Προς το περιεχόμενο

Αγορά Macbook ή Laptop


Alex-is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά κιλον το θέμα είναι ότι πολλές από τις κριτικές του cm τις θεωρώ τραγικές. Πχ στο θέμα logic λες ότι το θεωρούσαν πίσω από τα άλλα ως την έκδοση 7, αλλά συνεχώς έλεγαν ότι μια αλληλεπίδραση μεταξύ pt+logic θα ήταν όνειρο που γινόταν πραγματικότητα και άλλα τέτοια.

Κάπως δηλαδή έβλεπα ότι έφασκαν και αντέφασκαν.

Βέβαια αυτά είναι θεωρητικά και δεν έχουν πλέον καμιά σημασία.

 

Πάω να ελέγξω τι καινούριο βάλανε στο sonar 8.

To computer music είναι ένα από τα περιοδικά που διαβάζω ανελλιπώς (εννοείται βέβαια όχι όλα τα τεύχη) από τα πρώτα τεύχη του. Δεν είναι το μόνο σοβαρό περιοδικό που κυκλοφορεί , έχω σε μεγάλη εκτίμηση και το SOUNONSOUND. Η γλώσσα που επικρατεί μέσα στο computer music σου δίνει την εντύπωση ότι είναι γραμμένο από παιδάκια λυκείου , αλλά με την διαφορά ότι τα παιδάκια αυτά παίζουν την τεχνολογία  στα δάχτυλα.

 

Το Logic Ποτέ δεν το θάψανε , απλούστατα είχαν τονίσει κάποια αρνητικά του LOGIC Που θα έπρεπε να προσέχει ο κάθε καινούργιος χρήστης. Πότε δεν μου δώσανε την εντύπωση ότι το LOGIC ήταν λιγότερο ισχυρό από τα υπόλοιπα DAWS. Όσον για τον συνδυασμό PT + LOGIC , νομίζω ότι έτσι και αλλιώς όλοι γνωρίζουν γιατί τις τεράστιες δυνατότητες του PT στο Audio. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό το λες «αντίφαση».

 

Το Ableton LIVE είναι σαφώς το αγαπημένο DAW του περιοδικού όπου αποσπά το ένα δεκάρι μετά το άλλο και όμως έχουν τονίσει πολλές φορές τον ιδανικό συνδυασμό του με το CUBASE.

 

Βασικά είναι κοινή πρακτική όλων των επαγγελματιών να συνδυάζουν παραπάνω από ένα DAW. Πχ. O DJ SASHA , χρησιμοποιεί LOGIC , Abelton Live και Fruity Loops. Eπειδή το ένα DAW συμπληρώνει το άλλο και επειδή το καθένα έρχεται με το δικό του σετ εργαλείων.

 

Αν λοιπόν είσαι σοβαρός για την μουσική σου ποτέ δεν συμβιβάζεσαι , τα έχεις όλα και τα χρησιμοποιείς σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κάθε κομματιού ή των αναγκών σου εκείνη την χρονική στιγμή.  Για αυτό αγοράζουν δεκάδες software , hardware κτλ. Το κάθε εργαλείο είναι και σε κάτι καλύτερο από τα υπόλοιπα από εκεί και πέρα η μαεστρία φαίνεται στον σωστό συνδυασμό. 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To computer music είναι ένα από τα περιοδικά που διαβάζω ανελλιπώς (εννοείται βέβαια όχι όλα τα τεύχη) από τα πρώτα τεύχη του. Δεν είναι το μόνο σοβαρό περιοδικό που κυκλοφορεί , έχω σε μεγάλη εκτίμηση και το SOUNONSOUND. Η γλώσσα που επικρατεί μέσα στο computer music σου δίνει την εντύπωση ότι είναι γραμμένο από παιδάκια λυκείου , αλλά με την διαφορά ότι τα παιδάκια αυτά παίζουν την τεχνολογία  στα δάχτυλα.

 

Το Logic Ποτέ δεν το θάψανε , απλούστατα είχαν τονίσει κάποια αρνητικά του LOGIC Που θα έπρεπε να προσέχει ο κάθε καινούργιος χρήστης. Πότε δεν μου δώσανε την εντύπωση ότι το LOGIC ήταν λιγότερο ισχυρό από τα υπόλοιπα DAWS. Όσον για τον συνδυασμό PT + LOGIC , νομίζω ότι έτσι και αλλιώς όλοι γνωρίζουν γιατί τις τεράστιες δυνατότητες του PT στο Audio. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό το λες «αντίφαση».

 

Το Ableton LIVE είναι σαφώς το αγαπημένο DAW του περιοδικού όπου αποσπά το ένα δεκάρι μετά το άλλο και όμως έχουν τονίσει πολλές φορές τον ιδανικό συνδυασμό του με το CUBASE.

 

Βασικά είναι κοινή πρακτική όλων των επαγγελματιών να συνδυάζουν παραπάνω από ένα DAW. Πχ. O DJ SASHA , χρησιμοποιεί LOGIC , Abelton Live και Fruity Loops. Eπειδή το ένα DAW συμπληρώνει το άλλο και επειδή το καθένα έρχεται με το δικό του σετ εργαλείων.

 

Αν λοιπόν είσαι σοβαρός για την μουσική σου ποτέ δεν συμβιβάζεσαι , τα έχεις όλα και τα χρησιμοποιείς σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κάθε κομματιού ή των αναγκών σου εκείνη την χρονική στιγμή.  Για αυτό αγοράζουν δεκάδες software , hardware κτλ. Το κάθε εργαλείο είναι και σε κάτι καλύτερο από τα υπόλοιπα από εκεί και πέρα η μαεστρία φαίνεται στον σωστό συνδυασμό. 

 

 

 

Καλά τα λές,μπούρδες μου φαίνονται,ρε τρελλό μαστόρι,αν είσαι σοβαρός με την μουσική σου όπως λες,δεν χρειάζεται να αγοράσεις δεκάδες software,αν δεν έχεις την μαεστρία,sasha δεν γίνεσαι(κατα γενικολογία βέβαια  ;)),+ οτι ο σάσας έχει κάνει και 12 χρονάκια κλασσικό πιάνο(οχι,100% αξιόπιστη πληροφορία για τα έτη)..

Εμμ,το πακέτο μετράει και όχι το daw,σιγά μην αξιοποιής στο μέγιστο το logic το cubase η ακόμα και το live "που ο τρόπος κατασκευής του προσφέρει και πράγματα στην τύχη ,any clip next clip,κτλ.

 

εδώ υπάρχει μια όμορφη προσεγγιση σε αυτό που περιγράφω..

 

δες τον gustavo.

[flash=200,200]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι γνωρίζουν γιατί τις τεράστιες δυνατότητες του PT στο Audio.

 

το γνωρίζουν αυτοί που το χρησιμοποιούν. και μπορούν να συγκρίνουν όσοι έκαναν κάποια μετάβαση απο το πρόγραμμα X στα protools. κανείς δεν αποκτάει γνώση μεσα απο σελίδες (διαφημιστικών) περιοδικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λές,μπούρδες μου φαίνονται,ρε τρελλό μαστόρι,αν είσαι σοβαρός με την μουσική σου όπως λες,δεν χρειάζεται να αγοράσεις δεκάδες software,αν δεν έχεις την μαεστρία,sasha δεν γίνεσαι(κατα γενικολογία βέβαια  ;)),+ οτι ο σάσας έχει κάνει και 12 χρονάκια κλασσικό πιάνο(οχι,100% αξιόπιστη πληροφορία για τα έτη)..

Εμμ,το πακέτο μετράει και όχι το daw,σιγά μην αξιοποιής στο μέγιστο το logic το cubase η ακόμα και το live "που ο τρόπος κατασκευής του προσφέρει και πράγματα στην τύχη ,any clip next clip,κτλ.

 

εδώ υπάρχει μια όμορφη προσεγγιση σε αυτό που περιγράφω..

 

δες τον gustavo.

[flash=200,200]

 

Δυστηχως η πράξη σε διαψεύδει , ειναι ελάχιστοι οι artist Που δουλεύουν Minimal. Άρα αυτό κάτι σημαίνει.

 

το γνωρίζουν αυτοί που το χρησιμοποιούν. και μπορούν να συγκρίνουν όσοι έκαναν κάποια μετάβαση απο το πρόγραμμα X στα protools. κανείς δεν αποκτάει γνώση μεσα απο σελίδες (διαφημιστικών) περιοδικών.

 

Εγώ το Live το έμαθα σε βάθος μέ τα σούπερ ντούπερ αφιερώματα του computer music. Εκδίδει κάποια SPECIAL editions που ασχολούνται μέ ένα και ΜΟΝΟ ένα θέμα. Αυτά που έμαθα μέσα απο το COMPUTER MUSIC SPECIAL Ableton LIVE δεν θα τα μάθαινα ίσως ποτέ μόνος. Γιατί οι τύποι όχι μόνο παίζουν στα δάχτυλα τις λειτουργίες αλλά και τις τεχνικές. 

 

Όποτε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και να τοποθετηθώ διαμετρικά αντίθετα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι να διαφωνίσεις dude?δεν κατάλαβα,το βίντεο ήταν άσκοπο που έβαλα...

:-)

 

π.ς.

το παίζω απο 2003,τότε που δεν είχε καν μιδι..

το αβλετον εννοώ ¨-)

 

ασε τα περιοδικά ρε κιλον,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι να διαφωνίσεις dude?δεν κατάλαβα,το βίντεο ήταν άσκοπο που έβαλα...

:-)

 

π.ς.

το παίζω απο 2003,τότε που δεν είχε καν μιδι..

το αβλετον εννοώ ¨-)

 

ασε τα περιοδικά ρε κιλον,

 

ο google chrome Μου κανει προβλήματα , δεν μου βγάζει καν οτι υπάρχει βίντεο σαν μεγάλο κενό στην σελίδα το δείχνει. Κάτσε να μπώ με τον Firefox,

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο,με συγχωρείτε για το οφφτοπικ,

 

γνωριζει κανείς ποιο preset ειναι το παρακάτω??

 

[flash=200,200]

 

είμαι άκυρος,σόρρυ το λέει στα γραμματάκια κάτω. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Logic Ποτέ δεν το θάψανε , απλούστατα είχαν τονίσει κάποια αρνητικά του LOGIC Που θα έπρεπε να προσέχει ο κάθε καινούργιος χρήστης. Πότε δεν μου δώσανε την εντύπωση ότι το LOGIC ήταν λιγότερο ισχυρό από τα υπόλοιπα DAWS. Όσον για τον συνδυασμό PT + LOGIC , νομίζω ότι έτσι και αλλιώς όλοι γνωρίζουν γιατί τις τεράστιες δυνατότητες του PT στο Audio. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό το λες «αντίφαση».

 

Ποτέ δεν είπα ότι θάψανε το logic. Εσύ λες ότι το είχαν πάντα πίσω από τα υπόλοιπα στις κριτικές, αλλά με την κάθε ευκαιρία το εκεθιάζουν στα διάφορα tips και δεν χάνουν την ευκαιρία να λένε και να ξαναλένε για το πόσο θέλουν η συνεργασία των pt και του logic να γίνει ακόμη καλύτερη και για άλλα που λένε. Και γενικότερα έχουν κάτι κριτικές κατά καιρούς...

Για να μην πω για τ'αφιερώματά τους, που σχήματα πέραν της αγγλίας δεν ασχολουνται καν. 2-3 και αυτά πολλά είναι (βασικά τον jarre θυμάμαι μόνο! )

 

Βέβαια όλα αυτά δε με ενδιαφέρουν καθόλου. Έχω κατασταλάξει εδώ και καιρό στο τι δουλεύω

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ το Live το έμαθα σε βάθος μέ τα σούπερ ντούπερ αφιερώματα του computer music. Εκδίδει κάποια SPECIAL editions που ασχολούνται μέ ένα και ΜΟΝΟ ένα θέμα. Αυτά που έμαθα μέσα απο το COMPUTER MUSIC SPECIAL Ableton LIVE δεν θα τα μάθαινα ίσως ποτέ μόνος. Γιατί οι τύποι όχι μόνο παίζουν στα δάχτυλα τις λειτουργίες αλλά και τις τεχνικές. 

 

Όποτε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και να τοποθετηθώ διαμετρικά αντίθετα.

 

να διαφωνίσεις με τι? διάβασες τι έγραψα? με λίγα λόγια, πως μπορείς ΕΣΥ να ξέρεις για τις δυνατότητες των PRO TOOLS στο audio κομμάτι και το αν υπερτερεί ή οχι σε σχέση με άλλα sequencers,  απο τη στιγμή που δε το έχεις χρησιμοποιήσει?  ???

στηρίζεσαι σε αυτά που λένε τα περιοδικά? αν ναι τότε θα θεωρείς και το logic το καλύτερο πρόγραμμα για το midi φαντάζομαι,ναι?... και το nuendo το πιο ομορφο στα γραφικά και το samplitude  το πρόγραμμα με το καλύτερο ηχο... αφού το λένε "ΟΛΟΙ"... εσύ γιατί τοτε χρησιμοποιείς το ableton?

 

ps:για άλλη μια φορά, δεν αναφέρομαι στα tutorials των περιοδικών, αλλά στην διαφήμηση. το οτι πήρε 10/10 το live στο computer music δε σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου