Προς το περιεχόμενο

Concierto de Aranjuez


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χανετε που δεν ακούτε κι αλλες εκτελέσεις.Η κλασσική ειναι ωραια εκτέλεση και η πρωτότυπη αλλα εχουν γινει πολλες διασκευες που αξιζουν και ισως παραπάνω απ αυτην.Θεωρώ οτι οι διασκευες πηραν το καλύτερο κομμάτι του έργου και το παιξανε.Το ιδιο το εργο προσωπικα δεν μου αρέσει όλο παρα μόνο το adagio αν δεν κανω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O Roth βάζει τα γυαλιά σε κάθε ηλεκτρικό κιθαρίστα που πάει να παίξει κάτι κλασικό.

Ακριβές παίξιμο, εκφραστικά σηκώματα...

 

Ο Malmsteen πχ ότι είχε να παίξει, το έπαιξε στο πρώτο album, ενώ ο Uli συνεχώς εξελίσσεται.

Δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές έχω ακούσει το CD που παίζει τις 4 εποχές του Vivaldi.

 

Για να μην βγω off-topic όμως, ας πω και 2 λόγια για το κομμάτι  ;D ;D

 

Σε κάποια σημεία είναι πολύ καλό και σε κάποια λείπει το feeling και μου ακούγεται λίγο <<ξερό>>.

Γενικά όμως μου άφησε μια πολύ καλή εικόνα, ειδικά κάποια ημιτόνια που περνάς και αλλάζεις το χρώμα.

 

One take είναι....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Albinoni που κολλάει;

διαλέγεις και παίρνεις,

a)κόλα πλακιδίων,ντουροστόκ!παχύρρευστη.

b)στόκος αντιμουχλιαστικος για σωληνώσεις.

c)ούχου stik γερά κολλάει.σου πάει!

d)ψαρόκολλα για σόλες και όχι μονο.

 

:-)είπαμε στο κλάμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trigga-man δεν είναι το παίξιμο που χαλάει την εικόνα του κομματιού αλλά το άθλιο backing track... :-\

Πιστεύω με κάποια άλλη ενορχήστρωση θα είχες και παραπάνω αέρα για ιδέες και γενικότερα μεγαλύτερη ελευθερία σε ηχοχρώματα απ ότι με αυτό το track που χρησιμοποίησες...

Η ατμόσφαιρα αυτού του κομματιού είναι αυτή που σε μαγεύει και δυστυχώς αυτό δεν υπήρχε σε αυτή την έκδοση...

Με γειά σου και χαρά σου που ασχολήθηκες με κάτι τόσο ιδιαίτερο αλλά αξίζει κάτι καλύτερο στον Joaquin,δεν συμφωνείς? ;) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε PL. Τι απαράδεκτος ήχος είναι αυτός στην αρχή...Αλλά με αυτά που φοράει και με την κιθάρα του μια χαρά πάει...:P Γιατί έχεις φάει τέτοιο κόλλημα με αυτόν τον τύπο;;; Μέχρι και ο Jabs καλύτερος του είναι... (Ο Don Airey είναι αυτός; Μοιάζει αλλά κομματάκι νέος δείχνει... - για τον Keyboardα μιλάω)

 

Trogga, το κομματάκι τόχεις... Τα legata λίγο πρόσεξε γιατί δεν έχεις ακόμα αρκετά δυνατά δάχτυλα φαίνεται και ψιλοχάνεις νότες (legata δεν είναι αυτά στο κυρίως θέμα;)

 

Edit: Α ναι - δεν μου άρεσε ο ήχος. Παραπριμάρει σε ορισμένα σημεία.

 

Trigga καλημερα. Ναι, πιστευω οτι του Roth ειναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ εκτελεση (για "μοντερνα" προσεγγιση και μην βαζοντας τη διπλα σε κλασσικες εκτελεσεις με ορχηστρες κλπ)

Μusicmakethepeoplecometogether ΝΑΙ ρε εχω φαει κολλημα γιατι ο Uli ειναι αρχηγος. Ναι ο Don Airey ειναι αυτος, γερασε με το που πηγε στους Purple, ειδες για να μην ειναι εκει ο Blackmore? Ολοι γερασαν απο τοτε που εφυγε

 

Αλλά με αυτά που φοράει και με την κιθάρα του μια χαρά πάει...

Εσυ εισαι πιο ωραιος με το τριπτυχο τριχα-φανελα μινερβα-παντοφλα μιτσουκο?  :P

 

Α, τριγγα ο ηχος στην κιθαρα απο την αρχη μου φανηκε πολυ ψηφιακουρα. Τωρα καταλαβα γιατι. Προσπαθησε το με τον παλιο καλο παραδοσιακο τροπο. Band in a box ειναι αυτο το εκτρωμα που παιζει απο πισω?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκοτώνετε ρε παιδια, γιατί?

 

Bossa έκδοση ειναι γιατι ειναι τοσο μαπα στα αυτια σας.Εχετε ακουσει του miles davis,jim hall-chet baker-paul desmont?Δεν ειναι μποσα αλλα ξεφεύγουν όπως και απο αυτη που εβαλες στο βιντεο κυρα μαμί.Αυτος που εβαλες απλα παιζει με gain και με βιμπράτο death πρωκτοmetal.Ουτε καν διασκευες δεν ειναι.

 

Τωρα που το ακουω παλι το δικο μου ειναι λιγο ο ηχος της κιθαρας ξεκουδουνος.Με τα ακουστικα ειναι ωραιος ρε γμτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trigga δεν είναι άσχημο αλλά σίγουρα έχεις παίξει και καλύτερα σολάκια...Ίσως όντως να μη σε βοήθησε το συγκεκριμένο backing track που επέλεξες.

 

Επίσης δεν ακούσαμε τον (κλασικό πλέον) γλυκό-jazzy τιργκοήχο.

Η προσομοίωση που επέλεξες δεν μου άρεσε...:(

Βγαίνει με δάχτυλο και προσομοίωση ακουστικού οργάνου και την hagstrom στον neck μαγνήτη....Να και καπου που χρησιμεύει αυτος ο μαγνήτης τελικα.

 

Μήπως εννοείς bridge μαγνήτη; Γιατί είχα την εντύπωση ότι τόσο καιρό έπαιζες με τον neck;

 

Legato ειναι ναι.Τα τεχνικης φυσεως τα χω αφήσει πίσω τελείως.Κατσε να μαθουμε να παιζουμε σωστα πρωτα και μετα βλέπουμε τα τεχνικά.

Νομίζω ότι το να μάθεις να παίζεις "σωστά" (τις σωστές νότες φαντάζομαι εννοείς) δεν είναι κάτι ξεχωριστό από το να μάθεις να τις παίζεις και σωστά τεχνικά. Αυτά θα πρέπει να τα δουλεύεις παράλληλα.

 

Τέλος, να υπενθυμίσω ότι κατά τη γνώμη μου, μια από τις καλύτερες διασκευές που έχουν γίνει στο συγκεκριμένο κομμάτι είναι αυτή από Santana στο δίσκο "Santana Brothers".

Ακούστε το κομμάτι "En Aranjuez Con Tu Amor" και θα με θυμηθείτε ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου