Προς το περιεχόμενο

Βιβλίο για τη θεωρία πίσω από τις κλίμακες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω τον κόσμο, θα ήθελα κάποια πρόταση σχετικά με βιβλία μουσικής θεωρίας.

Συγκεκριμένα, ψάχνω για κάτι που θα με βοηθήσει να μάθω τη θεωρία στην οποία στηρίζεται ο σχηματισμός κλιμάκων και συγχορδιών. Καλά μάθαμε τα patterns αλλά δεν αρκεί απλά να ανεβοκατεβαίνεις τις πεντατονικές, χρειάζεται και να ξέρεις τι κρύβεται από πίσω.

Όποιος έχει να προτείνει κάποιο βιβλίο (στα Ελληνικά) που να είναι εύχρηστο και κατανοητό ας προτείνει ελεύθερα. Παλιότερα μου είχαν πει για τις "Κλίμακες" του Φακανά αλλά δεν εκδίδεται πλέον.

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σχηματισμος συγχορδιων και κλιμακων ειναι βασισμενος πανω σε πολυ βασικα συστατικα μουσικης θεωρειας, διαστηματα κλπ. Εχω λοιπον την εντυπωση πως αυτο που ψαχνεις δεν ειναι τοσο καποιο εξειδικευμενο βιβλιο οσο καποιο βιβλιο βασικης θεωρειας ωστε να σου εξηγησει τους βασικους μηχανισμους πισω απο τις συγχορδιες και τις κλιμακες.

 

Απο την ελληνικη βιβλιογραφια, ενα κλασσικο σημειο εκκινησης ειναι Τα Θεωρητικα Της Μουσικης, του Μ. Καλομοιρη. Θα το βρεις πολυ ευκολα σε οποιοδηποτε μουσικομαγαζο και λογικα σε χαμηλη τιμη, ειναι τρομερα διαδεδομενο.

http://armaosmusic.gr/default.asp?static=43&category=186&id=19159

 

Αν αυτα που περιγραφει ο Καλομοιρης σου ειναι γνωστα και οντως ψαχνεις κατι πιο advanced που να εξηγει (πχ) ακριβως γιατι και πως φτιαχνεται και χρησιμοποιεται η Asus4/G τοτε ψαχνεις κατι πιο συγχρονο, ισως καποιο βιβλιο jazz αρμονιας - δε μου ερχεται αυτη τη στιγμη καποιο στα Ελληνικα αλλα αν αποφασισεις να επιχειρησεις καποιο ξενο text η σειρα του Musician's Institute περιεχει καποια πολυ δυνατα βιβλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί όντως να είναι πολύ βασικά τα πράγματα που ζητάω να μάθω αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο μοντέρνο από τον Καλομοίρη. Θα τσεκάρω πάντως τις προτάσεις που μου δώσατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί όντως να είναι πολύ βασικά τα πράγματα που ζητάω να μάθω αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο μοντέρνο από τον Καλομοίρη. Θα τσεκάρω πάντως τις προτάσεις που μου δώσατε.

 

Αν σκαμπαζεις απο Αγγλικά θα σου προτεινα απο πολλες αποψεις να αρχισεις με καποιο ξενο βιβλιο.Οπως ειπε και ο Odis τα βιβλια του musicians institute ειναι καλογραμμενα,ευκολοκατανοητα και με καποια μεθοδολογια  οχι χημειο.Εγω θα σου προτεινα το http://www.amazon.com/Guitar-Soloing-Contemporary-Improvisation-Included/dp/0793581869

 

ειναι ακριβως αυτο που θες ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Guitar Soloing ειναι εξαιρετικο βιβλιο με κυρια εμφαση βεβαια τα patterns και τεχνικα, παικτικα θεματα. Εξηγει βεβαια παραλληλα με αρκετα καλο τροπο πως και γιατι δημιουργουνται αυτα τα patterns αλλα και πως να τα χρησιμοποιησεις, με παραδειγματα και backing tracks. Δεν ειναι ομως βιβλιο θεωριας - απλα πιανει και λιγο απο αυτο.

 

Απο θεωρητικα, κοιτας καλυτερα το  Harmony & Theory

http://www.amazon.co.uk/Harmony-Theory-Comprehensive-Musicians-Essential/dp/0793579910/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1374077264&sr=8-1&keywords=MI+music+theory

 

Ειναι καθαρα θεωρητικο, καλυπτει βασικα πραγματα αλλα με πιο μοντερνα προσεγγιση και υφος και προς το τελος μπαινει και σε πιο "jazzy/modern" πραγματα οπως slash chords. Ειναι ισως απο τα καλυτερα βιβλια για αυτο που ψαχνεις αλλα δυστυχως απο οσο ξερω υπαρχει μονο στην Αγγλικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις guys. Η αλήθεια είναι ότι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω είναι ο odis.

Προτεραιότητα είναι η ελληνική βιβλιογραφία και πίστευα ότι κάτι θα βρισκόταν. Αν όχι τελικά, θα δω σίγουρα τα παραπάνω βιβλία γιατί φαίνονται εξαιρετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα κατι θα βρεθει, ειτε απο Ελληνα ειτε μεταφρασμενο. Πηγαινε σε καποιο μεγαλο καταστημα και ζητα να σου δειξουν τι εχουν, ξεφυλισσε τα και δες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου