! :-X

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σίγουρα τα δαχτυλίδια είναι μια πολύ καλή λύση.

Επίσης κατι εξίσου πολυ καλό για να κόβει τον ήχο είναι κάποια ζελεδάκια τα οποια εχω δει σε ενα set. Δε γνωρίζω απο που τα αγοράζεις ομως αυτα (αν γνωρίζει κανενα παλικάρι απο δω μέσα να μας πει;;;).

Στην τελική και ένα μικρό κομμάτι μοννωτικής ταινίας δε θα τα ταν και άσχημο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολλα χρόνια εμπειρίας πανω σε σκ@τενια σετ, εχω φτάσει στα εξλης σοφα συμπεράσματα:

 

Η λογικη που πρεπει να αντιμετωπίζονται τετοια σετ, ειναι αυτη που παρατηρειται και στις  γκόμενες. Δηλαδή είτε κρυβω τα ελαττώματα μου π.χ. με φαρδια ρουχα(1) makeup(2) κλπ ή τα πεταω ολα έξω (4)

 

Για να "βελτιώσεις" λοιπον τον ηχο ενος entry σετ κανεις τα εξης :

 

1.Βαζεις τα πιο χοντρα δερματα που κυκλοφορουν (pinstripe powerstroke 4 evans hydraulic κλπ)

 

2.Βαζεις mufller rings/moongel/mufflers που πιάνουν στο στεφάνι κ ακουμπουν στο δέρμα

 

3.Γεμιζεις τη μπότα με μαξιλαρια κουβέρτες κλπ

 

4. (δεν αναφερθηκε απο αλλους συναδέλφους) Αφαιρεις τα δερματα που δεν χτυπας. Κλασσικη και δοκιμασμένη συνταγη των 80ς

 

Βεβαια αν κανεις ολα τα παραπάνω (εγω θα εκανα το 1 + 4) ο ηχος που θα εχεις, θα ειναι εντελως ψοφιος, αλλα θα ειναι αρκετα βαθυς και χωρις τριξιματα - συντονισμους κλπ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θα σου ελεγα αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα να την αντικαταστησεις να αλλαξεις δερματα και να τα mufflαρεις με τους τροπους που σου ειπαν τα παιδια, και να επενδυσεις σε καλα πιατα η πεταλι κτλ

αν υπαρχει ελπιδα για να την αλλαξεις καποια στιγμη μην δωσεις ουτε ευρω για αυτο το σετ.

το ειχα παρει και εγω πριν 3 χρονια και εχουν σπασει πολλες βιδες....δεν κουρδιζεται με τιποτα.....τα φυλλα του ξυλου αρχιζουν να ανοιγουν,πεταλια διαλυθηκαν, και γενικα δεν αξιζει.Φαντασου εγω το ενα τομ το εχω μετατρεψει σε σκουπιδοτενεκε ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου