Προς το περιεχόμενο

Waldorf Q+ vs Dave Smith Prophet 8


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.davesmithinstruments.com/products/p8/

p8_page.jpg

 

http://www.waldorfmusic.de/en/products/q_plus

waldorf_phoenix.jpg

 

ΚΑταρχήν το ξέρω ότι συγκρίνω δύο ανόμοια πράγματα αλλά αυτό είναι το δίλημα μου. Απο την μία ένα φοβερό αναλογικό με 8 πολυφωνία και 100% αναλογικό ήχο και 2 layers. Απο την άλλη ένα ψηφιακό με μια τερατώδη πολυφωνία 100 και 16 layers και 2 αναλογικά φίλτρα.

 

Θα μέ ενδιέφερε η γνώμη αυτών που τα έχουν τα μηχανήματα , επίσης θα ήθελα να μάθω για την ποιότητα των Onboard εφφε.

 

Στην εξίσωση πάιζει και το VIRUS TI άρα όποιος έχει εμπειρία θα το εκτιμούσα αν την μοιραζόταν. Αυτά.   

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και μεγας λατρης του ηχου των synth του dave smith, θα πηγαινα με το waldorf. μη ρωτας το γιατι, απλα νομιζω οτι μπορει να φτιαξει απιαστους ηχους! καποιος που εχει και τα 2 και θα μπορουσε αντικειμενικα να συγκρινει, ας μιλησει καλυτερα, με ενδιαφερει και μενα καπως το θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ κιόλας αλλά δεν παίζει κάποιος στην Ελλάδα να έχει και τα δύο. ;D

Στο θέμα τώρα προσωπική άποψη είναι να πάρεις το prophet.Έχω δεί κάποια videάκια στο youtube και μου άρεσε πάρα πολύ ό ήχος του.όχι ότι το waldorf πάει πίσω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει το Waldorf Q (όχι το Q+) και το Polyevolver KB (οχι το Prophet 08).

 

Μεταξύ των δύο που αναφέρεις θα διάλεγα το Q+ με κλειστά τα μάτια. Γιατί;

 

1. Επειδή έχει πολύ μεγάλη πολυφωνία

2. Επειδή έχει αναλογικά φίλτρα

3. Επειδή έχει πολλά κουμπιά, πολύ καλό κλαβιέ και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

4. Επειδή έχουν διορθώσει πολλά bugs και φαίνεται να είναι όντως back in business σαν εταιρεία

5. Επειδή έχει pitch και mod wheels στο σωστό σημείο

6. Επειδή έχει πολύ μεγάλο modulation matrix (όχι όσο του Andromeda A6, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα)

7. Επειδή έχει συμπαθητικά FX

 

Το μόνο που με ενοχλεί στο Q+ είναι ότι τα κουμπιά είναι αραδιασμένα πάνω στο panel και δεν μπορείς να βρεις πολύ γρήγορα τι είναι που. Επίσης ακόμα καλύτερα αν είχε VCOs και VCAs.

 

Για το Prophet 08:

 

1. Είναι πολύ καλό synthesizer για bread + butter ήχους αλλά δεν είναι Prophet 5, ούτε Prophet 10... γενικά ΔΕΝ είναι Prophet. Αν ο Dave Smith το ονόμαζε οτιδήποτε άλλο ΕΚΤΟΣ από Prophet, να είστε σίγουροι ότι θα είχε σαφώς μεγαλύτερη απόκριση.

2. Λάθος θέση για mod + pitch wheels (sorry αλλά όσο τις βλέπω πάνω από το κλαβιέ συγχύζομαι - πάλι καλά που δεν τα έβαλαν απο κάτω)

3. To resonance στο φίλτρο του Prophet 08 είναι κρύο - ή μάλλον όχι κρύο απλά δεν έχει τόσο ενδιαφέρον όσο κάποια άλλα αναλογικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο παιζει να ειναι πιο βρωμικο απο το prophet 8...:

http://www.davesmithinstruments.com/products/mopho/

μες στα καλουδια τελευταια ο mr. smith.. 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prepei να παρεις οπωςσδηποτε καποιο απο τα 2 ??ρωταω γιατι εχω την αισθηση οτι μπορεις να πετυχεις καλυτερα αποτελεσματα απο το Q+ an σου αρεσει ο waldorf  ηχος με καποιο απλο Q η ακομα με κανενα xt,περνωντας το απο κανενα αναλογικο φιλτρο(sherman 2,moog κ.τ.λ...)..αν ακι εχω αναλογικα synths,οταν περναω απο το sherman το supernova 2,to virus  η οποιοδηποτε ψηφιακο synth...πιστεψε με τα αποτελεσματα ειναι...θεαματικα..!!

Γνωστος μου επισης που ειχε το απλο q κια επειτα πηρε το Q+...ψιλοαπογοητευτηκε γιατι ακουγονταν σχεδον το ιδιο...αλλη μια καλη λυση ειναι να βρεις κανενα waldorf x-pole filter το οποιο εχει presets και εχω την αισθηση οτι εχει το ιδιο φιλτρο με το Q+  kai να το χρησιμοποιησεις, οπως κ τα αλλα φιλτρα που ανεφερα ,σε συνδυασμο με οποιοδηποτε synth  θες...μου φαινεται πολυ πιο ευελικτο αυτο....

 

 

Σχετικα με το prophet 08...απεχει αρκετα απο το 5...δεν εχει τον ιδιο γεματο ηχο...ειναι πολυ...smooth..!!(oxi oti ειναι κακο αυτο..)

 

 

...και απο virus θα προτιμουσα ηχητικα το c..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Κρατάω την πατένατα που είπε ο Musictech με εξωτερικά φίλτρα κτλ κτλ. Το VIRUS βγήκε απο την εξίσωση , γιατί δεν κάνει fm, που είναι και η αγαπημένη μου. Δεν το πίστευα ότι δεν κάνει άλλα έτσι με ενημέρωσε ένα φίλος που το έχει.

 

Και εγώ τείνω προς WALDORF Q+ αλλά κυριολεκτικά δεν ξέρω, το Prophet 8 Μου βγάζει μια 80ηλα που πραγματικά με αγγίζει στα σωθικά. Έτσι και αλλιώς η αγορά είναι κάτι πολυ μελοντικό αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου πέσει χρήμα απο τον ουρανό.

 

Τελικά με τα εφέ του κΑθενός  τι γίνεται ?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VIRUS βγήκε απο την εξίσωση , γιατί δεν κάνει fm, που είναι και η αγαπημένη μου. Δεν το πίστευα ότι δεν κάνει άλλα έτσι με ενημέρωσε ένα φίλος που το έχει.

To Virus εχει δυνατοτητες FM , με destination fixed στον OSC2 και με source  κυματομορφες του OSC1, noise και external input.

Επισης υπαρχει δυνατοτητα ελεγχου του FM amount χρησιμοποιοντας envelopes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Virus εχει δυνατοτητες FM , με destination fixed στον OSC2 και με source  κυματομορφες του OSC1, noise και external input.

Επισης υπαρχει δυνατοτητα ελεγχου του FM amount χρησιμοποιοντας envelopes.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Τελικά φένεται ότι μου τα είπαν λάθος.

 

Αλλά και πάλι με απογοητεύει γιατί το blofeld Μου κάνει fm στα osc1, osc2, osc3 , filter1 , filter 2 , modulation matrix κτλ. Αν  και το αποφασίσω για VA σίγουρα θα πάω για Waldorf Q+. Τώρα το μόνο που μένει είναι να τα ακούσω απο κοντά . Μάλλον αυτό το Σάββατο πρωί θα πάω να ακούσω το prophet.

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να ακούσω το WALDORF Q+?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου